Braks opnieuw minister van Landbouw en Visserij mso<5 q vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Alternatieve gewassen voor agro-industrie Succesvolle start Combinatiebanenprojekt in Zeeland VRIJDAG 18 land- en tuinbouwblad De vorige week vrijdag kon een aantal genodigden kennis nemen van een demonstratie van een twintigtal min of meer alternatieve akkerbouwgewassen die geteeld worden in een proeftuin van genetische bronnen "De Genenbank" te Wageningen. De akkerbouw zit- zoals bekend - te springen om nieuwe gewassen. Mogelijkheden om met nieuwe gewassen de voedselvoorziening van mens en dier te verbeteren lijken ge ring. De meeste nieuwe gewassen zijn dan ook voorbestemd voor verwerking in de agro-industrie. Vooral van oliehoudende gewassen (blauwmaanzaad, akkermoerasbloem, vlas, giersmelde, karwij en huttentut) wordt veel verwacht (zie verder pag.13). Na de verkiezingsuitslag lag het al direkt in de lijn van de verwachtingen dat Braks terug zou komen als mi nister van Landbouw. Hieruit blijkt dat de positie van Braks in de afgelopen vier jaar veel sterker is gewor den. Een duidelijke verandering met vier jaar geleden toen van verschillende zijden weerstand bestond te gen de terugkeer van Braks als minister van Landbouw en Visserij. Op europees nivo, bij de prijsonderhande- lingen, is er waardering voor de wijze waarop Braks als voorzitter van de ministerraad een kompromis tot stand heeft weten te brengen. Maar ook in Nederland zelf, in de Tweede Kamer, heeft minister Braks weinig weer stand ondervonden. Overwegend is er waardering voor het gevoerde beleid waarbij harde maatregelen zijn ge nomen. Vanuit de landbouw is het nodig een scheiding te maken tussen wat op politiek nivo heeft plaatsge vonden en wat het beleid is geweest van de minister van Landbouw in het belang van de land- en tuinbouw. Alhoewel het moeilijk is een duidelijke scheiding aan te geven. Helaas wordt het land- en tuinbouwbeleid steeds meer "gestuurd" door de politiek. De land- en tuinbouw wordt steeds meer beïnvloed door nationa le, europese en mondiale problemen. Positief is het dat wij met Braks een minister van landbouw krijgen die goed is ingewerkt. Goed op de hoogte is met de situa tie in de EG en van de nederlandse land- en tuinbouw. Weinigen zullen kunnen ontkennen dat minister Braks de gave heeft boerenvergaderingen toe te spreken, ook als het gaat om de uitleg van zeer ingrijpende maatre gelen. Daartegenover is het moeilijk te beoordelen hoe minister Braks de belangen van de land- en tuinbouw behartigt. Of er uitgehaald wordt wat mogelijk is. Of de nederlandse land- en tuinbouw bij de onderhande lingen op EG-nivo voldoende aan zijn trekken komt. Of niet te veel konsessies worden gedaan ter wille van het kompromis. Of niet te voorzichtig wordt onderhandeld uit overweging van de kwetsbare positie die Nederland heeft als eksporterend land. Kritisch zijn wij zeker ten aanzien van de belangenbehartiging van de akkerbouw. Dat geldt niet alleen voor de minister van Landbouw maar evenzeer voor het beleid van het ministerie van Landbouw. De afgelopen jaren hebben wij helaas meer dere malen moeten wijzen op de naar onze mening on evenwichtige belangenbehartiging ten nadele van de akkerbouw. Dat onze zorg niet ongegrond is blijkt uit de vorige week bekend geworden LEI-cijfers. Verder vragen wij ons af in hoeverre de toename van de invloed van minister Braks in de politiek het gevolg is van de belangenafweging tussen Natuurbehoud en landbouw. De afgelopen vier jaar heeft een reorgani satie plaatsgevonden binnen het ministerie van Land bouw nodig bij de taakverdeling door de komst van Natuurbehoud en Openluchtrekreatie. De politieke in vloed van Natuurbehoud is groot. Natuurbehoud heeft zich op het ministerie van Landbouw niet onder laten ploegen werd er op het lustrum van het Zeeuws Land- Eind juni j.l. is de Stichting Agrarische Projekten Zee land in samenwerking met de Regionale Verenigingen voor Bedrijfsverzorging en de Gewestelijke Arbeidsbu- reau's van start gegaan met het Combinatiebanen projekt. Dat het verschijnsel "deeltijdwerk" ook in de agrarische sektor in onze provincie ingang vindt mag blijken uit het feit dat inmiddels de eerste twee combinatiebanen zijn gerealiseerd. De coördinator van de STAP Zeeland, de heer J. van der Maden, tracht de deeltijdwerkzaamheden op verschillen de agrarische bedrijven te combineren tot banen van een volledige werkweek. Vervolgens wordt in overleg met een Gewestelijk Arbeidsbureau een voor deze baan geschikte kandidaat gezocht. Jongeren in de leeftijdsklasse 17-22 jaar met een agrarische afkomst en/of opleiding kunnen deelnemen als combinatiebaanwerker. Het is een ideale mogelijkheid om ervaring op andere bedrijven op te doen. Daarnaast kan indien daartoe de behoefte bestaat, een aanvullende cursus of opleiding worden gevolgd. Een andere van belang zijnde voorwaarde voor deelname is dat de belangstellende jongere als werkzoekende staat ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in de omgeving. Zoals gezegd zijn inmiddels de eerste combinatiebanen tot stand gekomen en de betrokken combiwerkers in dienst genomen van de Verenigingen voor Bedrijfsver zorging voor Walcheren en de Bevelanden. Gebleken is dat niet alleen in de veehouderij en de fruitteelt maar ook in de akkerbouw belangstelling bestaat voor deelna me aan dit werkgelegenheidsprojekt. De komende weken zal in Zeeuwsch-Vlaanderen een aanvang met het pro- jekt worden gemaakt. Voor aanmelding of nadere infor matie kunt u zich wenden tot de coördinator van het Combinatiebanenprojekt, de heer J. van der Maden, tel. 01100-21010. schap gesteld. Het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft altijd bekend gestaan als een zeer goed funktionerend ministerie. Met de reorganisatie hebben zich voelbare spanningen op het ministerie voorgedaan. Spanningen die nog niet geheel zijn opgelost. Maar ook bij de uitwerking en de uitvoering van de Superheffing en de Interimwet zijn er intern problemen geweest die ook voor de praktijk nadelig zijn. Natuurlijk is de minis ter daar niet alleen verantwoordelijk voor maar hij ver vult wel een centrale rol. Minister Braks heeft ook de verdergaande bezuinigingen op de jaarlijkse begrotin gen niet kunnen keren. Voor de nieuwe periode zal het er nu van afhangen hoe groot de politieke invloed van minister Braks zal zijn om de belangen van de land- en tuinbouw goed te kunnen behartigen. Geluiden over nieuwe bezuinigingen, ook voor het ministerie van Landbouw en Visserij, zijn zorgelijk. Deze bezuinigin gen staan in schrille tegenstelling tot de ontwikkelin gen in de EG waar lidstaten meer een nationaal beleid voeren. Bezuinigingen, opnieuw bij het ministerie van Land bouw en Visserij, zijn enige weken geleden door mi nister Braks veroordeeld. Wij zullen af moeten wachten hoe hard hij zich zal opstellen en/of er harde afspraken zijn gemaakt zoals blijkbaar minister Ruding wel voor af heeft gedaan. Vanuit de georganiseerde landbouw zullen wij minister Braks positief kritisch volgen. Dat wil zeggen: zijn beleid ondersteunen dan wel, indien nodig, afwijzen. Wij hopen dat dit laatste niet te veel nodig zal zijn. Het ministerie van Landbouw en Visserij zal het de ko mende periode zonder staatssekretaris moeten doen. Wij beoordelen het funktioneren van staatssekretaris Ploeg overwegend positief. Maar ook zonder staats sekretaris moeten de belangen van de land- en tuin bouw voldoende behartigd kunnen worden. Wij hopen dat het geld dat nu vrijkomt op andere wijze in het be lang van de land- en tuinbouw besteed kan worden. Belangrijk voor de land- en tuinbouw is steeds meer het beleid van het ministerie van VROM. Wij betreuren het dat minister Winsemius niet op deze post terugkeert. De politieke invloed en het begrip voor het funktione ren van de land- en tuinbouw van een minister op de ze post is bijzonder belangrijk. Met Nijpels op deze post ontbreekt het op dit moment aan deze zekerheid. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 1