Kontrole, onderhoud en aanpassing van bewaarplaatsen Maaien gras voor zaadwinning vereist grote zorgvuldigheid! Luiken en deuren Bovengrondse ventilatiekanalen Meetapparatuur Reiniging Isolatie Drukvaste wanden Ondergrondse ventilatiekanalen Ventilatoren Elektrische installatie Luchtverhitters Aantal temperatuurvoelers Verzekering De bewaarplaats dient ieder jaar goed gekontroleerd te worden op eventuele gebreken. Het is ver standig om deze kontrole tijdig uit te voeren, zodat reparaties en aan passingen nog voor de nieuwe oogst kunnen worden gedaan. De volgende punten zijn van belang. Het gebruik van luchtfilters bij het drogen en/of opwarmen van landbouwprodukten is niet zonder gevaar. dergelijke wanden te ontlasten. Dit kan bijvoorbeeld door het plaatsen van in het beton geklemde stalen ko lommen. Vraag uw bedrijfsvoorlich- ter om tekeningen van deze konstruktie. Kontroleer of het sluitingsmecha nisme nog goed werk. Vaak komt het voor dat de rubberen afsluitprofielen in de sponningen versleten zijn. In dat geval dienen ze vervangen te worden. Goed materiaal is te bestellen bij o.a. leveranciers van luiken en deuren. Goede ervaringen zijn opgedaan met het aanbrengen van zelfregelende lichtgewicht kleppen in de luchtin laatopening Zodra de ventilatoren gaan draaien gaan de kleppen door de druk open. Stoppen de ventilatoren, dan vallen de kleppen door hun eigen gewicht weer dicht. Een goedkope oplossing die nog te weinig wordt toegepast. Uiteraard dienen de inlaatluiken gesloten te worden bij strenge vorst en als er veel wind staat in de richting van de inlaat- opening. wordt meestal uitgevoerd als kniestuk, waarbij de "knie" naar be neden wijst. De ervaringen zijn over wegend positief. De diameter van de pijp is afhankelijk van het te gebrui ken "gasapparaat". Bij lagere plaatsing van de stalen pijp, dus verder onder de ventilator, zal meer last worden ondervonden van tegendruk. Dit wordt soms ondervan gen door in de ventilatiegang te wer ken met losse pijpen. Via deze pijpen wordt het gas dan in het ventilatieka naal geleid. Het voordeel is dat het "gasapparaat" op de grond kan wor den geplaatst. De laatste jaren zijn alle ventilatoren voorzien van zelfsmerende lagers. Al leen de (erg) oude ventilatoren kun nen nog een smeernippel bezitten. Te veel ventilatoren zijn niet afge schermd met roosters. Een levensge- Dat het gebruik van lucht ver hitters bij het drogen en/of opwarmen van land bouwprodukten niet zonder gevaar is, blijkt elk jaar weer. Probeer de risiko's tot een minimum te beperken. Laat daarom uw lucht- verhitters nakijken door een vakman. De luchtverhitter dient uitgerust te zijn met een overhittingsthermostaat. Deze thermostaat schakelt de verhit ter uit als, ten gevolge van een ver keerde afstelling of door vervuiling, de interne temperatuur te hoog oploopt. Een fotocelvlambeveiliging mag even eens nooit ontbreken. Mocht de vlam door wat voor reden dan ook wegval len, dan zorgt deze beveiliging dat ook de brandstoftoevoer stopt. Bij direkt gestookte verhitters moet de aanzuigopening voorzien zijn van fijnmazig gaas om te voorkomen dat brandbare delen worden aangezogen. Laat meet- en regelapparatuur regel matig en liefst jaarlijks kontroleren. Vaak beschikt men over te weinig temperatuurmeetpunten in de be waarplaats. De temperatuurspreiding in de partij is vaak groter dan U denkt. Een aantal bewaarders heeft zich de afgelopen winter weer laten verrassen door niet tijdig in de gaten te hebben dat de temperatuur langs de wanden aanzienlijk lager was dan in het midden van de partij. Gevolg: vorstschade of een slechte bakkwa- liteit. De nog veel gebruikte steekthermo- meters hebben een aantal nadelen: ze Grond, oude knollen en uien moeten verwijderd worden. Ook ondergrond se kanalen mogen hierbij niet verge ten worden. Vooral achtergebleven aardappelen kunnen bronnen van (be- waar)ziekten zijn. Ook afgelopen winter is bij een aan tal bewaarplaatsen weer gebleken dat de isolatie verre van optimaal is. Plaatselijk trad in bewaarplaatsen vorstschade op. Ook kwam het voor dat de bewaar- temperatuur zodanig zakte, dat dit leidde tot een (te) slechte bakkleur voor de hele partij of een gedeelte ervan. Het optreden van vorstschade of het niet kunnen handhaven van de ge wenste bewaartemperatuur wijst op een gebrekkige isolatie. De isolatie laag kan te dun zijn. Zeker zo vaak komt het voor dat er sprake is van iso- latielekken. Isolatielekken treden meestal op in de vorm van naden en kieren of bijvoorbeeld niet of onvol doende geïsoleerde spanten. Naden en kieren kunnen het gemakkelijkst af gedicht worden met PU-schuim. Voor de doe-het-zelver zijn er bussen met PU-schuim in de handel. Spanten kunnen öf afgeïsoleerd worden met isolatieplaten öf worden behandeld met PU-spray. Een goede bewaarplaats-isolatie bestaat uit 10 a 12 cm polystyreen (b.v. tempex) of 7 a 8 cm polyurethaan (b.v. Dupanel). Voor langere bewaring, bijvoorbeeld tot juli, dient zwaarder geïsoleerd te worden: 15 cm polystyreen of 10 cm polyurethaan. Hetzelfde geldt als me chanische koeling wordt toegepast. Het is ook mogelijk om de isolatie van steenachtige wanden en van dak en plafondisolatie te verbeteren door hiertegen een laag PU te sprayen. Dit werk dient wel te gebeuren door hierin gespecialiseerde bedrijven. De kosten zijn o.a. afhankelijk van de dikte van de aan te brengen laag. Zo zal een laag van 3 cm dikte ongeveer ƒ20, per m2 kosten. Bij een laagdikte van 5 cm komt dit op circa ƒ25,per m2 (exkl. BTW). Soms was weliswaar de bewaarcel zelf goed geïsoleerd, maar bestond de scheiding met de niet geïsoleerde werktuigenberging uit slechts een "gordijn" van landbouwplastik. Bij grote temperatuurverschillen tus sen bewaarplaats en werktuigenber ging is een dergelijke oplossing volstrekt onvoldoende. Dit is afgelo pen jaar weer eens gebleken. De kwaliteit van de scheiding tussen bewaarplaats en de rest van de schuur kan verbeterd worden door voor het plastik (goed tegen tocht) losse isola tieplaten te plaatsen. Vroeger werden veel drukvaste wan den gekonstrueerd door houten bal ken in het beton te klemmen. Vaak blijken deze balken ter plaatse van de vloer verrot te zijn. Herstel is veelal mogelijk door op de vloer een stalen balk (UNP 180) aan te brengen en de houten balken hierin te plaatsen. Voorkom tocht onder langs de stalen balk (strook minerale wol/kit). Bij sommige bewaarplaatsen staan de wanden (te) bol. Vaak zijn dit oude re bewaarplaatsen of ruimten die aan vankelijk niet bedoeld waren voor de opslag van produkten. Het (te) bol staan is een teken dat de wanden niet berekend zijn op de grote zijwaartse druk van de bewaarde pro dukten. Het is dan noodzakelijk om Kapotte ventilatiekanalen dienen ge repareerd of vervangen te worden. Kontroleer bij de houten driehoeks kokers vooral de scharnieren. Bij veel (oudere) bewaarplaatsen zijn de ondergrondse ventilatiekanalen af gedekt met licht vurenhout. Vaak is dit afdekkingsmateriaal in z'n geheel of plaatselijk onbetrouwbaar gewor den. Bij vervanging zal, gezien de prijs, vaak gekozen worden voor be tonnen roosters. Deze roosters moe ten berekend zijn op een wieldruk van 5 ton (10 tons aslast) en kosten vanaf ƒ63,per m2 exklusief BTW. Wanneer per 5 a 6 meter betonnen roosters enkele hardhouden balken worden gelegd, vergemakkelijkt dit het reinigen van de kanalen. Bij toepassing van kiem rem mingsmiddelen in "gasvorm" is er op de schoepen van de ventilatoren een harde laag aangekoekt. Deze laag moet beslist ieder jaar worden verwij derd. Dit geldt zeker voor de kunststof schoepen, omdat hierbij de kans op een onbalans effekt aanwe zig is. In de praktijk is gebleken dat het verwijderen van de aanslag bij metalen schoepen gemakkelijk gaat met behulp van een verhitter. Na on geveer een kwartier "druipt" de aan slag er af. Denk wel aan brandgevaar. Om aanslag op de ventilatoren te be perken zijn er een aantal bedrijven die onder de ventilatoren "gassen". Dit kan alleen bij een horizontale opstel ling van de ventilatoren (interne ko kers en drukkamers). Hiertoe wordt in de buitenwand, op ca. 20 cm, onder de ventilator een sta len pijp ingebracht. De stalen pijp Beoordeling rijpheid van het zaad Misschien is de beoordeling van de rijpheid van het zaad wel het moei lijkst om het juiste maaitijdstip te kunnen bepalen. Naast de verkleuring van de halmen en de bloei wij ze is het los zitten van de zaden (bosje halmen op de hand kloppen) een in de prak tijk veel gebruikte methode bij de be oordeling van de rijpheid. Om er zeker van te zijn dat het zaad vol doende rijp is, kan men het zaad tus sen de nagels stuk drukken. Als men dit te onnauwkeurig vindt kan men ook het vochtgehalte met een infra rode lamp bepalen. Er kunnen 4 rijp heidsstadia worden onderscheiden, namelijk: melkrijp, deegrijp, volrijp en doodrijp. In het algemeen zal het deegrijpe- tot volrijpe stadium het beste tijdstip voor zwadmaaien zijn. De zaden zijn dan taai, vrij droog tot hard. Zaadvastheid en oogstmethode De zaadvastheid bepaalt mede de oogstmethode die wordt toegepast, omdat hierin grote verschillen voor komen. Los zijn met name de gras soorten Engels-, Italiaans- en Westerwolds raaigras, maar ook beemdlang-bloem, kropaar en thimo- thee. Matig vast zijn hard zwenkgras, riet- zwenkgras, roodzwenkgras, fïjnbla- dig schapegras en kamgras. Het meest vast zijn de grassoorten veldbeemd, bosbeemdgras en struikgras. Meestal wordt in overleg met de graszaadfir ma een keuze gemaakt voor welke oogstmethode wordt gekozen: direkt van stam maaidorsen of eerst in zwad maaien. Het direkt van stam dorsen heeft vaak voordelen door een lager uitvalpercentage en soms minder zaadverliezen. De nadrogingskosten zijn veelal echter hoger. Sommige vaarlijke situatie! Dergelijke beschermroosters zijn verkrijgbaar bij de leveranciers van ventilatoren. Het is zeer verstandig om uw instal lateur de gehele elektrische installatie eens na te laten zien. In veel (oude) bewaarplaatsen zijn geen vochtdich- te armaturen gemonteerd! grassoorten rijpen bovendien erg on regelmatig af (b.v. veldbeemd), zodat die soorten niet in aanmerking komen voor het van de stam dorsen. Het zwadmaaien Het zwadmaaien moet plaatsvinden als het gewas nog vochtig is. Bij droog en zonnig weer zal dan 's morgens vroeg öf 's avonds laat moeten wor den gemaaid om zaaduitval te beper ken. Om later zonder verliezen te kunnen maaidorsen moet er een egale- en korte stoppel overblijven. Bij het maaien moet het gewas recht achterover, dan wel schuin naar de trekker toe vallen. Een scherpe schei ding tussen de zwaden is nodig om zaadverlies te beperken door overrij den met de trekkerwielen. De trekker moet op de juiste spoorbreedte staan, welke afhankelijk is van de breedte van de maaiapparatuur. Smalle ban den zijn nodig om de paden tussen de zwaden zo smal mogelijk en het zwad zo breed mogelijk te houden in ver band met een gelijkmatige droging. De maaibalk Sinds vele jaren wordt hoofdzakelijk de dubbele messenbalk gebruikt voor het graszaad maaien. Om een goede scheiding van zwaden te krijgen moe ten de zwadborden voorzien zijn van extra stokken en/of buigzaam beton ijzer. Toch moet er vaak van één kant worden gemaaid, omdat het graszaad gelegerd is. Dit kost nogal wat tijd, maar een regelmatige ligging van het zwad is dan toch belangrijker. Boven dien is de slijtage van de messen vrij groot, terwijl deze regelmatig moeten worden geslepen, hetgeen veel tijd vraagt. Ook is het vooral bij legeren de gewassen moeilijk een egale- en korte stoppellengte te maaien. Lan ge stoppels geven namelijk bij het dorsen nogal eens problemen. wijken bij het gebruik vrij snel af, ze zijn vaak moeilijk afleesbaar en voor al bij oudere bewaarplaatsen vaak moeilijk bereikbaar. Bovendien wor den er vaak te weinig geplaatst. Het is veel beter om voor het meten van de temperatuur elektronische meetapparatuur te gaan gebruiken. Op een centraal opgesteld meetkast- je worden verschillende voelers aan gesloten, zodat een snelle en gemakkelijke kontrole op de tempe ratuur mogelijk is. Het aantal voelers per bewaarplaats is afhankelijk van de hoeveelheid aar dappelen en het aantal cellen. Per 100 ton aardappelen moet regelmatig ver deeld tenminste één temperatuurop- nemer worden geplaatst. Daarnaast zijn ruimtevoelers nodig voor het me ten van de buitentemperatuur, de temperatuur van de lucht boven de aardappelen in iedere cel, de tempe ratuur van de lucht onder of achter de ventilator(en) en de temperatuur van de lucht bij de buitenwanden en bij de deur(en). Voor het waarnemen van de temperaturen in een bewaar plaats van b.v. 500 ton aardappelen met 5 speervoelers en 7 ruimtevoelers is elektronische apparatuur vanaf ƒ3.500,— inkl. kabel en BTW in de handel verkrijgbaar. Door het bouwen van een nieuwe be waarplaats of zelfs door het aanpas sen van een bestaande bewaarplaats, is de waarde van de schuur vaak aan zienlijk hoger geworden. Dit is een re den om de waarde op de verzekeringspolis eens te herzien. Ook bij het isoleren van gebouwen en de aanschaf van een verhitter is het ge wenst om de verzekering en ook de eigenaar van de gebouwen hiervan op de hoogte te brengen. Namens de Zuidwestelijke specia listen Kwaliteit en Bewaring, K.W. Bosma, J.H. van Nieuwenhuizen Schijvenmaaiers Deze landbouw-cirkelmaaiers, be staande uit een balk met ovale schij ven, zijn al jaren in gebruik bij het maaien van grasland voor de voeder winning. Sinds een paar jaren is ex perimenteel de schijvenmaaier ingezet voor het maaien van graszaad. Na wat experimenteren lijkt het maaien van sommige soorten, zonder al te grote verliezen, mogelijk. Men moet wel de nodige voorzienin gen treffen, onder andere: - de buitenste schijf tegengesteld la ten draaien; - in elk geval maaien als het gras goed vochtig is; - het zwadbord aanpassen, zodat er een goede scheiding tussen de zwaden ontstaat; - de ondergrond moet vlak zijn, om dat gemakkelijk de zode "meege- maaid" kan worden; - een hoge rijsnelheid is nodig (7 a 8 km per uur); - een normaal toerental van de schij ven aanhouden (dus bij 540 toeren aan aftakas). De ervaring uit de praktijk heeft ge leerd, dat een dun en onregelmatig ge was ontoelaatbare verliezen geeft. Het meeste zaadverlies ontstaat aan de zij kanten van het zwad, omdat het gras met een flinke snelheid naar binnen gedwongen wordt. Enig verlies treedt altijd op. Of dit méér is dan bij het gebruik van een dubbele messenbalk is in de praktijk moeilijk te beoorde len. De voordelen van de schijven- maaier zijn echter onder andere minder verstoppingen, een iets hoge re kapaciteit, een kortere stoppel en er behoeven geen messen te worden geslepen alhoewel de mesjes aan de schijven ook tijdig moeten worden vervangen. Tenslotte moet men even eens rekening houden met het soort graszaad, waarbij de gevoeligheid voor zaaduitval - veel of weinig on dergras en al dan geen holle stand - van invloed is op de verliezen tijdens het maaien. Het PAGV/IMAG- onderzoek van vorig jaar is nog te ge ring geweest om aan de hand van die resultaten een advies te kunnen uit brengen. A. Peeters (Specialist bedrijfsuitrusting) Tilburg Vrijdag 27 juni 1986 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9