Kansen voor Nederlandse poters op de Filippijnen Meeldauw belangrijk ste bladziekte in gerst Voorlichtingsaktie voor akkerbouwbedrijven "Rekenen voor Beslissen" NIVAA nodigde de heer Baniqued uit Meer aardappelen Wintergerst Vakmanschap. Blij met NIVAA-hulp Zomergerst 'De aardappel is nu nog een erg klein gewas op de Filippijnen. Het is echter een produkt dat veel mogelijkheden lijkt te bieden. Dit ge was kan zorgen voor een belangrijke inkomensverbetering voor de Filippijnse boeren. Daarom besteedt onze overheid veel aandacht en geld aan het stimuleren van de aardappelteelt'. Dat zegt de heer Cefe- rino Baniqued van het Filippijnse ministerie van landbouw. Half juni jl. bezocht hij ons land om zich op de hoogte te stellen van de aardappelrassen welke Nederland kan aanbieden. Met deze reis kwam de beginnende samenwerking op aardappelgebied met de Filippijnen weer een stapje verder. Zal er op de lijst van landen die Nederlands poot- goed importeren, die nu al zo'n 80 namen telt, weer één bijkomen? Als het aan het NIVAA ligt gebeurt dat zeker. De landbouw op de Filippijnen is moeilijk te vergelijken met die in Ne derland. Alleen al het klimaat, met zeer hoge temperaturen en een natte moesson, is heel anders. Bovendien heeft men binnen dit grote land, be staande uit vele eilanden, maar liefst acht verschillende klimaatzones. Het tropische klimaat biedt het voordeel van twee oogsten per jaar, zo legt Baniqued uit. Hij voegt daar echter meteen aan toe dat door de hoge temperaturen veel produkten maar kort bewaard kunnen worden. Dat betekent lage prijzen in de oogstperi- ode, als er van alles meer dan genoeg is, en hoge prijzen enkele maanden later als de boeren hun voorraden hebben moeten ruimen. De grote hitte - soms meer dan 40 graden - voorkomt wel dat er ooit overschot problemen als in de EG zouden kun nen ontstaan, konstateert Baniqued tegelijkertijd. Op de Filippijnen is de landbouw nog steeds bedrijfstak nummer één. Van de 54 miljoen inwoners leeft meer dan de helft van de landbouw. Zo'n tien procent van de bevolking is aktief in de visserij. De boeren hebben van elk gewas meestal niet meer dan ongeveer 1 hektare. Van aardappelen zelfs minder dan een halve hektare. Aardappelen zijn nog een betrekke lijk klein produkt op de Filippijnen. De heer Ceferino A. Baniqued, hoofd van de afdeling Onderzoek Knolgewassen van het Filippijnse ministerie van landbouw. In Wageningenbracht hij een bezoek aan de proefvelden van het RIVRO, waar honderden nieuwe Nederlandse aardappelrassen worden beproefd. Toch zit er de laatste jaren een forse groei in het areaal. Enkele jaren ge leden was dat 3.000 hektare groot, vorig jaar al 4.000 hektare en dit jaar 5.000 hektare, vertelt Baniqued. Aardappelen worden in zijn land vooral gegeten als verwerkt produkt. Met name de komst van de westerse fast food bedrijven (McDonalds) heeft daaraan bijgedragen. Frites is geweldig populair geworden bij de jongeren. Bij de warme maaltijd worden aardappelen wel als groente gegeten. Het gebruik van aardappe len in de fast food branche stelt van zelfsprekend bepaalde eisen aan het produkt, met name wat betreft de bakkwaliteit. Omdat de Filippijnse regering niet toestaat dat er konsumptieaardappe- len worden ingevoerd, zal in eigen land voorzien moeten worden in de groeiende behoefte. Dat kan ook heel goed, want grote oppervlaktes land zijn in principe geschikt voor de aardappelteelt. Zo zou alleen al op het zuidelijke eiland Mindanao ze ker 85.000 hektare aardappelen ge teeld kunnen worden. Een eerste voorwaarde is dan evenwel de be schikbaarheid van goed pootgoed dat aan bepaalde eisen voldoet. Daaraan nu besteedt de Filippijnse overheid de laatste jaren veel aan dacht. In 1977 startte b.v. het Filippijns-Duits Pootgoed Program ma. Doel daarvan was dat in tien jaar tijd in de totale behoefte aan pootgoed - zo'n 10.000 ton per jaar - zou kunnen worden voorzien. In de bergen van het hoofdeiland Luzon is het goed mogelijk pootgoed te telen. De indruk bestaat echter dat de doelstellingen van het Filippijns- Duitse programma bij lange na niet bereikt zijn. Importen uit b.v. Duits land, de Verenigde Staten en Austra lië zijn dan ook nog steeds nodig. Dankzij de inspanningen van het NL VAA is nu ook het Nederlandse pootgoed in de Filippijnse belang stelling gekomen. De rassen die aan de gestelde voorwaarden lijken te kunnen voldoen - o.a. hitte-tolerant, phytophtora-resistent en een hoog o'nderwatergewicht - worden gedu- Gedurende de periode van 27 mei tot 12 juni is een tweede waarnemings ronde van de landelijke inventarisa tie van ziekten en plagen in de gerst uitgevoerd. Het onderzoek omvatte ditmaal 37 in Zuid-Limburg en Gro ningen gelegen percelen wintergerst en 45 percelen zomergerst uit de regio's Groningen, Zeeland en Zuidelijk Fle voland. Voor de percelen zomergerst was dit de eerste ziektewaarneming. De ziektedruk in de wintergerst was in Zuid-Limburg hoger dan in Gro ningen. Het gewas was in Zuid- Limburg ook iets verder ontwikkeld. De meeldauw heeft zich, sinds de vo rige waarneming begin mei verder uit gebreid. Van de percelen wintergerst was 92% aangetast door meeldauw. Gemiddeld was in de zieke percelen 26% van het aantal bladeren aange tast. Bij het aanhoudende warme weer en de hoge luchtvochtigheid van de laatste week, moet men rekening houden met een snelle uitbreiding van deze ziekte. Oogvlekkenziekte en Fusariumziekte kwam vrij algemeen voor; de gemid delde aantasting op de percelen was echter niet hoog. Dwergroest werd sporadisch waarge nomen. Bladvlekkenziekte kwam op slechts 8% van de percelen winter gerst voor; gemiddeld was 6% van de bladeren aangetast. Vorig jaar lag dit op 88% van het aantal percelen met een gemiddelde aantasting van 6%. De weersomstandigheden voor een snelle uitbreiding van deze ziekte wa ren toen gunstiger. Netvlekkenziekte kwam wel regelma tig voor; 68% van de percelen was aangetast met een gemiddelde aan tasting van 9% van het aantal beoor deelde bladeren. Deze aantasting is ongeveer gelijk aan die van vorig jaar rond deze tijd. Naast aantasting van het gewas door schimmelziekten kwam schade door vreterij aan de bla deren voor, veroorzaakt door het graanhaantje en de bladmineerder. Vraatschade aan het blad als gevolg van het graanhaantje kwam op alle percelen voor. De larven van dit ke vertje zitten aan de bovenzijde van het blad en vreten dit streepsgewijs in de lengterichting weg. Vraatschade als gevolg van de bladmineerder (larven van de graanmineervlieg) kwam op 35% van het aantal percelen winter gerst voor. Deze larven kruipen door het blad, waarbij ze het blad wegvre ten met uitzondering van de onderste en bovenste cellaag. Bestrijding van deze insekten is niet noodzakelijk. Hoe kunnen aardappelen, ge teeld in de Nederlandse klei, in een zeeklimaat, groeien op een Filippijnse akker bij temperatu ren van 30 tot 40 graden Celsius? Dat is te danken aan het vakman schap van de Nederlandse aar dappelkwekers en -telers. Zelfs voor tropische omstandig heden weet men in ons kille land je een geschikte pootaardappel voort te brengen. Dat biedt perspektieven nu ook in een land als de Filippijnen de jeugd steeds meer verzot raakt op frites en chips. Al blijft rijst het hoofd- voedsel, de aardappel lijkt er een goede toekomst te hebben. We spraken daarover met de heer Ceferino A. Baniqued, hoofd van de afdeling Onderzoek Knol gewassen van het Filippijnse mi nisterie van Landbouw in Mani la. Hij bracht onlangs, op uitno diging van het Nederlands Insti tuut voor de Afzetbevordering van Akkerbouwgewassen NI VAA, een bezoek aan ons land. rende minstens drie jaar getest onder supervisie van de Filippijnse Seed Board. Het Nederlandse ras Arka heeft de beproevingen reeds met sukses doorstaan. Baraka, Desiree en Dia mant zijn in beproeving en maken grote kans nog dit jaar goedgekeurd te worden. Hiermee is een eerste aanzet gegeven voor de toekomstige eksport van Nederlands pootgoed naar de Filippijnen. In dit kader moet ook de reis van de overheids vertegenwoordiger Baniqued naar ons land worden gezien. Hij bleek zeer goed geïnformeerd over de Ne derlandse rassen en toonde grote be langstelling voor het kweekwerk in Nederland. Het meest opvallend noemde Baniqued dat er hier veel meer verantwoordelijkheid ligt bij boeren, kwekers en handel. Op de Filippijnen is het kweekwerk hele maal in handen van de overheid. De boeren worden slechts ingeschakeld bij het vermeerderen. Volgens Bani qued is deze situatie echter moeilijk te veranderen. Ook voor een zeer be langrijk produkt als rijst wordt al het kweekwerk door de overheid verricht. 'We zijn blij dat het NIVAA ons wil helpen', zo zei de heer Baniqued tij dens zijn bezoek aan Nederland. Voor de kansen van de Nederlandse pootgoedeksporteurs is dat een be langrijke uitspraak. Vanaf volgend jaar, na het aflopen van het Filippijns-Duitse pootgoedprogram- ma, zal hij de pootgoedproduktie van zijn land koördineren. Baniqued is dan ook verantwoordelijk voor de importvergunningen. Het positieve oordeel van een dergelijke funktio- naris over het Nederlandse pootgoed houdt de belofte van goede moge lijkheden in. In het kader van bovenstaande aktie zijn de afgelopen winter op di verse plaatsen bijeenkomsten gehouden. De bedoeling is, dat de akti- viteiten ook komende winter weer worden voortgezet. Deze aktie wordt gevoerd in samenwerking met de Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Tuinbouw en de SEV-diensten van CBTB, NCB en ZLM in Zuidwest-Nederland. ft» f: v a Bladluizen werden vrijwel niet waar genomen. De percelen zomergerst zijn eind mei - begin juni voor de eerste maal be oordeeld. In Groningen en Zuidelijk Flevoland waren een aantal van de percelen zomergerst ingezaaid op per celen omgemaakte wintertarwe, win tergerst of koolzaad. In sommige van deze gewassen zomergerst was als ge volg van het gebruik van bodemher biciden in de herfst, een kleine achterstand in de groei ontstaan. In vergelijking met de wintergerst, is de ziektedruk in de zomergerst lager, vanwege het veel kortere groeiseizoen en het ontbreken van herfstinfekties. Meeldauw was de meest voorkomen de ziekte; 82% van de percelen was aangetast met een gemiddelde aan tasting van 36% van het aantal beoor deelde bladeren. De aantasting als gevolg van voetziekten (oogvlekken ziekte en fusariumvoetziekte) was laag. Dwergroest, netvlekkenziekte en bladvlekkenziekte kwamen niet voor. Bladvlekken, die werden veroorzaakt door de schimmel Ascochyta hordei, kwamen voor op 42% van het aantal percelen zomergerst met een gemid delde aantasting van 5%. Vraatscha de als het gevolg van het graanhaantje en de bladmineerder kwam, net als bij de wintergerst, op de meeste percelen voor. Ing. J.M. van den Hoek Nederland Graan-Centrum Voor men beslist is het raadzaam om eerst de financiële aspecten op een rij te zetten. Uiteraard niet alleen voor akkerbouwers, maar voor alle takken in de landbouw belangrijk. Doel van de aktie Op akkerbouwbedrijven moeten re gelmatig beslissingen genomen wor den. Voorbeelden hiervan zijn: investeringen, bouwplanwijzigingen, afweging van de voordelen van loon werk, eigen mechanisatie of samen werking. Aan zo'n beslissing gaat een periode van wikken en wegen voor af. De voor- en nadelen worden naast elkaar gezet, maar worden ook altijd systematisch de kosten en op brengsten berekend? Daarbij komt dan de vraag: wat is de juiste manier om deze te berekenen? Bij deze aktie wordt vooral aandacht besteed aan de manier waarop berekeningen uitge voerd kunnen worden. In principe kunnen daarmee de financiële gevol gen van elke beslissing worden be naderd. Werkwijze van de aktie De deelnemers uit een gebied komen in de periode november - februari vijfmaal bij elkaar. Daar tussendoor worden in zogenaamde thuiswerk- groepen van 6 a 8 personen een aan tal vraagstukken besproken en uitgewerkt. De resultaten daarvan worden dan in de grote bijeen komsten met elkaar vergeleken. De ze werkwijze wordt algemeen als zeer leerzaam en bovendien als zeer plezie rig ervaren. Plaats van de aktie In de afgelopen tijd zijn al in diverse gebieden van Zeeland van deze bij eenkomsten gehouden. In de winter van 1986-1987 zijn in ieder geval de gebieden aan de beurt waar tot nog toe geen bijeenkomsten zijn geweest. Dit zijn met name: Schouwen-Duiveland Tholen en St. Philipsland Breskens - Groede - Cadzand - Schoondijke - Oostburg - Hoofdplaat Axel - Zaamslag - Terneuzen - Hoek Aanmelding De aktie is bestemd voor alle akker bouwers met hun echtgenoten en mee werkende gezinsleden. U kunt zich nu reeds opgeven bij het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw, Westsingel 58, 4461 DM Goes, bij uw voorlichter van SEV of bij uw be- drijfsvoorlichter. Deze zijn ook bereid om nadere in lichtingen te verstrekken. ing. F. Vader 8 Vrijdag 27 juni 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 8