Demonstratie met rijenspuiten en schoffelmachines in suikerbieten Kritiek op heffingen-beleid Meten is Weten Mönister Braks: Stimulans voor bevordering kwaliteit onmisbaar Op dinsdag 27 mei werd in een perceel suikerbieten van de maatschap Havengs-Joling-Van Hoorn, te Kleine Huisjes gemeente Kloosterbu ren, gedemonstreerd met rijenspuiten en schoffelmachines. Meer dan 900 bezoekers waren getuige van de verrichtingen van zes rijenspui ten en acht schoffelmachines. Het doel van de demonstratie was, meer inzicht te geven in de ontwikkelingen en toepassingsmogelijkheden van rijenspuiten en schoffelmachines voor de verzorging van suikerbieten op zavel- en kleigronden. Machines met trilschoffels voldeden minder goed op het demonstratieperceel (25 tot 40 procent afslibbaar). Op de foto de Goudland-trilschoffel van PZ. De demonstratie vond plaats op een perceel kleigrond van ongeveer 800 meter lengte en ongeveer 150 meter breedte gelegen aan de zeedijk. Het percentage afslibbaar varieert op dit perceel van ca. 20 procent vlak aan de zeedijk tot plaatselijk ca. 40 pro cent verder landinwaarts. Verreweg het grootste deel bevat rond de 25 procent afslibbare delen. Ten behoeve van de demonstratie wa ren de bieten in de breedterichting over het perceel gezaaid. De eerste bieten werden gezaaid op 14 april. Door regen moest het zaaien worden gestaakt. De laatste bieten werden daardoor een week later gezaaid, het geen tijdens de demonstratie ook dui delijk zichtbaar was. Vanuit de wintervoor werd de grond één keer "over de vorst" bewerkt met een tril- tandkultivator met veel tanden en daar achter een aantal Cambridge rol len. Vlak voor het zaaien werd deze bewerking nogmaals uitgevoerd. Rijenspuiten Een belangrijk voordeel van rijen- bespuitingen ten opzichte van vol- veldsbespuitingen is de besparing op de hoeveelheid bestrijdingsmiddel. Door alléén in een vlak naast de rij en te spuiten wordt slechts ongeveer eenderde deel van de totale opper vlakte behandeld. Bij bespuitingen vóór of in de eerste weken na opkomst, als de bieten plantjes nog erg klein zijn, kan goed met één dop boven de rij worden ge werkt. Het beste voldoet dan een E- type spleetdop. Zijn de bieten wat groter, dan kunnen er kleine onkrui den schuil gaan onder het bieteblad. Bij gebruik van twee spuitdoppen per rij waarbij van weerszijden "in de rij" gespoten wordt, wordt aan bovenge noemd bezwaar van "schaduwwer king" van het bieteblad tegemoet gekomen. Sommige demonstraties hadden hun rijenspuit dan ook uitge rust met twee doppen per rij, zoals dat ook wel bij onderblad- en stroken- bespuitingen wordt toegepast. Om niet méér vloeistof te verspuiten dan bij gebruik van één dop per rij, moet de afgifte per dop bij twee dop pen per rij, half zo groot zijn. De kans op verstoppingen en te kleine drup peltjes (drift) neemt daardoor toe. Daarom is een goede filtratie en druk regeling belangerijk. Bij rijen bespui tingen is een goede verdeling van de spuitvloeistof zowel in de rijrichting als in de breedte noodzakelijk. Ook de begrenzing van de bespoten strook moet scherp zijn. Bij gebruik van twee holkegelwervel- doppen per rij bleek deze begrenzing minder scherp en de verdeling in de breedte ook wat minder gelijkmatig te zijn dan bij toepassing van spleet- doppen. Ook de hoogte van de dop ten opzichte van het te bespuiten op pervlak moet zo konstant mogelijk zijn omdat dit direkt van invloed is op de breedte van de bespoten strook en daarmee ook op de hoeveelheid vloeistof per oppervlakte eenheid. De uitvoeringen met twee sleepvoeten per rij bleken in dit opzicht goed te voldoen. Schoffelen Als gekozen wordt voor rijenbespui- ting in plaats van volveldsbespuitin- gen, moet het onkruid op de niet bespoten strook door schoffelen wor den vernietigd. Op slempige grond heeft schoffelen tevens het voordeel dat de korst wordt gebroken. Voor een goede verdeling van kleine on kruiden is het van belang dat er niet te diep wordt geschoffeld. De werk- diepte en ook de werkbreedte moet nauwkeurig regelbaar zijn. Er werden verschillende schoffelma chines gedemonstreerd. Machines met één vaste (grote) schoffel bleken goed te voldoen. De werkbreedte is daar bij niet regelbaar. Machines met drie vaste schoffels per element leverden goed werk. De werkbreedte is te va riëren en de werkdiepte is per rij aan te passen aan de omstandigheden (sporen). Bij een perceel met veel on kruid is de kans op verstoppen wat groter dan bij gebruik van één schof fel per rij. De machines met trilschoffels vielen vooral op doordat er met vrij hoge snelheid werd gereden. De werkdiep te is op zavel- en kleigronden, zo bleek toch wel op het demonstratie perceel, moeilijk nauwkeurig te regelen. De meeste schoffelmachines waren in de hefinrichting achter de trekker ge monteerd. Eén of twee stuur- (spoor)schijven hielden de machine op z'n plaats. Het bleek dat op deze wijze met een vrij hoge rijsnelheid kon worden gewerkt. Bovendien is dan geen extra voorziening vóór op de trekker nodig en zijn geen sporen- wissers meer noodzakelijk. Specialist bedrijfsuitrusting, Ing. C. Koster Avebe herstel-financiering te lang bebroed ei pOOtaardappelei! Veendam. "Avebe moet op eigen benen staan". Dat is de kern van het betoog van direkteur-generaal A. de Zeeuw van het ministerie van Landbouw deze week in Veendam. De Zeeuw noemde geen tijdstip voor een eventueel besluit tot schuldsanering van de Veendammer zet- meelkoöperatie. Ook wilde hij niet zeggen hoeveel schuld er eventueel wordt kwijtgescholden. Wel bleek uit zijn woorden, dat de ministe riële besluitvorming over schuldsanering een zetje in de goede rich ting kan krijgen wanneer in Den Haag duidelijk wordt dat Avebe het in de toekomst zelf kan rooien. De Zeeuw: "Wij willen van die schuld sanering af als het maar eningszins kan", en "Avebe zit weer in de lift, maar is er nog niet uit". Avebe-bestuursvoorzitter A. Brouwer heeft een eigen interpretatie van De Zeeuw's woorden. En landbouwvoor- mannen uit het Veenkoloniale gebied vinden de Haagse besluitvorming rond die schuldsanering te traag ver lopen. Dat gebeurde op de algemene jaarvergadering van het Avebe- bestuur. Schuldsanering A. Brouwer: "De Zeeuw zegt dat Avebe op eigen benen moet staan. Dat betekent voor mij, dat hij de koorden met Avebe voor honderd procent wil doorsnijden. Dat kan al leen bij een honderd procent kwijt schelding van de langlopende schuld De trage besluitvorming rond de schuldsanering van Avebe roept wei- Aandacht voor de kwaliteit van de produkten is een belangrijke pijler on der de konkurrentiepositie van de Ne derlandse zuivelindustrie. Om die reden vind ik het een groot genoegen vandaag de zuivelkwaliteitsprijs uit te reiken. Met het onderzoek van dr. ir. Stadhouders is voor de kaasindustrie een belangrijke bijdrage aan de kwa liteitszorg geleverd". Minister ir. G. Braks deelde op 19 ju ni in Noordwijk een kompliment uit aan de heer Stadhouders. Deze onder zoeker van het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek kreeg de jaar lijkse zuivelkwaliteitsprijs van de Ver eniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, voor zijn onderzoek nig vreugde op bij boerenbestuurders. Willem Trip (voorzitter Veenkoloni ale Boeren Bond VVB), inhakend op een vergelijking door De Zeeuw van Avebe met een broedende kip: "Een kip broedt slechts enkele weken op een ei, voordat het kuiken verschijnt. En dan moet het ei ook nog eerst be vrucht zijn". De Zeeuw brak verder een lans voor Andriessens Groenboek. Kwotering is uit den boze, want dat leidt tot re nationalisatie van het EG- landbouwbeleid en is slecht voor een exporterend land als Nederland. Hij bleef, op vragen van boeren uit de zaal, een duidelijk antwoord schuldig hoe de boereninkomens bij dalende produktieprijzen op peil kunnen wor den gehouden. naar zuurselconcentraten voor de kaasindustrie. Over de marktsituatie en de perspek- tieven van de zuivel voor de toekomst op korte termijn toonde de heer Braks zich weinig optimistisch. Naar zijn mening zal er van enig herstel van de markt geen sprake kunnen zijn, zo lang de botervoorraad van de EG zo hoog blijft. Een situatie die met name voor Ne derland als grootste zuivelexporteur ter wereld, zorgelijk is. Het voorne men van de Europese Commissie "oude", voor menselijke konsump- tie minder geschikte interventieboter te verkopen voor het gebruik als vee voer, zal Nederland dan ook steunen, omdat op die manier potentiële ko pers, die nu een afwachtende houding aannemen, een signaal krijgen dat de EG haar boteroverschotprobleem op doeltreffende wijze intern aan het oplossen is. Er is hier en daar kritiek op het heffingen-beleid oogst 1986,dus over de nu te velde stande oogst. De kritiek komt met name uit de hoek van pootaardappeltelers die menen op grond van redelijke argumenten een lagere areaalheffing te moeten bepleiten. De Stopa heeft zoals bekend over oogst 1985 maar liefst 175.000 ton uit de markt genomen voor uiterma te lage voerprijzen, dus met een zeer hoge toeslag in het terug- verkoopprijzensysteem. Als dage lijks bestuur van de Stopa hebben we de zaak uiteraard op de voet ge volgd. In april zijn Pootgoedcom- missie en P.C.C. in vergadering bij een geweest om alvast te discussiëren over de hele linie met 5 cent per kg oftewel 5,per 100 kg, te verla gen over oogst 1986. Toen is overeen gekomen de beslissing uit te stellen tot 2 juni, omdat dan ook de keu ringsaangifte voor 1986 bekend zou zijn. Ondertussen zijn wel de Hoofdafdeling Akkerbouw en het Dagelijks Bestuur van het Land bouwschap hierover geconsulteerd. Samen met de handel is toen beslo ten inderdaad de beslissing uit te stellen tot 2 juni, maar wel ruimte verspreiding over de voornemens richting landbouworganisaties en praktijk te geven. Nu, er is zelden zoveel publiciteit over de ƒ5, prijsverlaging en de rest van het Stopa-beleid geweest als in de afge lopen twee maanden. Er is in organi saties op vele plaatsen in het land over gediscussiëerd. En toen eind mei de keuringsaangifte bekend werd was het plaatje duidelijk. Een gewel dig deficiet 1985 en 1986 ingaan met een gelijk areaal voor de keuring, massaal en praktisch unaniem klonk het. geen prijsverlagingg, maar prij zen op hetzelfde niveau houden! Dan maar een aanpassing op de hef fingen. En daaruit is een verdubbe ling van die heffingen geboren, waarover tot nu toe ruime over- eenstemmin is, behalve dan nu de te lers van de rassen die menen nu een uitzondering te moeten bepleiten. We hopen van harte dat iedereen zich zal weten te schikken in het inte- rimbeleid 1986.Een nood-beleid! Een beleid dat vraagt om stabiliteit. En natuurlijk zit er een stuk redelijk heid in de benadering van diverse telers. Maar - Er zijn zo'n 250 rassen voor de keuring aangegeven. Allemaal met een eigen apart verhaal. - Consumptierassen waarvan ma ten boven 40 mm of 45 mm de consumptie ingaat. - Fabrieksrassen, met name in Noord-Oost Nederland, met lage plombering. per ha. - Rassen die zo grof groeien.dat het overgrote deel boven de 50 mm wordt geplombeerd en afge zet. Wel betalen, maar weinig halen. - Het eigengebruik dat alleen maar een areaalheffing betaald. - Hoe hoger de plombeheffing des te groter de kans van het "weglopen". - Geweldig grote risico's van som mige exportrassen. Ten behoeve van de kwaliteit van land- en tuinbouwprodukten tijdens het bewaarproces moet het bewaren bij de juiste temperatuur plaatsvin den. Hiertoe dient op elk bedrijf goe de meetapparatuur aanwezig te zijn. Daarom is het belangrijk om steek- thermometers regelmatig te (laten) kontroleren. Op donderdag 3 juli is er op het de- monstratiebedrijf, Braakman weg 5 te Biervliet en op vrijdag 4 juli op de proefboerderij "Rusthoeve" te Co- - Rassen waaraan weinig of niets is ingeleverd in 1985 door "goede planning". Het geldt dat we met elkaar verloren hebben moet op een zo veilig moge lijke manier weer boven tafel. Door de 500,per ha halen we zo'n 17 miljoen naar voren. De verdub beling van de strafheffing per ras, en die heffing laten ingaan bij 1000 kg overschot i.p.v. bij 1.500 kg, is een duidelijke verzwaring voor de "overschot-rassen". Een verdubbe ling van de plombeheffing liegt er niet om, i.v.m. risico's van het "weglopen". En met weglopen be doel ik: het om één of andere reden niet laten certificeren. Voor 1987 wordt de zaak opnieuw op de rij gezet. Dan zal zeker (moge lijk met behulp van het L.E.I.) op nieuw gerekend worden over de ver houdingen areaalheffing- plombeheffing. Wij doen dan ook nu nogmaals een beroep op alle pootgoedtelers voor 1986 solidair te zijn in de genomen besluiten van de beleidsorganen. A. Vermeer lijnsplaat gelegenheid om van 10 tot 4 uur uw steekthermometer te laten kontroleren en tevens kennis te nemen van de moderne elektronische meet apparatuur. Deze dagen worden ge organiseerd door het Konsulentschap voor de Akkerbouw en Tuinbouw te Goes en het Konsulentschap in Alge mene Dienst voor kwaliteit en bewa ring ten behoeve van de akker- en tuinbouw te Wageningen. Vergeet niet uw steekthermometer te voorzien van uw naam en adres. Op 3 en 4 juli kunt U steekthermometers laten ijken 6 Vrijdag 27 juni 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6