nieuws uit brussel België zeer verbolgen varkens mcb's blijven Afstemming op wereldmarkt zet inkomens onder druk OVM gaat zich bij leden beter profileren Jan Luyten Botervoorraad Socio-structurele maatregelen Richard Lyng Landbouwschap over WRR-rapport: Copa/Cogeca protesteren tegen uitstel boterinterventie met 60 dagen Rekening 1985 van Landbouwschap valt gunstig uit De Europese ministers van Landbouw hebben begin deze week in Luxemburg een politiek akkoord bereikt over het toepassen van mcb's (monetaire compenserende bedragen) bij de handel in varkens vlees in de EG. Dit akkoord houdt onder meer in, dat Nederland een concurrentievoordeel bij de export van varkensvlees in de EG be houdt. De toepassing van mcb's bij gevogelte en eieren blijft opge schort. Hier komt de Europese Commissie volgende maand met een nieuw voorstel. Het politieke akkoord houdt in, dat bij de berekening van mcb's voor varkensvlees wordt teruggekeerd naar het oude systeem, waarbij de mcb's worden gebaseerd op een per centage van de basisprijs en niet meer op het graangedeelte in het vee voer. De lidstaten met negatieve mcb's mogen deze mcb's geheel af breken. De positieve mcb's blijven gehandhaafd. Dit compromis komt in de plaats van het voorstel, dat landbouw com missaris Andriessen begin juni op ta fel had gelegd, voor de mcb's voor varkensvlees, gevogelte en eieren. Na de herschikking van de munten in het EMS (Europees Monetair Systeem) begin april in Ootmarsum waren op aandrang van Frankrijk de negatieve mcb's tijdelijk opgeschort. Het voorstel van Andriessen behels de een verhoging van de vrijstelling bij de toepassing van mcb's tot vijf punten. Dit zou een aanzienlijke ver mindering van de negatieve mcb's hebben betekend en een verdwijnen van de positieve mcb's. Voor de handel zou dit aanzienlijke gevolgen hebben gehad. Daar posi tieve mcb's werken als een export subsidie zouden Nederland en West- Duitsland dit concurrentievoordeel hebben verloren. De Nederlandse export van varkensvlees zou dus moeilijker zijn geworden. Negatieve mcb's werken als een exportheffing. Een vermindering van deze mcb's versterkt de concurrentiepositie van Frankrijk. Het voorstel van Andriessen werd dinsdag in Luxemburg in de Europe se minsterraad door de Bondsrepu bliek en Frankrijk verworpen. De Duitse minister Kiechle wilde niets weten van een afschaffen van de po sitieve mcb's. Hij vreesde voor het inkomen van de Duitse boeren. De Franse minister Guillaume was even min tevreden, omdat hij de totale af schaffing van de negatieve mcb's wilde. Beide ministers hebben voor wat het varkensvlees betreft hun zin gekre gen. De negatieve mcb's kunnen ge heel worden afgebroken, zodat voor Frankrijk dit concurrentienadeel verdwijnt. Daar de positieve mcb's blijven, behouden Nederland en West Duitsland hun concurrentie voordeel. De Belgische staatssecretaris De Keersmaeker was over dit nieuwe systeem zeer verbolgen. Hij sprak over een "onvoorstelbaar en onge hoord resultaat", waarbij de tijdelij ke opschorting van negatieve mcb's permanent wordt gemaakt. De Keersmaeker sprak ook over mani pulatie, omdat wordt afgeweken van het gebruik negatieve en positieve mcb's gelijktijdig te verminderen. Nu worden concurrentienadelen op geheven, terwijl concurrentievoor delen behouden blijven. Dit gaat ten koste van de concurren tiepositie van het Belgische varkens vlees. België, dat geen mcb's heeft, vreest voor zijn export naar Frank rijk, West-Duitsland en Italië. Landbouwcommissaris Andriessen heeft verder in de Europese minister raad krachtig zijn spaarmaatregels bij het beheer van de snelgroeiende botervoorraad verdedigd. Andriessen heeft de betalingstermijn voor boter, die naar de interventie wordt gebracht, met zestig dagen verlengd tot honderdvijftig dagen. De producenten moeten dus vijf maanden op hun geld wachten en bovendien moeten zij de kosten van twee maanden opslag zelf betalen. Deze maatregel komt neer op een prijsverlaging met anderhalf pro cent, zo heeft de Franse minister Guillaume boos opgemerkt. Ook an dere ministers waren het niet eens met deze spaarmaatregel. Andriessen heeft zijn besluit onder meer verdedigd met het feit, dat in mei bijna honderdduizend ton boter naar de interventie werd gebracht. Dit is een recordhoeveelheid. De bo terberg bedraagt thans 1,3 miljoen ton. Dit is bijna de jaarlijkse con sumptie van boter in de EG. De fi nanciële last van deze reusachtige voorraad is bijna niet te dragen. An driessen hoopt dan ook, dat het ver lengen van de betalingstermijn de in terventie van boter zal afremmen. De Europese ministers van Land bouw hebben een eerste discussie over de socio-structurele maatrege len, die commissaris Andriessen in april heeft voorgesteld, uitgesteld tot juli. Zoals bekend gaat het hier on der meer om een vervroegde pensio nering van boeren boven de 55 jaar en speciale premies voor jonge boe ren, die kiezen voor een milieuvrien delijke produktiewijze of voor alter natieve teelten als bijvoorbeeld bosbouw. De lidstaten zijn over deze voorstel len zeer verdeeld. Zo vindt Neder land, dat meer de nadruk moet wor den gelegd op het uit de produktie nemen van landbouwgrond. Frank rijk daarentegen is tegen een pro- duktiebeperking. West-Duitsland en Ierland beklemtonen, dat de EG veel minder moet importeren. Verwacht wordt, dat de ministers zich niet zul len houden aan de afspraak vóór 1 augustus een besluit te treffen over deze socio-structurele maatregelen. Voor het begin van de Europese mi nisterraad hebben de ministers van Landbouw maandagavond in Luxemburg gedineerd met hun Amerikaanse collega Richard Lyng. De gesprekken hebben een oplossing van het geschil rond de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG blijkbaar niet dichterbij gebracht. Lyng heeft nogeens benadrukt hoe zeer de integratie van Spanje en Por tugal in het gemeenschappelijk land bouwbeleid de Amerikaanse graan- export schaadt en dat de EG daar voor compensatie moet geven. Hij hoopte, dat dit geschil bijgelegd kan wordenden dat het niet tot een han delsoorlog komt. Maar als het over leg deze week tussen Amerika en de EG niet tot een oplossing leidt, dan zou Washington per 1 juli de aange kondigde verhoging van de douane tarieven voor bepaalde Europese produkten uitvoeren. De EG heeft al laten weten dat het in dat geval ge lijksoortige maatregelen zal treffen. (Jan Luijten, Luxemburg) COPA en COGECA maken ernstig bezwaar tegen de bedoeling van de Europese Commissie om de termijn waarop boter ter interventie kan worden aangeboden met 60 dagen te verlengen; een en ander zal leiden tot verder uitstel van de interventiebe taling. Naast de nadelige gevolgen van een dergelijke maatregel op de liquiditeit van de zuivelindustrie en de produ centenprijzen zal een en ander leiden Copa/Cogeca willen duidelijk standpunt Amerikaanse beschermende maatregelen Geconfronteerd met de dreiging van de VS om beperkingen op te leggen aan de invoer van bepaalde land- bouwprodukten uit de EG, zulks ter compensatie van de verliezen die zij menen te lijden naar aanleiding van de toetreding van Spanje en Portu gal tot de E.G., verzoeken COPA en COGECA de EG-Raad dringend terzake een duidelijk en gemeen schappelijk standpunt in te nemen. COPA en COGECA zijn van oor deel dat de dreiging van de VS geheel en al ongerechtvaardigd is, in tegen spraak met de regels van GATT en niet in overeenstemming met de ver klaringen van de VS om GATT te versterken door middel van een nieuwe multilaterale handelsronde. Zij onderstrepen dat het duidelijk in het belang is van boeren en hun coö peraties aan beide zijden van de At lantische Oceaan dat de handelspoli tieke confrontatie tussen de VS en de EG niet wordt verhevigd. Het Landbouwschap vindt dat de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) het Euro pees landbouwbeleid te veel op de ontwikkelingen op de wereldmarkt wil afstemmen. De inkomens in de land- en tuinbouw zouden door het lage nivo van de wereldmarktprijzen te sterk onder druk komen te staan. Dit heeft het Landbouwschap ge schreven aan minister-president Lubbers in een reaktie op het WRR- rapport 'De onvoltooide Europese Integratie'. DeTVRR konstateert in haar rapport dat een renationalisatie van het EG- landbouwbeleid meer problemen oproept dan oplost. De ontwikke ling van de interne EG-markt en die van de Nederlandse agrarische eksport zijn gebaat bij een open markt. Het Landbouwschap is het met het WRR-rapport eens dat om dit te bereiken meer aandacht nodig is voor gebieden waar de modernise ring van de landbouw weinig of niet heeft plaatsgevonden, de zogenaam de marginale gebieden. Noodzake lijk, aldus het Landbouwschap, is wel dat een nationale aanvulling van het landbouwstruktuurbeleid voor deze gebieden gebeurt onder ge meenschappelijk vastgestelde richt lijnen. Het Landbouwschap mist in het ver slag een duidelijke omschrijving van wat de WRR onder marginale gebie- dèn verstaat en hoe een beleid hier voor onder gemeenschappelijke re geling in de praktijk uit te voeren is, gezien de grote verschillen tussen de gebieden onderling. Niet eens is het Landbouwschap het met de konklusie van de WRR dat de land- en tuinbouwbedrijven via het EG-markt- en prijsbeleid een met andere bedrijfstakken vergelijk baar inkomen hebben behaald. Het Landbouwschap is van mening dat inkomensgegevens over meerdere ja ren aangeven dat een vergelijkbaar inkomen niet wordt gehaald. Het door de WRR omschreven prin cipe van een meer marktgericht be leid wordt door het Landbouwschap ondersteund. Het schap vindt het van belang om de financiële medever antwoordelijkheid van producenten in samenhang met een sociaal- struktureel beleid hierbij te betrek ken. Bij een marktgericht beleid is het volgens het Landbouwschap no dig dat er meer maatregelen in de sociaal-strukturele sfeer komen om nadelige (inkomens)effekten op te heffen. Dit sluit volgens het Land bouwschap niet uit dat het van be lang is om te kijken of en in welke mate direkte produktiebeheersende maatregelen, zoals kwotering en grond uit produktie nemen, moeten worden genomen. tot een verdere verslechtering van de reeds aanzienlijke verstoringen als gevolg van de uiteenlopende rente percentages en perioden van uitstel van betaling in de diverse lidstaten. Een en ander zou kunnen worden verzacht indien alle lidstaten bereid zouden zijn om de kosten van voor uitbetaling voor een periode van 60 dagen voor hun rekening te nemen. COPA en COGECA waarschuwen de Europese Commissie voor het ge vaar van bedoelde maatregel die in feite een nieuwe stap in de richting van renationalisatie van het EG- zuivelbeleid betekent. COPA EN COGECA herhalen der halve hun verzoek tot vermindering en harmonisatie van de termijn van uitstel van interventiebetaling. Het Landbouwschap heeft het boek jaar 1985 afgesloten met een finan cieel overschot van ƒ680.000,In de begroting voor 1985 was rekening ge houden met een tekort van ƒ1,1 mil joen. De gunstige uitkomst houdt vooral verband met bezuinigingen op de beleids- en sekretariaatskosten en met een onverwacht hogere opbrengst (ruim 4 ton ten opzichte van 1984) van de heffingen. Dat laatste werd veroorzaakt doordat in de pluimveehouderij en de varkens houderij het aantal dieren in 1985 spektakulair toenam met respektieve- lijk 6 miljoen en 722.000 stuks. Ver der werd 10.000 hektare grasland omgezet in bouwland. De Onderlinge Verzekeringsmaat schappij van de ZLM heeft vrijdag 20 juni jl. haar Algemene Ledenver gadering gehouden in restaurant Zo- merlust te Axel. Bij de aanvang van de vergadering werd de oud- direkteur van de OVM de heer J. de Lange die op 15 mei jl. plotseling is overleden, herdacht. In een beschouwing over de stand van zaken in de verzekerings en schadesektor deelde OVM- voorzitter L.W.v. Nieuwenhuyzen mee dat er landelijk gezien bij de schadeverzekeraars verliezen wor den geleden. "Gelukkig kunnen we bij de OVM betere resultaten laten zien: we hebben 1985 met een batig saldo af kunnen sluiten. OVM's voor zover en waar mogelijk zal worden versterkt. De direkteur van de OVM de heer H. Doeleman Hzn gaf vervolgens een toelichting op de ontwikkelingen in 1986. Hij deelde mee dat mede gezien de ont wikkelingen in de markt van verze keraars de Onderlinge zich duidelij ker gaat profileren naar haar leden toe. Daarbij zal o.m. gebruik wor den gemaakt van een banddiapre sentatie. T.a.v. van het schadever- loop in 1986 deelde de direkteur me de dat het aantal schademeldin- gen vergeleken met vorig jaar lager ligt. De verhouding premie/schade heeft zich iets verbeterd. Aanslui tend aan de vergadering werd een rondrit gemaakt door het Land van Bestuur en vertegenwoordigers van gastheer de kring Axel voor het kantoor van Elopak in Terneuzen. Er is in het zonnetje even tijd voor een praatje. De voorzitter gaf vervolgens een kort overzicht van het beleid en de maatregelen die de OVM neemt en nog zal nemen om de onderlinge voor de toekomst een gezonde konti- nuiteit te waarborgen. Hij noemde o.m. de premiedifferentiatie, de start van de brandverzekering voor agrarische opstallen, kostenbewa king en het acceptatie- en beleg gingsbeleid. De OVM zal ook zijn reservepositie verder gaan verster ken. De voorzitter kondigde aan dat de samenwerking met de 5 kollega Axel. Halverwege de rit werd een be zoek gebracht aan ELOPAk te Ter- neuzen. In het nummer van ZLM-blad van 11 juli komen we uitvoeriger terug op zowel de inleiding van voorzitter en direkteur als op het verslag en de benoeming van de Financiële com missie, de verkiezing van bestuursle den, de benoeming van de beroeps commissie, de wijziging van de reg lementen, de rondvraag en de aan sluitend gemaakte rondrit door het gebied van de kring Axel. Vrijdag 27 juni 1986 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5