Schaapscheerders/eest over geld en goed Ruilverkaveling Limmen-Heiloo aangenomen Direkt opeisbaar renteloze lening: geen schenking Wijzigingen steun maatregelen vlas en hennep Provincie laat grondwaterkaart samenstellen ZLM draagt bij aan computer tomograaf voor Zeeland Het feit, dat deze drie onderwerpen in één adem genoemd worden sugge reert dat er een verband moet bestaan. Op de één of andere wijze hebben ze alle drie met vermogen te maken. Per bedrijf is de behoefte aan ver mogen momenteel gemiddeld ca. 1,1 miljoen gulden. Twintig jaar geleden was dit bedrag nog maar ca. ƒ200.000,—. Vermogensbehoefte De vermogensbehoefte, dat is het to taal bedrag dat per bedrijf is geïn vesteerd, stijgt nog steeds. De balans geeft aan hoe groot de vermogensbe hoefte van het bedrijf is en op welke wijze dit gefinancierd is. Eigen vermogen Het eigen vermogen neemt in de to tale financiering van het bedrijf een belangrijke plaats in. Uitgaande van een rentevoet van 8 procent en een jaarlijkse aflossing van 3 procent betekent iedere ƒ1.000,méér eigen vermogen een jaarlijkse lastenverlichting van ƒ110,-. Op een eigen vermogen van een half miljoen is dat dus een bedrag van ƒ55.000,Het eigen vermogen fungeert tevens als buffer t.a.v. het opvangen van de bedrijfs- en gezins- risiko's. De eerste klappen moeten dus kun nen worden opgevangen door een re delijk eigen vermogen. Bovendien kunnen dan tijdelijke verliezen ge makkelijker worden opgevangen d.m.v. een ekstra financiering. De eigen vermogenspositie verhoogt im mers de kredietwaardigheid. Uit het bovenstaande blijkt hoe be langrijk de vorming van eigen ver mogen is. Niet ten onrechte wordt vaak gezegd dat op veel boerenbe drijven de eigen vermogenspositie de kurk is waarop het bedrijf drijft. Vermogensverloop In elk fiskaal boekhoudrapport is een overzicht van het verloop van het eigen vermogen te vinden. Daaruit blijkt of u in het desbetref fende boekjaar m.b.t. het eigen ver mogen vooruit dan wel achteruit ge boerd bent. Bovendien geeft het overzicht duide lijk aan dat de vorming van eigen vermogen niet alleen afhankelijk is van de gemaakte winst, maar dat ook de privé-uitgaven het vermo gensverloop positief danwel negatief kunnen beïnvloeden. De belangen van gezin en bedrijf moeten dus ook voor wat dit aspekt betreft tegen el kaar worden afgewogen. Steeds op nieuw doet zich de vraag voor welk deel van het inkomen besteed kan worden voor het gezin en welk deel teruggaat naar het bedrijf, om het te gebruiken voor ekstra aflossingen en/of nieuwe investeringen. Sparen en reserveren Om het bedrijf een gezonde finan ciële en ekonomische basis te geven is sparen en reserveren buiten het be drijf meestal niet aan te raden. Eventuele spaar- en reserveringsbe dragen kunnen beter in het bedrijf worden geïnvesteerd daar ze daar bijna altijd een hoger rendement opleveren dan op de bank. Als spaar- en reserveringsbedragen in het bedrijf zijn gebleven betekent dit voor het gezin automatisch dat voor grote bijzondere uitgaven zoals vloerbedekking, meubilair, appara tuur, enz. een beroep moet worden gedaan op het bedrijf. In verband met de behoeften van het gezin is de mogelijkheid om eigen vermogen te vormen voor een pas beginnend ge zin groter dan voor een gezin met opgroeiende studerende kinderen. In de zgn. dure gezinsfase kunnen de eindjes vaak maar moeilijk aan el kaar geknoopt worden. Soms is het zelfs in die periode tijdelijk nodig om afschrijvingsbedragen en vrij ge komen liquide middelen ter beschik king te stellen van het gezin. Het opeten van de afschrijvingen kan ge zien worden als ontsparing. Om bedrijfs- en gezinsbelangen goed op elkaar te kunnen afstemmen is voortdurend overleg over de finan ciële gang van zaken in bedrijf en ge zin noodzakelijk. Aan de hand van de laatste vier boekjaren kan worden berekend hoeveel het inkomen gemiddeld per jaar bedraagt. Dit bedrag kan als uitgangspunt fungeren voor de dis- kussie welk bedrag nodig is voor pri- védoeleinden. Een vast huishoud geld kan worden vastgesteld en we kelijks of maandelijks worden over gemaakt op een aparte rekening op naam van de vrouw. Sparen - reserveren - investeren is dus een kwestie van kiezen, zowel in het bedrijf als in het gezin. Recentelijk is een uitspraak van de Hoge Raad gepubliceerd welke onge twijfeld ook in agrarische kringen de nodige aandacht zal krijgen en waar over het laatste woord nog niet is gesproken. Het betreft het volgende: Ouders leenden aan hun zoon bij ak te, onder hypothecair verband rente loos een bedrag van ƒ200.000,dat te allen tijde opeisbaar en aflosbaar is met inachtneming van een opzeg gingstermijn van twee maanden en in bijzondere gevallen zonder enige op- zeggingstermijn. De inspekteur oordeelde dat er spra ke was van een materiële bevoorde ling ter grootte van de jaarlijkse - op zakelijke grondslag te bedingen - ren te, ten gevolge van het niet opeisen door de ouders van de voormelde ren teloze lening. Op grond hiervan werd een aanslag schenkingsrecht door hem opgelegd. Het gerechtshof te Arnhem was van mening dat er in het onder- werpelijke geval onmiskenbaar spra ke was van een vermogenstoeneming van de begiftigde zoon ten koste van het vermogen van zijn ouders en stel de de inspekteur in het gelijk. De Ho ge Raad was echter een andere mening toegedaan en oordeelde: 1. Naar 's Hofs vaststelling is de in 1979 verstrekte renteloze geldlening ten bedrage van ƒ200.000,— te allen tijde opeisbaar en aflosbaar met in achtneming van een opzeggingster mijn van twee maanden en in bijzondere gevallen zonder enige op zeggingstermijn. Blijkens 's Hofs overwegingen omtrent het geschil heeft het Hof de door belanghebben de ten koste van het vermogen van zijn ouders genoten voordelen uitslui tend gelegen gezien in de bespaarde rente. In een en ander ligt besloten dat de vordering naar 's Hofs oordeel vanaf de aanvang geen lagere dan de nominale waarde heeft gehad. 2. De enkele omstandigheid dat be langhebbende zich rente heeft bespaard doordat zijn ouders het ge leende bedrag in 1979 niet hebben op gevraagd en evenmin de lening rentedragend hebben gemaakt, brengt niet mee dat belanghebbende enig voordeel ten koste van het vermogen van zijn ouders heeft verkregen. De mogelijkheid voor de ouders om het In de regeling steunmaatregelen in de sektor vlas en hennep zijn recent eni ge wijzigingen aangebracht. Deze wij zigingen hebben betrekking op een aanvulling van de lijst van vlasrassen en rassen in onderzoek welke voor steun in aanmerking komen en de vaststelling van de voor het verkoop seizoen 1986/1987 geldende steunbe dragen. De gewijzigde pagina's zijn verkrijgbaar bij het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten, tel. 070-708708. Voor de goede orde delen wij u tevens mede, dat aan de produktiecertificaten vezelvlas een certificaat voor 5 ha zal worden toe gevoegd, hetgeen met name voor de grote telers/vlassers een werkbespa- ring zal betekenen. Zodra dit certifi caat gereed is zal dit op de gebruikelijke wijze door de STULM worden gedistribueerd. De Gedeputeerde Staten van Zee land hebben ƒ40.000,beschik baar gesteld ten behoeve van de samenstelling van een grondwater- kaart. De opdracht tot samenstel ling hiervan zal verstrekt worden aan de dienst grondwaterverken ning van het TNO. Op een derge lijke kaart staan alle relevante gegevens over grondwaterbeheer en -winning vermeld. Eén en an der vindt plaats in het kader van een provinciaal Zeeuws grondwa- terplan. In Limmen is op 19 juni jl. de stem ming gehouden over de ruilverkave ling Limmen-Heiloo (2.962 ha/631 stemgerechtigden). De ruilverkaveling is bij deze stemming aangenomen met 64% van de uitgebrachte stemmen en 77% van de gestemde oppervlakte. In totaal 372 stemgerechtigden met een oppervlakte van 2.448 ha brachten een stem uit. Van hen stemden 238 met een oppervlakte van 1.892 ha voor de ruilverkaveling. Tegen stem den 134 stemgerechtigden met een op pervlakte van 556 ha. In het kader van de Relatienota zijn in totaal 6 reservaatgebieden aange wezen, met in totaal 310 ha. kuituur- grond. Deze gebieden zijn veelal voor de natuurbescherming interessant, omdat ze veel weidevogels herbergen, of een grote botanische waarde hebben. Van de 185 ha grond die voor de ruil verkaveling wordt verworven, wordt 100 ha via uitruil bestemd voor de re servaatvorming. Er worden verder hoogwatervoorzie ningen getroffen voor de reservaatge bieden, waar in de omgeving het polderpeil wordt verlaagd. Gemeentelijk planologisch beleid Ordening van kracht Op 1 juli gaan delen van de gewijzig de Wet en het Besluit op de ruimte lijke ordening 1985 in werking voor het gemeentelijk planologisch beleid. Dat betekent, dat de nieuwe bepalin gen over onder meer de totstandko ming van struktuur- en bestemmingsplannen, vrijstellingen en schadevergoedingen voor de gemeen telijke overheden van kracht worden. Voor Rijk en provincies zijn de bepa lingen voor hun planologisch beleid al per 1 maart 1986 in werking getre den. De verkorte procedure rond kroonberoepen zal in werking treden via nieuwe Wet Ruimtelijke op een nog nader aan te geven tijdstip. (Bij de Centrale Direktie Voorlichting en Externe Betrekkingen van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer zijn op aanvraag verschillende voorlich- tingspublikaties verkrijgbaar, zoals "Bestemmingsplannen sluiten nu be ter aan op de praktijk", "Bestem mingsplannen en structuurplannen", "Wegwijzer vergunningen in de ruim telijke ordening" en over het Rijks- en provinciaal planologisch beleid "Planologische kernbeslissingen" en "Streekplannen", tel. 070-262221.) met de lening gemoeide bedrag op- brengstgevend aan te wenden is im mers verdiskonteerd in de nominale waarde van hun vordering, terwijl op brengsten die belanghebbendes ouders hadden kunnen genieten, maar in feite niet hebben genoten, nimmer tot hun vermogen hebben be hoord. Van een schenking in de zin der Successiewet 1956 is derhalve geen sprake. 3. 's Hofs uitspraak kan mitsdien niet in stand blijven... Dit arrest zal in de toekomst ongetwij feld in de nodige beschouwingen wor den betrokken. Het is misschien nog wat vroeg om definitieve konklusies te trekken naar aanleiding van deze uitspraak. J.J.C. Zegers Zeeuwse gastvrije campings doen marktonderzoek De Stichting Zeeuwse Gastvrije Cam pings (ZGC) (een samenwerkingsver band van Zeeuwse campings) zal een uitvoerig marketingsonderzoek laten verrichten, waarbij in totaal zo'n 5000 vakantiegezinnen geënquêteerd zullen worden. Dit onderzoek zal per individuele camping meer inzicht moeten geven in aard en afkomst van de bezoekers en de wensen die men heeft en in de wijze waarop de promotie, de servi ce en het voorzieningenpakket verbe terd kunnen worden. A'gelopen zaterdag vond in Nisse het jaarlijkse schaapscheerders/eest plaats. Hierbij kwam niet alleen het schaapscheren aan de orde maar werden ook veekeuringen gehouden en wedstrijden niet aangespannen wagens, waaronder bovenstaande molenaarskar van H. Steenbakker uit Wemeldinge; natuurlijk ontbrak het niet aan de traditionele klederdrachten. Verder werden wedstrijden ringsteken georganiseerd en een wedstrijd schapendrijven met bordercollies, (meer over deze dag op pag. 17). De ZLM heeft besloten, gezien het belang voor de zeeuwse bevolking, een bijdrage te verstrekken van 5.000,aan een computer tomo graaf voor Zeeland. Dit komt neer op 1,per zeeuws ZLM-lid. Vooral het zeeuwse bedrijfsleven is benaderd voor de financiering van een computer tomograaf. Zoals bekend beschikt Zeeland tot nog toe niet over een computerto- mograaf. Door middel van een computer to mograaf kan onderzoek naar o.a. kanker worden verricht op een voor de patiënt minder onaangename wij ze. Omdat Zeeland niet aan de ver eiste bevolkingsdichtheid voldoet is men aangwezen op Rotterdam, Bre da en België. Door de zeeuwen wordt deze situatie als zeer onrechtvaardig ervaren. Op particulier initiatief - de Stichting Kankerpreventie Zeeland (SKPZ) - is dan ook een aktie gestart om hier aan iets te doen. Het doel is een be drag van 750.000,in te zamelen dat de staatssekretaris van Volksge zondheid tot ondersteuning kan die nen om Zeeland van een computer tomograaf te voorzien. Om de pa tiënt optimaal van dienst te kunnen zijn is voor een mobiele computer tomograaf gekozen, zodat de diverse zeeuwse ziekenhuizen kunnen wor den aangedaan. Voor Nederland is dat uniek. Inmiddels heeft de Staats secretaris van Volksgezondheid la ten weten dat binnen afzienbare tijd Zeeland op een mobiele computer tomograaf zal kunnen rekenen. Dijken langs Kanaal Zuid- Beveland op Deltahoogte Het Kanaal door Zuid-Beveland zal, zoals in de plannen van de Ooster- scheldewerken is voorzien, in open verbinding met de Oosterschelde worden gebracht. Daarvoor zal het sluizencomplex te Wemeldinge, dat het kanaal aan de noordzijde afsluit, worden gesloopt. Het getij van de Oosterschelde komt dan ook op het kanaal. Daarom zullen de dijken langs het kanaal door Zuid- Beveland op deltahoogte moeten worden gebracht. Bovendien wordt het kanaal verbreed ten behoeve van de duwvaart. De werken aan het Ka naal door Zuid-Beveland zullen in 1983 klaar zijn. Vrijdag 27 juni 1986 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3