Dure kalveren en goedkope koeien Zomer geeft veel bloemen en groenten Situatiebericht Duitse varkensmarkt Marktbericht Paarden In de laatste weken zijn de prijzen van de koeien gedaald, vooral die van het slachtvee. De prijzen van de nuchte re kalveren daarentegen zijn in de laatste tijd nog niet zo hoog geweest. Meer daarover verderop. Runderen Ondanks een 20% kleinere aanvoer verliep de handel in slachtvee moei zaam. De slachterijen beperken de produktie, vanwege de moeilijke af zet van rundvlees. De prijs van het slachtvee is de laatste twee a drie we ken dan ook met twee kwartjes per kg - levend gewicht - teruggelopen. Vo rig jaar is het aantal slachtingen van runderen in de EG gedaald met bijna 4% t.o.v. 1984. Voor dit lopende jaar wordt een verdere daling met 2,5% verwacht. Overigens is dan het peil van slachtingen nog altijd ruim 1% meer dan in 1982. Bij het gebruiks- vee was de aanvoer eveneens een 20% kleiner. Alleen de beste dieren brach ten dezelfde prijs op, de overige wer den goedkoper. Schapen en kalveren Schapen en lammeren noteerden een lagere prijs. In Groot-Brittannië is nogal wat onrust ontstaan door het verbod van slachting en vervoer van schapen in bepaalde delen van Enge land en Wales. Het verbod geldt tot 13 juli. Het is niet uitgesloten dat nog andere delen een soortgelijk verbod krijgen opgelegd. De reden van het verbod is de regen, die op 2 en 3 mei jl. daar gevallen is welke radio-aktief besmet was. Op de kalvermarkt wer den - behalve de MRIJ-vaarskalveren - de jonge (nuchtere) kalveren op nieuw duurder. Dat de nuchtere kal veren nu toch wel heel duur zijn blijkt uit de prijzen van half juni van dit jaar, vergeleken met de prijs in dezelf de periode in voorgaande jaren. Juni 1983: MRIJ 15,25; Zwartbont ƒ13,35. Juni 1984: MRIJ ƒ15,—; Zwartbont ƒ12,75. Juni 1985: MRIJ ƒ15,40; Zwartbont ƒ14,15. Juni 1986: MRIJ ƒ16,en Zwartbont ƒ14,75. Het gaat hierbij om kalveren van 40 kg van kwaliteit A. De handel in vleeskalveren verloopt rustig, tegen lagere prijzen. Hoewel het aanbod van vleeskalveren iets terughoudend is, is het wel voldoende. De afzet van kalfsvlees is wat moeilijk (vooral de voorvoeten), maar op een iets lager prijsniveau kan de afzet mogelijk gestabiliseerd worden. Varkens Op de varkensmarkt zag het er eind vorige week naar uit dat er ook deze week weer over de gehele linie een plus geskoord kon worden, maar die plus beperkt zich tot de afzet van hammen in Italië en de karbonades, zowel in het binnenland als in het bui tenland. Slachtpluimvee en eieren Op de slachtpluimveemarkt heerst een Biggenprijzen In de week van 30-6-1986 tot 7-7-1986 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprij- zenschema voor Zuid-Nederland van 5 mei 1986 met ƒ0,60 te worden verlaagd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,99. kalme stemming, waarbij in de diep- vriessektor de zwaardere gewichten enige prijsdruk ondervinden vanwe ge konkurrentie vanuit Frankrijk. In Duitsland en Nederland is overigens nog steeds sprake van vlot lopende verkopen, steunend op een goed doorlopende konsumentenvraag. Mede door de warmte (sterfte) is de prijs van de slachtrijpe kuikens iets gestegen. De uitgelegde kippen no teerden ook iets hoger, maar broedei- eren en eendagskuikens zitten - vanwege de vraaguitval van derde lan den - al maanden in een moeilijke prijssituatie. Was de prijs van de tam me (slacht)konijnen op de Barneveld- se markt begin mei ƒ4,30 tot ƒ4,40, inmiddels ligt deze een gulden per kg lager. De reden is de afnemende vraag. Vorige week was de eiermarkt opnieuw wat vriendelijker, met iets hogere prijzen. Aan het eind van de week evenwel nam de vraag al weer iets af, zodat gevreesd moet worden dat de prijsverbetering zich niet doorzet. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt zijn er dalende prijzen voor gerst oude oogst en voor gerst nieuwe oogst zijn nog geen on derhandelingen gaande. De tarwe- markt is zwak, waarbij kopers nagenoeg ontbreken. De haverprijs is stabiel, maar er worden geen zaken gedaan. De FAO verwacht dat de we reldgraanvoorraad aan het eind van het seizoen 1985/1986 ongeveer 70 miljoen ton groter zal zijn dan aan het begin van dit seizoen en 380 miljoen ton zal bedragen. Dat is een kleine 25% van de verwachte konsumptie in 1986/1987. Op de zadenmarkt blijft het aanbod van buitenlands zaad te gen zeer lage prijzen aanhouden. Kar- wijzaad ondervond prijsdruk vanwege tegenvallende export. De peulvruchtenmarkt was rustig met weinig belangstelling voor bruine bo nen en groene erwten. Kapucijners gingen richting veevoederprijs. Veevoeders Op de grondstoffenmarkt voor vee voeders kwamen dezelfde of lagere prijzen tot stand. Alleen citruspulp voor direkte levering trok in prijs aan. Eind augustus zullen de Amerikaan se maisvoorraden naar schatting ruim 100 miljoen ton zijn tegen ruim 40 miljoen ton vorig jaar. Eind augus tus 1987 worden de Amerikaanse maisvoorraden geschat op ruim 115 miljoen ton. Meststoffen De prijsdaling van de stikstofhouden- de meststof "KAS 27% N" van zo'n ƒ40,per 100 kg (franko siloprijs) in begin mei tot ƒ38,50 eind mei, vond plaats door dalingen van de aard- gasprijzen, door de kleinere vraag en door de druk op de verkoopprijzen in West-Duitsland en België. Doordat nog verdere verlagingen werden door gevoerd heeft tussen april en midden juni een prijsverlaging plaatsgevon den van rond 10%. Met dit beeld voor ogen bestellen veel verbruikers KAS op het allerlaatste moment. Ook in 1985 bedroeg de zelfvoorzie ningsgraad met varkensvlees in Duits land ongeveer 86%. In het jaar dat liep van april 1985 tot en met maart 1986 steeg de bruto- produktie van varkens 38,13 miljoen stuks wat 0,7% meer is dan voor gaand jaar en 2,2% meer dan gemid deld in de periode april 1980 tot maart 1985. Onder bruto-produktie is te ver staan het aantal slachtingen vermeer derd met het importsaldo aan levende varkens. De produktie van varkens vlees is bij een iets gestegen gemiddeld slachtgewicht met 0,9% gestegen. De invoer aan levende varkens, var kensvlees en varkensvleesprodukten steeg met 1,0%, de uitvoer met 3,2%, Aardappelen in de Gemeenschap De situatie van voorgaande week, te weten dalende prijzen voor de kleine maten Bintjes en oplopende prijzen voor de grote maten, zette zich maandag op de Rotterdamse beurs voort. De grote maten liepen met 50 tot 200 cent/100 kg op, de kleine maten lie pen met 50 tot 200 cent/kg terug. Meer en meer wordt oogst 1985 ver drongen door de nieuwe aardappe len, waarvan de prijzen nogal uit eenlopen, wat voor alle rassen geldt. Op de termijnmarkt lopen de note ringen op, wat men in verband kan brengen met de grote droogte van de laatste weken. De groeivertraging die daardoor optreedt zou kunnen leiden tot een geringer aanbod. An derzijds steekt phytopthora hier en daar nogal eens al te nadrukkelijk de kop op. Er werden uit Nederland in de week tot 8 juni 29.500 ton konsumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd, de afzet naar België niet inbegrepen. In Frankrijk is van een wisselend prijsbeeld sprake. Door beheersing van de aanvoer heeft men in Bretagne de prijzen eni germate onder kontröle gekregen. Een forse prijsteruggang werd daar door ingeruild voor prijsstijgingen. Toen in Bretagne waar de dagaan- voer rond de 4500 ton ligt de prijzen van de primeurs daalden van 240 fr. op 10 juni tot 60 fr. op 17 juni werd ingegrepen door een terugdringing van het aanbod. In de week tot 15 juni werden goed 4800 ton primeurs uitgevoerd, waarvan 3740 ton naar Engeland. Ingevoerd werden goed 3200 ton, waarvan 625 ton uit Spanje en 2560 ton uit Italië. Duitsland meldt een ruim voorziene markt, waarbij vooral het aandeel import uit Italië zeer groot is. Ook uit Frankrijk circuleerden aanvanke lijk scherpe offertes. Daarbij neemt het aanbod van pri meurs uit Duitse produktie, de Pfalz en de Niederrhein, van week tot week toe. De prijzen daarvan liepen in Nordrhein Westfalen wat af. Die van Italiaanse aardappelen liepen op. Begin maart waren van oogst 1985 nog 1,97 miljoen ton aanwezig 2% minder dan vorig jaar. De produktie van vroege aardappe len in Duitsland wordt geraamd op 245.000 ton. zodat het saldo invoer met 1 daal de. Niettemin steeg het berekende hoofdelijk verbruik met 0,5 kg tot 59,8 kg, wat mede is toe te schrijven aan het dalende bevolkingscijfer. Perspektief Een kommissie van deskundigen van het Duitse ministerie van Voedsel voorziening en landbouw heeft in een analyse van de tellingsuitkomsten van april de verwachting uitgesproken dat in het jaar april 1986 t/m maart 1987 met betrekkelijk lage varkensprijzen gerekend moet worden, waarbij in het najaar het verschil met vorig jaar wat kleiner zal worden. vdw Zware hagelstorm verwoest graanvelden in Sowjet- Republiek Een korte, maar zeer hevige ha gelstorm heeft zware vernielingen aangericht aan meer dan 5.000 hek- tare graan- en aardappelvelden in de Sowjet-republiek Georgie. Ook raakten gebouwen en elektriciteits kabels beschadigd. Dit heeft de Sowjet-televisie gemeld. De autori teiten hebben een kommissie in gesteld die de leiding krijgt over de werkzaamheden in het rampgebied, zo werd in de nieuwsuitzending 'Vrenja' bekendgemaakt. De televi sie toonde beelden van met hagel be dekte velden. De hagelstorm duurde twee uur. Noteringen CVZ 24-6-1986 laagste hoogste midden- hoeveel kwaliteit prijs prijs prijs heid Gloster I 60/70 78 78 78 2.000 kg I 70/80 131 131 131 3.000 kg Golden I 60/70 54 65 58 5.000 kg Delicious I 70/80 133 148 139 11.000 kg II 60/70 42 58 51 41.000 kg II 70/80 115 129 121 16.000 kg Aardbeien II per kilo 125 170 154 800 kg IIA per kilo 140 200 178 600 kg Bramen I doos 150 gr. 540 II idem 550 Frambozen I doos 150 gr. 270 500 390 Rode bessen I doos 150 gr. 190 Mede onder invloed van het zomerse weer was de aanvoer van bloemen en groenten - vooral tomaten, komkom mers, bloemkool en asperges - vori ge week groot. Dat had veel lagere prijzen op de veilingen tot gevolg. Glasgroenten Vorige week was er een overweldigen de aanvoer van tomaten, met als ge volg een niet onaanzienlijke daling van de prijs. Doordat er veel minder industrietomaten in Europa zijn aan geplant - vanwege grote voorraden to- matenprodukten - worden voor dit jaar veel minder industrietomaten verwacht. Vooral in Frankrijk en Griekenland verwacht men minder in dustrietomaten. Wat betreft de ver wachte produktie van tomaten voor de verse markt, verwacht men er evenveel uit de vollegrond in Frank rijk en Italië, maar daar zou de oogst van tomaten onder glas of plastik gro ter worden. Vollegrondsgroenten In de koolsektor brachten bloemkool en spitskool een veel lagere prijs op. Beide, maar vooral bloemkool, ver toonden hoge aanvoercijfers. Spina zie bracht - bij iets minder aanvoer - iets minder op. Andijvie, daarentegen moest een flinke prijsdaling accepte ren, hetgeen niet veroorzaakt werd door een grotere aanvoer, maar door een kleinere vraag (warm weer). De aanvoer van waspeen liep opnieuw te rug. De A-sortering bracht meer op, de B-sortering minder. Witlof kelder de in prijs omlaag met bijna 50%, mede door een veel grotere aanvoer. Prei daarentegen werd duurder bij ge lijke aanvoerhoeveelheden. De aan voer van peultjes komt - na een late start - nu een beetje op gang, hetgeen uiteraard nadelig is op het prijspeil. Dit jaar is het areaal peulen 70 ha, te gen 50 ha vorig jaar. Een uitbreiding derhalve van 40%. Bloemen en planten Mede onder invloed van het zomerse weer lag de totaal aangevoerde hoe veelheid snijbloemen op een bedui dend hoger niveau, ook ten opzichte van het vorig jaar. De prijzen zijn hierbij sterk gedaald. De grootbloe- mige rozen bijvoorbeeld werden in één week tijd gemiddeld ƒ0,25 per steel goedkoper. Het is duidelijk merkbaar dat de vakantieperiodes in de voor Nederland belangrijke afzet markten aangebroken zijn. Op de paardenmarkt in Den Bosch werden 19 juni j.l. 233 stuks aange voerd. De prijzen waren per stuk: Luxe paarden van ƒ1.875,— tot ƒ3.125,—; Voljarigen van ƒ1.625,— tot ƒ2.875,2-jarigen luxe (merries) van ƒ1.525,tot ƒ2.575,2-jarigen luxe (hengsten) van ƒ1.525,— tot ƒ2.575,—; 1-jarigen luxe (merries) van ƒ1.025,— tot ƒ2.025,—1-jarigen luxe (hengsten) van ƒ1.025,— tot ƒ2.025,Veulens (merries) van ƒ525,— tot ƒ1.125,—; Veulens (hengsten) van ƒ525,— tot ƒ1.125,—; Hitten van ƒ650,— tot ƒ1.750,—; Shetland pony's (merries) van ƒ250, tot ƒ550,Shetland pony's (ruins) van ƒ250,— tot ƒ500,—; Jonge slachtpaarden van ƒ4,90 tot ƒ6,70 per kg.gesl.gew.; Oude slachtpaarden van ƒ5,20 tot ƒ6,90 per kg. gesl.gew. De handel verliep in slachtpaarden re delijk. Maatregelen VS tegen "onze" bloemen uit jalouzie De maatregelen waarop de Verenig de Staten zinnen om de import van Nederlandse verse bloemen aan ban den te leggen, zijn alleen gebaseerd op jalouzie van de Amerikaanse tuin ders. De VS verkopen oneerlijke smoezen over onze werkwijze. Ze moeten gewoon eens harder gaan wer ken daar. Dat heeft voorzitter M. Va rekamp van het Landbouwschap vrijdag gesteld toen hij een nieuw tuinbouwgebied bij Aalsmeer opende. Eerder deze week dreigden de Ver enigde Staten de invoerbelasting op Nederlandse bloemen fors te zullen verhogen, opdat de bloemen van de Amerikaanse producenten meer kans krijgen op de thuismarkt. Officieel vinden de VS de Nederlandse subsi dies op aardgas voor tuinders een on rechtvaardige bevoordeling. Ook vinden ze dat de bloemenveilingen niet fair opereren. Volgens Varekamp is dat allemaal flauwekul. De kwali teit van de Nederlandse bloemen is ge woon hoger dan die van de Amerikaanse produkten. Dat ver klaart het succes van de hollandse bloemen in Amerika, aldus Va rekamp. Champignons in gld. per 100 kg veilingprijzen In de grafiek zijn de prijzen weerge geven van alle klassen champignons, zoals die op de veilingen tot stand kwamen. Het meest opmerkelijke van de gra fiek is dat meteen in het oog springt dat het prijsnivo in 1985/1986 stuk ken lager heeft gelegen dan in 1984/1985. De redenen zijn genoeg zaam bekend. De produktie bleef stijgen en de konkurrentie werd fel ler, met name voor het industriepro- dukt. Hoewel men geneigd is over seizoensverschillen te praten is dat eigenlijk niet juist, omdat de pro duktie van champignons een kontinue-produktie is en weersonaf- hankelijk. Wel is het zo dat in de ene periode van het jaar er meer konkur rentie kan zijn dan in de andere pe riode. Daarbij kunnen op 'de inter nationale markt wel aanbodsver- schillen meespelen. Het prijsverloop van champignons leidt niet tot veel vreugde. Het begon met ƒ3,20 in maart 1984 en het eindigde met ca. ƒ2,30 in februari 1986. Die 90 cent daling betekent een teruggang in prijs met meer dan 25% en dat is be paald geen gunstige ontwikkeling. 22 Vrijdag 27 juni 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 22