VOO I? ml VI'Oil \Y Een dag met hindernissen Vakantie: een magisch woord p.j. zuid geluid Tips over diepvriezen Omvang kontrakt-onderzoek Landbouwhogeschool steeg naar 28 miljoen P'J.ZrSjehdd Andere wensen Vakantie houden: 3 x plezier redaktie Peter Risseeuw Paleis 't Loo Landelijke Sportdag PJGN Toch zeer geslaagd Gastgezinnen gezocht voor buitenlandse plattelandsjongeren onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Vakantie. Wat stellen we ons daarbij voor, waar denken we aan? Dat zal voor ieder anders zijn maar wel is het voor allen: niet doen waar we altijd mee bezig zijn. Wat voor de een een genoegen lijkt is voor een ander soms bijna een straf. Bijvoorbeeld, als je altijd in de buitenlucht bezig bent zal de behoefte om aan het strand te liggen minder zijn. Maar als je op een flat woont en verder kantoorwerk doet is water en lucht en zon op zich al vakantie. Het fijne van vakantie is dat de 'plichten' tot een minimum worden beperkt en de 'genoegens' op de eerste plaats komen. Meestal is men niet alleen op vakantie en het delen van fijne dingen met iemand die daar ook van geniet maakt de ontspanning groter, want daar gaat het in de eerste plaats om: Ontspannen. Iemand uit de 'zorgende sektor' vind het heerlijk om verzorgd te worden. Een ander die 'denkwerk' doet zal het een vreugde zijn om eens zorgend bezig te zijn. Het is bekend dat er in deze laatste groep zijn die b.v. heel graag koken (maar hoe het dan met de afwas is?). Iedereen zal zelf invullen hoe de va kantie wordt doorgebracht en een van de wensen kan zijn, verre landen zien. Dat kan door aansluiten bij een groep met heel veel voordelen, maar ook wel enkele nadelen. Die moet ieder zelf afwegen. Als je zelf bedenkt en regelt hoe je wilt gaan en waarheen dan is het verrassings-element duidelijk aan wezig. Je maakt b.v. een fikse om weg om een tentoonstelling te zien die aangekondigd was, aldaar aan gekomen blijkt dat die dan net de vorige dag werd gesloten. Een druk fout in de folder is schuld maar daarmee kom je niet ver. Het is dan zaak om er toch een sukses van te maken en niet te gaan mopperen, want dan bederf je het genoegen van je reisgenoten ook. Die vinden het misschien wel gelukkig omdat ze er jou een plezier mee dachten te doen maar het zelf niet zo nodig vonden. le, bij het plannen maken van te vo ren, waar gaan we heen en wat ne men we wel en wat niet mee. 2e, de reis zelf die toch anders ver loopt, al is het alleen maar door het weer dat of veel warmer, of veel minder zonnig, of erg nat was en waarop we ons niet hadden ingesteld (we stellen ons in op dat wat we het liefst zouden willen). 3e, de thuiskomst en de napret. Van Uit het jaarverslag van de Landbouw hogeschool blijkt dat over 1985 voor een bedrag van 28 miljoen gulden aan kontrakt-onderzoek werd uitgevoerd. Dit is onderzoek dat verricht wordt in opdracht van ministeries, bedrijven en internationale organisaties zoals de EG. Deze zogeheten derde geldstroom is de laatste jaren fors in omvang gestegen; in 1980 beliep de ze ca. 11 miljoen gulden. Belangrijke opdrachtgevers in 1985 waren de ministeries van volksge zondheid, ruimtelijke ordening en mi lieuhygiëne en van ekonomische zaken. Hierbij ging het vooral om mi lieukundige en biotechnologische pro- jekten die een looptijd hebben van enkele jaren. Onder de opdrachtgevers bevinden zich ook grote en middelgrote bedrij ven, met name in de sektor van de voedings- en genotmiddelenindustrie en de "agribusiness". In totaal bood het kontrakt-onderzoek in 1985 werk gelegenheid aan 166 personen, gere kend in voltijdse banen. Dit is een stijging van ca. 12% ten opzichte van 1984. Uit voorlopige cijfers voor het lopende jaar volgt dat de stijging zich voorlopig zal voortzetten. EG-projekten biotechnologie Uit het medio 1985 gelanceerde 'Bi otechnology Action Programme" van de EG zullen vijf projekten van de Landbouwhogeschool gefinancierd worden. Dit is zojuist bekend gewor den. In totaal zullen in het kader van het Europese biotechnologieprogram- ma 25 onderzoeksprojekten bij Ne derlandse universiteiten, hogescholen en onderzoeksinstituten uitgevoerd worden. De Landbouwhogeschool- projekten betreffen onderwerpen als de produktie van een synthetisch vac cin tegen mond- en klauwzeer met be hulp van baculovirussen en insektecellen, de genetische analyse van de embryo-ontwikkeling uit plan- tecelkulturen, de bakteriële produk tie van gehydroxyleerde aromatische verbindingen, de opsporing van enzy men en oligosacchariden als signalen voor de vroegtijdige diagnose van schimmelziekten, en stuifmeeltechno- logie in gewassen. De opzet van de meeste van deze pro jekten is zo dat "Wageningen" sa menwerkt met instituten in andere EG-landen. Hun aandeel in de pro jekten wordt eveneens door het EG- programma gefinancierd. Het betreft hier instituten in Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië. De vijf EG-projekten van de Land bouwhogeschool zijn in totaal be groot op ruim twee miljoen gulden. elke reis is de thuiskomst het aller mooiste, je bekijkt dan je eigen thuis weer met frisse blik en de rust die er van uitgaat door het vertrouwde er vaart men opnieuw. Toch moet ieder op z'n tijd er eens even uit om. dat thuiskomen te erva ren. Het is beslist niet nodig om heel ver of heel lang weg te gaan, maar zo 'even er uit' kan veel energie geven. En aan het eind van die korte of lan ge vakantie die dichtbij of verder weg was krijgt dan het woord THUISKOMEN een Magische klank. P.J. de Rooy-Janse De plattelandsvrouwen van de afdelingen Kattendijke, Wilhelmina- dorp en Wolphaartsdijk maakten op 15 mei het jaarlijkse reisje. De reiskommissie had ditmaal als einddoel Paleis 't Loo uitgekozen. Om half acht zou de bus vertrekken uit Wilhelminadorp maar aangezien één van de dames om vijf voor half acht nog wakker gemaakt moest worden werd dit wat later. Toen we om kwart voor acht uit Wolphaartsdijk wilden vertrekken, bleek dat we nog twee dames misten. Deze dames, die met de bus uit Kamperland zouden komen, waren niet ingestapt in Wilhelmina dorp. We reden dus weer terug en de dames stonden daar inderdaad in de stromende regen te wachten. De bussen waren elkaar vlakbij Wilhelminadorp gepasseerd. Na deze trage start reden we naar Meerkerk waar we, op verzoek van de buschauffeur, in snel tempo onze koffie nuttigden. Het gevolg was dat we veel te vroeg bij Paleis 't Loo ar riveerden. Onze buschauffeur, die Nu de zomer weer voor de deur staat, zijn er weer veel dames bezig in hun moestuin. De meeste vrou wen vriezen ook wat groenten in, zo dat men in de hersft of winter nog steeds groenten kan eten, die men zelf gekweekt heeft in eigen tuin. Hier volgen wat tips waar je op moet letten bij het invriezen van groenten. - zet de diepvriezer 24 uur van te vo ren op de laagste temperatuur - koel de groenten eerst goed af in ijskoud water of in de koelkast, om de zomerse temperaturen al in te dammen - als je groenten langer dan 3 maan den wilt bewaren in de diepvries, moet je ze eerst blancheren, dat is: water tegen de kook laten komen, de groenten er in doen, gas laag, en als Zaterdagochtend 14 juni zijn we om 7.00 met een dames- en herenvolley balteam vertrokken naar Zeist om daar mee te doen aan de Landelijke Sportdag. Daar aangekomen zijn we, na eerst een lekker kopje koffie te hebben gedronken, begonnen met de wedstrijden. De dames hadden sterke tegenstan ders waardoor we een derde plaats in de poule behaalden. Dit was niet goed genoeg om de kruisfinale te mogen spelen. Vandaar dat de dames naar het zwembad zijn gegaan om nog van het prachtige weer te genieten. De heren hadden ook goede konkur- rentie maar door fel en goed spelen werden ze eerste in hun poule. Zij hebben wel de kruisfinale gespeeld en een mooie derde plaats behaald. Na de prijsuitreiking zijn we huiswaarts gegaan en hebben nog' een stop in Rotterdam gemaakt om de inwendi ge mens te versterken. Hierna zijn we afgereisd naar Tholen. Al met al een gezellige sportieve zonnige dag. Afd. Tholen-St. Philipsland, Petra van der Slikke het water weer wil koken, de groen ten er snel uithalen - om produkten zoals boontjes heel te kunnen houden, is het beter ze niet eerst te verpakken, en dan in te vriezen. Beter is het een soort raampje te maken van ongeveer 3 centimeter hoog, met gaas erover, daarop de boontjes leggen, los van elkaar, en dan invriezen. Pas als ze bevroren zijn, verpakken in porties in zakken of diepvriesdozen - handig is om op de verpakking een etiket te plakken, met daarop ge schreven de naam van het produkt en de datum waarop het in de diep vries ging - om aardbeien mooi en heel te kun nen houden, is het beter ze gesuikerd in te vriezen - nog wat tips over de plaats van de diepvrieskist of -kast: de diepvriezer moet waterpas staan, van de muur af, in een ruimte die niet te vochtig of te warm is. Zet het apparaat nooit naast een gasfornuis, of voor een raam waar de zon optstaat Als u de diepvriezer wilt ontdooien: bakken heet water er inzetten, stek ker eruit, dan gaat het vlug. Als u op deze dingen let, kan er wei nig meer mis gaan bij het invriezen, en zult u van de winter nog plezier hebben, van het vele werk dat u nu in de moestuin heeft. normaal op 't buitenland rijdt, had de afstand kennelijk wat overschat. Na een Veluwse koffiemaaltijd ver trokken we naar Paleis 't Loo. We bekeken eerst de stallen en daarna kregen we een rondleiding langs 't Paleis en de tuinen. Hoewel de kaartjesautomaat defekt was en men blijkbaar niet op ons had gerekend voor de rondleiding, kwam alles toch prima voor elkaar. De stadhouders en koningen van Holland kwamen tijdens ons bezoek aan 't Loo meer tot leven dan vroe ger op school bij de geschiede nislessen. Vanaf het bordes met de gouden deur hadden we een mooi uitzicht over de tuinen; met de bedden, fon teinen en buxushaagjes lijken deze tuinen erg op de tuinen van Ver sailles. Na de rondleiding, die zeer de moei te waard was, bezochten we op eigen gelegenheid het kasteel. Gelukkig waren er deze dag niet de gebruike lijke 8000 bezoekers, zodat we het hele gebouw rustig konden bekijken. Het diner werd geserveerd in de Ze- venbergsche Hoeve. Het werd daar een hele Zeeuwse aangelegenheid, want de Noord-Bevelandse platte landsvrouwen waren er ook net gearriveerd. Om tien uur kwamen we in Goes aan waar de laatste bus van de Kamper- landse dames juist vertrokken bleek te zijn. 'Een dag met hindernissen', merkte één van de dames op, maar het was een heel gezellig reisje en een bezoek aan 't Loo kan ik alle plattelands vrouwen aanbevelen. J.C. van Nieuwenhuyze-Zandee afd. Wolphaartsdijk Door de stichting uitwisseling voor plattelandsjongeren in Bergen (N.H.) wordt elk jaar een internationale uit wisseling georganiseerd. Plattelands jongeren vanaf 18 jaar komen naar Nederland vanuit Zwitserland, N. Ier land, Zweden, Finland, Griekenland en Amerika. Ze verblijven in gastgezinnen door heel Nederland. In de periode 9-30 augustus komen ze naar Zeeland en Brabant. We zoeken nog enkele gast gezinnen die in deze periode een van de jongeren voor 1 week (N.Ierland, Zweden, Griekenland), 2 weken (Fin land) of 3 weken (Amerika, Zwitser land) op wil nemen. Behalve de Zwitsers, spreken ze Engels, daarom is enige kennis van de Engelse taal binnen het gezin wel plezierig. De jon geren werken mee in het gezin of het bedrijf voor zover mogelijk. Daar staat tegenover dat van het gastgezin verwacht wordt dat ze de jongeren eens meenemen om leuke dingen van de streek te laten zien. Informatie of opgave als gastgezin en informatie over de mogelijkheid om zelf naar het buitenland te gaan: Jean- net Vermuë, Torenring 22, 4458 BC 's Heer Arendskerke, 01106-3376 (na 17.00 uur). 28 juni - afd. Bevelanden organiseren een zeskamp. Dit aan het Veerse Meer nabij de Goudplaat (bordjes volgen). Je kunt jezelf opgeven individueel maar ook in teamverband. Na de zes kamp is er een barbecue. Kosten hier van zijn ƒ10,Opgeven bij Connie tel. 01109-282. 29 juni - afd. Schouwen Duiveland gaat een dagje naar Scheveningen. Programmapunten zijn o.a. bezoek aan Madurodam en de pier. Tevens is er natuurlijk de gelegenheid om te zwemmen. Opgeven bij Ellen tel. 01113-1389. Kosten bedragen slechts ƒ25,- p.p.!! 29 juni - afd. West Zeeuws Vlaande ren. Wegens omstandigheden konden de geplande touwtrekwedstrijden geen doorgang vinden. Deze zijn nu verschoven naar een week later. Plaats van handeling nog steeds in Cadzand bij de fam. Risseeuw. Aan vang is 14.00 uur. Je kunt je tot 13.45 uur zondagmiddag opgeven (een team of individueel). 5 juli - regio Fijnaart/Zevenbergen organiseert de jaarlijkse provinciale trekkerbehendigheidswedstrijd op het terrein van het mechanisatiecentrum West-Brabant te Heijningen. Vrijdag 27 juni 1986 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 21