Gaat aan Ierland de moderne tijd voorbij? Land- en tuinbouw in Altena-Biesbosch heten bezoekers welkom Kunstmatig zoetmiddel aspartame schadelijk? Landbouwschap akkoord met tien kampeereenheden bij de boer Agrarische Studiereizen 1986 Plattelandstoerisme Geslaagden L.H.N.O.- school Tholen Nieuwe entstof Diplomering HAS-Dordrecht Het Landbouwschap gaat onder voorwaarden akkoord met een ver ruiming van het aantal kampeereenheden bij de boer van vijf naar tien. Dergelijke kampeerterreinen moeten tot stand kunnen komen zonder een aparte rekreatieve bestemming. Dit heeft het Landbouwschap mi nister Braks laten weten in een advies op de Wet Openluchtrekreatie. In het Land van Altena en de Bies bos wordt op zaterdag 5 juli een Agrarische Open Dag gehouden. Een grote verscheidenheid aan land en tuinbouwbedrijven zet dan haar deuren gastvrij open. Iedereen die belangstelling heeft, is welkom tus sen tien uur 's morgens en vijf uur in de namiddag. Het kan een boeiende dag worden in het fraaie landschap van dijken en rivieren. Men kan een bezoek brengen aan een boerderij waar kaas wordt ge maakt, aan een bedrijf waar schar- relkippen worden gehouden, aan een tuinbouwbedrijf waar hydrokultuur wordt toegepast, aan bedrijven met groenteteelt en met bloementeelt, aan een rozenkwekerij, aan een ger- berakwekerij en aan een tuinderij waar het hele jaar rond chrysanten worden geteeld, aan een fruitteeltbe- drijf en aan een stierenmesterijNa tuurlijk ontbreken ook het akker bouwbedrijf niet en een melkvee houderijbedrijf waar ook geiten worden gehouden. Er valt dus heel veel te zien. Men be hoeft het niet allemaal op eigen houtje te ontdekken. De mensen die op de bedrijven werken, zorgen voor rondleidingen. Het zal daarbij op vallen, hoeveel techniek er te pas komt aan een modern agrarisch bedrijf. Op de kaasboerderij zal een film over het kaasmaken worden ver toond. Wat de akkerbouw betreft zal er in het bijzonder aandacht wor den besteed aan de produktie van vlas en de verwerking van vlas tot linnen en van graan tot brood. De chrysantenteler heeft het voornemen zijn bezoekers zo mogelijk iets van de oogst te tonen. De route kan per auto of fietsend worden afgelegd. Op de bedrijven liggen plattegronden met de aanvoer- en ekskursieroute. Er is voldoende parkeerruimte. Vrijwel alle bedrijven zijn toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Op enkele pun ten is het mogelijk om konsumpties te gebruiken. Deelnemende bedrijven Tijdens de open dag bent u welkom op de volgende bedrijven: Kaasboerderij 'De Lange Hoeve', Genderen; Rozenkwekerij L.C.J. van der Meijden, Genderen; Schar- relkippenbedrijf Van der Ham te Drongelen; Hydrokultuurkwekerij 'Nieuwkoop' te Andel; Fruitteeltbe- drijf Westerlaken te Rijswijk; Ger- bera Handelskwekerij 'Woudri- chem' B.V. te Woudrichem; Akker bouwbedrijf Koekkoek te Almkerk; Geiten- en Melkveehouderij Raams te Dussen. Tuinbouw- en bloemenbedrijven aan de Kooikamp te Sleeuwijk: Jaarrond Chrysantenkwekerij L.A. van der Meer, Kooikamp 3a; Groenten- en bloementeelt J. Los, Kooikamp 6 en Groenten- en bloe menteelt J.W. Rietveld, Kooikamp 8. Uitbreiding van het aantal kampeer plaatsen bij de boer mag volgens het Landbouwschap geen invloed hebben op de werking van de Hinderwet. Als dat wel het geval is zouden de kam peerplaatsen nadelige gevolgen kun nen hebben voor omliggende agrarische bedrijven. In de voorstel len van de minister krijgen de ge meenten meer ruimte om een eigen kampeerbeleid te voeren. Dit op ba sis van de gemeentelijke kampeerver- ordening. Het landbouwschap vindt het daarom gewenst dat de wettelij ke inspraakmogelijkheid over de kampeerverordening blijft bestaan. Een verruiming vijf naar tien eenhe den wordt door de Vereniging van Kampeerboeren in die zin toegejuicht, dat iedere uitbreiding welkom is. De Vekabo had eigenlijk gevraagd om een vijftiental kampeerplaatsen (zon der planologische bestemming) bij de boer. Nader overleg hierover wordt nog gevoerd. Van donderdag 24 juli t/m donder dag 31 juli organiseert Agrarische Studiereizen een vliegreis/rondreis naar Ierland. Ierland blijft steeds de zelfde, de moderne tijd heeft geen vat op de ongerepte natuur. Talloze visrijke rivieren en beken slingeren zich door het heuvelachtige, soms woeste landschap. Er is nauwelijks verkeer op de wegen, alleen wat loslopende schapen. De rust die de natuur uitstraalt heeft ook invloed op de Ieren. Het zijn ge moedelijke mensen die in de pubs al le tijd nemen om met elkaar te pra ten, te zingen en muziek te maken. En zij zijn gastvrijBij de agrarische bezoeken zult u overal als vriend van het schiereiland Iveragh. Verschillende avonden wordt er ge dineerd in een echt kasteel, met als hoogtepunt het Middeleeuws ban quet in het Bunratty Castle, lepels en vorken komen aan dit diner niet te pas. De maaltijd wordt begeleid door harpmuziek en dans van zange ressen en een troubadour. Na de lunch in de beroemdste pub van Ierland 'Dirty Nelly's' stapt u in Shannon in het vliegtuig voor de Wicklow Mountains in Ierland ontvangen worden. Tijdens de rond reis krijgt u een goede indruk van het verschil tussen de Nederlandse en Ierse landbouw. Er worden be zoeken aan vee- en gemengde bedrij ven gebracht. Ook een grote zuivel- koöperatie, die geheel komputer gestuurd is, wordt bekeken. De turf- delverij neemt in Ierland nog een be langrijke plaats in. Verder worden er bezoeken gebracht aan de kristalfabriek in Waterford, de Italiaanse tuinen op het subtropi sche eiland Garnish, het Killarney National Folk Park. Onderweg komt u door de mooiste streken van Ierland. Bezoek aan de Cliffs of Mo- her, het zeer woeste kustlandschap met de steil uit zee oprijzende rot sen; de Ring of Kerry, de kustweg Vrijdag 27 juni 1986 Onlangs werd door Edward McMillan-Scott (GB) aan de Commissie van de Europese Ge meenschappen de vraag gesteld of de Commissie in haar konklusies betreffende het Groenboek over de vooruitzichten van het Ge meenschappelijk Landbouwbeleid prioriteiten zal geven aan de ont wikkeling van het plattelandstoe risme. En, zo ja, of de kommissie dan de besteding van strukturele fondsen voor dit doel zal aan bevelen. In het antwoord wijst de commis sie erop dat de communautaire struktuurfondsen reeds bijdragen tot de ontwikkeling van het plat telandstoerisme. Verder legt de kommissie er de nadruk op dat het de zaak van de betrokken land bouwers (zij die een "toeristisch bedrijf" wensen op te bouwen) en van hun regering is om projekten voor financiering door deze fond sen voor te leggen. tocht naar huis, vast en zeker nu al met heimwee naar het vriendelijke Ierland. En verder: Zuid Zweden, 14-24 juli, boot/bus reis, nog enkele plaatsen vrij Jersey, 6-13 augustus, vliegreis, agrarisch en kultureel zeer boeiend Schotland, 14-23 augustus, boot/rondreis per bus, Taptoe in Edinburgh. Voor uw aanmelding, nader overleg of het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1986' kunt u opbellen naar het sekretariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085 - 512087 tus sen 08.00 en 18.00 uur (eventueel 085 - 427784). Aspartame is een kunstmatig zoet middel dat in België onder zeer stren ge voorwaarden is toegestaan als zoetmiddel voor eigen gebruik en in kalorie-arme limonades. Veelvuldig gebruik van dit middel zou echter ge volgen kunnen hebben voor de ge zondheid van de gebruiker in de vorm van blindheid en stuipen. Tevens blijkt met dit middel gezoete limona de niet geschikt te zijn voor PKU- patiënten. In de VS is een beweging van konsumenten gesticht die initia tieven neemt om dit middel te laten verbieden. In verband hiermee heeft het Belgi sche lid van het Europees Parlement, Willy Kuipers, aan de Commissie van Europese Gemeenschappen gevraagd op basis van welke EEG-richtlijnen dit zoetmiddel in de EG is toegelaten en welke maatregelen genomen zijn om de konsument ervan in kennis te stellen dat hij hiervan maar een be perkte hoeveelheid mag gebruiken. Verder vraagt de heer Kuipers waarom op met aspartame gezoete limonade niet staat dat deze niet geschikt is voor PKU-patiënten. In het door de Commissie gegeven antwoord wordt gesteld dat er geen EG-richtlijnen zijn t.a.v. het gebruik van dit zoetmiddel. Verder is het Scientific Committee for Food van mening dat frequente konsumptie van aspartame bevattende produkten niet schadelijk zou zijn voor de gezond heid. Wat betreft waarschuwingen op de etiketten van met dit middel gezoe te produkten acht de commissie het voldoende wanneer het middel wordt genoemd in de lijst van ingrediënten. Het is verder de verantwoording van de medici hun patiënten te waarschu wen voor de voor hun schadelijke stoffen. Aan de L.H.N.O.-school 'De Oesterschelp' te Tholen zijn de vol gende kandidaten geslaagd: Tholen: Maja Aarnoudse; Ellie de Groen; Marjolein Nederlof; Fatima El Mar- jani; Arianne Geuze; Marian de Graaf; Mary Luitwieler; Jolanda Moeliker; Sandra Potappel; Hendri- ka Schot; Eleonora Springer; Dian- ne Verbogt; Corinne van Westen; Angela Wijkhuizen; Nathalie van Iwaarden; Barbara Priem; Karin Priem; Jolanda Prince; Anita Quist; Jeanette Rijnberg; Conja Schot; El len v.d. Velde. Poortvliet: Petra Goudzwaard; Marianne Nie- mants verdriet. Scherpenisse: Ina Andriesse; Jolanda Bolier; An nette Hage; Hanny Kleppe; Huiske Wesdorp. St. Maartensdijk: Mirjam Aarnoudse; Ineke Kwaak; Marcel van Beveren; Maaike de Zeeuw; Jolanda Slager; Colinda Stoutjesdijk; Jannie Hartog; Collin- da Opree; Désiree Overbeeke. Stavenisse: Hera Dorst; Lia de Rijke; José de Vos; Cootje van de Bergh; Marion van Haaften. St. Annaland: Conny van de Repe; Jeannet Ridder hof; Connie de Haan; Anita Hor dijk; Mary Moerland; Monica Coenraadts; Connie Keur; Rianne Kleinjan; Erna van Schetsen. Oud-Vossemeer: Trudy van Halum; Marion Vroeg- op; Rian de Hond. St. Philipsland: Wilma Neele; Suzan Verwijs. Zeven leerlingen hebben het diploma niet behaald. Als microben, virussen, my co- plasmacellen op een gastheercel te recht komen, hechten ze zich aan de celmembramen. Daarbij wor den ze geholpen door een infektie- bevorderende faktor, die bij alle gewervelde dieren voorkomt en b.v. de afstoting bij transplanta ties veroorzaakt. Deze infektiebe- vorderende stof zorgt echter niet voor de vorming van natuurlijke anti-lichamen. Door de werking ervan af te remmen, zouden daar om infekties kunnen worden te gengegaan. Uitgaande van deze gedachte heeft Dr. Thadée Staron van het INRA- instituut voor antibiotica en bio- omzetting te Chartres deze infektie-faktor een klein beetje veranderd, om er een entstof van te maken. Deze tegen buik vlies kanker en andere ziektes beproef de entstof werkt preventief bij muizen, konijnen, varkens en rundvee. Bij een langere therapie kan het ook voor de genezing wor den gebruikt, wat b.v. bij waarde volle fokdieren van belang kan zijn. De entstof bewerkstelligt de resorptie van kankergezwellen, de omzetting ervan tot een ettermas sa en in sommige gevallen ook de afscheiding daarvan. Dr. Staron, die de entstof bij een zieke muis heeft getest meent, dat hiermee het voorkomen en gene zen van infektie-ziektes totaal kan veranderen. Vrijdag 20 juni jl. zijn 44 studenten van de vierjarige Hogere Agrarische School te Dordrecht gediplomeerd. Negentien studenten studeerden af in de richting bedrijfskunde. In de afstu deerrichting plantenteelt behaalden dertien kandidaten het diploma. De afstudeerrichting veeteelt werd met goed gevolg door twaalf kandi daten afgesloten en één kandidaat slaagde voor de éénjarige opleiding Topjaar Bedrijfskunde. Afstudeerrichting Bedrijfskunde J.J. van Beest te Ophemert, P. Bei- jen te Rotterdam, M. Bennink te Wa teringen, C.A.J.J. Biemans te Etten-Leur, H.C. Boonman te Bos- schenhoofd, R.P. Boons te Cadier en Keer, H.A. Burgers te Delft, M.W.M. van den Ende te Den Hoorn, J.P.G. Gerrickens te Gulpen, R.A.C. Graveland te Delft, S.J.C.M. van der Heijden te Helmond, J.J.V. Hillige te Sliedrecht, J. van Leeuwen te Voorschoten, H. Lynguris te Rot terdam, A.E. Maarsen te Dordrecht, D. Markesteijn te Papendrecht, J.A. Soer te Gameren, J.H. van der Tas te Den Hoorn, M.C.F. Vermeulen te Rotterdam. Afstudeerrichting Plantenteelt M.J.A.A. van Aert te Huijbergen, J.P. van Ast te Zonnemairo, C.C. van den Berg te Waddinxveen, D.W. Exalto te Benthuizen, J.C.H.M. Huysmans te De Heen, J. Iprenburg te Vlaardingen, D.M.M. Janssens te Ossendrecht, J. Lampert te Biggeker- ke, E.R.E. de Milliano te IJzendijke, J.M. Nieuwenhuize te Goes, A.P. Noordermeer te Oudenhoorn, Z. van Oudheusden te Waardhuizen, P.G.M. Volleman te Kuitaart. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 19