TILTWATWIU U NOG MEER! Acupunctuur kan ook bij dieren! Voorstel tot beloning onderschrijders melkquotum IICTERMftET UalCHmuc I HACK B.V. Tel. 01670-63572-65350 heeft de breedste werking tegen afrijpingsziekten in tarwe en bladziekten in gerst werkt goed tegen Septoria verhoogt de opbrengst per ha èn het duizendkorrel- gewicht is nu in prijs verlaagd Behandeling Droge kippemest in soorten en prijzen, analyse nemen bij afnemer Drijfmest mestbanktarief, silo's, gratis op 5 jaren-kontrakt Tweedehands betonnen platen Stelcon De laatste jaren is er steeds meer belangstelling gekomen voor acu punctuur; ook voor de dieren geldt dat. Wat is acupunctuur eigenlijk? Acupunctuur vindt zijn herkomst in China, al sinds onge veer 2800 jaren vóór Christus. De ze geneeswijze heeft een geheel eigen filosofie. Hierin zijn yin en yang twee manifestaties van de le vensenergie Tchi. Ze zijn eikaars tegenpolen, maar vullen elkaar ook aan. In een gezond lichaam zijn yin en yang met elkaar in evenwicht. De meridianen met daarop de acupunctuurpunten zijn banen waarlangs de energie stroomt. Gebruikmakend van de Chinese filosofie worden de acu punctuurpunten gekozen, waarin de naalden gestoken worden. Zeer belangrijk wordt geacht het zieke dier in z'n GEHEEL benaderen; zijn ziekte wordt beschouwd als een uitingsvorm van de algehele li chamelijke toestand. Het lichaam is energetisch uit evenwicht. Met acupunctuur kan men deze ener getische balans weer herstellen. Het betreffen vaak chronische klachten van verschillende aard. Deze zijn langzamerhand ontstaan en verergeren. Als belangrijkste zijn te noemen: bewegingsstoor nissen (spierproblemen, heup dysplasie e.d.), verlammingen (teckelhernia), pijnbestrijding en ontstekingen. Bovendien krijgen de dieren een algehele oppepper; ze worden ak- tiever, vrolijker en krijgen meer interesse voor hun omgeving. Hoe gaat zo'n behandeling in z'n werk? Het kost het dier en zijn baas wel wat inzet en geduld. Eerst worden de acupunctuurpunten opgezocht en de naalden erin gestoken. De meeste punten zijn niet pijnlijk. Dit is ook afhanke lijk van de mate van ontspanning van het dier. Als alle naalden op hun plaats zitten, moet het dier 15-20 minuten blijven staan. De totale behandeling neemt dus zo'n 45-60 minuten in beslag. De prak tijk leert dat de dieren het gelaten ondergaan en de tweede keer het al wat geleerd hebben en rustig blijven staan. Het aantal keren van behandelen is moeilijk te voorspellen en is o.a. afhankelijk van het stadium van het ziektepro ces. Als er na drie keren behande len geen verbetering optreedt, kan men de behandeling beter staken. Soms gaat de verbetering zeer langzaam en is dan moeilijk vast te stellen. Daarom moet men de patiënt vaak een langere tijd de kans geven. Dit alles kan men ondersteunen met aanvullende therapieën, zoals homeopathie en neuraaltherapie. Wat men ook nooit vergeten moet is het zieke dier biochemisch te versterken. Dit kan men doen met voedingssupplementen, zoals vita minen en mineralen. Het zal lei den tot een algehele toestandsverbetering van het dier, zodat hij ZELF de ziekte kan bestrijden met behulp van het ver kregen energieherstel en de ver hoogde weerstand. Lies Schuitemaker, dierenarts Veendam ugtermoot Chemie &V,, Postbus 1048, 4700 BA Roosendaal, Tei. 01660-32912. Door onderschrijders te belonen kan op vrijwillige basis binnen het strakke superheffingsregiem toch iets meer ruimte gekreëerd worden. Aan de hand van een voorstel van de OLM is uitgebreid gediskussieerd over een zogenaamde premie op minder. Hierbij wordt ervan uitge gaan dat er nationaal mogelijkheden tot verevening blijven bestaan. Dit kwam naar voren op de bijeenkomst van de K.N.L.C.-Commissie Veehouderij op dinsdag 17 juni in Amersfoort. De groep van onderschrijders kan men in twee kategorieën verdelen, de zogenaamde strukturele onderschrij ders en de incidentele. Laatstgenoem de kategorie is in tegenstelling tot eerstgenoemde geen bewuste onder- schrijder maar melkt zijn quotum niet vol als gevolg van toevallige omstan digheden (bijv. ruwvoersituatie e.d.). Hoewel ook deze kategorie ruimte verschaft is hier een beloning minder op zijn plaats. Voor deze kategorie zou men kunnen denken aan een zo genaamd rekening-courant-systeem oftewel de'overschrijding van het ene jaar kan worden gekompenseerd door onderschrijdingen in andere jaren. Hiervoor zal Brussel geen toestem ming verlenen (onkontroleerbaar, niet budgetneutraal). Meer kans van sla gen heeft een systeem waarbij de strukturele onderschrijders worden beloond. Onvermijdelijk is hierbij dat aan het begin van het melkprijsjaar kontraktueel de mate van onderschrij- ding wordt vastgelegd. Het is belang rijk hierbij op te merken dat deelname aan zo'n systeem op geen enkele wij ze invloed mag hebben op het toege wezen quotum. Voor de volgende jaren blijft het toegewezen quotum onveranderd. Zo'n systeem van pre mie op minder is in principe budget neutraal. De overschrijders blijven immers de volle heffing (56 cent) be talen. Van dit geld kunnen de onder schrijders worden beloond. De kommissie Veehouderij hoopt dat zo'n systeem de verdere, algemene korting van de quota (deels) kan voorkomen en zal daarom pleiten voor dit instrument als een van de mogelijkheden om te komen tot een verbetering van de superheffingsre- Vrijdag 27 juni 1986 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 15