De maand juli op het Zuidwestelijk veebedrijf Rundveehouderij Graslandverbetering Grond- en gewasonderzoek Teelt van stoppelgewassen Schapenhouderij Ontwatering grasland Groei van de lammeren Pluimveehouderij Hoge temperaturen: voorkom schade Varkenshouderij Schurft bij zeugen Schurft bij mestvarkens Maatregelen vooraf... Als het warm weer is... Op heel wat veebedrijven is onder gunstige omstandigheden voor- droogkuil gewonnen. De op brengst viel hierbij wat tegen, maar de verwachting is, dat de kwaliteit goed zal zijn. Door het gunstige weer van de laatste perio de (regen en warmte) is het gras bestand op veel percelen aanmerkelijk verbeterd. Door een doelmatig gebruik van het gras land (juiste bemesting), tijdig en goed beweiden en maaien) en een goede verzorging is nog wel een en ander te bereiken. De vorst van de afgelopen winter heeft heel wat schade toegebracht. Op veel percelen is er Engels raaigras uit- gevroren, waarvoor straatgras en on kruid teruggekomen is. Wanneer valt nu te overwegen om grasland op nieuw in te zaaien. De meest geschikte tijd om grasland te vernieuwen of door te zaaien is van half juli tot eind september. Bij extreme droogte heeft het geen zin om in te zaaien, daar het graszaad dan onvoldoende kiemt en de kans van slagen gering is. Als het grasland minder dan 50% goede gras sen of meer dan 10% kweek bevat, is het wenselijk om te vernieuwen. Als er veel kweek voorkomt, dan is een bespuiting gewenst. Een bespuiting geeft het beste resultaat als na het af weiden of maaien de kweek opnieuw is uitgelopen en er veel groei inzit. Bij een kweeklengte van 5 - 10 cm kan gespoten worden met 20 kg Dalapon per ha, of - bij een kweeklengte van 10 - 15 cm - met 4 liter glyfosaat (Round-up) in 200 liter water per ha. Na ca. 10 dagen kan de grond be werkt worden. Dit zou kunnen ge schieden met de overtop-frees of frezen met daarna ploegen en vervol gens direkt weer gras inzaaien. Als het grasland alleen maar een holle stand vertoont, dan kan men het grasland doorzaaien. Hierbij vindt geen groen- bewerking plaats. Bij het doorzaaien van grasland is het een vereiste dat de oude grasmat zo kort mogelijk is om stroppen te voorkomen bij het zaai en. Dit kan worden bevorderd door vooraf kort te beweiden of te maai en. Inzaai van grasland is duur. Doe het dan ook alleen als het echt nood zakelijk is. Een goed bezet gras bestand moet meer dan 50% goede grassen (o.a. Engels raaigras, timo- thee, veldbeemd, ruwbeemd e.a.) be vatten. De meeste goede graslanden bevatten ruim 90% Engels raaigras van het totale grasbestand. De laat ste tijd gaat de voorkeur uit naar blij vende graslandmengsels met in hoofdzaak Engels raaigras (BG1, BG2, BG3, BG4 - BG12). Let bij aan koop van graslandmengsels op gras soorten en eigenschappen. Er komen grote verschillen voor in soorten, ty pen en rassen en eigenschappen hier van, zoals vroegheid van doorschietenvoorjaarsontwikkeling en resistentie tegen kroonroest. Daar naast is wintervastheid en standvastig heid voor het behouden van een dichte zode (geeft minder onkruid) met een goede opbrengst van grote betekenis. Zaai alleen oranjeband- mengsels met waardering I. Men is dan verzekerd van goed zaaizaad, dat vrij is van duist en kweek. Afhanke lijk van mengsel, zaaibed en weers omstandigheden kan met 25 a 35 kg zaaizaad per ha volstaan worden. De beste resultaten met inzaaien worden bereikt met graszaadzaaimachine en met de vlaszaaimachine. Na opkomst van het nieuwe grasland dient men zo nodig onkruid te bestrijden. Met een goede verzorging wordt een optima le groei van het gras bereikt. Vrijdag 27 juni 1986 Voor een goed bemestingsbeleid is grondonderzoek belangrijk. Men krijgt hiermede een goed inzicht in hetgeen de grond bevat. Als U een grondmonster van het grasland laat nemen, dan is ook een onderzoek op magnesium en koper aan te bevelen. Er komt in de praktijk meer koper gebrek bij rundvee voor, dan men zou vermoeden. Ga eens na in hoeverre Uw bemesting overeenstemt met het advies en toestand van de grond. Grondonderzoek moét een kontrole zijn op het gevoerde bemestingsbe leid. Een doelmatige bemesting bevor dert een goede groei van het gras en een hoge opbrengst. Voor een goed inzicht in de ruwvoer- positie en krachtvoeraankoop is het nodig om vanaf nu Uw kuilen te la ten opmeten en onderzoeken. U hebt de uitslag dan tijdig binnen om te kunnen overzien of aankoop van ruw- voer en soort krachtvoer dit najaar nodig is. De kosten van een monster voor grond en gewas kunnen vlot worden terug verdiend door een juist gebruik van de cijfers van het onderzoek. Gezien de tegenvallende opbrengst van de eerste snede gras kan een stoppel- of nagewas nog een welko me aanvulling zijn voor de voederpo sitie van Uw bedrijf. De eerste gewassen van het bouwland worden binnenkort weer geoogst. Als een grasgroenbemesting is ingezaaid in het voorjaar, kan er met 60-80 kg N strooien per ha een opbrengst worden verkregen van 2.500 - 3.500 kg droge stof per ha. Het is gewenst om na het oogsten van het hoofdgewas op de grasgroenbemester zo snel mogelijk N te strooien en de stoppel zo nodig kort af te maaien om hiervan later bij in kuilen van het gras niet te veel last te ondervinden. Op bouwland kan op het vroeg vrij komende land een stoppelgewas wor den ingezaaid. Afhankelijk van tijd, grondsoort en omstandigheden zijn er verschillende mogelijkheden. het afvoeren van overtollig water. Wilt U nadere informatie over drai nage en onderhoud raadpleeg dan de bedrijfsvoorlichter. Bestrijding van huidparasieten In de loop van deze maand zo'n week of 3 a 4 na het scheren worden de schapen weer gewassen. Dit wordt vooral gedan om de schurftmijt en schapeluisvlieg teek) te bestrijden. Er zijn diverse methoden om schapen te wassen, te weten: - Besproeien of begieten. Dit kan ge makkelijk bij kleinere koppels en het resultaat hoeft niet slecht te zijn wan neer de dieren maar dicht tegen elkaar aanstaan en men de tijd neemt om het wasmiddel goed in de vacht te laten dringen. - Onderdompelen. Deze methode past men meestal bij grotere koppels toe; het is de beste methode van was sen. Onderdompelen kan op verschil lende manieren gebeuren. Het meest eenvoudige is gebruik te maken van een bad met een zwemgoot, waar de dieren door heen "zwemmen". Meestal wordt een wasmiddel ge bruikt met Lindaan als werkzame stof. Lindaan is echter een moeilijk afbreekbare stof en giltig. Daarom is het beter om een produkt te gebrui ken waarin geen Lindaan als werkza me stof zit. Belangrijker is het om je af te vragen of je de schapen wel moet wassen. Het kost veel arbeid en bovendien heeft het niet altijd dat effekt dat be oogd wordt, namelijk de bestrijding van schurft en teken. Wat zijn de eventuele alternatieven? A. Ten aanzien van schurftmijten Deze zijn aktief in de winter, dus na het scheren zal er geen schurftmijt aanwezig zijn op het lichaam van het schaap. In het najaar (met de eerste nachtvorsten) wordt de mijt pas aktief. Gewas Zaaitijd Zaaizaad Droge stof opbrengst kg/ha kg/ha Alexandrijnse klaver juli - 5 augustus 30 2.200 Voederwikker juli - 10 augustus 100 2.500 Bladkool juli - 10 augustus 10 3.000 Italiaans raaigras juli - 15 augustus 35 2.500 Westerwolds raaigras juli - 20 augustus 50 2.500 Stoppelknollen juli - 20 augustus 1,5 4.500 Op de niet vlinderbloemigen wordt 80 - 100 kg N per ha gegeven. Grassen kunnen in het najaar een goede sne de geven voor stalvoedering of wor den ingekuild. Klavers en wikken worden ingekuild met een toevoeg middel voor het beter welslagen van de kuil. Stoppelknollen worden op lichte gronden geteeld. De oogst vraagt ech ter meer arbeid dan de oogst van gras sen. Onder natte omstandigheden kan het zandgehalte in het geoogste pro dukt hoog worden. Het gewas kan een vrij hoge opbrengst geven (4.500 kg droge stof) met een goede voeder- waarde. Op natte grond is de draagkracht van de grond minder. Bovendien is de groei van het gras minder en het gras bestand is opener door het verdwij nen van goede grassen. Drainage in grasland is geen overbodige luxe. Mocht U er van overtuigd zijn dat Uw grasland ook drainage nodig heeft, doe dit dan in een droge periode. Kontroleer in een regenrijke periode of de drains nog voldoende water af voeren. Het doorspuiten van de drains eens in de 3 a 4 jaar bevordert pen. Dit moet bij schapen worden in gespoten op een onbewolde plek. Ivermectine werkt tegen maagdarm wormen, schurft en zuigende luizen. Het is voor de bestrijding van schurft noodzakelijk dat de behandeling na 10 dagen wordt herhaald. Ook dit middel heeft als voordeel, dat dit naast de bestrijding van maagdarm wormen ten alle tijde gebruikt kan worden en met name op het moment dat het nodig is, namelijk wanneer er een schurftaantasting is. Wanneer een behandeling plaatsvindt moeten alle dieren behandeld worden (ooien, lam meren etc.). Anders wordt de besmetting in stand gehouden. Voor een renderende schapenhoude rij is het belangrijk om snelgroeien de dieren te hebben. De lammeren kunnen dan in een korte tijd een le vend gewicht van 40 - 50 kg halen. De groeisnelheid wordt bepaald door de melkproduktie van de moeder en door de erfelijke aanleg van het dier zelf. tweemaal, met een tussentijd van 6 dagen, te behandelen. Let wel op de tijd tussen behandelen en afleveren, hierover staat alles op de bijsluiter. Het bestrijden van schurft is een weg zonder eind. Toch is het van groot be lang om de dieren regelmatig te be handelen tegen parasieten. Ook al zijn er geen duidelijke symptomen, toch kunnen ze aanwezig zijn. De irritatie die ze veroorzaken kost u indirekt veel geld en daarom: wat uw oog niet ziet, veroorzaakt bij het varken veel verdriet. Deze zomer heeft inmiddels al een paar zeer warme dagen opgeleverd. Deze kunnen problemen veroorza ken, ook in uw stal. Bij hoge buiten temperaturen zal de temperatuur in de stal nog hoger zijn. Hoeveel de binnen-temperatuur hoger is, hangt met name af van de dakisolatie. In het Veel veehouders hebben tijdens het mooie weer van de afgelopen tijd kuilvoer ingehaald. Ook de schapeluis (teek) is in de herfst het meest aanwezig en met het sche ren verdwijnen veel luizen. Dit bete kent, dat bestrijding van huidparasieten veel beter in de herfst kan plaatsvinden. Bovendien zijn er een aantal middelen op de markt, die een goed bestrijdingseffekt hebben zonder dat de dieren gewassen behoe ven te worden. Men kan kiezen uit 2 mogelijkheden apart of een kombina- tie daarvan. a. Pour on methode Bij de Pour on methode (of spot on methode) worden enkele druppels van het middel Sput-up op de rug ge bracht. De wol wordt tijdens het druppelen met de hand opzij gestre ken. Het middel werkt tegen teek, wolluis en vliegen, niet tegen schurft. Een voordel is, dat er geen water of andere hulpmiddelen nodig zijn, zo dat dit middel eventueel ook in de winter gebruikt kan worden. Als er geen schurftbesmetting op het bedrijf is, kan alleen met een pour on mid del worden volstaan. Het is dan prak tisch om deze behandeling vlak voor de dekperiode te doen. b. Injektie Onder de merknaam Ivomec is nu ook Ivermectine toegelaten voor scha Schurft bij varkens is vaak vrij onop vallend. Toch veroorzaakt het een ernstige irritatie die ten alle tijde een negatieve invloed heeft op de produk- tie van het dier. Ook al zien we geen uitwendige symptomen toch is de kans op aanwezigheid van schurft vrij groot. Als de vermeerderaar een gezonde big wil afleveren, moet deze ook vrij zijn van schurft. Omdat de biggen tijdens het zogen snel besmet kunnen wor den, is het noodzakelijk dat de zeu gen vrij moeten zijn van schurftmijt. De beren mogen we overigens niet vergeten. Het is dan ook vrij alge meen dat deze dieren worden behan deld tegen schurft en andere parasieten. Als standaardbehandeling worden tegenwoordig de zeugen en beren met een anti-schurftmiddel ge wassen of ingespoten. Met een injek tie ontschurften is vrij gemakkelijk. Dit is een effektieve methode die wei nig tijd vraagt maar wel duur is. Het handmatig wassen met een anti- schurftmiddel is een onaangenaam en tijdrovend werk. Daarom wordt meestal een hogedrukspuit met warm water gebruikt, waarbij het effekt ze ker zo goed is. Indien er veel schurft mijten aanwezig zijn, is het noodzakelijk de behandeling na 5 a 7 dagen te herhalen. Daar de meeste zeugenhouders de zeugen toch wassen alvorens ze in het kraamhok worden geplaatst, is er bijna geen extra tijd nodig om de dieren te ontschurften. Het is dan wel noodzakelijk dat pas na het wassen en spoelen, het ont- schurftingsmiddel over de dieren wordt uitgegoten en ze daarna met een in het kraamhok worden ge plaatst. Bij ernstige aandoeningen is het goed de dieren extra te be handelen. Indien op het vermeerderingsbedrijf goed wordt ontschurft, is schurft over het algemeen op het mestbedrijf geen probleem. Toch zal de mestvarkens- houder kritisch moeten zijn op de aanwezigheid van parasieten bij de varkens. Vooral schuren en krabben is een teken van irritatie bij de dieren en maken een schurftbehandeling noodzakelijk. Meestal gebeurt dit door de dieren met een hogedrukspuit hete- en vochtige stalklimaat zal de kip veel moeite hebben om de warm te, die ze produceert, kwijt te raken. De warmte-afgifte vindt normaal plaats via de kopversierselen (kam, lellen). Bij warm weer zien we de kop ook met de bek open staan waardoor extra warmte wordt afgegeven. Bij onvoldoende warmte-afgifte zal de opname van het voer minder worden, terwijl meer water gebruikt wordt. Er worden minder eieren geproduceerd en ook het eigewicht wordt lager. Ver der wordt door de verhoogde water opname de mest natter. In extreme situaties vindt bovendien een ver hoogde uitval plaats. Het is belangrijk om al voor een hete periode voorbereidingen te treffen. Hierdoor kan snel op een dergelijke situatie worden ingespeeld. We den ken hierbij aan de volgende voor zorgsmaatregelen: - het goed vrij laten van de luchtinlaatopeningen, dus geen struikgewas er tegenaan. Ook vogel gaas moet stofvrij zijn; - het aanbren gen van bevestigingspunten en aansluitingen om eventueel extra ven tilatoren aan te kunnen sluiten; - het schoonhouden van ventilatoren en kokers en het aanwezig zijn van vol doende ventilatie-kapaciteit; - het goed kunnen funktioneren van nok- kleppen en zijkleppen. Op dagen met erg hoge temperaturen kunt u aan de volgende punten aan dacht besteden: - laat de kippen bij hoge temperaturen zoveel mogelijk met rust; - reageer op tijd; - zorg voor een maximale luchtinlaat en probeer de lucht rechtstreeks bij de dieren te krijgen; - geef voldoende fris drink water, spoel zonodig tussentijds de nippelleiding kort door; - breng even tueel extra ventilatie-kapaciteit aan waardoor extra luchtverplaatsing plaatsvindt. Ook kan een hetelucht kanon gebruikt worden (koude stand); - houdt produktie en voerver- bruik goed in de gaten en*geef zono dig extra voer ('s nachts). Op deze manier zullen de effekten van hoge temperaturen zoveel mogelijk beperkt worden en blijft grote, finan ciële schade achterwege. J. van Aerts en ing. M. Westhuis, CR Tilburg ing. G. Meeuwissen en ing. D. Pul len, CVP Tilburg 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 13