Ekskursie proefveld bloemzaadteelt Zaadteelt krijgt eigen voorlichter! Veel schade door chemische onkruidbestrijding in de zaadteelt Regen is welkom Areaal Golden Delicious neemt in EG af Zaadteeltbericht A.H. Veeken verlaat de R.B.T. De BEVELANDSE fruittelers heb- ben een prachtige maand juni achter de rug. Alleen begin juni viel in kor te tijd een flinke hoeveelheid neerslag, maar daarna is het tot be gin van de afgelopen week prachtig zomerweer geweest, met enkele war me zomerdagen met hoge tempera turen. We verlangden als tuinders naar een groeizaam regentje en bij het schrijven van dit artikel heeft een onweersbui verkoeling geschonken en het heeft inmiddels zo'n 10 mm geregend. Het is welkom in onze streek voor heel de agrarische sek- tor, de groei van de gewassen zal nu ook flink op gang komen. Ook de rui van de appel- en perebo men zal door de regen iets worden versneld en het handdunnen kan dan een aanvang nemen. De kleinere vruchtjes, die reeds en kele dagen te herkennen zijn door het achterblijven en de wat doffere kleur, vallen nu van de bomen. Het handdunnen wordt hierdoor makke lijker, vooral wanneer gewerkt wordt met losse krachten. Zij heb ben dan een beter overzicht hoeveel vruchtjes er definitief af kunnen. Het handdunnen zal dit jaar veel ar beid vragen in onze streek, want de zetting bij vooral de appels is over het algemeen overvloedig. Nu kan een flinke natuurlijke rui nog veel handwerk voor de fruitteler besparen. De prijzen van de vroege aardbeien zijn goed. De eerste aardbeien van onder plastik tunnels en plastik folie brachten prijzen op tussen de ƒ6,50 en ƒ7,50. De prijzen zijn inmiddels gedaald tot rond de ƒ3,per kg, maar de telers die vroeg een flink kwantum konden-verkopen zijn dit jaar beloond voor hun werken. Ook de eerste vroege aardappelen zijn goed van prijs. De eerste partij en van betekenis brachten prijzen op tussen de ƒ1,50 en ƒ2,—. Inmiddels is de prijs gezakt tot rond de gulden per kg, maar de start van het nieuwe aardappelseizoen is gelukkig beter dan die van vorig jaar. Van de nieuwe gebouwen van de CVZ in Kapelle is het koelhuis het eerste wat bedrijfsklaar is: aan verkoeling hoeft het dus niet te ontbreken. De komende jaren zal het areaal ap pelen in Zuid- en West Europa vrij wel gelijk blijven. Van land tot land zijn er echter wel grote verschillen te zien. Daarnaast treden er verschuivin gen in het rassenassortiment op. Vooral het aandeel van het belang rijkste ras, Golden Delicious, wordt kleiner. Bij de kleinere producenten valt het op dat het totale areaal in België toch vrij aanzienlijk zal toenemen. In Ne derland zou na een voortdurende in krimping het areaal zich stabiliseren op ca. 16.000 ha. Wat het rassenas sortiment betreft, zal het areaal Gol den Delicious van nu tot 1990 afnemen met ca. 7%. In de grote pro- duktielanden Italië, Frankrijk en Boomkwekerijexport stijgt met 21 miljoen gulden De export van de Nederlandse boom kwekerij over het seizoen '85/'86 is met 6,1 procent gestegen. In guldens betekent dit een vooruitgang van 21 miljoen gulden ten opzichte van het seizoen '84/'85. In het huidige exportseizoen (geme ten over de periode juli t/m mei) werd voor 290 miljoen gulden naar landen binnen de Europese Gemeenschap geëxporteerd. Ten opzichte van het vorig seizoen betekent dit een stijging met 6 procent. Voor bijna 77 miljoen gulden werd geëxporteerd naar landen buiten de E.G., een stijging van 6,6%. De op de peildatum gere gistreerde Nederlandse export be droeg in totaal 367.266 miljoen gulden en dit zijn nog maar voorlo- Vrijdag 27 juni 1986 Ondanks het feit dat de temperatu ren behoorlijk opgelopen zijn, blij ven de jonge bloemzaadplantjes hier op THOLEN over het algemeen nog erg traag in groei. Het vroeg gezaai de vertoont een opmerkelijke voor sprong, de allervroegst gezaaide vio len vertonen aarzelend hun eerste bloemen. Het is elk jaar zo dat vooral violen veel tijd nodig hebben voordat de eerste bloemen voor de dag komen en vanaf dat moment wordt het pas een beetje gewas. Elk jaar geeft ook de chemische onkruidbestrijding een behoorlijke groeiremming maar dat is nog nooit zo erg geweest als dit jaar! Doordat de grond dit voorjaar dik wijls zwart is geweest is de uitwer king van de meeste middelen 100% geweest en toen daar plotseling warm schraal weer opvolgde was dit voor een aantal gewassen funest. Vooral van de laatgezaaide violen zijn er veel plantjes verbrand zodat men met veel te dunne gewassen komt te zitten. Dit kan nooit geen hoge opbrengst meer geven. Hoog opgaande gewassen kunnen nogal eens vol groeien, zodat dit soms nog weieens mee kan vallen maar als er in b.v. violen gaten van een meter en meer vallen is het maar een half ge was meer. Hieruit blijkt weer dat we er nog lang niet precies weten welke dose ring veilig genoemd kan worden; de uitwerking van een bepaald che misch middel kan onder ekstreme omstandigheden voor nare verras singen zorgen. Dit hoeft altijd geen herbicide te zijn, ook met gewasbe schermingsmiddelen zijn er in de tuinbouw wel gevallen bekend dat na het gebruik op jonge planten later schade kan ontstaan. Het niet ge bruiken is bijna niet meer denkbaar maar toch zullen velen die behoor lijk wat schade hebben zeker gaan twijfelen. Een beperkt gebruik is ze ker aan te bevelen en verder verfij nen van de veilige mechanische bestrijding zou zeker ook nog een mogelijkheid zijn. De vroege aardappeloogst komt van de week behoorlijk op gang. Het voor de rooidatum weg doen is voor velen het streven om zodoende met bepaalde vroege percelen 1 op 2 te kunnen telen. Meestal kan de prijs zich door dit aanbod niet handhaven hetgeen met lage opbrengsten dan weer teleurstellend kan zijn. Daar waar de struktuur niet best is rooit men met dit weer zomaar niet boven de 25 kg van de roe. De 'plastik' aardappelen hebben re delijk tot zeer goed geld opgebracht. De verschillen in opbrengst zijn ech ter groot, zeker ook financieel om dat de grove partijen allicht beter be taald worden. Een goede kwaliteit doré's wordt nog het beste betaald op de St. Annalandse veiling. Voor het verdere seizoen is het allemaal nog afwachten hoewel er voor een goede stabiele prijs eigenlijk nog te veel oude voorraad in de weg zit. Spanje stabiliseert het Golden areaal zich. Assortimentsverbreding De kleinere producenten doen het meest aan verbreding van het assor timent. Daar zal Golden op grote schaal worden vervangen door ande re rassen. België en Nederland lopen wat dat betreft voorop. In Nederland zijn het Jonagold, Elstar en Gloster die steeds belangrijker worden. Het aandeel van deze drie rassen zou in 1990 al rond een derde van de totale produktie bedragen tegen nog geen 10% in het seizoen '84-'85. Een en an der blijkt uit een studie van de EOCD. (Info PGF) Het proefveld voor onkruidbestrij ding in bloemzaadteeltgewassen op Tholen, heeft dit jaar organisato risch een wat bredere opzet gekre gen. Er zijn naast de zaadteeltstudie- klub, meerdere instellingen bij be trokken. Het onderzoek gebeurt onder auspi ciën en met steun van het P.A.G.V. te Lelystad. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de heer ir. P.M. Spoorenberg, die namens het P.A.G.V. tijdelijk gestationeerd is bij het C.A.B.O. te Wageningen. Bovendien worden door laatst genoemde instelling ook tech nische hulpmiddelen voor dit doel beschikbaar gesteld. Het spuiten en wat daarmee samenhangt gebeurt in samenwerking met de zaadteeltstu- dieklub, door specialisten van proef- boerderij 'De Rusthoeve' te Co- lij nsplaat. Voorts verleent het tuinbouwkonsu- lentschap te Barendrecht in diverse onderdelen van het proefveldgebeu- ren, assistentie in de persoon van de heer K.E. Schik. Het geheel verloopt naar wens en ge beurt in een goede onderlinge sa menwerking. Hopelijk is hiermee een goede basis gevonden waarop het proefveld in de toekomst kan worden voortgezet. Aan een wens van de studieklub om de proeven op korte termijn met nieuwe objekten uit te breiden, kan op grond van deze samenwerkings vorm naar we hopen eveneens wor den voldaan. Met een totaal van 850 veldjes zijn de volgende gewassen in onderzoek: Alyssum, Aubrietia, Chrysanthe mum carinatum, Zaaidahlia, Delp hinium, Dianthus barbatus, Dian- thus chaboud, Eschscholtzia, Lava- tera, Linaria, Mesembryanthemum, Nemophila, Pyretrum, Phlox drum- mondii, Saponaria en Viola. Op woensdag 2 juni a.s. organiseert de zaadteeltstudieklub hiernaar een ekskursie. Deze vindt plaats om 19.00 uur en vangt aan bij de veiling, Langeweg 11 te St. Annaland. Het proefveld is gelegen aan de Wit- hoekseweg te St. Annaland. U bent van harte welkom! D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub 'Eiland Tholen' pige cijfers. Daarmee is Nederland nog steeds verreweg de grootste ex porteur van boomkwekerijgewassen ter wereld. De Nederlandse boom- kwekerijprodukten vinden inmiddels hun weg naar bijna 80 landen. De be langrijkste markten zijn West- Duitsland, Frankrijk, Engeland, Ita lië en Zwitserland. Verrassend De stijging van de export met 6,1 pro cent is na de afgelopen strenge win ter zonder meer verrassend te noemen. De Nederlandse boomkwe kerij heeft de inventiviteit opgebracht om toch nog in ruime mate aan de toenemende vraag uit het buitenland te kunnen voldoen. De Direktie Akker- en Tuinbouw, van het Ministerie van Landbouw en Vis serij, heeft besloten om een formatie plaats beschikbaar te stellen t.b.v. de zaadteelt voorlichting in Zuid-West Nederland. Een jarenlang levende wens, van de zaadteelt studieklubs en de konsulentschappen te Barendrecht en Goes, gaat hiermee in vervulling. Tot op heden wordt de zaadteelt v ,/rlichting vanuit de genoemde kon sulentschappen verzorgd door de heer K.E. Schik. Echter, de heer K.E. Schik is voorlichter voor de bollente- lers en kan/mag slechts 20% van zijn tijd aan de zaadteelt besteden. Bij het nu beschikbaar komen van een vol ledige formatieplaats in de zaadteelt kan en gaat de heer K.E. Schik nu 100% van zijn werktijd aan de zaad teelt besteden. De studieklubs en de konsulentschappen zijn blij met deze versterking van de positie van de zaadteelt in Zuid-West Nederland. De vakature die de heer K.E. Schik bij zijn overgang naar de zaadteeltvoor- lichting achterlaat zal wederom wor den vervuld in de bollenteelt. Werkgelegenheid bij Bloemenveiling Westland sterk stijgend Voor Bloemenveiling Westland is 1985 in vele opzichten een goed jaar geweest. Naast een groei in de omzet van 9,8% is vooral de groei van het aantal personeelsleden met 107 me- dewerkers(sters) opvallend. Het to taal aantal personeelsleden op Bloe menveiling Westland kwam daarmee eind 1985 op 856, waarvan 236 vrou wen 52) en 620 mannen 55). Voor het eerst sinds jaren is het aan tal full-timers (448) groter dan het aantal part-timers (408). Dit zijn en kele belangrijke konklusies uit het sociaal jaarverslag 1985 van Bloe menveiling Westland, dat binnen kort verschijnt. K.E. Schik De rayons van de 2 bollenvoorlichters in Zuid-Nederland zullen enigszins worden gewijzigd. Er zullen 2 rayons blijven met (onder voorbehoud) de volgende verdeling. Voorlichter a: rayon Zuidhollandse eiland, Zeeland en West Brabant, met als standplaats Zierikzee of Goes. Voorlichter b: rayon Midden- en Oost Brabant, Limburg en Zuid- en Oost Gelderland, met als standplaats Ven- ray of Horst. De feitelijke ingang van deze wijzigin gen zal grotendeels afhangen van de snelheid in de vervulling van de ont stane vakature bedrijfsvoorlichter in de bollenteelt. Prins Dokkum met kassenprojekt in Flevoland gestart Maandag is in Almere de eerste paal geheid voor wat een nieuw centrum voor de glastuinbouw kan worden. Fabrikant en bouwer is Prins NV te Dokkum, die in opdracht van twee te lers zo'n 15.000 vierkante meter kas sen bouwt. Beide telers staan voor de noodzaak hun bedrijf te verplaatsen uit het Amsterdamse Sloten, waar woningen moeten komen, die even tueel in 1992 het Olympisch Dorp kunnen vormen. Het ziet er naar uit, dat deze twee bedrijven de voorhoe- Kwekers vaste planten moeten zich laten registreren Het produktschap van siergewassen wil er nogmaals op wijzen, dat kwe kers van vaste planten verplicht zijn zich als zodanig te laten registreren bij het P.V.S. Over het verschil tussen verkoop en inkoop is men namelijk heffing ver schuldigd. Sommige kwekers verkeren ten on rechte in de veronderstelling, dat aan de heffingsplicht is voldaan, wanneer" de produkten via een bloembollenveiiing of in en ver koopbureau worden verkocht. de vormen van een groep van zeker veertien telers, die in Sloten letterlijk het veld moeten ruimen. Ze hebben allen gekozen voor vestiging in Alme re, waar de gemeente een nieuw ge bied van tachtig hektare voor de glastuinbouw heeft ingericht. De R.B.T. heeft woensdag 18 juni van haar Dagelijks Bestuurslid, de heer A.H. Veeken, afscheid geno men. Bij de R.B.T. is hij vanaf 1969 lid van het dagelijks bestuur geweest en was daar spreekbuis voor de champignontelers. Vanuit zijn funk- ties als voorzitter van de C.A.C., van de champignonbegeleiding scommissie en ook een periode als voorzitter van de C.N.C. was hij van alle problemen op de hoogte. Zijn grote verdiensten voor de R.B.T. werden door het hoofdbestuur on derstreept door hem te benoemen tot erelid. Tevens werd hem de R.B.T.- erespeld uitgereikt. Als zijn opvolger in het dagelijks bestuur van de R.B.T. werd gekozen de heer A. Heestermans uit Ulvenhout. De heer Heestermans is in het begin van dit jaar de heer Veeken opgevolgd als voorzitter van de champignontelers- vereniging West-Brabant. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 11