Is de rentesubsidie voor u bij bedrijfsovername, belangrijk? over geld en goed Braks: Niet meer bezuinigen Verlaging vermogensaftrek/ afschaffing voorraadaftrek Ministersvrouwen te gast op veiling Venlo In memoriam J. de Lange Uitgifte landbouwbedrijven Momenteel bestaat er voor jonge ondernemers(sters) die voordat zij de leeftijd van 35 jaar hebben be reikt het bedrijf overnemen een mogelijkheid om bij overname van een "Landbouwbedrijf" een rentesubsidie te verkrijgen. Daar over hieronder meer informatie. Aan welke voorwaarden moet de be- drijfsopvolger(ster) en het bedrijf vol doen om voor een rentesubsidie in aanmerking te komen: a. 50% van de vestigingskosten (aan schaf van grond, vee, gebouwen en voor de bedrijfsvoering noodzakelij ke overname's) moeten worden gefi nancierd met bankleningen en/of familieleningen. Een rekening cou rant krediet wordt niet als lening aan gemerkt. b. het bedrijf moet in zijn geheel worden overgenomen dus mag niet worden gesplitst ook wanneer er reeds een maatschap was. c. het bedrijf moet rendabel zijn, dus een positief besparingssaldo opleveren. d. er moet op het bedrijf voor ten minste één volwaardige arbeidskracht werk zijn (120 SBE). e. voldoende vakbekwaam zijn, wat betekent dat er tenminste een getuig schrift moet zijn van een erkend land bouwkundige opleiding. Indien dit getuigschrift er niet is zal hij/zij aan moeten tonen vakbekwaam te zijn. f. 3/4 deel van de totale arbeidsduur op het bedrijf werken. 1/2 van het fis- kaal onzuiver inkomen moet uit het landbouwbedrijf afkomstig zijn. Wat is fiskaal onzuiver inkomen? Hieronder verstaat men het inkomen uit het bedrijf, vermeerderd met in komen uit arbeid, periodieke uitkerin gen, inkomens uit onderverhuur, ontvangen rente, inkomen uit eigen vyoning verminderd met betaalde ren te, groot onderhoud e.d. en andere bronnen van inkomsten. Mag men de familieleningen aflossen gedurende de looptijd van de rente subsidie? Neen, dit mag niet, noch de leningen verkregen van familieleden in de eer ste graad noch van die in de tweede graad. Indien de aflossing toch plaats vindt vervalt het recht op subsidie en dan wordt de reeds betaalde rentesub sidie teruggevorderd. Indien de bedrijfsopvolger(ster) reeds in de maatschap deelnam kan er dan bij algehele overname rentesubsidie worden verkregen? Ja, dat kan mits het bedrijf geheel op hem/haar overgaat en de leeftijd van 35 jaar nog niet is bereikt. De bedrijfs- overgang moet betrekking hebben op tenminste 60% van de op geld ge waardeerde kapitaalgoederen. En als de zoon deelgenomen heeft in de maatschap met vader van wie het bedrijf eigendom is, het bedrijf voort zet als pachter, kan hij dan ook rente subsidie krijgen? Ja, maar dan alleen over de overna mekosten van bijv. de veestapel en werktuigen. Indien de bedrijfsopvolger(ster) voor het eerst in de maatschap treedt is er dan ook een mogelijkheid voor ren tesubsidie? Het antwoord kan kort zijn: "Neen, die mogelijkheid is er niet!!!" Wat krijgt men aan rentesubsidie? Gedurende 5 jaar een bijdrage van 2/i over maximaal 150.000 ƒ3.750. Dus maximaal ƒ3.750 x 5 jaar ƒ18.750. Is de rentesubsidie belast? Ja, het is inkomen dus belast voor de inkomstenbelasting en de premie heffing. Kost een aanvraag voor rentesubsidie nog iets? Ja, bij goedkeuring ƒ900. Kan diegene die rentesubsidie krijgt voor overname dit ook krijgen t.b.v. een bedrijfsverbeteringsplan? Ja, 2Vi voor bedrijfsovername, 1 Vi t.b.v. bedrijfsverbetering, 0,375% jeugdtoeslag) voor diegene die de leeftijd van 35 jaar niet heb ben bereikt of voor een gedeelte Voor milieuhygiënische investeringen 4% 1% jeugdtoeslagprijs). Er moet een apart bedrijfsovername plan en bedrijfsverbeteringsplan wor den gemaakt. Waar kan men formulieren halen voor een aanvraag? Bij de DBH in uw gebied. Waar dienen ze ingevuld te worden ingeleverd? Bij de direkteur Lavo in de provincie. Wie kan u helpen bij het maken van het overnameplan en het financie ringsplan voor de overname? De SEV-er(ster) in uw gebied kan en wil u adviseren zoals altijd bij deze plannen en deze samen met u uit werken. Loont het de moeite om rentesubsi die aan te vragen? Dat moet u zelf beoordelen. Advies: Pas wanneer de aanvraag volledig binnen is bij de direkteur Lavo en u een brief hebt ontvangen dat dit zo is, kunt u de definitieve overdracht re gelen met (indien er onroerend goed overgedragen wordt) de notaris zo ook het definitieve pachtkontrakt. J. Markusse Op 15 mei overleed in de vroege ochtend onze oud-direkteur Jan de Lange. Een vitaal en le venslustig mens werd plotseling uit ons midden weggenomen. Ge schokt en in diepe droefheid voe len we nu nog sterker wat hij voor ons heeft betekend. We mogen hem letterlijk en fi guurlijk de vader noemen van on ze Onderlinge Verzekering Maatschappij van de Z.L.M., waar hij ruim een jaar geleden af scheid van nam en waarbij zijn grote verdiensten in de vorm van een benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau duidelijk werden onderstreept. Als mens werd Jan de Lange door ieder die hem kende op handen ge dragen. Met een spontaan opti misme en vriendelijkheid trad hij iedereen tegemoet en hij straalde daarmee iets uit wat je overnam. Daardoor was ieder kontakt met hem een positieve belevenis, waar van iets blijmoedigs bleef hangen en daarmee wist hij z'n eigen po sitieve instelling over te dragen op z'n omgeving. Hij laat een leegte achter, maar met warmte in ons hart zullen we terugdenken aan alle goede mo menten die we met hem gehad hebben. Mogen zijn vrouw en kinderen steun vinden in de nagedachtenis aan een goed echtgenoot, een fij ne vader en aan een oprecht en door ieder gewaardeerd mens, dat was Jan de Lange. Hij ruste in vrede. L.W. van Nieuwenhuyzen voorzitter van het bestuur van de Onderlinge Verzekering Maat schappij van de Z.L.M. w.a. Demissionair minister Braks van Landbouw en Visserij Is van oordeel dat er op de begroting van zijn de partement niet meer kan worden be zuinigd. Zou dat wel gebeuren dan gaat dat ten koste van de vele uitvoeringsta ken en diensten van zijn ministerie. De bewindsman, zo blijkt uit zijn politiek testament voor informateur De Koning, wil daarentegen ekstra geld voor de aanpak van het mest probleem, de versterking van het landbouwkundig onderzoek en het landschappelijk beleid (relatienota). Voor de oplossing van de mestpro blematiek is de komende jaren een bedrag nodig van ongeveer 900 mil joen gulden. Het gaat vooral om investeringen die boeren moeten doen in mestopslag en -verwerking. Het georganiseerde landbouwbedrijfsleven vindt dat de overheid daar voor een flink deel in De ministerraad is akkoord gegaan met een voorstel tot verlaging en wij ziging van de vermogensaftrek, als mede afschaffing van de voorraad aftrek in de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting. Voorgesteld wordt: de vermogensaftrek van 4% te verlagen tot 1% de voorraadaftrek van 4% af te schaffen de grondslag van de vermogens aftrek uit te breiden met op nomi nalistische basis gewaardeerde voorraden. De beoogde datum van inwerking treding van het wetsvoorstel is op 1 oktober 1986. Het zal duidelijk zijn dat ten gevolge van deze maatrege len een toename van de belastingop brengst wordt verwacht en dat de zelfstandige hier weer zijn steentje zal moeten bijdragen. Dit steentje zal bij menigeen toch zwaar op de maag komen te liggen. Uit bereke ningen van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) blijkt, dat wanneer de voorraad- en vermogensaftrek ge heel zouden verdwijnen dit een na delig effect heeft op de inkomenspo sitie van zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf van gemid deld 1.150,ofwel 2,5% van het beschikbaar inkomen per zelfstandi ge. Ook de agrarische ondernemer zal de gevolgen van een dergelijke Vrijdag 6 juni 1986 maatregel aan den lijve ondervin den. Het is nog maar kort geleden dat het kabinet aankondigde een aantal maatregelen te overwegen als compensatie voor de knelpunten welke zijn ontstaan n.a.v. afschaf fing van de negatieve aanslag in het kader van de WIR. Deze lastenverlichting is nog lang niet gerealiseerd, de volgende lasten verzwaring wordt echter al weer aan gekondigd. Door deze werkwijze wordt mijns inziens echter weinig bijgedragen aan het bieden van vol doende perspectief voor de agrari sche sector voor de toekomst. J.J.C. Zegers Schadevergoeding zieke bollen Evenals verleden jaar zal ook dit jaar een schadevergoeding worden gegeven indien leverbare bollen of plantgoed moeten worden vernietigd omdat ze door bepaalde ziekten of parasieten zijn aangetast. De aantasting moet zijn vastgesteld door de Flantenziektenkundige Dienst of door de Bloembollenkeu ringsdienst. De vergoedingen met betrekking tot de oogst 1986 zijn als volgt: Hyacinten: aangetast door geel ziek/virus: ƒ0,60 per kg. Alle bloembollen: voor bloembollen die wegens Ditylenchus dipsaci te Tijdens een werkbezoek in de provincie Limburg, waren de partners van onze ministers en staatssekretarissen te gast op de Koöperatieve Venlose Groente veiling b.a. Voorzitter J. Jacobs en direkteur B. Bos van de veiling hielden een duidelijke uiteenzetting over het veilingsysteem en het karakter van de Venlose Groenteveiling. Na een rondleiding door de vei linggebouwen organiseerden de gastheren een drukwedstrijd in de afmijnzaal. Diverse dames konden op deze manier een kistje asperges mee naar huis nemen. Uiteraard kregen alle dames uit eindelijk een kistje asperges uit gereikt. De gasten waren zeer onder de indruk van het reilen en zeilen van een veilingorganisatie. De dames van de ministers en staatssekretarissen in de bankjes van de Venlose Groenteveiling velde zijn vernietigd, zal een vergoe ding worden gegeven van 75% van de marktwaarde met een maksimum van ƒ50,per kg. Het kan voorkomen dat de Beoorde lingskommissie T ulpenstengelaaltje adviseert vrijwillig partijen te laten vernietigen die kans lopen door Di tylenchus dipsaci te zijn besmet, bij voorbeeld omdat ze naast een aange taste partij zijn geteeld. Voor zulke partijen wordt dezelfde schadever goeding gegeven als hierboven vermeld. Als een teler of handelaar zo'n ad vies tot vrijwillige vernietiging niet opvolgt en die partij blijkt in één van de drie volgende teelt jaren toch te zijn aangetast dan moet de partij als nog worden vernietigd en ontvangt moet bijdragen, bij voorbeeld door het voeren van een sektorbeleid. Braks heeft tot nu toe enerzijds ge zegd dat hij daar geen geld voor heeft en anderzijds dat de boeren een beroep kunnen doen op bestaan de subsidie- en premieregelingen. Landbouw en visserij heeft als kleinste van alle departement de af gelopen jaren al forse financiële aan slagen gekend. Omdat het een de partement is met verhoudingsgewijs veel uitvoerende taken en veel perso neelslasten zouden nieuwe bezuini gingen direkt leiden tot een aan tasting van die taken. Bovendien is binnen de bestaande diensten het aantal taken de laatste jaren toege nomen en zijn taken van lagere over heden (bij voorbeeld keuring vee en vlees) overgegaan in handen van het ministerie. Braks wijst er op dat de groei van de uitgaven en de perso neelsbezetting van zijn ministerie sterk is achtergebleven bij de gemid delde groei van de departementen. De bewindsman is wat het EG-beleid betreft van mening, dat groeiende kosten niet ten laste mogen komen van zijn begroting. Hij wijst op het belang van het gemeenschappelijk beleid en waarschuwt voor de ten dens in sommige landen boereninko- mens nationaal te ondersteunen. Staatssekretaris Koning van Finan ciën is van plan om in 1987 dertien nieuwe landbouwbedrijven in Zuide lijk Flevoland uit te geven. Het uitgifte-plan voorziet in acht akker bouwbedrijven waarvan drie in erf pacht en in vijf weidebouwbedrijven waarvan twee in erfpacht. De groot te van de bedrijven varieert van 45 ha tot 60 ha. Het is de bedoeling dat er in 1987 ook een openbare uitgifte komt van zeven fruitteeltbedrijven in Zuidelijk Flevoland. De staatssekre taris is voornemens om ook in 1987 drie kavels landbouwgrond in Zuid elijk Flevoland in het openbaar te ver kopen. In het Lauwersmeergebied worden per 1 november 1987 drie ka vels voor akkerbouw uitgegeven. Het gaat hierbij om pacht- en erfpacht grond met een totale oppervlakte van 130 hektare. Het Landbouwschap komt binnen kort met een standpunt over het uit gifteplan 1987. hij daarvoor geen schadevergoeding. Bollen die door Ditylenchus dipsaci zijn aangetast moeten volgens de aanwijzingen en voorschriften van de P.D. of B.K.D. worden vernie tigd. Hyacinten aangetast door geel ziek en virus moeten worden ingele verd bij de veiling Hobaho B.V. te Lisse en Breezand en de Koöp. Ne derlandse Bloembollencentrale (G.A.) te Lisse en Bovenkarspel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3