Tips voor een dagje uit Landbouwwerktuigenmuseum en botanische tuin in Wageningen Alkmaar: Kaasmuseum met ekspositie Han Jansen Arnhem: Nederlands Openluchtmuseum Tropische vlinders uit Guernsey in nieuwe vlinderkas Goedkope overnachtingen voor fietsers Miniatuur-modellen van boerderijen op Flevohof Eksklusief voor Flevohof: Voorlichtingsdagen voor moestuinders op de Kemphaan Wageningën^Is over de hele wereld bekend als het Nederlandse centrum van landbouwwetenschap. Men treft er, behalve de Landbouwhogeschool met zijn vele afdelingen, een groot aantal instituten voor landbouwkun dig onderzoek aan. Minder bekend is dat in Wageningen ook een nationaal museum voor historische trekkers en landbouw werktuigen is gevestigd. In het museum Historische Land bouwtechniek is een unieke kollektie oude trekkers, landbouwwerktuigen en gereedschappen opgesteld. Enige partikuliere verzamelingen zijn in 1980 ondergebracht in het Museum Historische Landbouwtechniek en sedertdien aangevuld met vele schen kingen. Onlangs is de tentoonstellingsruimte uitgebreid met een verdieping van 200 m2, die als zuivelafdeling is in gericht. Hier kan men de ontwikkeling van de melkmachine volgen, terwijl er ook een grote verzameling van werk tuigen voor de boter- en kaasberei ding kan worden bezichtigd. In verband met de uitbreiding van de tentoonstellingsoppervlakte en de verkrijging van vele nieuwe aan winsten is de gehele kollektie trek kers en werktuigen nieuw opgesteld. Het museum bezit ook een uitge breid archief met boeken over de landbouwtechniek, folders, foto's en gebruiksaanwijzingen over oude trekkers en werktuigen, oude dia's en films. Op verzoek kunnen deze laatste worden vertoond. De oudste objekten in de afdeling tractie en aandrijving zijn een Brons locomotief (1911), een Titan trekker (1918) en een Cletrac rusptrekker (1920). Er zijn verder diverse voor- en naoorlogse trekkers te zien. Eén van de eerste handmelkmachi nes. Deze is uitgevonden door de heer Pijttersen in Sneek in 1895 Het museum Historische Land bouwtechniek is gehuisvest in een modern gebouw aan de Droeven- daalsesteeg 50 te Wageningen, naast het Centrum Techniek aan de Mans- holtlaan (de verbindingsweg tussen Wageningen en de autoweg A 12 Utrecht - Arnhem). Het museum is op werkdagen ge opend van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur. In de zomermaanden (1 mei - 30 septem ber) ook op zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Chr. en Nat. feestda gen gesloten. De toegangsprijs bedraagt ƒ2,50 voor volwassenen en ƒ1,50 voor 65 en kinderen. Groepen krijgen reduktie. Botanische tuin Kombineer uw bezoek aan het mu seum met een bezichtiging van de botanische tuinen van de Land bouwhogeschool. De botanische tuin van de Dreyen bevat naast prachtige bomen o.a. een rosarium en een kruidentuin. Het Belmonte arboretum is een prachtig park met uitzicht over de Betuwe. Dit park is vooral beroemd om haar grote kol lektie Rhododendrons, bloeitijd mei-juni. Ook kan uw bezoek ge- kombineerd worden met een kijkje in een kaasboerderij of het Bij enhuis. Voor nadere suggesties en inlichtin gen kan men de beheerder van het museum bellen, telefoon 08370 - 15774. Met een ekspositie van de schilder Han Jansen opent het Hollands Kaasmuseum het nieuwe seizoen. Nu de eerste kaasmarkt in aantocht is heeft het museum in het Alkmaar- se waaggebouw op 1 april de deuren geopend. Vorig jaar trok de eksposi tie over het heden en verleden van de Nederlandse zuivel circa 43.000 be zoekers. Sinds de opening in 1983 De organisatie 'Vrieden op de fiets', die zich inzet voor goedko pe overnachtingsmogelijkheden voor de fietsende vakantiegan ger, beschikt momenteel over zo'n 300 overnachtingsadressen bij partikulieren in heel Ne derland. De kosten voor een overnachting met ontbijt variëren van ƒ15, tot ƒ20,per persoon. Een boekje met logeeradressen en wat wetenswaardigheden voor de fietser is voor ƒ7,50 verkrijg baar bij mevr. P. de Blécourt, Brahmsstraat 19, 6904 DA, tel. 08360 - 24448 en bij de heer J. van Wageningen, Brahmsstraat 17, 6904 DA Zevenaar, tel. 08360 - 25325. Bij deze prijs is bovendien een lidmaatschapskaart inbegrepen, die een jaar lang geldig is. Op bovenstaande adressen kunt u zich tevens aanmelden als u zelf een bed met ontbijt voor fietsers beschikbaar wilt stellen. Een botervorm hebben ruim 130.000 mensen het museum bezocht. Daaronder waren zo'n 60 procent buitenlanders: voor al Duitsers, daarnaast Fransen, Amerikanen en Japanners, maar ook Zweden en Italianen. Het seizoen 1986 begint met een gro tere kollektie oude zuivelvoorwer- pen. En het moderne gedeelte is bij gewerkt met de meest aktuele gege vens. De vorig jaar ingestelde proe- Tot eind juni kan men op Flevo hof miniatuur-modellen van Hollandse boerderijen van de kunstenaar Jerry Harberink uit Voorthuizen bekijken. De laatste jaren heeft Harberink zich steeds meer toegelegd naast prachtige panden en andere monumenten op het maken van miniaturen van Hollandse boerderijen. Ieder model is specifiek voor de streek van herkomst. De schaal van de modellen va rieert van 1 op 45 tot 1 op 55. Het gemiddelde grondoppervlak ligt op 40/50 cm, afhankelijk van het type. Om tot een zo natuurgetrouw mogelijke weergave te komen maakt Harberink gebruik van zo veel mogelijk 'natuurlijke' mate rialen of een perfekte imitatie daarvan. Naast het uitbouwen van zijn eigen kollektie bouwt Harberink veel in opdracht. Daarbij wordt het kleine model vaak terugge- restaureerd in de oorspronkelijke staat aan de hand van oude fo-. to's of andere gegevens. Kenmerkend voor het werk van Harberink is zijn grote liefde voor detail en afwerking. Guernsey is een klein Brits eiland onder de kust van Bretagne dat jaar lijks vele toeristen trekt. Op dit, om zijn natuurschoon bekend staande vakantiegebied, begon de zakenman David Lowe in 1976 een zogenaam de vlinderfarm. 'We kweken zelf per jaar 20.000 poppen', aldus Lowe. Hij ekspor- teert de poppen naar verschillende landen, waaronder Nederland. Eind mei zullen de uit Guernsey af komstige tropische vlinders in een speciaal hiervoor ingerichte kas op Flevohof levensecht te bewonderen zijn. David Lowe kwam zo'n tien jaar ge leden op het idee om een aantal leegstaande kassen een nieuwe be stemming te geven: Vlinders, die hij aan het publiek kon laten zien. Het werden eksotische vlinders, zoals monarchen, blauwe zwaluwstaarten, grote mormonen, aartshertogen en boom-nimfen. Hij is begonnen met het vullen van een kleine, niet meer gebruikte kas, met uit tropische landen afkomstige vlinders. Het idee sloeg aan bij het publiek en al snel boog Lowe zich over de vraag of hij niet beter zelf vlinders kon gaan kweken. Lowe: 'Het is gebruikelijk dat vlinders in het popstadium in doosjes verstuurd worden. Omdat het popstadium twee tot drie weken duurt, mag er niet veel tijd zitten in die verzending en we merkten dat er nogal eens wat mis ging'. Samen met zijn vrouw June is hij toen begonnen met het kweken van vlinders. Lowe staat nu aan het hoofd van Guernsey Butterfly Farm Ltd. en kweekt zo'n 20.000 vlinders per jaar in het grootste vlinderimperium ter wereld. Hij levert onder andere aan verschillende vlinderhuizen in Enge land, die gemiddeld ongeveer 150.000 bezoekers per jaar ont vangen. Flevohof krijgt sinds begin april de in Guernsey gekweekte poppen aan geleverd. Eén van de kassen is speci aal ingericht voor de 25 verschillen de soorten tropische vlinders. Flevohof denkt met deze nieuwe at- traktie veel bezoekers een plezier te doen, gezien de populariteit van de vlinderhuizen in Engeland. Volgens direkteur H. Eshuis heeft het park, dat veel te bieden heeft op het gebied van de natuur, hierdoor een sterk verhoogde attraktiewaarde. 'Alles wat leeft en groeit trekt altijd veel publiek. Onze bedoeling is de bezoe kers de gelegenheid te geven de vrij zeldzame tropische vlinders van dichtbij en levensecht te bekijken'. Naast de kas met bijzondere tropi sche vlinders, kunnen de bezoekers echter ook, in een dichtbij gelegen kas, de 'huis-, tuin- en keukenvlin ders' uit Nederland bewonderen. verij van stukjes Nederlandse kaas blijft vanwege het grote sukses ge handhaafd. Han Jansen In 1986 wordt ook doorgegaan met eksposities van kunstenaars die op een of andere manier de boer en de koe in hun werk behandelen. De ko mende maanden hangen in het mo derne gedeelte van het Kaasmuseum 12 zeefdrukken en 3 olieverfschilde rijen van Han Jansen. Hij geeft in dit werk zijn visie op het moderne landschap en boerenbedrijf. Het Hollands Kaasmuseum is ge opend van 1 april tot 31 oktober, maandag t/m zaterdag van 10.00 uur - 16.00 uur en op vrijdag van 09.00 - 16.00 uur. Rondleidingen voor groepen op aan vraag bij VVV Alkmaar, Waagplein 2, Alkmaar, tel. 072 - 114284. Hoe woonden en werkten onze voor ouders, is een vraag die regelmatig bij ons opkomt en waar veel over wordt gepraat en gelezen. Wanneer u dat realistisch verbeeld wilt zien en ondergaan, dan moet u beslist eens naar het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem gaan. In het prachtige museumpark zijn tientallen boerderijen, molens, woonhuizen en hutten levensgroot herbouwd onder hoge bomen, aan spiegelende vijvers en groene wei den. De woningen en bedrijfjes zijn overgebracht uit alle delen van ons land en ingericht met antieke meu bels, voorwerpen en gereed schappen. In juni zijn er de hele maand de monstraties van manden vlechten, stoelen matten, bezembinden, pot- tendraaien, plantaardig verven en papier knippen. Het N.H.-Kerkje uit 's Heerenhoek is afgebroken en wordt op het terrein van het Openluchtmuseum thans weer opgebouwd De Nationale Moestuin Club organi seert in samenwerking met het vrije- tijdsblad MOESTUIN en het buiten centrum De Kemphaan in Almere een drietal voorlichtingsdagen onder de naam MOESTUINMARKT Steeds zal een thema worden gesteld, die daarvoor ook uitvoerig zal wor den behandeld in het blad Moestuin. Voor abonnees en leden van de Na tionale Moestuin Club zijn deze da gen vrij toegankelijk. Vrijdag 6 juni 1986 De volgende moestuinmarkten wor den gehouden: zondag 13 juli 1986: Inmaken en be waren, het bewerken en bewaren van groenten en fruit zondag 26 oktober 1986: Meststof fen, hoe grond te bewerken en te be mesten Tijdens de moestuinmarkt wordt grote aandacht besteed aan voorlich ting en demonstraties. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 15