MEIMAAND-BLOEIMAAND De mooiste tijd van het jaar. Ga verantwoord om met gewasbeschermingsmiddelen! Geboorde tunnel ook voor landbouw van groot belang. De rol van de rol Wat kan de mooiste maand van het jaar toch veel tegenstrijdigheden opleveren, dat hebben wij ook in het LAND VAN ALTENA EN BIES BOS ondervonden. De schoonheid *ap de bloesem van bomen, strui ken, bollen en andere planten in on ze siertuin, gaat bijna ten onder aan het kernongeval in Rusland, en in ons eigen land de niets ontziende sta king in bedrijven en diensten met al le schadelijke gevolgen. Als dit stukje in ons blad verschijnt hebben wij de verhuizingen al achter de rug, de kampagnes, die gevoerd zijn zijn soms niemand ontzien en men hoort uitspraken die voor het bedrijfsleven het ergste doen vrezen Ook de ontwikkelingen in Brussel hebben de gemoederen hoog op doen laaien. Interventie die nader geregeld wordt, en de medeverant woordelijk heffing op granen zijn enige voorbeelden. Maar door ont wikkelingen die buiten onze in vloedssfeer gelegen zijn moeten plannen soms gewijzigd worden. Door vernietiging van voedsel waar mee onze tuinders al gekonfronteerd worden, is er een grote financiële schade ontstaan. Door de opstal plicht is het voor de veehouderij wel even precair geweest met de voeder voorziening op sommige bedrijven maar van vernietiging van melk is nauwelijks sprake geweest. Alleen de conservenfabrieken hebben gou den weken gehad, de afzet die deze winter rustig was, is nu tot ongekende hoogte gekomen. Komen wij terug op onze eigen bedrijfsvoering dan is het zo dat een periode van vast weer op zich laat wachten. Het zaaien en poten moeten met kunst en vlieg werk gebeuren, soms nog onder minder goede omstandigheden. Het aardappelpoten op onze zwaardere gronden is heel wat achter op het schema maar de zorg om het poot- goed optimaal te bewaren wordt een opgave. Enige ervaring is wel opge daan in vorige jaren toen het poten soms nog in juni moest plaatsvin den. Bij de bieten is een goede op komst te zien ook mee omdat op vele percelen gespoten is "tegen het ge- vreet" wat goede resultaten geeft. De wintertarwe is op een paar perce len na (enige waterschade) goed de winter doorgekomen. Het weiland is weer groen. Toch hebben veel perce len geleden vooral het fijnere deel van ons grasmengSel is verdwenen. De veehouder is het machinepark voor het komende seizoen al aan het klaarmaken, ook dan is een ontwik keling van nog breder en groter niet te stuiten. De nieuwste ontwikkeling is om met de modernste machines de veldperi- ode steeds korter te houden en om met minder weer-risico een hoog waardige kuil te maken. Vorige week was er nog volop handel in voedergewassen van vorig jaar en een paar dagen later wordt er ge maaid voor het volgende seizoen! We hopen dat niet iedereen wordt meegezogen in het kale en kille on dernemerschap, maar ook mag zijn dat moeder natuur voor ons nog veel schoonheid te bieden heeft. Er is in het "Land van Axel" de af gelopen paar weken enorm veel werk verricht. Vrijwel alles zit nu in de grond. Voor het Pinksterweekend hebben veel collega's ook hun brui ne bonen gezaaid. Een enkeling, die vasthoudt aan het oude gezegde dat een boon de meimaand niet mag zien, die wacht nog een paar dagen af. En inderdaad, met dit prachtige weer zal het zeker niet lang duren voordat de bonen kiemen en boven staan. Overigens, alles staat vlug boven, al thans van het laatgezaaide dan toch, en men ziet de jonge gewassen met de dag groeien. Gelukkig zijn we tot nu toe gespaard gebleven voor zware slagregens en plensbuien, zodat de grond niet ligt' dichtgeslagen en er bijna geen korst- vorming is. Althans aan de westzijde van het kanaal is dat zo, dit in tegen stelling tot enkele kilometers verder op, waar soms in enkele minuten alles blank stond met de bekende gevolgen. Het lijkt me dat er ook dit jaar weer veel aardappelen gezet zijn, wanneer je zo eens rond je kijkt. Er worden dan ook flink overuren gedraaid om alles weer op tijd gefreesd te krijgen, toch zullen er ook na Pinksteren nog een aantal dagen nodig zijn eer iedereen weer met dit karwei is ge klaard. Ondanks dit ogenschijnlijk "zonni ge" verhaal, hebben we toch wel eni ge zorgen. We weten wel zeker dat de laatgezaaide gerst zeker geen top- opbrengst zal geven. En de veldbo- nen is nog niet zoveel van bekend, maar ook bij dit gewas geldt toch wel dat door de band genomen de vroeg gezaaide beter zijn dan de la ter gezaaide, laat staan dan, hoe het wordt welke pas eind april - begin mei zijn gezaaid. Met het groeiseizoen breekt ook het spuitseizoen weer aan. Na de bo demherbiciden die veelvuldig ge bruikt zijn is ook weeral tegen de bladrandkever gespoten en mogelijk hier en daar tegen andere schadelijke insekten. Boeren op een verantwoor de manier zonder spuiten gaat nu eenmaal niet meer. Maar laten we wel verantwoord omgaan met deze middelen. Wanneer iemand b.v. zijn spuitma- chine reinigt en eventueel resterende spuitvloeistof loost op een sloot is dit een slechte zaak. Het publiek be kijkt in zo'n geval de hele landbouw als verontreiniger. En ook het onbe heerd laten staan in de berm van b.v. parathion getuigt niet direkt van een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Kritiek op het spuiten is er alom. Wij kunnen er samen voor zorgen dat deze kritiek (soms terecht) af neemt door excessen te voorkomen. Ook in het "land van Axel" zijn we benieuwd naar de uitslag van de ver kiezingen op 21 mei. Wanneer dit stukje verschijnt is de uitslag al be kend. Laten we hopen dat een nieu we regering wat meer doet voor de landbouwondernemers dan de vori ge. Alleen, dit is geen nieuws, dit is een constatering die we al jaren, voor iedere nieuwe kabinetsperiode tegen gekomen zijn. Bij het schrijven van dit stukje staan in West Zeeuws Vlaanderen kilome ters lange files vanaf de kust om op de Provinciale weg Sluis-Breskens te komen. Vooral vandaag 2e Pinkste ren is er massaal gebruik gemaakt van de zon om te bruinen. De horeca en de campings kunnen dan ook te vreden zijn. Laten we hopen dat iedereen weer op tijd thuis is a.s. woensdag om te stemmen en laten we ook hopen dat de partij van Lub bers samen met de VVD hun karwei kunnen voortzetten. Zij hebben de economie weer op gang gebracht. Hoewel deze regering te weinig heeft gedaan aan het zelfstandigenbeleid en nu zelfs nog dit beleid wil verslechteren middels hogere BTW en lagere vermogens- en voorraadaftrek, willen we toch met hen in zee gaan om samen een beter beleid op te zetten. Groot nieuws deze week was het verhaal in het landbouwbeleid, dat er weer een nieuw plan is voor een vaste verbin ding over de Westerschelde via een geboorde tunnel. Hoewel voor ons al een hele verbetering in plaats van de brugtunnel nabij Kruiningen, za gen we toch liever de verbinding vanaf Hoofdplaat naar Ellewouts- dijk. De afstand lijkt niet veel verder dan vanaf Ter neuzen. De Oost Zeeuws Vlamingen gaan toch al meer via Antwerpen en naar ver wacht wordt rond 1990 via de tunnel in Doel. Het zou voor de landbouw erg belangrijk zijn dat die vaste ver binding er komt. Onze prijzen voor aardappelen en uien liggen altijd wat lager dan aan de "overkant", vanwe ge de wacht- en vaartijden. Conster natie en ergernis was er de vorige week bij de melkveehouders over "graasverbod". Mijns inziens te recht, daarzij helemaal niet zijn be naderd door de overheid (via de be- Het groeit en het groeit in de WEST HOEK. Terwijl de prunus bloesem rond m'n oren vliegt schrijf ik 'uit de praktijk' op deze Pinkstermor gen. Een stralende zon heeft de wol ken opgelost. Het heldere blauw wordt door een paar uit elkaar waai ende witte wolken onderbroken. Wat die prunus betreft, ik begrijp eigenlijk niet waarom wij daar niet een ouderwetse appel of perenboom voor hebben weggezet. Bloeit net zo mooi en er komt nog wat te eten aan ook. In onze regio is nu alles wel in de grond. Afgelopen week is er veel werk verzet. De laatste aardappels zijn gepoot, gevolgd door frees en sproeikar en nu maar afwachten. Het is in de natuur een mooie tijd, maar ook voor de boer. Mooi en spannend. In de vroege morgen, laat de koekkoek z'n welbekende roep horen. Dan kun je de rijen bieten zien. Voorzover ik het heb kunnen bekijken een goede opkomst. Met die afstand van 20 cm uit elkaar duwt het nog wel even voordat wij van een groen gewas kunnen spre ken. Het onkruidbestrijdingsmiddel heeft goed werk gedaan. Hoe goed zien wij aan een kleine spie waar niets is gevallen. Daar kunnen 70 on kruidplantjes onder je pet. Als je dan zo'n blok bekijkt dan bedenk je hoeveel uren werk er al gebeurd is. Het hakken, dunnen en wieden. Da gen en dagen lang werk. Het zou niet meer lukken in deze tijd. Ik kan me vergissen, maar ik heb het idee dat er niet zoveel uien zijn gezaaid. De twee achter ons liggende jaren kon den daar wel eens een geducht woordje in meespreken. Wel zie je meer erwten. Ze groeien goed en hebben het weer mee. Het ziet er voor vandaag maar uit dat we de verwachte 25% warmte niet zullen halen. Ik dacht dat dat goed was voor deze vruchten. Ten eerste heb ben we dan zo weer een onweersbui en daar zitten we niet op te wachten. Schrikbeeld van iedere boer zijn de enorme watermassa's die dan kun nen vallen. Wat het ene uur je trots is, kan na korte tijd droevenis worden. Dat alles hard groeit zien we aan het fluitekruid. Met witte kragen zijn alle polderwegen en dijken nu ge rooid. Ze omzomen de velden waar het groen het steeds meer van het bruin gaat winnen. Vroeger werd er gezegd. Rond Pinksteren heb je het meeste "vuil". Dat gaat nu niet meer op. Nu moet daar bij geschre ven, dat we een laat voorjaar en vroe ge Pinksteren hebben. Vanaf de dijk gezien geven de polders een schoon geregeld aanzien, waar je met genoe gen naar kijkt. drijfsvoorlichting), maar alles uit de media moesten halen. Ook dat zij nog. geen schade kunnen claimen is niet goed. Het kost veel moeite en geld voor de koeien weer op hun normale productie zijn. De Duitse overheid komt zijn boeren beter te hulp met enkele honderden miljoe nen marken. Ook de kampeerboeren trekken aan de bel bij het Water schap "Het Vrije van Sluis". Het gevaar dreigt dat zij straks niet meer mogen lozen op het oppervlaktewa ter, hoewel zij er nu wel normaal voor betalen. Iedereen heeft kunnen lezen dat de drie landbouworganisa ties in ons gebied een excursie organi seren naar de Flevopolders. Bezocht worden daar 2 bedrijven waar sinds enkele jaren Zeeuwen wonen. Ook een uitleg van de directie IJssel- meerpolders over vestigingsvoor waarden enz. wordt er op die dag ge geven. West Zeeuws Vlamingen, die bij de uitvoering zijnde of toekom stige ruilverkaveling ruilverkaveling te maken krijgen, kunnen sollicite ren naar een bedrijf in de Flevo. Het is daar steeds goed "boeren". Aar zel dus niet maar geeft u op bij de kringsecretaris. Nog even over de stand van onze gewassen: bruine bo nen zijn bijna gezaaid en zullen bij dit warme weer snel boven staan. Het oude gezegde, dat zij de mei maand niet meer mogen zien zal dus niet opgaan. Wat de bieten betreft, zelfs bij zaaiafstanden van 25 cm is het plantenaantal nog ruim voldoen de. Het probleem is meer, dat zij erg snel zullen moeten groeien om de achterstand in te halen. Laten we hopen dat de natuur ons hierin helpt. Het wordt weer mooi om door de polders te rijden. Je ziet de boe ren weer langzaam over de binnen wegen sturen en maar naar links en rechts kijken. Wees dan gewaar schuwd, als er zo iemand voor u rijdt... De Bilt geeft bijna dagelijks 'kans op regen' in de weersverwachtin gen. Veelal komen deze voorspel lingen uit en gelukkig maar, want regen is het beste wapen tegen korstvorming van de grond. Door regen wordt de samenhang in de toplaag van de grond minder en dan zijn we dus van een goede op komst van de fijne zaden verze kerd. Een ander wapen om de korst te breken is de rol welke door een groep boeren intensief wordt gebruikt en door andere boeren nooit. Veel jonge opko mende kiemplantjes worden soms in de korst door rollen de nek ge broken en later is een dun gewas daarvan het gevolg. Gaan we ech ter op tijd rollen en dat is direkt na het zaaien van de bieten, dan zien we ook bij de granen waar op de kopakkers de stand van het ge was op een vaste bodem beter is dan op een losse. Pas geleden hebben we nog een langdurige diskussie gehad over het gebruik van de rol en dan spe ciaal in de betekenis van wel of niet. We zaten met een probleem in de aardappelteelt waar we nog steeds geen oplossing voor gevon den hadden. Na het. poten van niet-voorgekiemd pootgoed gaan we veelal te vroeg fresen en op dat moment zien we nog geen aardap pel boven de grond staan. Het ge volg hiervan is, dat later veel poters aan de zijkant van de bed den boven komen. Aardappelloof aan de zijkanten van de bedden is tijdens de oogst een ergernis bij het loofklappen. Proeven hebben echter uitgewezen, dat de rol ons goede diensten kan bewijzen bij de opbouw van de ruggen, zodat we minder smalle en minder brede bedden krijgen; dat de breedte en de hoogte der bedden meer uni form zijn en dat het vlak waarop de bodemherbiciden gespoten worden kluitlozer en fijner is ge worden. Misschien zijn er nog wel meer voordelen in deze op te noemen. Ons streven is er op gericht om van de aardappelteelt een hand- werkloze teelt te maken. De eis om dat te bereiken is, dat we vanaf het poten tot en met de oogst heel pre cies te werk gaan. Rooi verliezen en rooibeschadigingen worden daardoor geminimaliseerd en ook de vlotheid van werken wordt er uiteindelijk door bevorderd. Zelf kunnen we de teelt- en oogstme- thoden perfektioneren door alles goed op een rijtje te zetten en aan te passen aan de moderne omstan digheden. Nog beter kunnen we het doen in studieklubverband, want dan valt er veel van elkaar te leren. Dit voorjaar hebben we ontdekt, dat poten op de ploeg- richting 'je van het' is, want zo doende is kaarsrecht poten alleen maar goed mogelijk. Aanstaande herfst gaan we een tarwestoppel vroeg keurig op win terland ploegen. Pas als de grond goed verweerd en droog is, passen we een prima voorbewerking toe zodat het land goed gelijk ligt. In het aanstaande voorjaar verwach ten we dan het wonder van deze proef, want dan willen we poten zonder ook maar enige grondbe werking toe te passen. Alleen dus vroeg poten en veel later pas fre sen, want hoe minder grondbe werking hoe minder kluiten. Voor dit systeem van poten is maar een paar centimeter droge grond no dig, want voor het fresen hebben we nog tijd genoeg. Hiermede ver vroegen we de teelt en hebben wij aardappelen als een ander ze nog niet heeft. Hieruit blijkt, dat de tijd over is, dat de Zeeuwen zich ouderwets en behoudend bleven opstellen. 'Da gae bie ons nie' is voorbij en ge wijzigd in zo moet het en niet an ders. Ir. Tacken heeft ook in deze zijn sporen verdiend, maar jam mer genoeg is hij veel te vroeg uit Zeeland vertrokken. Met spijt hebben we afscheid van hem ge nomen, maar zijn inzet dient voor ons een aanzet te zijn om door te gaan op de ingeslagen goede weg. 'Dickwijls keert de tijd ten langen leste. Door zijn verandering de zaecken nog ten beste'. Joost van den Vondel Vrijdag 23 mei 1986 -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6