Heroriëntatie op groentenmarkt klein - prijsbeeld wisselend Rustige markt Duitse export van fokvee Na het gebeuren in Rusland is de ex port van groenten zich aan het her stellen. Daarnaast neemt de aanvoer van vollegrondsgroenten nu verder toe. Al met al een periode van hero riëntatie. Glasgroenten Het leek er vorige week een beetje op dat de tomatenaanvoer over het hoog tepunt heen was. In ieder geval was de prijs dat wel. De komkommeraan- voer was (nog) groter. De prijs van de komkommers liep fors terug. Sla liet het qua aanvoer afweten. Deze was een 30% kleiner. De prijsondersteu ning ervan beperkte zich evenwel tot enkele centen per krop. Van alle soor ten paprika's kwamen er meer ter vei ling. Het prijsverloop per soort, met een hogere prijs voor rood en groen. Aubergines waren er in ruime mate. De prijsdaling zette zich ook vorige week nog verder voort. Hoewel de aanvoer van radijs stabiel bleef, ging de prijs met meer dan 50% omlaag, vanwege het feit dat de export onvol doende was. De aanvoer van Chine se kool steeg sterk. Daar naar gerekend viel de prijsdaling, met ruim een dubbeltje, mee. Koolrabi was in aanvoer sterk, maar in prijsontwik keling zwak. Andijvie, tenslotte, gaf dezelfde aanvoerhoeveelheden te zien, maar er ging wel twee kwartjes van de prijs af. Vollegrondsgroenten De spinazie - uit de volle grond - was Over het algemeen was de markt in de veehouderij- en akkerbouwsektor gunstig. Voor varkensvlees en eieren lijkt de tijdelijke opleving al weer voorbij. Runderen Op de veemarkten werd vorige week meer slachtvee en minder gebruiksvee aangevoerd. Het slachtvee noteerde 20 ct per kg geslacht gewicht hoger, bij een vluggere handel. De handel in slachtstieren verliep matig, tegen prij zen die iets lager- of hooguit gelijk- lagen. Er was een redelijke binnen landse vraag naar rundvlees, dat dan ook een iets betere prijs opbracht. De export van rundvlees daarentegen loopt stroef, met name naar Grieken land. De handel in gebruiksvee ver loopt sinds midden vorige week wat moeizamer, al noteerde het gebruiks vee hier en daar zelfs wat hoger. Er is momenteel een matige vraag naar dragende vaarzen voor export, al is dat voor de tijd van het jaar geen on gewoon verschijnsel. Schapen en kalveren Op de wolveemarkt is de handel in slachtschapen en slachtlammeren flauw gestemd, hoewel dat niet zo di- Bij de toenemende export van fokvee uit de Duitse Bondsrepubliek, ligt het accent vooral op de hoog-produktieve dieren. Tot de belangrijkste afnemers van Duits fokvee behoren de landen in het Midden Oosten en China, ge bieden die niet, zoals in de EG kam pen met een overproduktie aan melk. Van de totale uitvoer van fokvee heeft ongeveer 90% betrekking op zwart bonten. Ongeveer 80% van de export van zwartbonten is afkomstig uit de deelstaat Nedersaksen, waar in het bijzonder de Centralgenossenschaft Vieh und Fleisch (CG/LFZ) aktief is, vooral in de export van fok- en ge bruiksvee. Van de 67.400 stuks fok- en gebruiksvee die in 1985 werden uit gevoerd, kwamen ongeveer 10.000 van de CG/LFZ, die met een uitge breide informatiestand vertegenwoor digd was op de DLG-tentoonstelling in Hannover. het kind van de rekening (van de Rus sen). Vanaf 21 april was de prijsont wikkeling in de vier weken daarna: ƒ2,46, ƒ1,80, ƒ0,62 en ƒ0,30. Witte en rode kool blijven de stabiele en gewil de op de markt van vollegronds groenten, ondanks een voorbije winter. Waspeen daalde in prijs, on danks het feit dat er minder van werd aangevoerd. De prijsdaling gold zo wel voor de A- als voor de B- sortering, maar was bij eerstgenoem de het grootst. Eind april was er in Spanje nog maar 30% van de peen ge oogst, vanwege een koud voorjaar. De Spanjaarden verwachten dit jaar niet alleen een grote oogst (170.000 ton) maar ook sterke piek in de oogst. Beide faktoren zijn van negatieve in vloed op de prijsvorming. Daar komt nog bij een moeizame export in maart en april en de verhevigde konkurren- tie van de zijde van Italië. Witlof was stabiel in aanvoer en prijs. Prei daar entegen bracht een hogere prijs op, mede door kleinere aanvoeren. Het zelfde beeld viel waar te nemen bij kroten. Asperges waren er in zeer rui me mate, maar dat had wel (mede) tot gevolg dat de prijs halveerde en dat was de week daarvoor ook al ge beurd. Rabarber handhaafde de aan voer. De prijs liep met ca. 30% terug. Ing. C. Boon van het PGF heeft diep in het glas en het blik gekeken van de Belgische groentenverwerkende in dustrie. De produktie van glas/blik- groenten in België is zeer sterk gericht op erwten, bonen en peen. Samen zijn rekt in de prijzen tot uitdrukking komt. In Leeuwarden lag vorige week vrijdag de prijs iets hoger. Zuiglam- meren noteerden ongewijzigd. Op de kalvermarkt brachten de jongere (nuchtere) kalveren een betere prijs op. Vooral de zwartbonten en de vaarskalveren waren beter te plaatsen, waardóór deze meer in prijs konden stijgen dan de roodbonten en de stier kalveren. De vleeskalveren noteerden een onveranderde prijs. De afzet van kalfsvlees verloopt regelmatig voor de tijd van het jaar. Een slachtdag min der deze week leidt uiteraard tot wat kleinere afnamemogelijkheden. De export naar Saoedie-Arabië is weer mogelijk. Aardappelen en uien Gemeten naar de aardappeltermijn- markt hebben zich de afgelopen week geen grote veranderingen voorgedaan op de aardappelmarkt. Bij de uien no teerden de II NL 60/80 vorige week 46 ct op de veilingen, tegen 31 ct in de week daarvoor. Veevoeders Ruim 83% van het basisareaal van Amerikaanse mais komt dit jaar voor overheidssteun in aanmerking. Op grond van de inschrijvingen zal er dit jaar 13 Zi miljoen acre maisland braak blijven liggen. Varkens Op de varkenmarkt is de opleving van de vraag al weer voorbijDe prij zen staan deze week opnieuw onder druk. De karkassen doen in Frankrijk 5 ct per kg minder, in Duitsland 5-10 ct en in Italië 5 ct. Op Griekenland is het de laatste tijd moeilijk zaken doen. "Een lastige markt" zei één van de exporteurs van varkensvlees. In Spanje brachten de karkassen tot 10 ct meer op, maar dit land was met zijn afnameprijzen de laatste weken dui delijk achter gebleven. Bij de onder delen daalde de prijs van de hammen met 5 a 10 ct, de schouders met 10 ct, de ribben en buiken eveneens en die van de nekken zelfs met 25 ct, on danks het mooie weer rond en in het weekeinde. Al met al niet een al te zo mers geluid voor de varkenshouders. ze - inklusief het mengsel van erwten en peen - goed voor 3/4 van de totale produktie. Een groeiprodukt is schor seneren. België voert jaarlijks 150.000 ton glas/blikprodukt uit, waarbij erwten en bonen goed zijn voor meer dan de helft. Vorig jaar ging 55% naar West-Duitsland en 16% naar Nederland. België importeerde vorig jaar 65.000 ton, waarvan 15.000 ton champignons en 13.000 ton bonen. Bloemen en planten Vorige week was er een lager aanbod van snijbloemen. Van de hoofdpro- dukten kon een enkel produkt boven het aanbod van de daaraan vooraf gaande week uitkomen. Vergeleken met vorig jaar kon het aanbod stijgen met 7%. Van de produkten Lelietak, Narcis en Iris was de aanvoer vorig jaar hoger. De prijzen liggen over het algemeen eveneens op een lager ni veau. Ten opzichte van twee weken geleden traden vrij sterke prijsdalin gen op. Slechts enkele produkten konden licht in prijs stijgen. Voor en kele produkten, zoals Tulp en Narcis is het seizoen bijna afgelopen, terwijl het aanbod van Gladiool reeds begint toe te nemen. De aanvoer van pot planten lag in de afgelopen week op een behoorlijk niveau. De prijzen die betaald werden kunnen positief ge noemd worden. Groene planten wa ren over het algemeen wat goedkoper, maar voor bloeiend goed werden be tere prijzen betaald. Er werd ook zeer veel perkgoed verhandeld in de afge lopen week, waarbij goede prijzen be taald werden. Slachtpluimvee en eieren De slachtkuikenmarkt blijft tamelijk vast, zowel voor diepvries als voor vers. Toch leidt die marktstemming niet tot hogere prijzen. Onder invloed van het Pinksterweekeinde kan de Barneveldnotering van slachtrijpe kuikens tot licht boven het kontakt- prijsniveau stijgen. De uitgelegde kip pen en de moederdieren noteerden onveranderd. In verband met Pinksteren vertoonde de eiermarkt vorige week een kleine opleving. Van klasse 6 tot klasse 2 was de opleving in prijs vertaald 35 tot 95 cent per 100 eieren. Tegen het einde van de week werd de markt alweer zwakker, zodat het vermoeden bestaat dat de vreug de slechts van korte duur is geweest. Hoe dan ook: als er geen exportople ving komt blijft de eierprijs voorlo pig in een diep dal, dat voor de rentabiliteit in de pluimveehouderij veel te diep is. In Megara in Grieken land is men begonnen met de bouw van een coöperatieve fabriek voor be werking, standaardisering en verpak king van eieren en een centrum voor het schouwen van eierën. Runderslachtingen in de Gemeenschap Volgens gegevens uit Brussel be droeg in 1985 de netto^produktie van slachtrunderen 28,8 miljoen, wat vergeleken met 1984 een daling van 3,8% betekent. Verwacht wordt at dit jaar het aantal slachtingen ten opzichte van 1985 met nog eens 2,5% tot 28,1 miljoen zal teruglo pen. Het betekent overigens dat het aantal dan nog steeds 1,2% groter zal zijn dan in 1982. Het Statistiekbureau van de Ge meenschap heeft bij deze raming re kening gehouden met een groter aantal slachtingen van koeien in 1986, dit als gevolg van een vrijwel in alle lidstaten te constateren over schrijding van het melkquotum. Overigens zal de ontwikkelingen in de verschillende lidstaten van de Ge meenschap nogal uiteenlopend zijn. Dat per ultimo 1985 nog ongeveer 10% van de jaarproduktie aan rund vlees was opgeslagen zal naar ver wacht wordt bepaald niet tot een voor veehouders gunstige ontwikke- lin van de prijzen leiden, ook al is het effect van de kernramp in de Sovjet-Unie niet ingecalculeerd, in de ramingen. De hardfruitvoorraden in Europa wa ren aan het begin van de maand be langrijk kleiner dan de laatste jaren het geval was. Aan appelen lag er in de EG-koelhuizen met 612.000 ton ruim 20% minder opgeslagen dan vo rig seizoen op diezelfde datum. Italië en Frankrijk maken de dienst uit. Ita lië was nl. goed voor 47% van het to taal en Frankrijk goed voor 34%. In de andere landen was niet meer op geslagen dean enkele tienduizenden tonnen. Ondanks dat er nog zo weinig boven de markt hangt, brengen de Neder landse appelen gemiddeld geen hoge AARDAPPELEN IN DE GEMEENSCHAP Rotterdam bracht dinsdag 20 mei een kleine correctie aan in de aar dappelprijzen die voorgaande week nogal fors waren opgelopen. Voor de kleine maten Bintjes gingen de noteringen met 50 cent omhoog, voor de 50 mm -I- liepen de prijzen terug met 4 tot 6 gulden. Dat bete kent overigens dat de 50 mm voor de frites-industrie nog altijd tot 3x zo hoog in prijs liggen als de 35 doorsn. 50 mm dit maanden 7,50-8,00 noteerden. Er werden in de week tot 10 mei on geveer 34.000 ton consumptie- en industrie-aardappelen uitgevoerd. Geleidelijk winnen ook in Nederland de primeurs aan betekenis, ook al zijn er nog voldoende aardappelen oude oogst van goede kwaliteit be schikbaar. De afzet naar Engeland ondervindt een stimulans van het hoge prijspeil op die markt. Vanaf 1 augustus 1985 tot medio april 1986 steeg de invoer ten opzich te van vorig jaar met goed 11.000 ton, terwijl ook de invoer van nieu we aardappelen niet onbelangrijk steeg, zij het dat een deel van deze nieuwe aardappelen - ca. 15.000 ton - betrekking had op aardappelen van de vorige oogst in Egypte. In Frankrijk hebben verschillende interventies tot een vriendelijkèr stemming geleid, waardoor het ef fect van een niet onbelangrijke afzet naar o.a. Italië wat duidelijker te constateren is. Overigens blijven grote hoeveelhe den voeraardappelen een bestem ming vinden in België. In België werd de invoer van vroege aardappelen beperkt tot 55.000 ton tot 1 mei. Er vond een onregelmatige aanvoer plaats wat tot ongewenste Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt was er weinig koo pinteresse voor tarwe. De vraagprij zen bleven onveranderd, tegen de achtergrond van eventueel intervenië ren. De handel op de nieuwe oogst stond stil, omdat men nog niet weet op welke manier de 3% medeverant woordelijkheidsheffing geheven gaat worden. De gerstmarkt was vast gestemd. Er werd weinig aangeboden en de konsumptiesektor moest aan vullen. Rogge noteerde - bij weinig handel - onveranderd. De handel in haver blijft stroef verlopen. Over de aktuele prijsontwikkeling van zaden valt niet veel te melden, omdat de Beurs in Rotterdam op jl. (Pinkster)maandag gesloten was. Dit jaar zal de oppervlakte koolzaad in de EG waarschijnlijk 1,2 miljoen ha om vatten. Bij een normaal verloop zal dit tussen 3,2 en 3,4 miljoen ton kun nen opbrengen. In dat geval zou de maximaal gegarandeerde hoeveelheid van 3,5 miljoen ton, niet gehaald wor den en dus de garantieprijs niet ver laagd. Afgelopen maandag was er ook geen beurs voor peulvruchten. Het areaal eiwithoudende gewassen - erwten, bonen, lupinen - in Frankrijk is dit jaar met 30% uitgebreid (is 70.000 hektare). Het areaal voererw- ten zou eveneens met 70.000 ha wor den uitgebreid. prijzen op. Vanwege het grote aandeel van de kleine maten en de mindere kwaliteit, ligt het prijsnivo weliswaar boven dat van vorig seizoen, maar duidelijk onder dat in het seizoen '83/84. De Franse en Italiaanse bewaar-Golden worden nu in West- Duitsland voor praktisch dezelfde prijs verhandeld als vorig seizoen. De ZHR-appelen vertonen weer een an der beeld. Die zijn juist belangrijk la ger geprijsd dan vorig jaar om deze tijd. De Europese bewaarperen zijn nog mondjesmaat beschikbaar. Het prijspeil is hoog te noemen. Voor im portperen van de ander kant van de evenaar wordt gemiddeld wat meer geboden dan vorig seizoen. (Info PGF) prijsdalingen leidde, vooral voor Spaanse aardappelen. In Duitsland bedroegen de voorra den van de vorige oogst nog 1,45 miljoen ton van de totale oogst die goed 7,9 miljoen ton had opgele verd. Vergeleken met vorig jaar was dat 3% meer. De Duitse markt is nog steeds ruim voorzien, ook in de gewenste kwaliteiten zoals de Hansa. De prijsontwikkeling van de inge voerde nieuwe aardappelen loopt van regio tot regio uiteen, doch is overwegend zwak. Aanvankelijk ondervonden de prij zen een sterk opwaartse druk, on middellijk na de kernramp in de Sovjet-Unie. Momenteel is dat effect veel minder aanwezig. Biggenprijzen In de week van 26-5-1986 tot 2-6-1986 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprijzenschema voor Zuid-Nederland van 5 mei 1986 met ƒ1,00 te worden verlaagd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in de ze week is ƒ4,00. Wisseling grafieken Vanaf deze week zullen de grafie ken betrekking hebben op de tuin bouw. Vorige week werden de onderwerpen uit de veehouderij voor dit lopende jaar afgesloten. Begin september is de akkerbouw sektor aan de beurt. Met deze drie deling op jaarbasis kan elke sek- tor het prijsverloop van een aan tal produkten over een wat langere periode nagaan. In de grafiek van kropsla gaat het om maandprijzen in guldens per 100 kg. Ter oriëntatie geldt dat in maart 1984 een krop sla gemiddeld 41 ct kostte en in maart 1985 67 ct. In de grafiek gaat het om zo wel glassla als volle- grondssla. Van juni tot september is er weinig glassla, omdat de volle- grondssla dan overheerst en vanwe ge het ruime aanbod dan een lage prijs opbrengt. Dit wordt nog ver sterkt doordat er veel sla uit eigen tuin gegeten wordt (geldt ook voor Duits land). Het verschil in prijs per maand is groot. De hoogste prijs komt door de glassla in de duurste periode, de laagste door vollegrondssla in de goedkoopste periode. De piek in sep tember/oktober komt door een klein aanbod in die tijd. Een krop sla kostte in maart '86 gemiddeld 29 ct, vanwe ge een grote konkurrentie uit Zuid- Europa. In april van dit jaar bracht een krop sla gemiddeld 32 ct op, van wege weinig vraag door het koude weer. De gemiddelde meiprijs zal dit jaar de 20 ct wel niet halen, vanwege de "invloed" door Rusland. 22 Vrijdag 23 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 18