VIIOK in: VltOIIW Van haver tot gort p.j. zuid geluid Afd. Zevenbergen Jongeren uitwisseling tussen Nederland en de Verenigde Staten redaktie Peter Risseeuw "Kantgroep De Ortelaan" Agrarische studiereizen onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Dinsdag 13 mei is de studiedag 'Van haver tot gort' gehouden in het dorpshuis te Rilland, georganiseerd door de Agrarische Kommissie. Dit jaar was als laatste van de kringen Oost Zuid-Beveland aan de beurt om de ongeveer 120 dames uit heel Zeeland te ontvangen. Na ontvangst met koffie en cake om 9.30 uur opent de voorzitster van de Agrarische Kommissie, mevr. Dees-Franje om precies 10 uur de studiedag en heet allen hartelijk welkom, in het bijzonder alle genodig den en de sprekers van deze morgen, de heren Rynia en Rijkens van het I.B.V.L. te Wageningen. Mevr. Dees geeft even een korte uiteenzetting over Oost Zuid-Beveland. Het overwegend agrarische gebied heeft verschillende bedrijven die agrarische produkten verwerken. De Bond van Plattelandsvrouwen heeft in deze kring vijf afdelingen met ongeveer 500 leden. Ook stond de voorzitster even stil bij het beleidsplan van de Agrarische Kommissie dat het aanstaande seizoen weer verder gaat met o.a.: samenwerking standsorganisaties en 'Wat is het Landbouwschap?' De heer Rozen werd aan ons voorgesteld als S.E.-voorlichter die in de plaats is gekomen van mevr. L. Huisman. Daarna krijgt de heer Rynia het woord en vertelt het een en ander over niet-konventionele aspekten van landbouwprodukten. Kritisch Het I.B.V.L. in Wageningen houdt zich bezig met de verwerkende in dustrie van de landbouw; dus niet met de teelt daarvan. Er zijn momenteel drie problemen: 1. Strukturele verzadiging van de markten (afzet groeit niet) 2. Strukturele overschotten 3. Het landbouwoverschot is nog steeds groeiend Er wordt dus terecht gezocht naar een breder bouwplan (andere gewassen). De konsument is evenals de produ cent van voedsel de laatste jaren kri tischer geworden. Dit komt door de welvaart, opleiding, voorlichting en onderzoek. De konklusie is dat er meer op kwaliteit gelet zal moeten worden. De plantaardige sektor is al zo ver dat het nu bezig is in de niet- voedsel sektor; zoals in de tuinbouw met sierteelt, snijbloemen en bloem bollen. In de akkerbouw zou mis schien gedacht kunnen worden aan droogbloemen. De voedselkonsumptie is de laatste tijd ook veel veranderd. Vroeger at men om in leven te blijven, nu eet men veel gevarieerder en kijkt men naar de kwaliteit en wil men produk ten die laag kalorisch zijn. Tot slot gaf de heer Rynia zijn visie over de ontwikkeling in de jaren 1995 tot 2000. Genoemd werden o.a. de pro dukten: sojabonen, erwten, veldbo- nen, lupine, lucerne, raapzaad en aardpeer. Van de bestaande gewassen werd vlas genoemd om verwerkt te worden tot bankbiljet en vloeipapier. Ook is er toekomst voor nieuwe ge wassen zoals: hennep en kruiden. Na deze leerzame uiteenzetting kon den we even ontspannen door te luisteren naar en mee te zingen met mevr. Van Hootegem en mevr. Van Iwaarden respektievelijk gekleed als Cadzandse boerin en Zuid-Bevelandse boer. Energie Na een tweede kopje koffie wordt het woord gegeven aan de heer Hij kens. Deze is chemicus en vertelt vanuit die funktie wat over nieuwe produkten uit land- en tuinbouw. Belangrijk is dat er voor nieuwe produkten een markt moet zijn. Zo'n nieuw produkt kan b.v. gemaakt ^ordenh uit: hen nep, stro, vlas en oltè- en eiwithou- dende zaden. Ook bij de energiegewassen wordt even stil gestaan; er wordt veel over gepraat, maar het valt in de praktijk volgens de heer Rijkens tegen. Er wordt wel gedacht aan het plan ten van dicht op een staande bomen die na twee a drie jaar gerooid en ge- hakseld kunnen worden om als Op vrijdag 9 mei heeft de PJZ-afdeling Zevenbergen, een bezoek ge bracht aan een aardappelverwerkende industrie en de Oostershelde- werken. Bij deze ekskursie was de KPJ-Zevenbergen ook uitgeno digd. Onze afdeling heeft een goede samenwerking met de KPJ. Om 9 uur vertrokken we met de bus, waarin 34 leden van KPJ en PJZ richting ons eerste bezoek van deze ekskursie-dag: BRAVI in Le pelstraat (Lepelstraat is een plaatsje bij Halsteren). Dit bedrijf is een aardappelverwerkende industrie. Dit wil zeggen dat er naast het sor- teerbedrijf, ook een aardappelwasserij - en kleinverpakkingsbedrijf is, en de aardappelverwerking tot frites. Wij kregen een rondleiding langs deze drie takken van het bedrijf. De aardappelen worden voorname lijk rechtstreeks bij de boeren ge kocht. Voor de frites gebruikt men uit het veldsgewas de grotere aar dappelen, nl. 55 mm opwaarts. De kleinere worden opgezakt in zakken van 2 1/2 kg, 5 kg, 10 kg en 25 kg. Deze worden voor konsumptie ge bruikt. BRAVI heeft kontrakten met diverse grootwinkelbedrijven. Op de dag dat wij hier waren, gingen juist aardappelen op eksport naar Italië. Veel interesse van de leden ging uit naar de tak van de aardappelverwer king tot vers voorgebakken frites. Dhr. Rademakers, die de rondlei ding verzorgde vertelde dat juist met dagen als koninginnedag en Hemel vaartsdag er een verhoogde vraag is naar frites. De voorgebakken frites wordt voor circa 20% in Nederland afgezet. Daarnaast is er een levendi ge eksport naar België, Duitsland en Noord-Frankrijk. Buiten de fabriek Vrijdag 23 mei 1986 waren wij in de gelegenheid tot het stellen van vragen. Hier werd dan ook goed gebruik van gemaakt. Na de ekskursie kregen wij door de di- rektie van BRAVI nog een kopje koffie aangeboden in hotel 'De Ram' in Halsteren, waarbij ook dhr. van den Broek aanwezig was. De le den bedankten de heren met een ap plaus, waarna wij vertrokken rich ting Zeeland. Neeltje Jans Na in Haamstede ergens gegeten te hebben (onder aan de duinen) reden we richting de dam van de Storm vloedkering. Over een bailey-brug van circa 3 km kwamen wij uiteinde lijk op het werk-eiland 'De Neeltje Jans'. Eerst kregen wij een film te zien over het hoe en waarom van de ze stormvloedkering. Voorop stond het feit, dat de ramp van 1953, zich niet meer mocht herhalen. Ook werd er uitgelegd waarom er uiteindelijk brandstof te kunnen dienen. In Ier land kunnen de elektriciteitscentrales daar op stoken; daar is de grond niet duur. In Nederland met zijn dure, vruchtbare grond is dat ondenkbaar. Zou het misschien in sommige streken van de EG voor de boer rendabel zijn om energierijke gewassen te telen, veel moeilijker ligt het in de partiku- liere sektor (teelt voor eigen gebruik). Men is in onze tijd erg verwend en wil alles gemakkelijk hebben (ook brandstof). In Frankrijk is men gestart met het winnen van alkohol uit agrarische produkten zoals suikerbieten en graan voor de vervanging van benzine. De brandstof waarde is lager en de prijs is duurder dan die van benzine. Nu de olieprijzen dalen lijkt het nog moeilijker om voor dit produkt afzet gebieden te vinden. Dan is er ook nog biogas, waarvan het vormingsproces ook duur is. De heer Rijkens adviseer de om de akkerbouwprodukten niei om te zetten in biogas, wel de afval- produkten. Ter afsluiting van zijn betoog stelde hij dat er in de toekomst wel op klei ne schaal chemische toepassingen ko men. De gelegenheid om vragen te stellen aan beide heren werd goed be nut. In een dankwoord overhandig de mevr. Dees de sprekers een boek over Zeeland. Mevr. Van Iwaarden trad nogmaals voor ons op met een voordracht in Zeeuws dialekt. In de pauze konden we de ingerichte stands bezichtigen van o.a. het I.B.V.L. en verwerken de bedrijven van landbouwprodukten en genoten we van een voortreffelijk lopende lunch. Van der Have Om ongeveer half twee vertrokken we met de auto naar het kweekbedrijf van Van der Have, gelegen in de Zimmerman- en Fredericapolder in Rilland. Daar aangekomen werden we in twee groepen van 60 dames in gedeeld. Onze groep ging eerst onder deskundige leiding van de heer Bom naar de proefvelden van graszaad en daarna naar de kassen en laboratoria. Later kregen we onder het genot van een kopje koffie een diaserie gepre senteerd door de heer Saman over graszaadteelt en was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Van der Have houdt zich bezig met het kwe ken, kruisen, selekteren en verkopen van diverse gewassen. Deze gewassen zijn: suikerbieten, grassen, klavers, mais, granen, uien, zonnebloemen en groenbemesters. Na nog even de bedrijfsgebouwen te hebben doorgelopen gingen we om 16.45 uur weer huiswaarts, na een dag vol van opgedane informatie over de landbouwprodukten. Dank aan het I.B.V.L. in Wagenin gen en het kweekbedrijf Van der Ha ve te Rilland die door hun medewerking deze dag hebben doen slagen. J.L. Boot-Glerum In verband met het eerste lustrum van de kantgroep "De Ortelaan" houden zij op 29, 30 en 31 mei hun eerste kanttentoonstelling in Gemeenschaps huis "De Vroone", C.D. Veree- kestraat 74 te Kapelle (donderdag en vrijdag van 14.00 - 18.00 uur en za terdag van 10.00 - 18.00 uur). Door de leerlingen worden de monstraties gehouden. Tevens is er naaldkant uit Zele (Bel gië) te zien en oude kanten en patro nen die gebruikt werden voor de Nederlandse klederdrachten. Zaterdags is er een boeken- en mate- rialenstand van Theo Brejaard uit Rotterdam. is gekozen voor deze konstruktie. De Oosterschelde wordt als 'kraamka mer' voor vele diersoorten, waaron der een belangrijk aandeel voor de vissen, beschouwd. Bij het kompleet afsluiten van de Oosterschelde zou een belangrijk en uniek natuurge bied verloren zijn gegaan. Gelukkig heeft men op tijd ingezien, dat niet alleen veiligheid, maar ook het be houden van een fraai stukje natuur in Nederland een belangrijke faktor is. Zodoende is gekozen voor een kompromis tussen deze twee belan gen en kan de dam bij slecht weer (springvloed e.d.) gesloten worden, terwijl bij normale weersomstandig heden de dam 'ge-opend' is, zodat er toch nog getijden zijn in de Ooster schelde. Na deze film kregen wij een rondvaart langs de reeds bijna vol tooide dam. Volgend jaar zal er ook de verkeersweg over de dam gereed zijn. Dit zal ook weer bijdragen tot het verder uit het isolement halen van Zeeland. Wat men in de toe komst gaat doen met de zgn. bouw putten is nog niet geheel duidelijk. Er liggen al wel verschillende ideeën ter tafel, maar een besluit is nog niet genomen. Onze leden waren danig onder de in druk van dit grootscheepse projekt. Zo zien we weer waar een klein land toch maar weer groot in kan zijn. Na een rondrit over het werk-eiland werd rond 4 uur de thuisreis weer aanvaard, en waren wij rond 5 uur weer terug in Zevenbergen. Wij kunnen terugkijken op een zeer geslaagde ekskursie. Anne-Els Timmers Maandag 23 juni 1986 vertrekt de bus van Agrarische Studiereizen voor de 10-daagse rondrit door Nor- mandië. U bezoekt steden zoals Amiens, Rouen ('Museumstad' ge noemd vanwege zijn historisch uiter lijk), Bayeux met het wereldberoem de geborduurde stripverhaal- De Ambassadeur van de Verenigde Staten, L. Paul Bremer III, gaf op donderdag 15 mei een receptie ter gele genheid van de start van een nieuw uitwisselingsprogramma voor jonge ren tussen Nederland en de Verenig de Staten. Voor deelname in 1986 zijn drie Nederlandse en drie Ameri kaanse jeugdorganisaties geselec teerd, die elk 20 jongeren zullen af vaardigen. In totaal zullen dus 120 jongeren in 1986 van het nieuwe pro gramma gebruik maken. SUSP en FFA zijn non-profit orga nisaties die uitwisselingsprogram ma's opzetten voor jongeren uit de agrarische sector. De jongeren die aan het uitwisselingsprogramma tussen SUSP en FFA zullen deelnemen, wor den ondergebracht bij gastgezinnen uit de land- en tuinbouw sector en krij gen een programma aangeboden dat hen inzicht zal verschaffen in de land bouw en economie van het gastland. De groep van 20 agrarische jongeren was samengesteld uit Friesland, Groningen en Limburg. wandkleed van koningin Mathilde, St. Malo de voormalige piraten- en vestingstad aan zee, Chartres (dè ka thedraal!) en natuurlijk tot slot Parijs. De reis wordt geleid door een óók op agrarisch gebied gekwalificeerde reisleid(st)er, die er voor zorgt dat het Frans wordt vertaald en u onbe zorgd kunt genieten. En verder kunt u zich nog aanmelden voor Tunesië, 10-17 juni, 8-daagse vlie greis naar een 'andere wereld', die zéér de moeite waard is. Noord-Noorwegen, Noordkaap, 13-daagse vliegreis/trektocht per bus in een 'lichte wereld' - het wordt in het geheel niet donker. Dit kan de reis van uw leven zijn! (Meldt u nü aan want er volgt géén herhaling in 1987). Voor uw aanmelding, nader overleg of het aanvragen van de brochure 'Agrarische studiereizen 1986' kunt u opbellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085 - 512087 (eventueel 085 - 427784). 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 17