Ignaz Kiechle: 'Duitsland duldt geen groene armoede' Sukses Agritechnica probleem voor DLG braken ondermeer de zwartbonten uit de stamboekgebieden Eemsland, Ol denburg, Oost-Friesland en Os- nabrück. DLG-direkteur Hermann-Adolf Ihle konstateerde dat, terwijl het komen de jaar voor de Westduitse ekonomie in zijn geheel een verbetering belooft, 1986 voor de agrarische sektor een de pressie betekent. 'De investeringska- paciteit en -aktiviteit staat op een zeer laag pitje en er is geen enkel vooruit zicht op groei. Dit houdt, hoe begrij pelijk het op zichzelf ook is, een groot gevaar in, want de noodzaak tot in vesteringen is groot. De gebouwen op de agrarische bedrijven zijn gemid deld ouder dan 50 jaar en veroorza ken jaarlijks geweldige kosten, wat de inkomens drukt. Wanneer moderni sering uitblijft, zal de situatie nog ver der verergeren'. Voerkomputers gewild De Duitse veehouders verwachten blijkbaar veel van kostenverlaging door het gebruik van elektronika. Di- rekteur Gerrit Huizinga van Farm Service te Leeuwarden, die sinds vo rig jaar Bou-Matic melkmachines ook voor Duitsland importeert, signaleert een grote belangstelling voor voer komputers: 'Veel meer dan in Neder land. De Duitse voorlichting acht een voerkomputer blijkbaar eerder renda bel dan de Nederlandse'. Opvallend is ook het zeer ruime aan bod aan voerboxen voor varkens, waarvoor het idee afkomstig is van Nedap-Poiesz te Hengelo, de fabri kant van de Veecode voerkomputer. Op de DLG was er zelfs een systeem, waarbij het varken de box aan de voorkant kan verlaten, zodat het dier niet achteruit hoeft. Een voerbox maakt het mogelijk oudere gebouwen te benutten voor de zeugenhouderij; de zeugen kunnen met dit voer- systeem los gehuisvest worden. Net als in ons land worden in Duits land ook allerlei alternatieven gepro pageerd, vooral voor de graanteelt. Daarbij worden in eerste instantie erwten en veldbonen voor de vee- voerindustrie genoemd. Daarvan is het areaal dit jaar bijna verdrievou digd van 34.000 naar 88.000 hektare. Verder ziet men mogelijkheden in on dermeer vollegrondsgroente, kool zaad, zonnebloemen, triticale, durumtarwe, paardebonen, aardpe ren, vlas en boekweit. Een rijtje dat in ons land ook al genoegzaam bekend is. Voor de veehouderijsektor was er op het gebied van vleesvee een enorme verscheidenheid aan rassen, zowel voor de intensieve met mais (onder meer Blonde d'Aquitaine, Charolais en Limousin), als voor de ekstensie- ve mesterij. Nederlandse werktuigen De werktuigenfabrikanten uit Neder land vormen een groep van twaalf Ne derlandse bedrijven, die - verenigd in de Dutch Agricultural Machinery Ex port Foundation (DAMEF) - een ge zamenlijke stand hebben op de DLG. Verschillende van hen toonde appa ratuur voor de verwerking van aard appelen. Het feit dat de Lünieburger Heide bij Hannover een belangrijk aardappelgebied is, speelt daarbij een rol. 'Er is hier een goede belangstel ling voor onze kistenkantelaars en op- Ignaz Kiechle:Naast het "Wirtschaftswunder" mag geen "groene armoede" ontstaan... schepbakken. De Nederlandse machines zijn in opkomst, zeker ook vanwege de prijs'. Dat is, gezien de slechte aardappelprijzen, uiteraard een voordeel. Neusje van de zalm In de grote veehal was het neusje van de zalm te zien van een enorm aantal rundveerassen. Wat dacht u bijvoor- 1980 gingen er 18.300 stuks over de grens met een gezamenlijke waarde van 260 miljoen D-mark. 'Daarmee is West-Duitsland met grote voor sprong de grootse fokvee-eksporteur ter wereld', aldus Meyn, die verder meedeelde dat Oostenrijk vorig jaar 32.000, Nederland 22.000, Canada 13.000, Denemarken 10.000 en 'de voormalige eksportleider Amerika De DLG-tentoonstelling moest een forse veer laten. Veel minder standhouders en bezoekersaantal dat 100.000achterbleef bij de verwachtingen. beeld van een Blonde d'Aquitaine- stier die in ruim drie jaar tijds van een geboortegewicht van 48 naar 1500 kg groeide, een 100.000 koe van het Fleckvieh-ras met 12 kalveren in 14 jaar en een gemiddelde jaarproduk- tie van 9251 kg melk met 4.15 procent vet en 3.55 procent eiwit of een Jer sey mèt 6.74 procent vet en 4.52 eiwit. Suksesverhaal 'Fokvee-eksport is een van de weini ge suksesverhalen van de Westduitse agrarische sektor', aldus direkteur dr. Klaus Meyn van Verenigde Duitse Kokkerij-organisaties. Het waren voorheen vooral de Duitse rijpaarden, die roem verwierven in het buiten land, maar de laatste vijf jaar is de fokvee-eksport enorm gegroeid. In slechts 5.000 stuks' eksporteerden. De zwartbonten zijn verantwoordelijk voor 92 procent van de Duitse eksport, terwijl er verder enkel? dui zenden stuks Fleckvee, roodbonten en Brown Swies over de landsgrens gingen. De Duitsers hebben hun eksportsuk- ses vooral te danken aan de vroegtij dige inzet van Holsein-bloed uit de VS en hun aktieve eksportorganisatie Imex. De grootste konkurrentie zou echter wel eens uit ons land kunnen komen, vooral omdat hier de produktie zeer snel stijgt, zodat er veel dieren voor eksport beschikbaar komen. Boven dien heeft Nederland een zeer goed funktionerend eksportapparaat. Klaas Sjoerd Meekma Duitsland mag geen land worden, waarin, naast het 'Wirtschaftswun der', de 'groene armoede' staat. On ze boeren, die de problemen in de EG niet veroorzaakt hebben, verdienen beter beloond te worden en dat moet door de produktie omlaag te brengen, waardoor de prijzen omhoog kun nen'. Dat zei de Westduitse land bouwminister Ignaz Kiechle tijdens de opening van de 59ste DLG- tentoonstelling, die dit jaar van 7 tot en met 13 mei in Hannover, de hoofd stad van de deelstaat Nedersaksen, werd gehouden. De EG-landbouwkommissaris kwam, zoals bekend, als overwinnaar uit de prijzenronde voor het komende jaar, terwijl Kiechle zijn boeren moest uit leggen, waarom hij de prijsbevriezin gen niet kon voorkomen. Pijnlijke bijkomstigheid voor de Duitse mi nister is daarbij dat er op 15 juni ver kiezingen zijn in de deelstaat Nedersaksen, waar boerenstemmen, vanwege hun aantal (nog) belangrijk zijn voor de politici. wanneer goed opgeleide, onderne mende jonge boeren met een voldoen de groot bedrijf de moed verliezen, dan zit het goed fout'. Uitgekleed De DLG is een onafhankelijke orga nisatie, gezeteld in Frankfurt, die zich behalve met het organiseren van ten toonstellingen, zoals de DLG, Huhn und Schwein en de Agritechnica, be zighoudt met de (vrijwillige) keuring van landbouwmachines, voer, zuivel en nog veel meer agrarische artikelen. Het onderwerp van gesprek in Han nover was de toekomst van de twee jaarlijkse DLG-tentoonstelling, die tot dusver beurtelings in Frankfurt, München en Hannover werd gehou den, met naast een omvangrijke me- chanisatiebeurs, ook een show met rundvee, varkens, schapen, geiten en paarden. Dit jaar kwam er een kink in de kabel. Een 100-tal grote fabri kanten, verenigd in de Landmaschinen- und Ackerschlepper Verein (LAV) besloot niet naar de Veel van de alternatieven, die in ons land worden aangeprezen, waren ook op de DLG te vinden. Naast een enorme verscheidenheid aan vleesvee waren er ook melkschapen en -geiten. Verpaupering Het grote aantal kleine boeren is voor de Duitsers een enorm probleem. De Duitsers vrezen dat het platteland zal ontvolken en verpauperen, zeker in gebieden met slechte landbouwgrond. 'Men overziet de omvang van het pro bleem nog niet', zo waarschuwde voorzitter Josef Ertl van de DLG. 'Het gaat niet om een 'paar boerenl, zoals men wel cynisch zegt. Het gaat ons allen aan; wanneer er alleen in de goede landbouwgebieden 'agrarische fabrieken' overblijven, zullen gehele landstreken ontvolken en uit kuituur worden genomen. Wij hebben van de politiek, landelijk en in Europees ver band, beloftes nodig over de plaats die er voor de boeren zal blijven'. Ertl konstateerde een grafstemming onder de boerenbevolking. Alarme rend noemde de DLG-voorzitter vooral het feit dat ook onder de agra rische jongeren de onzekerheid over de toekomst groot is. 'Natuurlijk is het goed dat jongeren goed overwe gen of ze nog wel voor het boeren bestaan als hoofd- of nevenberoep moeten kiezen. In vele gevallen kan men niet van hen vergen dat ze een onrendabel bedrijf overnemen. Maar DLG-tentoonstelling te komen, ter wijl ook een groot aantal zwart- bontstamboeken (de laatste jaren zijn de zwartbonten Duitslands 'ekspor- thit nummer 1") ontbraken. De oorzaak voor het wegblijven van de grote werktuigen- en trekkerfabri kanten ligt vooral in het sukses van de vorig jaar voor het eerst - ook door de DLG - georganiseerde werktuigen- beurs Agritechnica te Frankfurt. Bovendien wofdt de Agritechnica in het najaar gehouden, wat de werktui- genhandel een veel beter tijdstip acht dan begin mei, wanneer de boeren al volop bezig zijn met de nieuwe oogst. Een soortgelijke klacht heeft de Ne derlandse landbouwwerktuigenin dustrie ten aanzien van Liempde. De grote Duitse fabrikanten oriënte ren zich op de volgende Agritechnica- tentoonstelling in november 1987 en niet meer op de DLG te komen. Ver der spelen volgens de DLG-leiding de slechte verkoopverwachtingen een be langrijke rol. De zwartbontstamboeken konstateren dat de DLG niet meer de belang- rijk(st)e nationale keuring is, die het voorheen wel was. Iri Hannover ont Vrijdag 23 mei 1986 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 11