Dagboek van Joris Schouten Ons land vanuit de ruimte Dagboeknotities Joris Schouten Dinsdag 6 mei Woensdag 7 mei Donderdag 1 mei Zaterdag 3 mei Zondag 4 mei Maandag 5 mei Vrijdag 2 mei Op verzoek van de CLO-pers, het redaktionele samenwerkingsver band van de weekbladen van de 3 Centrale Landbouw Organisaties (3CLO) heeft drs. Joris Schouten, voorzitter van de KNBTB en (in middels ex-) voorzitter van het Landbouwschap, in de eerste week van mei een dagboek bijgehouden. Het is op deze pagina's afgedrukt. Nederlands enige echte astronaut dr. Wubbo Ockels heeft tijdens zijn ruimtevlucht die duurde van 30 oktober tot 6 november vorig jaar een aantal unieke beelden van het aardoppervlak gemaakt. Tij dens een van zijn omwentelingen heeft hij deze opname gemaakt. Ons land ligt in het midden, links van het midden is Zeeland duide lijk te zien. Daarboven de Kop van Noord-Holland en het eiland Texel. Rechts daarvan het IJssel- meer en Friesland. Links onder aan is duidelijk het oostelijk deel van Engeland te zien. Deze unieke opname werd door de heer Ockels vanuit het spacelab gemaakt op 2 november om 19.33 uur Midden Europese tijd, vanaf een hoogte van 325 km, liet hij ons weten. Wie meer wil weten over de mens en de ruimte kan nog tot 29 juni terecht op de ruimtevaart mani festatie "Space '86" in de Jaar beurs te Utrecht. Daar worden de wonderen van de ruimte breed uit gemeten. De bezoeker kan een kijkje nemen in een heuse space lab,' de grootste kunstmaan ter we reld staat er, er liggen echte maanstenen en met eigen vingers kan het ruimtepak van Wubbo Ockels worden aangeroerd. Dit en nog veel meer spannende beleve nissen kan men ondergaan op "Space 86". Voor meer informatie tel. 030-955452. een veelheid van zaken, waarmee on ze organisatie te doen heeft en wat is er toch een goede wil om de proble men in eendracht aan te pakken! Mijn voorzitterstaak wordt enkele keren onderbroken door telefoons van persmensen en Landbouwschap. In de loop van de middag houd ik een verhaal over de Wereldomroep. Daar na vergadert het "klein bestuur", waarin een aantal organisatorische za ken aan de orde komt. Weer terug gekeerd in het "Haagse circuit" heb ik in de late avond een gesprek met Landbouwschapsvoorzitter Oggel over het openingswoord voor de ver gadering voor a.s. woensdag. Zeer tijdig begin ik vol goede moed aan mijn wekelijks artikel voor Boer en Tuinder. Maar de telefoon staat niet stil: allerlei zaken komen aan de orde, zelfs een afspraak voor een spreekbeurt in de komende herfst. Om kwart over tien naar de Eerste Kamer, waar 's morgens vergadering van de CDA-fraktie plaats heeft. Aan de orde komen o.a. onderwijs kwesties, misbruikwetgeving voor BV's en dergelijke, bijstandszaken en het Kartelregister. 's Middags in de openbare vergadering van de Kamer staat een deel van deze onderwerpen ook op de agenda. Een deel van de besprekingen maak ik niet mee ten gevolge van vele telefoontjes over het graasverbod. In de middag heb ik een interview met een medewerker van het Economisch Dagblad (over het funk- tioneren van ondernemersorganisa ties) en draaf ik nog op (in het Kamergebouw) voor het tv-journaal van half zes. Om vijf uur heeft het ge sprek plaats met minister Braks over de radio-actieve straling en land- en tuinbouw: een goede gedachten wisse ling, waain ieder meer onder de in druk komt van de problematiek. Het graas ver bod zal zo spoedig mogelijk worden opgeheven; nog geen sprake van vergoedingsmogelijkheden. Daar na een korte tv-opname en op weg naar het Landbouwschap. Hier is eerst een ingelaste vrij korte DB- vergadering, waarna de staf op infor mele wijze afscheid neemt van de ver trekkende voorzitter. Dit doet mij heel goed! Om zeven uur zit ik weer achter mijn bureau: vergadering van het Land bouwschap voorbereiden. Om half negen ben ik in de SER - waar ik di- rekt goede bekenden ontmoet - en heb een onderhoud met twee verslaggevers van "Trouw". De Landbouwschapsvergadering om tien uur verloopt anders dan normaal vanwege de voorzitterswisseling. Het gaat mij wel aan het hart om de voor zittershamer over te dragen aan op volger Varekamp: ik ben als het ware vergroeid met dit voorzitterschap en mijn plaats wordt nu duidelijk an ders. Volgens het protocol zit ik deze vergadering nog voor, waarin de agenda vlot afgewerkt kan worden en waarin met - gelukkig! - weinig emo tie de zuivelstaking maar kort ter sprake komt: het Landbouwschap is geen partij. Na de vergadering is er met verschil lende mensen nog allerlei te bespre ken en heb ik nog een gesprek met een groep dames van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw over de onderwerpen, die in de vergadering aan de orde kwamen. Daarop trek ik mij terug voor het afwerken van dit dagboek. Tegen het einde van de mid dag rijd ik naar Zuid-Limburg om mij met vrouwlief - zij heeft het zo ver diend! - enkele dagen met wandelen te verpozen. Het is een ware vreugde in de vroege morgen in Bonn te ervaren dat het nu werkelijk lente is. Ik ben in Bonn voor de eens in de twee jaar te houden al gemene vergadering van de IFAP (af korting van International Federation of Agricultural Producers), kortge- zegd de Wereldboerenbond. "Welt- bauerntag" staat in grote letters bij de Deutsche Landjugend Akademie, die de conferentie huisvest. In de och tendzitting zijn organisatorische za ken aan de orde. Van Engelse zijde wordt gesteld dat de conferentie vol gende keren korter zou kunnen zijn. Voorts zou volgens de Engelsen de or ganisatie zich meer moeten beraden over haar werkwijze, zodat zij meer politieke invloed over de hele wereld zou kunnen uitoefenen. Tijdens de middagpauze is er tijd voor een korte wandeling in de omgeving: met bewondering kijken wij naar (vrije) woningnieuwbouw, landschap saanleg en beplanting. De Duitsers kunnen er wat van! En we komen wa rempel een restant van een voederbie- tenkuil tegen. Waar zie je zoiets nog! 's Middags staat de situatie van het gezinsbedrijf op de agenda. Ik ben er helemaal bij betrokken, want mij is gevraagd deze middagvergadering voor te zitten (en ik heb niet "nee" gezegd). Van twee tot vijf uur bren gen talrijke delegaties hun mening over de situatie in hun land naar vo ren. Overal is het moeilijk en ieder een is bezorgd. Tijd voor diskussie over en weer is er nauwelijks. In de konklusies, die ik trek, kan iedereen zich vinden: het is een algemeen vraagstuk, waarvoor allerlei oplossin gen zijn aangedragen, maar dat in elk land een aparte invulling vraagt. Zelf breng ik in dat de steeds verder stij gende produktie het vraagstuk ver groot. In de avond gegeten bij de Nederlandse Landbouwraad Hege mans even buiten Bonn. Hulde aan zijn vrouw voor de zeer smakelijke maaltijd en de gezelligheid! Hier is er de gelegenheid om in te gaan op de lingen in de zuivelsektor thuis. Ben zeer bezorgd over de escalatie, die naar mijn smaak echt niet nodig is. Tussendoor bespreek ik ook bestuur lijke en personeelszaken van de IFAP met andere boerenleiders (het wandel- gangenwerk). 's Avonds is er een uit tocht naar een coöperatief wijnafzetbedrijf in het Ahrdal. Het is als een uitje bedoeld en dat is het ook. De voorzitter van de coöperatie spreekt heel kort en dan is er veel mu ziek en volksdans en eten en drinken. Toch benut ik de gelegenheid om op ongedwongen wijze met sommige goede bekenden nog weer eens in en uit te praten en de strategie te bepa len. Van de coöperatievoorzitter ho ren wij op deze wijze hoe zijn vereniging werkt. Ook hier heel veel kleine bedrijven. Het is ver na één uur 's nachts als wij in het hotel te rugkeren. Vandaag is er de afsluiting van de conferentie. De gezamenlijke mening wordt vastgelegd, maar die is vrij al gemeen. Dit kan natuurlijk ook niet anders. Verschillende mensen met wie ik praat, vinden het een geslaagde bij eenkomst: er is open en eerlijk ge praat, terwijl niemand uit de toon viel. In deze vergadering word ik tot lid van de Executive (het bestuur) ge kozen. Direkt na afloop van de con ferentie is er een vergadering van de Executive, waarin allerlei huishoude lijke zaken worden besproken. Hier mee is anderhalf uur gemoeid. Met Jef Mares heb ik nog een gesprek met de direkteur van de Landjugend Aka demie, die ons zeer enthousiast het ge bouw laat zien en vertelt over de opzet en de werkwijze. Tegen half drie vertrekken wij uit Bonn. Bij thuiskomst om half zes zeg gen de kinderen dat ik meteen het NOS-journaal moet opbellen. Het blijkt om het graasverbod voor de melkkoeien te gaan, waarvan ik nog niet op de hoogte ben. Na enige in formatie te hebben ingewonnen, op weg naar Hilversum. De opname duurt niet lang - ik heb onderhand enige ervaring - maar het is toch half negen vóór ik thuis ben. De rest van de avond wordt voor een groot deel besteed aan het doornemen van de stapels post. De Eucharistieviering brengt mij in een stemming van dankbare inkeer en van welbevinden in de parochiege meenschap die thuis doet voelen (ik begrijp niet dat zovelen dit niet aan voelen en wegblijven). Het valt op dat het in de lezingen gaat over de moei lijkheden van Joden en "heidenen" in de eerste Christengemeenschappen, waarvoor compromissen gezocht worden: ook daar dus compromissen, hetgeen mij toch weer aan mijn werk doet denken. Rond de middag neem ik kontakt op met Brandpunt en het NOS-journaal om wat nuttige informatie te geven voor hun programma's over de radio actieve straling. Dit gebeurt vlak voor het gezamenlijke koffiedrinken, dat 's zondags toch altijd iets bijzonder gezelligs heeft en dat nu buiten in de zon kan gebeuren. Heerlijk! Het kan niet anders of de agenda's van bestuur en "klein bestuur" van de KNBTB moeten worden doorgenomen plus het openingswoord voor de bestuurs vergadering van het Landbouwschap. Jammer dat een deel van de zondag hiermee gemoeid is. Tussendoor heb ik journalisten aan de lijn over de stralingsproblematiek. In de avond enkele telefoons over de inrichting van het programma voor de komen de week; o.a. met minister Braks ge regeld dat er dinsdag een gesprek tussen hem en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zal zijn. Om zeven uur duik ik in de krant en in de voorbereiding van de vergade ringen. Tegen acht uur op weg naar het bestuur van de KNBTB in Til burg. Een uitvoerige agenda moet worden doorgenomen. Wat is er toch laatste ontwikkelingen in de land bouw in de Bondsrepubliek en op de achtergronden van de Westduitse opstelling in de prijsonderhandelin- gen. Waardevolle informatie is nooit weg! Rond middernacht in Bonn terug. Tamelijk vroeg opgestaan, in ieder ge val vroeg genoeg om KRO-Echo vóór acht uur te woord te staan over de problemen, die voor veehouders voortvloeien uit de zuivelstaking. De veehouders zijn de dupe van de ont wikkelingen! Joris Schouten Op de IFAP-conferentie wordt de in ternationale handelsproblematiek besproken. Tevens komen de resolu ties over de onderwerpen van de vo rige dagen langdurig in diskussie. Zelf heb ik natuurlijk bijzondere belang stelling voor de resolutie over de ge- zinsbedrijvenproblematiek. Maar de resoluties over "De vrouw in de land en tuinbouw" en over "Grond en wa ter" hebben ook mijn grote aandacht. In de loop van de dag stel ik mij - vooral via KNBTB-sekretaris Jef Ma res - op de hoogte van de verwikke- 8 Vrijdag 16 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 8