Wat is nu precies een onderlinge Waarborgmaatschappij? verzekeringen Tips voor uw vakantie! f. den hollanderlaan 10 tel: 01100-38000 WA-verzekering motorrijtuigen Kaskoverzekering De aanhanger Nog enkele algemene tips: De onderlinge waarborgmaatschappij is volgens artikel 53 lid 3 boek 2 Bur gerlijk wetboek een vereniging die zich ten doel stelt met haar leden ver zekeringsovereenkomsten te sluiten in het verzekeringsbedrijf, dat zij te dien einde ten behoeve van haar leden uit oefent. De verzekeringnemer is, be houdens de nog aan de orde komende uitzondering, van rechtswege lid van de onderlinge. De onderlinge heeft met zijn verzeke ringnemers dus niet alleen een kon- traktuele relatie (zoals de naamloze vennootschap) maar ook een lidmaat schapsverhouding. Deze lidmaat schapsverhouding heeft direkte betekenis voor de struktuur van en zeggenschap in het beleid van dè on derlinge. Deze op hun beurt oefenen invloed uit op: - opbouw en plaats van het onderlin ge verzekeringsbedrijf; - premie, winstdeling en verrekening van tussentijdse tekorten; - aansprakelijkheid bij liquidatie; - wijziging van verzekeringsovereen komsten; - toezicht op grond van verzekerings wetgeving. Struktuur en zeggenschap bij de on derlinge De struktuur van de onderlinge is vastgelegd in boek 2 B.W. kent de onderlinge naast een in alge mene zin met de beleidsbepaling en beleidskontrole belaste ledenvergade ring of ledenraad een meestal geheel door en uit de leden gekozen bestuur. Dit bestuur stelt op haar beurt een di- rektie aan. Een eveneens door de le den benoemde raad van toezicht of een kascommissie houdt toezicht op het bestuur. Bestuur en raad van toe zicht of kascommissie zijn verant woording schuldig voor hun handelingen aan de ledenvergadering of ledenraad. De democratische struktuur geeft aan dat de rechtsvorm onderlinge waar borgmaatschappij meer is dan een louter juridisch omhulsel van een ver zekeraar. Duidelijk liggen bij de on derlinge waarborgmaatschappij de belangen van de konsument en verze keraar in eikaars verlengde. Vertaald naar het bedrijfsbeleid betekent dit dat een onderlinge tot taak heeft zijn leden-verzekerden doelmatige verze keringen te bieden tegen aanvaardba re premies. Het behalen van winst voor de onderneming als zelfstandi ge doelstelling is de onderlinge vreemd. Opbouw en plaats van het onderlin ge verzekeringsbedrijf Opbouw De eenheid in karakter bij onderlin ge verzekeringsmaatschappijen staat haaks op de verscheidenheid in ver schijningsvormen. Die verscheiden heid hangt samen met de diverse belangengroepen zoals boeren, schip pers, timmerfabrikanten, enzovoorts, die ooit besloten tot oprichting van onderlingen om met elkaar gemeen schappelijke belangen te verzekeren. Veelal gebeurde dit omdat de bestaan de verzekeringsmarkt niet de moge lijkheden bevatte om die belangengroepen de noodzakelijke verzekeringen te bieden tegen aan vaardbare premies en voorwaarden. Vooral in de agrarische wereld mani festeerde dit verschijnsel zich sterk vanaf het begin van de 19e eeuw. Eco nomisch roerige tijden vormden snel aanleiding voor de oprichting van on derlingen. Ook nu nog zijn de meeste boeren en tuinders voor hun schade- en/of levensverzekeringen bij één of meer onderlingen aangesloten. Het beeld van verscheidenheid bij on derlingen is de afgelopen decennia wel sterk in beweging geraakt doordat ve le van deze verzekeraars allerlei beper kingen naar verzekeringsbranches, doelgroepen van verzekerden dan wel regio's ophieven. Ook zijn vele op één verzekeringsbranche gespecialiseerde onderlingen gaan bemiddelen in an dere verzekeringen. In de opbouw van het huidige verzekeringsbedrijf is de historische ontwikkeling echter nog 6 duidelijk zichtbaar. Het beeld is op dit moment als volgt: - Er zijn op één of enkele branches gespecialiseerde onderlingen die zich al dan niet beperken tot bepaalde doelgroepen van verzekerden - bij voorbeeld schippers, boseigenaren, kerkgenootschappen enz. - of regio's (lokaal of regionaal). - Daarnaast zijn er onderlingen die in alle verzekeringsbranches aktief zijn en die zich niet op bepaalde doelgroe pen in de samenleving richten en/of geen geografische grenzen in hun werkgebied hanteren. Plaats Meer dan de helft van het aantal scha deverzekeraars in Nederland bestaat uit onderlingen met een gezamenlijk marktaandeel van circa 25%. Het le vensverzekeringsbedrijf telt een tien tal onderlingen. Vele onderlinge verzekeringsmaat schappijen leggen en onderhouden rechtstreeks kontakt met hun leden verzekerden zonder tussenkomst van assurantiebemiddelaars. Deze manier van zakendoen is - hetgeen door het voorgaande wel wordt verklaard - zo oud als het onderlinge verzekerings bedrijf zelf. Het administratieve apparaat van on derlingen, die zonder inschakeling van tussenpersonen werken is volle dig op deze werkwijze afgestemd. Onderlingen onderscheiden zich, door hun geheel eigen karakter van ande re verzekeraars. De gemeenschappe lijke belangen die hiermee samenhangen worden sinds 1940 be hartigd door de Federatie van Onder linge Verzekeringmaatschappijen in Nederland (F.O.V.). Premie winstdeling en verrekening van tussentijdse tekorten Premie Voor onderlingen zijn diverse syste men van premieberekening denkbaar. De in Nederland meest voorkomen de vormen zijn de vaste premie, de vaste premie met mogelijkheid van restitutie en de (voorschot)premie met mogelijkheid van restitutie of na- heffing. Winstdeling Onafhankelijk van de wijze van pre mieberekening kan er winstdeling plaatsvinden. De ledenvergadering beslist wat er met de winst over het afgelopen boekjaar van een onderlin ge moet gebeuren. Deze winst kan ge heel of gedeeltelijk aan het vrije vermogen worden toegevoegd. Ook kan de winst geheel of gedeeltelijk aan de leden ten goede komen. Wat dit laatste betreft, kan de winstdeling op een aantal wijzen plaatsvinden: - Verrekening van het winstaandeel van een lid met de volgende jaar premie. - Uitkering in kontanten. - Uitkering door bijschrijving op de ledenrekening. De onderlinge kan ten behoeve van haar leden-verzekerden een ledenre kening openen. Met name de lokaal werkzame onderlingen maken hier ge bruik van. Hierop wordt het aandeel van ieder lid-verzekerde in een voor delig saldo tegoed bijgeschreven. Een eventueel nadelig saldo van de onder linge over het afgelopen boekjaar kan van het tegoed van het lid-verzekerde worden afgeschreven (in plaats van 2en naheffing). De ledenrekening vormt een schuld van de onderlinge aan haar leden. (n de statuten is aangegeven wanneer 2en aandeel in de ledenrekening opeis baar wordt. Het is in ieder geval opeisbaar na beëindiging van de ver zekering en wel binnen een jaar na het boekjaar waarin de verzekering beëin digd is. Verrekening van tussentijdse tekorten Onderlingen die de statutaire moge lijkheid hebben een naheffing van premie aan hun verzekerden op te leg gen streven er uiteraard naar om dit niet te doen, maar kunnen op deze wijze tussentijdse tekorten opvangen. Een naheffing zal echter niet eerder opgelegd worden dan wanneer ca tastrofale verliezen en tekortschieten de reserves het bestaan van de desbetreffende onderlinge in gevaar brengen. Verzekeraars die - net als andere on dernemingen - kontinuïteit nastreven zullen, mede gezien het van overheids wege uitgeoefende toezicht, niet mak kelijk in zo'n situatie geraken. Mocht dit toch gebeuren, dan kunnen onder linge verzekeraars die een naheffing mogen opleggen, bewerkstelligen dat verplichtingen aan hun verzekerden niet in gevaar worden gebracht. Zo onwaarschijnlijk als naheffingen zijn (denk bijvoorbeeld aan de gede gen herverzekering), zo gebruikelijk zijn overigens de premierestituties en andere winstdelingsregelingen bij on derlingen. Aansprakelijkheid bij liquidatie De in de wet vastgestelde vormen van aansprakelijkheid van leden verzekerden bij onderlingen hebben uitsluitend betrekking op de situatie dat een onderlinge ontbonden wordt. Leden-verzekerden dragen ingeval van ontbinding van hun onderlinge eventuele tekorten geheel (Wettelijke Aansprakelijkheid, W.A.), gedeelte lijk (Beperkte Aansprakelijkheid B.A.) of helemaal niet (Uitgesloten Aansprakelijkheid U.A.). De gehele of gedeeltelijke aansprakelijkheid krijgt alleen betekenis bij liquidatie en heeft dan bovendien als funktie, dat de verplichtingen aan verzekerden be ter gewaarborgd zijn. Een ieder die een verzekering bij een onderlinge sluit wordt, zoals al is opgemerkt, van rechtswege lid van de betreffende on derlinge. Dit neemt niet weg, dat de onderlinge ook verzekeringen mag af sluiten met derden, die geen lid zijn, mits zij een onderlinge op "U.A."- basis is. Het sluiten van verzekerin gen met leden mag hierdoor niet van ondergeschikte betekenis worden en bovendien moet deze mogelijkheid in de statuten zijn vastgelegd en in de verzekeringsovereenkomst zijn op genomen. Wijziging verzekeringsvoorwaarden Artikel 59 boek 2 Burgerlijk Wetboek bepaalt dat een onderlinge niet be voegd is door een verenigingsbesluit wijzigingen in de met haar leden aan gegane verzekeringsovereenkomsten te brengen. Deze bevoegdheid bestaat wel als in de verzekeringsovereen komst de mogelijkheid van wijziging is voorbehouden. Bovendien moeten de wijzigingen aan de leden schrifte lijk zijn medegedeeld. Het lid- verzekerde kan in geval van wijziging de verzekeringsovereenkomst niet op zeggen. Toezicht op onderlingen De'Wet Toezicht Schadeverzekerings bedrijf (W.T.S.) regelt het toezicht door de Verzekeringskamer op onder meer de onderlinge schadeverzeke raar. De W.T.S. is van toepassing op onderlingen met een premie-inkomen van tenminste ƒ3,62 miljoen (één mil joen Europese rekeneenheden). Op grond van de W.T.S. moeten deze on derlingen voldoen aan de eisen ten aanzien van solvabiliteitsmarge en mi nimum garantiefonds. Voor (onder linge) levensverzekeraars geldt een geheel eigen regime op grond van toe- zichtswetgeving levensverzekerings bedrijf. Voor een aantal kategorieën onderlin gen is de W.T.S. niet in volle omvang van toepassing. Het moeten onderlin gen zijn die het schadeverzekerings bedrijf uitoefenen met een premie-inkomen lager dan 1 miljoen Europese rekeneenheden. Deze on derlingen moeten naheffingen kunnen opleggen öf de schadevergoe dingsplicht moet naar gelang de be schikbare middelen beperkt kunnen worden. Voor een drietal kategorieën geldt een eigen regime: Kategorie 1. Bruto premie-inkomen van ten hoogste tweehonderdduizend gulden en maximaal tweehonderd le den. De bedrijfsuitoefening moet be perkt zijn tot één branche. Deze groep onderlingen moet alle door de Verze keringskamer gewenste medewerking C.A. Toorenaar Hoewel op het moment van schrijven het weer het nog laat afweten, breekt langzaam maar zeker de vakantietijd weer aan. Dit is meestal een plezieri ge tijd. U kunt echter wanneer U op vakantie gaat, te maken krijgen met allerlei onverwachte gebeurtenissen, die nare financiële gevolgen kunnen hebben. Het is daarom van groot be lang in deze periode uw verzekeringen aandachtig door te nemen. Volgens de Wet bent u verplicht uw auto, motor scooter, brom- en snor fiets te verzekeren tegen het risiko van wettelijke aansprakelijkheid. De W.A.-verzekering dekt schade die u toebrengt aan anderen: het spreekt voor zich dat u wel aansprakelijk moet zijn voor de betreffende scha de. Het W.A.-risiko op uw O.V.M.- polis is gedekt tot ƒ5.000.000,per gebeurtenis. In het buitenland is W.A.-schade gedekt tot het dekkings bedrag dat in het betreffende land geldt. Wij adviseren u dringend altijd uw "groene kaart" mee te nemen naar het buitenland. Alhoewel er aan de grens meestal niet naar gevraagd wordt, is het toch van het grootste be lang dat u dit verzekeringsbewijs bij u heeft. In geval van schade heeft dan altijd direkt alle gegevens bij de en inlichtingen verschaffen. Kategorie 2. Een bruto premie inkomen van maximaal één miljoen gulden en maximaal drieduizend le den. Ook in deze kategorie moet de bedrijfsuitoefening beperkt worden tot één branche. Tevens geldt een her verzekeringsplicht. Deze kategorie is verplicht de jaarre kening aan de verzekeringskamer over te leggen. Daarnaast bestaat de ver hand. Kontroleer vóór u op vakantie gaat de geldigheidsduur van de groe ne kaart en of de landen die u wilt be zoeken er op staan vermeld. Wanneer u een W.A. kasko verzekering (All-risks) heeft dan is naast het risiko voor Wettelijke Aan sprakelijkheid ook de eventuele scha de aan uw eigen voertuig verzekerd. De dekking van de kasko-verzekering geldt eveneens in het buitenland. De aanhanger (caravan, bagagewa gentje) is een onderdeel van het mo torvoertuig en is als zodanig ook voor het W.A.-risiko gedekt. U kunt dit nakijken op uw groene kaart waar de letters AF, BF of CF vóór het merk van uw auto dit aangeven. De F staat voor de aanhanger, de A, B of C geeft het verzekerde voertuig aan. Laadt uw bagage pas op de dag van vertrek in uw auto of caravan. Dit voorkomt de vervelende ontdekking op de dag van vertrek van een 's nachts leeggehaalde auto of caravan. Wanneer u met een aanhanger op reis gaat adviseren wij u deze voor vertrek zó te stallen dat een ander er niet mee weg kan rijden. Zorg eventueel voor een goede diefstalverzekering (alarm installatie) op uw auto en caravan. Laat uw bagage nooit onderweg on beheerd achter. Als u onderweg stopt sluit uw auto en caravan dan altijd goed af, ook als u maar "even" weggaat. Wanneer u meer uitgebreide informa tie wenst over vakantie en verzekering kunt u bij onze polisafdeling de bro chure hiervoor aanvragen. Wij zullen deze met alle plezier aan u opsturen. C.A. Toorenaar plichting aan de Verzekeringskamer eventueel gewenste inlichtingen en medewerking te verschaffen. Kategorie 3. Een bruto-premie- inkomen van ten hoogste één miljoen Europese rekeneenheden (ƒ3,62 mil joen). Voor deze onderlingen geldt een lagere solvabiliteitseis dan de W.T.S. voorschrijft. bron: FOV mededelingenblad Vrijdag 16 mei 1986 Sluit steeds auto en caravan af, ook al zit u even in de buurt te genieten van een verfrissing.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6