nieuws uit brussel Ramp kerncentrale Tsjernobyl legt gebrek besluitvaardigheid EG bloot Bestuur Landbouwschap eens met maatregelen na kernongeval Jan Luyten Maatregelen spinazie preventief Ministerie van Landbouw: ongerustheid konsu- ment radioaktieve neerslag onnodig geweest. Heftige reakties in Landbouwschap over akties Zuivelstaking VBNA-voorzitter G. Lodewijk: Aardappelen niet de dupe laten worden van EG-landbouwbeleid" Japanse thee ceremonie voor bloembollen kwekers De radio-actieve neerslag van de ramp in de kerncentrale van Tsjer nobyl heeft niet alleen tijdelijk gras en spinazie in de EG vergiftigd, de straling uit de Oekraïne heeft ook politiek de Europese Gemeen schap geen goed gedaan. De besluitvorming rond Europese maatregelen om de nadelige gevol gen van Tsjernobyl op te vangen is traag en verwarrend verlopen. Sinds dinsdag, ruim twee weken na de kernramp in Rusland, geldt een Euro pees invoerverbod voor levensmidde len uit de Sovjet-Unie, Polen, Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije en Tsjechoslowakije. Met deze importstop, die tot 31 mei duurt, werden nationale maatregelen tegen oost-europese voedingsmiddelen ge harmoniseerd. Op de lijst van produkten, die voor lopig wegens gevaar voor de volksge zondheid niet meer mogen worden ingevoerd, staan onder meer paarden, muilezels, schapen, geiten, pluimvee en tamme konijnen. Verder geldt een invoerverbod voor melk en zuivelpro- dukten, verse groenten en fruit en zoetwatervis. Ook staan op de lijst kikkerbilletjes, kaviaar, rivierkreeft en slakken. De Europese Commissie had reeds vorige week vrijdag een im portstop afgekondigd voor Oosteuro pees vlees en slachtvee. Uit verschillende Oosteuropese lan den zijn al protesten gekomen tegen de maatregelen. Deze landen lijden schade, want de Westeuropese import van deze produkten uit Oost-Europa is nog aanzienlijk. In 1985 was de waarde van deze import in totaal 938 miljoen gulden, waaronder voor 514 miljoen gulden aan vlees. Nederland importeerde vorig jaar uit Oost-Europa voor bijna 10 miljoen gulden aan zuivelprodukten, voor ruim 4,5 miljoen gulden aan vlees en voor 28 miljoen gulden aan groenten. Een opvallend detail in de statistieken is, dat Nederland in 1985 als enige EG-land nog 23.000 liter melk uit Oost-Europa invoerde. Dat dit in voerverbod enkele malen moest wor den uitgesteld, had te maken met het feit dat de Europese importstop was gekoppeld aan een harmonisatie van de maatregelen voor de handel in zui velprodukten, groente en fruit binnen de Europese Gemeenschap. Frankrijk en West-Duitsland verlangden, dat Italië zijn maatregelen tegen de invoer van Franse en Zuidduitse melk zou in trekken. Het handhaven van de handel met melk, groente en fruit binnen de EG vereist het opstellen en aanvaarden van gemeenschappelijke normen voor het niveau van radio-activiteit in de ze voedingsmiddelen. Bij export zou den gemeenschappelijke grenswaarden niet overschreden mo gen worden. Over deze normen zijn de Europese lidstaten het niet eens kunnen wor den. Minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek moest maandagavond na de zitting van de Europese Mi nisterraad toegeven, dat elke lidstaat zijn eigen normen de beste garantie voor de volksgezondheid vopd en dat de lidstaten argwanend tegenover an dere normen stonden. Daarbij ging het in feite alleen om West-Duitsland en Italië. De Duitsers verlangden, dat alleen bladgroente met een radio-activiteit onder de 350 becquerel geëxporteerd mag worden. De Italianen stonden op een grens waarde van 1000 becquerel, zodat zij hun export van bladgroente zouden kunnen handhaven. De Westduitsers wilden met een stren ge norm voor bladgroente goed ma ken, dat in hun melk teveel radio-activiteit heeft gezeten. In Bei eren, waar na de Russische kernramp een grote radio-activiteit werd geme ten, werd het graasverbod te laat af gekondigd. Vandaar ook de Italiaanse maatregelen tegen de Zuidduitse melk. De Italianen wilden echter niet hun bladgroente opofferen aan de Duitse laksheid bij melk. Deze strijd heeft in feite de Bondsre publiek gewonnen. Er mag in de EG verder geëxporteerd worden, maar de uitvoerende lidstaat moet daarbij de normen van de invoerende lidstaat respekteren. In Duitsland is dat vooi de bladgroente 350 becquerel. Het in voerende land accepteert de kontrole van de exporteur. In hoeverre hier door grensbelemmeringen vermeden kunnen worden, blijft af wachten. De Europese Commissie heeft dins dag verklaard, dat er geen voorstel len zijn voor een Europese vergoeding van de door de boeren geleden scha de als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl. Verwezen werd naar ar tikel 92 van het Europese Verdrag, dat lidstaten nationale steun mogen verlenen bij schade veroorzaakt door "buitengewone gebeurtenissen". De ze steun moet wel bij de Europese Commissie worden aangemeld. Volgens het Ministerie van Land bouw is er de afgelopen weken wat de radioaktieve neerslag a.g.v. de ramp in Tsjernobyl betreft geen en kel gevaar geweest voor de volksge zondheid. De maatregelen ten aan zien van spinazie waren preventief De totale besmetting van het voed selpakket was zo laag dat een con sumptie van spinazie -ook op de ho gere niveaus- geen enkel risico heeft opgeleverd. Het maximale stralings- nivo in spinazie is 10,2 kBg/kg to taal geweest. (Het natuurlijk stra- lingsnivo is onder 0,05 kBg/kg.). Spinazie vertoonde als enig gewas een besmetting met jodium 131 die voor een groot deel van de monsters boven de gehanteerde richtwaarde uitkwam. Alle andere bladgroenten zaten onder de richtwaarde. (Spina zie is een gewas dat per kg. produkt een erg groot oppervlak beslaat en de besmetting uit de lucht en regen is evenredig aan het oppervlak). De ongerustheid ten aanzien van verse groente en glasgroente bij veel con sumenten is onnodig geweest. Op basis van de huidige belasting in de afgelopen periode en op basis van wat nog te verwachten is blijft de to tale belasting van baby's en volwas senen binnen de meest strenge gren zen, die uit volksgezondheidsstand- punt gesteld kunnen worden. De handelsbelemmeringen voor spi nazie afgelopen week hebben ook hun weerslag gehad op de handel in ande re verse groentesoorten. De konsu- ment stond ineens huiverig tegenover een groot aantal verse groenten, en besloot over te stappen op gekonser- veerde groentes. Dit ondanks het ge garandeerd stralingsvrij zijn van alle in de winkel aangeboden verse pro dukten. Het Ministerie van Landbouw meldt dat de koopgewoonten van het pu bliek inmiddels weer het normale pa troon te zien geven. De diverse veilingen hebben duidelijk de invloed gemerkt van het veilverbod voor spinazie. Ook in het Zuid- Westen van ons land is de handel in diverse groenten korte tijd sterk te ruggevallen. Dat geldt dan met name voor sla en andijvie. Maar ook op de tomatenprijs zijn de perikelen rond de spinazie van negatieve invloed geweest. Op de veiling ZHZ te Barendrecht daalden de tomaten in prijs van ƒ24,op maandag vijf mei, tot Vrijdag 16 mei 1986 ƒ20,op vrijdag 9 mei en ƒ16,50 per bak begin deze week. Het is moeilijk vast te stellen in hoeverre deze prijs- val te toe te schrijven aan het handels verbod in spinazie, doch het verband hiertussen is volgens een woordvoer der duidelijk. Voor bladgroenten bestaat er een zeer direkt verband tus sen het afkondigen van het veilverbod voor spinazie en de optredende prijs daling: kropsla bracht begin vorige week 50 a 60 cent per krop op, mid den vorige week nog maar 20 a 25 ct. Op een totaal van 575.000 kroppen zijn er vorige week op de ZHZ 70.000 kroppen sla doorgedraaid. Dat vond voornamelijk woensdag en vrijdag plaats. Andijvie zakte in prijs van ƒ1,50 a ƒ1,60 per kg tot 60 a 70 ct per kg. Andijvie is er nagenoeg niet door gedraaid. Op de veiling Breda heeft men soort gelijke ervaringen. Daar zakte de prijs van sla van 60 naar 20 ct per krop, terwijl de andijvie in prijs halveerde. De lage slaprijs (de interventieprijs is 16 ct per krop), geeft al aan dat er op forse schaal doordraai plaatsvond. De woordvoerder van deze belangrijke spinazieveiling stelde dat niet zozeer de veilingen als wel de telers gedu peerd zijn. Telers van spinazie ontvin gen weliswaar 20 ct/kg, doch in de eerste plaats is dat veel te weinig voor dit van goede kwaliteit zijnde produkt en in de tweede plaats teelt men voor de markt en niet voor interventie. De CVZ in Goes heeft niet zoveel hin der ondervonden van de handelspe rikelen rond spinazie. Op deze veiling wordt niet zoveel (blad)groente geveild. Exakte cijfers over omzetverlies kon den de woordvoerders van de veilin gen nog niet geven, ook omdat prijsontwikkelingen van een groot aantal faktoren afhankelijk zijn. Het uit de handel nemen van spina zie heeft tot doordraaien geleid van ca. 3.000 ton spinazie. Dit is een di- rekte schadepost voor de betrokken tuinders. Betrokkenen krijgen een vergoeding van 20 ct/kg van de overheid: ca. totaal 600.000, De totale groente heeft last gehad van "de onzekere consument" en daardoor "een onzekere handel" in binnen- en buitenland. Vooral sla, radijs en asperge zijn sterk in prijs gedaald t.a.v. vergelijkbare periode in andere jaren. In de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap heeft voor zitter drs. J.J. Schouten woensdag een beroep gedaan op alle bij de zui velstaking betrokken partijen om in goed overleg tot een oplossing te ko men. Hij zei dat de staking tot grote spanningen en emoties heeft geleid en de verhoudingen in de sektor dreigt te verslechteren. 9 9 Tijdens de jaarvergadering van de VBNA (de organisatie van de Neder landse aardappelhandel), heeft voor zitter G. Lodewijk er voor gewaarschuwd, dat wanneer de pro blemen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de EG niet worden opgelost, de positie van de aardappel teelt en -afzet uiterst kwetsbaar wordt. Als er niet snel oplossingen worden gevonden voor de strukture- le overproduktie van door de EG ge garandeerde produkten dan zullen de aardappelen daarvan de kwalijke ge volgen ondervinden. Samen met de partners in de bedrijfs kolom, met name de telers, met hun grote politieke invloed, wil de VBNA Het bestuur van het Landbouwschap staat achter het graasverbod voor melkvee en de andere maatregelen die de overheid heeft genomen na het on geluk met de kerncentrale in Tsjerno byl. In de bestuursvergadering van 7 mei toonden de bestuursleden zich zonder uitzondering erg bezorgd over de tot nu toe gekonstateerde gevol gen. KNBTB-woordvoerder Verhoef sprak wat dit betreft van een milieu vraagstuk van de hoogste orde. Behalve de melkveehouderij heeft ook de groenteteelt met de gevolgen van de radioactieve neerslag te maken ge kregen. Onderzocht wordt op het ogenblik of in de groentekassen nog wel regenwater kan worden gebruikt. Groenten in de open grond worden rechtstreeks door radioactieve neerslag besmet. Dit heeft zoals geble ken al geleid tot het doordraaien van spinazie. Het bestuur van het Landbouwschap wil dat de mogelijkheid open blijft om bij de overheid aan te kloppen voor schadevergoeding. De Kernenergiewet geeft daarvoor ook de mogelijkheid. Het Landbouwschap verwacht dat de overheid als alles achter de rug is de hele gang van zaken uitvoerig evalu eert. Die evaluatie moet uitmonden in een soort draaiboek dat in de toe komst kan worden gebruikt als ver gelijkbare omstandigheden zich onverhoopt nogmaals zouden voordoen. Fusie Regionale Organen Melkhygiëne De centralisatie van de drie Regiona le Organen voor Melkhygiëne in het westen van ons land heeft formeel gestalte gekregen. Op 5 mei 1986 heeft de oprichtingsvergadering plaatsge vonden van de Stichting Regionaal Orgaan voor Melkhygiëne "West- Nederland". In deze vergadering werd tot voorzit ter gekozen de heer Ir. J.J. Helder te Koudekerk a/d Rijn, algemeen sekre- taris van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, tevens belast met het sekretariaat van de advieskommis sies veehouderij van de Drie Holland se Landbouw Organisaties (inklusief Utrecht). De fusie gaat in met terugwerkende kracht per 29 december 1985. dan ook een strategie ontwikkelen, waarbij de Nederlandse aardappel teelt en -afzet niet wordt fijngemalen tussen gewenst geachte oplossingen voor de graan- en zuiveloverschot- ten", aldus Lodewijk. Hoewel het ex portseizoen nog niet voorbij is, staat nu wel vast, dat de export van konsumptie-aardappelen t.o.v. het vorige seizoen belangrijk zal achter blijven. De verwerking tot aardappel- produkten neemt echter nog steeds toe. De verwachting is, dat de bestem ming van de aardappelen (met uitzon dering van fabrieksaardappelen) als volgt zal zijn. Verse aardappelen bin nenland een kleine 900.000 ton, ex port plm. 1 miljoen ton en verwerking 1,2 miljoen ton. Donderdag 8 mei werd volgens de URASENKE Traditie een theeceremonie gehouden op Keukenhof. Uit Noord Japan waren hiervoor overgekomen de heer Yoshitaka Mizuno, managing director of the Toyoma Bulb Growers- Assn en een aantal Japanse dames in traditionele klederdracht. Een groot aantal Nederlandse bloembollen kwekers was aanwezig bij deze Japanse Theeceremonie. Er werd "groene" thee gedronken en het was de heer v. Os directeur van het BKD, die als eerste een kom thee kreeg aangeboden. Daar na volgende andere gasten. Uw fotograaf zocht een in volle bloei staand tulpen perk en plaatste daarachter de Japanse dames met in hun midden de Heer Yoshitaka Mizuno (links) en de heer v. Os. Foto Ab Westerbeek, W.S. Churchilllaan 805 2287 AR Rijswijk Tel.: 070-961550

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5