"Te boren tunnel moet Westerschelde- oevers verbinden." Bestuur KNLC Staking en straling "Leven met Groen": buitenbeurs voor de buitenmens Gewasbescherming noodzaak ook in de moestuin Nieuw idee Werkgroep: Leuk tochtje in Pinksterweekeinde Er is een nieuw idee ontwikkeld voor een verbinding tussen de Westerschelde-oevers. Deze verbinding zou moeten komen tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk. Dit plan is door een werkgroep aange boden aan het provinciaal bestuur van Zeeland. Het uitgangspunt is dat er ten oosten van Terneuzen (Margarethapolder) een tunnel wordt geboord, uitkomend ten oosten van Ellewoutsdijk. Hiermee is afgestapt van het tot nu toe geldende idee: een verbinding, bestaande uit een brug- en een tunnelgedeelte, ter plekke van de lijn Kruiningen- Perkpolder. De tunnel zou in dit plan bestaan uit afgezonken elemen ten. Nu er een tunnel wordt geboord kan deze worden aangelegd zon der dat nautische belangen en belangen van natuur en landschap wor den geschaad, aldus de werkgroep die het nieuwe plan heeft bedacht. Het diepste punt van de geboorde tunnel komt te liggen op 50 meter min NAP; de totale lengte is ca. 7,5 km. Doordat de tunnel ruimschoots op het land begint, kan de helling beperkt worden gehouden tot 4% op het toeleidende gedeelte en tot 2°7o in de tunnel zelf. De tunnel wordt aan gesloten aan de noordzijde op de weg rond het Sloegebied en aan de zuidzijde op de rijksweg nabij Ter neuzen. Verwacht wordt dat het vervoers aanbod rond 10.000 motorvoertui gen per etmaal zal komen te liggen. Dat betekent dat volstaan kan wor den met een enkelbaans tunnel (twee rijstroken). Een tunnel met een dergelijke lengte, die bovendien wordt geboord, is iets nieuws voor Nederland. Internatio naal - denk maar aan de bergtunnels in Oostenrijk en Zwitserland - is er al ruime ervaring mee opgedaan. De werkgroep die onder voorzitter schap van gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé stond werd gevormd door de directeuren van de Provinciale Wa terstaat, Planologische Dienst, de coördinator WOV, diverse andere provinciale deskundigen en een ver tegenwoordiger van de aannemers, de Combinatie Westerschelde. De werkgroep somt verschillende ar gumenten op waarom er een nieuw plan is gelanceerd. Deze argumenten zijn zo wel van planologische, tech nische als financiële aard. Op het technische aspect is al uitvoerig inge gaan: het wordt nu mogelijk geacht een tunnel aan te leggen op een plek waar voorheen bodemkundige be zwaren in de Westerschelde aan kleefden. Uitgerekend is dat het tunnelplan circa 800 miljoen zal gaan kosten, exclusief BTW. Deze raming is ge daan met een nauwkeurigheid van \5%. Uitgangspunt is dat de beide huidige veerdiensten zouden moeten worden opgeheven. Dit heeft tot gevolg, dat de rijksbijdrage - op dit moment 34 miljoen per jaar - in haar geheel voor de tunnelaanleg zou kunnen worden aangewend. Deze bijdrage zou bijvoorbeeld kunnen worden af gekocht. De provincie Zeeland zou haar jaar lijkse bijdrage aan het project (onge veer 4,5 miljoen) ook moeten af kopen. Er wordt van uitgegaan dat het bedrijfsleven - dat naar eigen zeggen enkele tientallen miljoenen per jaar verlies lijdt door de wacht tijden bij de veerverbindingen - een aanzienlijk bedrag op tafel wil leg gen om van deze kostenpost af te komen. Het dagelijks bestuur van het K.N.L.C. besprak in zijn vergadering op 6 mei j.l. twee heel aktuele pun ten nl. de (opgeschorte) zuivelstaking en het plotselinge graasverbod voor melkkoeien. Wat het eerste punt betreft, noemde de vergadering de houding van de zui- velwerknemers bijzonder ongelukkig. Er moet toch begrip bestaan voor de emoties die onder de melkveehouders moeten loskomen, nu zij achtereen volgens met enkele forse ingrepen in hun bedrijfsvoering te maken krijgen. Gevolgen van een staking in de zui- velverwerking, die om een 36-urige werkweek gaat, zijn onverteerbaar voor een veehouder die bijna het dub bele aantal uren maakt. En bovendien gaat het om arbeidsvoorwaarden die veel verder gaan dan in de rest van de industrie. Graasverbod melkkoeien Het dagelijks bestuur had alle begrip voor het nemen van de ingrijpende maatregel van het graasverbod voor melkkoeien op zichzelf, gezien het er bij betrokken algemene en eigen be lang. Maar de bekendmaking ervan en de verdere informatie erover liet veel te wensen over. Het dagelijks bestuur meende dat alsnog alle dienstige uitvoerige mededelingen naar de veehouders toe moesten. Overtreders van het graasverbod die uit onmacht of onwetendheid handel den zouden moeten worden ontzien. E.G.-prijsbeleid Bij de bespreking van het resultaat van de toch nog vrij snel beëindigde landbouwprijsronde 1986/'87 kwa men vooral twee punten naar voren. In de eerste plaats de gevolgen van de graanprijsverlaging voor de graanteelt en de akkerbouw in het algemeen. Het graanmarktbeheer moet wel slecht uitpakken, nu de kwaliteits- en interventiebepalingen zo nadelig zijn bijgesteld. Bezinning is nodig over de vraag hoe, met name in graanteeltge- bieden, koude sanering is te voorko men of te verzachten. Hoe zal de kleine-graan telers-toeslagworden uitgewerkt? Het tweede moeilijke punt was de "onmogelijke" vermindering van de melkkwota op termijn. Het is nu zaak dat er met behulp van de EG- raamregeling een nationale vrijwilli ge opkoopregeling van start gaat. De overheid zal er het hare aan moeten bijdragen dat de verplichte inkorting achterwege kan blijven. Buiten, op het platteland, is altijd van alles te doen. We kunnen er de rust die we zoeken vinden. Op het platteland is het groen, er groeien bossen, er zijn dieren te vinden, er werken boeren, er wordt gekam peerd, gewandeld en gefietst, er-wordt getuinierd en er groeien bloe men en planten. Op het platteland is het eigenlijk rustig en druk tegelijk. Er valt van alles te zien en te leren, maar ja, het komt er niet altijd van. Bij "Leven met Groen" vindt u alles op een rijtje gezet. Het land goed Velder in Liempde is een uitstekende omgeving om een dergelijke buitenbeurs te houden. Meer dan honderd organisaties, instellingen en bedrijven vinden er ruimte om te laten zien wat er bui ten allemaal kan met de natuur, de landbouw en de dieren, met re- kreatie en met bloemen en plan ten. Leven met Groen is een buitenbeurs voor iedereen die er wel eens een dagje uit wil. Ook al zouden de weersomstandigheden te wensen overlaten, in het Pinksterweekeinde (17, 18 en 19 mei) is een tochtje naar Liempde zeker de moeite waard. Shows en demonstraties De beurs Leven met Groen wordt georganiseerd door de kommissie die ook eens per twee jaar de Werktuigendagen Liempde orga niseert. Die beurs richt zich ech ter op boeren en tuinders, terwijl de buitenbeurs Leven met Groen is bedoeld voor iedereen die gein- teresseerd is in wat er op het plat teland zoal gebeurt. Het accent ligt op vijf hoofdonderwerpen en wel: de technische ontwikkelingen in de land- en tuinbouw, de rekreatie, het natuurbeheer, de groenten-, bloemen- en sierteelt en de dieren. Per onderwerp zal door de deel nemende organisaties, instellingen en bedrijven veel informatie wor den gegeven en er worden shows en demonstraties verzorgd. Leven met Groen is daarom een beurs die het best kan worden omschreven als een kijk-, luister- en doebeurs. Gemakkelijk bereikbaar Of u nu met de trein, per auto of met de fiets komt, de buitenbeurs Leven met Groen is gemakkelijk bereikbaar. Er is meer dan genoeg ruimte om te parkeren. De Neder landse Spoorwegen maakt het be zoekers van de beurs al heel gemakkelijk door op bijna elk sta tion de zogenaamde TT-biljetten te verkopen (Trein en Toegang) en dagelijks 80 treinen te laten stop pen op het eigen station van land goed Velder. Leven met Groen is op 17, 18 en 19 mei dagelijks ge opend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ7,50 voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen. Japanse Tuin weer open De Japanse Tuin op het Haagse Landgoed Clingendael is weer open. Hoewel het koude voorjaar de bloei van de planten heeft ver traagd, ziet deze in Japanse stijl aangelegde tuin er al mooi uit. De tuin is aan het begin van deze eeuw aangelegd op initiatief van de Haagse baronesse Marguérite van Brienen, die tijdens een reis door Japan onder de indruk was geko men van de Japanse vorm van tuin- architektuur. Deze vorm bevat elementen die op een symbolische wijze het leven uitbeelden. De Ja panse Tuin is tot half juni dage lijks geopend van 09.00 tot 20.00 uur. Langer kan niet, omdat an ders de beplanting door de bezoe kers te veel schade zou oplopen. De tuin is bereikbaar via de hoofd ingang van het Landgoed Clingen dael, aan de Wassenaarseweg tegenover de Laan van Clingen dael. Bij de ingang van de Japan se Tuin is voor 2 gulden een brochure over de tuin en Clingen dael verkrijgbaar. De meimaand is de maand bij uit stek om in de tuin de handen eens flink uit de mouwen te steken. Na de IJsheiligen kan echt alles de grond in. Er wordt nu al volop ge zaaid en geplant. De winterharde planten zijn inmiddels al een eind uitgelopen en de tuinen krijgen weer een groen aanzien. Hoe mooi alles er ook bij staat, het blijft op passen geblazen. Want juist in de ze tijd steken allerlei nare ziekten en plagen de kop op. Met name in de moestuin kunnen deze verve lende gevolgen hebben. De hele oogst kan er door mislukken. Spuiten met chemische middelen is natuurlijk mogelijk maar beter is het om preventief te werken. Door simpele ingrepen kan de moestuinder al flink wat van de ze plagen tegen gaan. Bovendien wordt de tuin er ook leuker door. Van Oostindische Kers is bijvoor beeld bekend dat deze plant luis en witte vlieg (komt-veel voor bij to maten en pompoenen) op de vlucht jaagt. Het kruid Salie kan daarentegen geplant worden bij verschillende koolsoorten. Zo wordt de kans dat de koolvlieg of de rupsen het gewas aantasten erg klein. Goudsbloem jaagt de mie ren op de vlucht evenals het Afri- kaantje dat overigens nog meer insekten weert, bijvoorbeeld het gevreesde aardappelaaltje, de ver oorzaker van aardappelmoeheid. Zo zijn er nog tal van kombina- ties met bloemen en kruiden als beschermheer van moestuingewas sen mogelijk. Het preventief te gengaan van ziekten en plagen in de tuin heeft nog een ander voor deel. Vaak is handelen te laat als de schade zich laat aanzien. En ook is het moeilijk een bepaalde plaag of ziekte te herkennen. In een beginstadium zijn deze ziekten moeilijk van elkaar te on derscheiden. Het blad Moestuin, vrijetijdsblad voor de moestuin ders, onderkent met name dit laat ste probleem. In het meinummer is een speciale bijlage van acht pa gina's gewijd aan het herkennen, voorkomen en bestrijden van ziek ten en plagen in de moestuin. 4 Vrijdag 16 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4