Hoort de computer al bij het bedrijfsbeheer? De obligatielening met warrants over geld en goed Landbouwschap komt met Stichting gezondheidszorg agrarische sektoren De computer zelf Technische ontwikkelingen Toepassingen in de landbouw Per post Via de telefoon Computer op het bedrijf ingezonden Uien-afzet Verkoop grond tracé spoorlijn Goes-Borsele Een boeiende vraag die een onderne mer zich kan stellen: Op welk mo ment stap ik in een nieuwe ontwikkeling. Voor veel zaken is die vraag al opgelost en in die gevallen bleek het grote moment voor ieder te verschillen. Voorbeelden zijn de trac tor, de melkmachine, teelt op steen wol etc. Ze kwamen eerst een voor een, later in grote aantallen. Wat computers betreft, zitten we in de be ginfase: geleidelijk aan verschijnen ze hier en daar op de bedrijven. Een lo gische zaak dat velen die ontwikkelin gen op de voet volgen. Maar gebeurt dat in voldoende mate? Het is met de computer eigenlijk maar een vreemde zaak. De een loopt er om heen en laat dus ook de aanwezige voordelen te lang liggen, terwijl de an der van de computer zélf een hobby maakt en te weinig denkt aan de toe passingen en het rendement in het be drijf. Waar het op aan komt is, het oppakken van toepassingen als ze in het bedrijf met voordeel gebruikt kunnen worden. Er is vrij veel oriën tatie en studie voor nodig om dat te kunnen. Misschien stimuleert dit ar tikel daartoe. Eigenlijk is het fout de eerste aan dacht aan de computer te geven. Het gaat om de programma's die zorgen voor het gebruik in het bedrijf. Maar wie zich oriënteert zal tóch wat van het apparaat zelf willen weten, al was het alleen maar om niet onder de in druk te raken van lieden die praatjes en computers verkopen. In praktisch elke boekwinkel is een computerhoek te vinden. Het is voor iedereen mo gelijk informatie te vinden die hij of zij aankan. Naast het aanschaffen van een boekje (of lenen uit de biblio theek) is het ook helemaal niet zo gek eens een jaar pakweg zestig gulden te besteden aan een abonnement op een tijdschrift. Een indruk van wat er in het computerwereldje omgaat hou je daar al gauw aan over. Op dit moment gaan de ontwikkelin gen in computerapparatuur snel. De mogelijkheden en de kapaciteiten (ge heugen) worden groter, terwijl de prijzen dalen. Een basisontwikkeling in de techniek ligt in het hart van de personal computer (p.c.), de zoge naamde micro-processor. Tot voor kort verwerkten veel computers teken voor teken (8 Bits). Nu is het veelal twee tekens tegelijk (16 Bits) maar de verwachting is, dat in 1990 computers die vier tekens (32 Bits) ineens verwer ken, in grote massa verkocht zullen worden. Met deze ontwikkelingen worden computers sneller en veran deren programma's. Toch hoeft een "ouderwetse" computer in de prak tische toepassing niet direkt afge schreven te zijn. Dat hangt veel meer af van de ontwikkeling in de toepas singen, in ons geval landbouwkundi ge toepassingen. Per tak (tuinbouw, veehouderij, etc.) is er een zogenaamde takorganisatie. Die zorgt voor ontwikkeling van pro gramma's en voorkomt dat er aller lei verschillende programma's de wereld in komen. Gegevens en cijfers die er uitkomen moeten te vergelijken zijn; dat betekent dat veel afspraken nodig zijn om al degenen die pro gramma's maken en verkopen, op één lijn te houden. Ook moeten verschil lende programma's met elkaar over weg kunnen: bijvoorbeeld een veevoedingsprogramma en een admi nistratieprogramma. De zogenaamde procescomputers ko men al vrij veel voor. Vaak gaat het om krachtvoerverstrekking of kli maatregeling. In relatie daarmee zou een zogenaamde managementcom- puter kunnen werken. Daarin kunnen Vrijdag 16 mei 1986 bijvoorbeeld verwerkt worden: de be drijfsadministratie, de boekhouding. In praktisch elke tak zijn program ma's te koop met gedeelten uit de be drijfsadministratie (b.v. een koekalender); ook aan een boekhoud- programma is wel te komen. In de landbouw wordt helaas vaak in één pakket een programma mét compu ter verkocht en is het programma al léén niet te koop. De meeste programma's staan nog op zichzelf, dat wil zeggen dat ze los van elkaar hun werk doen en meestal niet aan sluiten op elkaar. Op den duur (hoe lang duurt het nog?) zullen die pro gramma's moeten samenwerken in een zogenaamd geïntegreerd manage- mentpakket of beheerssysteem. Bij de losse programma's van nu hoort een abonnement, zodat er regelmatig aan gepast kan worden aan de ontwikke lingen. Kortom, in principe kunt U aan de slag maar U behoort daarmee nog steeds tot de pioniers. Overigens is een computer met een programma geen wondermiddel. Ook voor een koekalender in een compu ter is een stuk vakkennis nodig; het zelfde geldt voor een boekhoudprogramma. Bij dit laatste is tot op heden vooral buiten de land bouw echter wel te zien dat een stuk je werk van het accountantskantoor nar het bedrijf terug kan vloeien; dat vraagt wel een stukje extra inzet van accountant en ondernemer. Bij enkele kantoren kan dat nu al. De vereniging van landbouwboekhoudbureaus (VLB) is in samenwerking met de ver schillende takorganisaties bezig lijn in de afspraken te brengen, zodat tot op elkaar aansluitende programma's en uitwisselbare gegevens gekomen kan worden. Al klinkt het bovenstaande wat af standelijk, er zijn toch wel degelijk computertoepassingen die voor de on dersteuning van de leiding van het be drijf nog vandaag met een positief rendement gebruikt kunnen worden. Ten eerste zijn er mogelijkheden om gegevens per post op te sturen voor verwerking op centrale computers. Voorbeelden zijn: bedrijfs- ekonomische advisering voor akker bouwbedrijven, stieradviesprogram- ma, koppeling melkkontröle- veevoeding, melkopbrengst minus voerkosten (maandrapportage), deel- boekhouding of een managementpro gramma voor varkenshouders enz. Een stap verder is het gebruik van, grofgeschetst, een aangepaste televi sie en/of huis- of hobbycomputer, waarmee via de telefoonlijn informa tie uit andere computers gehaald kan worden of waarmee U gegevens van eigen bedrijf kunt bijhouden en ver werken (viewdata of videotex). In de tuinbouw draait op die manier de da tabank Tuinbouw en Handel (Ja- vastraat 80 - 2585 AS Den Haag/070-469674). Voor een mini male investering en weinig kosten is aktuele informatie van de veilingen, ook over eigen afzet, altijd beschik baar. In de varkenshouderij kan bij het SIVA met viewdata een volledig zeugenmanagementsysteem gebruikt worden (Boeslaan 21 - 6703 EN Wa- geningen/08370-22633). Voor akker bouw en melkveehouderij zijn dergelijke systemen in voorbereiding; waarschijnlijk wordt daar in 1987 in proefprojekten mee gestart. Tot slot is er de mogelijkheid van een computer op het bedrijf zelf. Meer en meer zal op de bedrijven naast de pro cescomputer, en te zijner tijd in aan- In de praktijk zien we dat de computer al op een aantal bedrijven gemeengoed is geworden. De klimaatregeling in tuinbouwkassen vindt nagenoeg voor 100%, via de computer plaats. Ook in andere takken van de landbouw maakt de computer zijn opmars. sluiting daarop, een p.c. z'n werk als managementcomputer gaan doen. P.c.'s zijn, afhankelijk van de kapa- citeit en randapparatuur (scherm, af- drukker ofwel printer), al te koop vanaf ca. ƒ4.000,Speciaal op de land- en tuinbouw gerichte program ma's zijn nog schaars; het genoemde SIV A - zeugenmanagementprogramma is als voorbeeld voor p.c.'s beschikbaar. Algemene standaardprogramma's zijn er wel in grote mate. Daarmee kunnen gegevens snel worden geor dend en kunnen diverse berekeningen worden opgezet. Maar om daarmee te werken is nogal wat lering en door zettingsvermogen nodig. Of de onder nemer zijn tijd daarin rendabel kan maken, moet in veel gevallen betwij feld worden. Naast de p.c. is er nog de kleinere huis- of hobbycomputer. Voor één of tweeduizend gulden valt hier wat er varing mee op te doen die de bedrijfs voering, als het meezit, ook nog enigszins ten goede kan komen. Dit bedrag moet dan gezien worden als leergeld dat in afwachting van de ver dere ontwikkelingen van speciale landbouwprogramma's voor p.c.'s, toch goed besteed kan zijn. Het Landbouwschap gaat een Stich ting gezondheidszorg agrarische sek toren (Stigas) in het leven roepen. De stichting gaat zich bezighouden met het bevorderen van bedrijfsgezond heidszorg voor alle werkenden in de land- en tuinbouw. Het accent komt te liggen op voorlichting over de risi- ko's van bepaalde werkomstandighe den, het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek naar ri- sikofaktoren en het begeleiden van bedrijfsgezondheidszorg in de agrari sche bedrijfstakken. De oprichting van de stichting is een dicekt gevolg van het gezondheidson derzoek dat het Landbouwschap in 1983 en 1984 heeft laten instellen on der 836 mensen met een agrarisch be roep. Het onderzoek wees uit dat ruwweg een op de drie werkers in de land- en tuinbouw last heeft van rug klachten of van pijnlijke spieren en gewrichten. Verder werden relatief veel gehoorafwijkingen gekonsta- De warrantlening is een bijzondere vorm van een obligatielening. Aan el ke obligatie die wordt uitgegeven wordt een zogenaamde warrant ge voegd. Deze warrants geven het recht om binnen een bepaald tijdvak deze in een bepaalde verhouding om te wis selen in aandelen van de zelfde ven nootschap. Het geheel lijkt wel iets op de conver teerbare obligatielening. Bij deze laat ste lening is het echter de bedoeling dat deze geheel wordt omgezet in aan delen. Bij de partikuliere belegger ver dwijnt de obligatie en komt het aandeel daarvoor in de plaats. Bij de warrantlening is dit niet het geval. De bestaande obligatielening blijft geheel intakt en wordt afgelost volgens de normaal daarvoor geldende regels. De bijgeleverde warrants echter kunnen wel worden omgewisseld in aandelen. Eerst was u bezitter van obligaties en warrants daarna van obligaties en aandelen. Waarom nu deze omweg om in aandelen te beleggen. Deze bij zondere obligatieleningen zijn denk ik ontstaan op een tijdstip dat de markt nog niet zo gunstig was voor de uit gifte van nieuwe aandelen. Daarom hebben enkele vennootschappen ge kozen voor een obligatielening met bijzondere rechten bij de verkrijging van nieuwe aandelen. Deze bijzondere rechten in de vorm van warrants zijn zelfstandige stukken welke verhandel- teerd. In de bloembollensektor en de fruitteelt stuitten de onderzoekers op klachten als hoofdpijn en duizelig heid, mogelijk door de omgang met gewasbeschermingsmiddelen. De nieuw te vormen stichting gaat zich de eerste jaren vooral toeleggen op het stimuleren van wetenschappe lijk onderzoek naar bepaalde risiko- faktoren. Hierbij wordt om te beginnen gedacht aan de omgang met chemische middelen. Het is de bedoe ling dat het onderzoek wordt uitge voerd door de Landbouwhogeschool in Wageningen, TNO of ander uni versitaire instituten. Werknemers en ondernemers die re gelmatig met chemische middelen om gaan zullen daarnaast de gelegenheid krijgen zich medisch te laten kontro- leren bij een bedrijfsgezondheids dienst. De Stichting gezondheidszorg agrari sche sektoren zal worden bestuurd door vertegenwoordigers van de cen- baar zijn en dus ook overdraagbaar aan derden. Zij hebben dus geldwaar de. Deze geldswaarde krijgt u bij de uitgifte van de obligatielening niet voor niets. Het rentepercentage van de obligatielening is iets lager dan normaal op dat tijdstip gebruikelijk zou zijn. Dat betekent in feite dat de waarde van de warrant de compensa tie vormt voor de lagere rente. En dat roept dan gelijk de vraag op of bij verkoop of omwisseling van de war rants de waarde daarvan als belast baar inkomen moet worden aangemerkt. Gelet op hetgeen het mi nisterie van financiën inmiddels heeft meegedeeld blijkt dit niet het geval te zijn indien het betreft partikuliere be leggers en de rente op de obligatiele ning is vastgesteld op een zodanig percentage dat deze niet meer dan een half percent beneden de op het mo ment van uitgifte geldende marktrente ligt. Overigens zal van geval tot geval door het ministerie worden beoordeeld of die afwijking niet meer bedraagt dan bedoeld half percent. De door Brede- ro Vastgoed in 1983 en 1984 en door Aegon in 1984 uitgegeven warrantle ningen voldoen aan de door het mi nisterie gestelde richtlijnen. De warrants van deze vennootschappen vormen geen belaste bate. B. Veerbeek trale landbouworganisaties, de werk nemersbonden en het loonwerk. Het sekretariaat wordt gevestigd bij het Landbouwschap. De vraag naar uien is de laatste week gedaald. Dat wordt verklaard door het warmere weer. Maar bij de afzet van groenten speelt ook de radio actieve neerslag-een rol. Conserven worden goed verkocht. Kas-sla wordt echter ten onrechte doorge draaid. Wordt ook aan de uien, wel ke (veilig) in de koelcellen liggen geen onrecht gedaan? De vraag naar bewaar-uien had evenals de vraag naar conserven flink moeten stijgen. Als vele boeren die aan huis uien verkopen (of anderen alleen maar om de prijs op te drijven) hun bordje 'uien te koop' vervangen door een bordje met de tekst 'bewaar-uien te koop, oude oogst' dan moet er ook een toeloop te verwachten zijn naar uien waardoor de prijs flink stijgt. Leon Nelen Kruisland Maandag 12 mei jl. is in de commis sievergadering ruimtelijke ordening van de gemeente Borsele het voorstel tot verkoop van de ondergrond van de spoorlijn Goes-Borsele aan de or de geweest. Het kollege stelt voor het totale tracé (ruim 46 ha) te verkopen aan de Stichting Behoud Natuur en Milieu, voor een bedrag van ƒ234.325,—. Een Koninklijk Besluit dat aan het tracé de bestemming natuurweten schappelijke waarde toekent en de voorlopige koopovereenkomst met de Stichting Behoud Natuur en Milieu lieten de 4 fraktievoorzitters niet veel ruimte en dus werd met het voorstel ingestemd. Ca. 10 agrariërs die wel belang hebben bij aankoop van dat deel van het tracé dat aan hun bedrijf grenst, woonde de vergadering bij. Na afloop toonden zij zich zeer teleur gesteld. Naar hun mening zijn ze niet bijtijds en onvoldoende op de hoog te gesteld van de plannen van de ge meente om het tracé te verkopen, zodat ze zich te laat als potentiële ko pers aan hebben kunnen melden. Het voorstel van B en W komt 3 juni a.s. in de raad aan de orde.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3