Lage opbrengst voor verkaasde melk Tijdelijk verstoorde groentenmarkt Belgische export in 1985 fors toegenomen Melk waar kaas van gemaakt wordt brengt weinig op. Meer daarover on der het kopje "Zuivel". Runderen Op de rundveemarkt nam het aanbod van slachtvee af. Daardoor was de handel wat levendiger en liep de prijs iets op - voor de betere kwaliteiten tot 15 cent per kg geslacht gewicht. Slachtstieren brachten een wat lage re prijs op. De handel in gebruiksvee was iets vriendelijker, met vrijwel on- veranderende prijzen. Met ingang van afgelopen maandag kunnen weer voorvoeten van de kwaliteitsklassen R2 en R3 door het VIB worden over genomen. De aankoopprijzen per kg, exklusief BTW en franko vrieshuis variëren van ƒ6,92 tot ƒ7,66, afhan kelijk van de kwaliteitsklasse. Schapen en kalveren Op de wolveemarkt waren de schapen en de lammeren zwak prijshoudend. Het aanbod van zuiglammeren neemt nu toe, maar de prijs bevat niet meer de plus van voorgaande jaren. Op de kalvermarkt werden de jonge kalve ren vlot verhandeld tegen een hogere prijs (+50 cent per kg levend ge wicht). Het aanbod van vleeskalveren in alle kwaliteiten is voldoende, waar door de prijs iets afzwakte. De afzet binnen Europa loopt vlot, met wat negatieve effekten van dalende MCB's voor Frankrijk en Italië. De afzet naar het Midden-Oosten is even wel beperkt vanwege een importver bod in Saoedi-Arabië, veroorzaakt door radio-activiteitszorg. De algeme ne trend is een regelmatige afzet vol gens een seizoenpatroon. Varkens De verwachting ten aanzien van de varkensprijs was aanvankelijk zeer gunstig. Op Frankrijk en Duitsland werden vorige week vrijdag karkas sen met een plus tot 15 cent verkocht, maar na het weekeinde kan hooguit 5 cent meer gehaald worden. Het al gemene prijspeil van karkassen is gestegen met 5- hooguit 10 cent. Bij de hammen is alleen in Duitsland een redelijke vraag met een plus van 10 cent. De overige landen kopen voor onveranderende prijzen. De schou ders kunnen erg moeilijk worden af gezet. Een daling van 10 a 15 cent is geen uitzondering. De ribben daaren tegen zijn zeer goed te plaatsen (+15 a 20 cent). De buiken doen tot 10 cent lager en de nekken 15 a 20 cent meer. Al met al zijn de varkens deze week iets meer waard, maar een sterke ver hoging laat de markt niet toe. Slachtpluimvee en eieren De slachtpluimveemarkt is redelijk vast, althans de diepvriessektor. In de verse sektor is sprake van een ruim aanbod, hetgeen de opbrengstprijs in Duitsland en Nederland drukt. Van wege minder slachtdagen is het aan bod ruim en de slachterijen willen eigenlijk naar lagere prijzen. De VHVP-prijs is opnieuw verlaagd en de komende Pinksterdagen hebben de Barneveldnoteringen positief beïn vloed. In West-Duitsland wil men proberen meer ontbeend slachtpluim vee op de markt te brengen, al ziet men nog twee belangrijke handicaps, te weten: het aanbod van hele dieren en het traditionele verbruikerspa troon. Momenteel wordt 10% van het braadkuikenvolume afgezet als on derdeel van kant en klaar maaltijden (1985: 34.500 ton). Het hoofdelijk verbruik in Duitsland van slachtkui- kens ligt op 6 kg, tegen 10 kg in Ne derland, 13 kg in België en 20 kg in Spanje. Op de eiermarkt wordt deze week gehoopt op iets betere prijzen vanwege het Pinksterweekeinde. Vo rige week daalden de eierprijzen nog verder. De prijsdaling bedroeg 0,5 tot 1 cent per ei, afhankelijk van de ge wichtsklasse. Het ziet er naar uit dat de eiermarkt voorlopig nog uiterst zwak blijft. 22 Zuivel Op de zuivelmarkt ging de boterprijs omhoog en daalde de prijs van vol melkpoeder. Ook de Apeldoornse melknotering ging omlaag. Door de verlaging van de officiële notering voor kaas, wordt de kaasmarkt als wat vriendelijker omschreven en loopt de export iets soepeler. In "zuivel- zicht" wordt gesteld dat dit jaar de in april méér geproduceerde kaas (dan vorig jaar april) niets heeft opge bracht. De volgende "berekening wordt gemaakt: vorig jaar april per week: 9.500 ton a 6,65 ƒ63.175.000. Dit jaar in april 10.100 ton a ƒ6,25 ƒ63.125.000. Inmiddels is het verschil in opbrengst van melk verwerkt tot kaas of in een andere richting opgelopen tot bijna 9 cent per kg melk met 3,7% vet, exklusief BTW. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt blijft de handel in tarwe een gedrukte stemming houden. De gerstprijs trok aan, vanwege een kleiner aanbod. In vergelijking met voorspellingen van maart (van de FAO) zijn de verwachte VS- voorraden van voedergranen met ca. 3 miljoen ton verhoogd en de ver wachte Canadese voorraden met 2 miljoen ton. Van de zadenmarkt valt geen nieuws te melden. Op de peul- vruchtenmarkt deden de erwten een hogere - bruine bonen dezelfde - en kapucijners een lagere prijs. Aardappelen en uien De aardappelmarkt is redelijk vast gestemd, vooral voor de grotere ma ten. Inmiddels zijn veel zaken op de Londense termijnmarkt afgewikkeld, een markt waar het prijsniveau in 10 dagen daalde van 180 Pond naar 100 Pond. De handel heeft het idee dat er nog veel aardappelen bij de boeren zitten, die ze vast houden totdat er een hogere prijs ontstaat, mede door een laat voorjaar, waardoor de vroege aardappelen later komen en langer van de oogst 1985 gebruik moet wor den gemaakt. Tot 1 mei heeft Neder land voor de oogst 1985 ongeveer 735.000 ton konsumptie- en industrie aardappelen geëxporteerd. Dat is aan merkelijk minder dan een jaar gele den, toen op 1 april al ruim 895.000 ton was geëxporteerd van de oogst 1984. Voor het eerst sinds maanden was de middenprijs van uien de vori ge maand hoger dan die in 1985 (8 cent tegen 6 cent). Het was vooral de wat betere vraag uit het buitenland die een prijsverbetering mogelijk maak te. Vooral naar West-Duitsland en Frankrijk kon meer geëxporteerd worden in de tweede helft van april. Veevoeders De Noord-Amerikaanse maismarkt is vast gestemd. Tapioka ligt stil in de markt. Het verbruik van tapioka in de EG bedroeg vorig jaar 5.745.000 ton, tegen 5.380.000 ton in 1984. Ci- truspulp voor direkte levering noteer de hoger. Sojaschroot was zeer gevraagd als gevolg van de Russische kernramp. In de eerste twee maanden van dit jaar importeerde Nederland 204.000 ton sojaschroot, vergeleken met 301.000 ton in januari/februari vorig jaar. Vooral uit Argentinië kwam minder sojaschroot binnen. Toch kon het verbruik in de eerste acht maanden van het lopende meng voederseizoen met ruim 6% stijgen. Er was een dalende prijs bij maisglu- tenvoermeel. Het bekende gebeuren in Rusland heeft de afzet van groenten weliswaar tijdelijk, maar wel flink verstoord. Het spinazieverbod heeft ook de sla flinke klappen bezorgd, terwijl ook asperges en radijs er een tik van mee kregen. Gelukkig is het gevaar gewe ken, althans hier, en kan de normale afzet in het binnenland weer voort gang vinden. Glasgroenten De aanvoer van tomaten blijft de laat ste weken toenemen. Dat heeft bij de ronde tomaten een lagere prijs tot ge volg, maar dank zij goede exportmo gelijkheden kwamen de vleestomaten onder dit gebeuren uit. Het aandeel van tomaten in de glasgroentenomzet was in maart nog 20%, maar in april al 45%. Het aanbod was groter dan in de beide voorgaande jaren. In de tweede helft van april liep de afzet van tomaten vlotter dan in de eerste helft van de vorige maand. Komkommers vertonen wat aanvoer betreft hetzelf de beeld dan tomaten, maar de prijs daling was in veel gevallen kleiner. Alleen de grotere moesten het meest in prijs omlaag. In april is het aan bod van komkommers 8% groter ge weest dan in april 1985. De prijs kwam gemiddeld uit op 70 cent per stuk. Op de West-Duitse markt werd veel konkurrentie ondervonden van de Grieken, maar ook Italië, Turkije en Roemenië zaten ons dwars op dit punt. Sla werd in veel kleinere hoe veelheden aangevoerd. De prijs ging desondanks sterk omlaag, vanwege weinig vraag (kernramp Rusland). Rode en gele paprika's stegen fors in prijs, maar de groene moesten een prijsverlies accepteren. Het aanbod van paprika's was in de vorige maand maar liefst 16% groter dan in april 1985, veroorzaakt door een grotere aanvoer van de groene paprika's. Doordat de rode ƒ2,25 per kg meer opbrachten, lag de middenprijs dit jaar april boven die van beide voor gaande jaren en kwam uit op ƒ6,80. Er was veel ijsbergsla - uit de kas - te gen een lagere prijs. De aubergines brachten vanwege een grotere aanvoer een lagere prijs op. De "tweedagen- aanvoer" van spinazie vorige week was ruim. De prijs halveerde. Ook van andijvie was de aanvoer groot en de prijs lager. Radijs vertoonde een aanvoerstijging van 40% en een prijs daling van 30%. Courgettes waren er veel, maar de prijs zakte niet. Er wa ren veel aardbeien, maar ook hier niet met het gevolg dat de prijs zakte. Vollegrondsgroenten Kool blijft goedkoop en goed ge kocht. Vooral rode kool is stukken goedkoper dan een jaar geleden. Bij de peen daalde de aanvoer van breek- peen vrij fors. Daarom bleef deze groente goed aan de prijs. Waspeen was veel gevraagd en derhalve ook prijshoudend. Prei had eveneens veel belangstelling, maar was vanwege de grotere aanvoer nauwelijks prijshou dend. Bij de kroten daalde de aanvoer en trok de prijs iets aan. Witlof moest over de hele linie een prijskoncessie doen, ondanks een kleinere aanvoer. April was een slechte maand voor wit lof. Deze groente bracht gemideld 68 cent per kg op, tegen ƒ1,06 vorig jaar. Champignons Het aanbod van champignons ver schilde de vorige maand weinig met die in april 1985. De middenprijs was evenwel 13% lager. De export van verse champignons lag dit jaar april op 1600 ton, tegen 1100 ton vorig jaar en 800 ton in 1984. Fruit Op de fruitmarkt was de aanvoer van appels redelijk konstant. Alleen de aanvoer van de Winston liep flink te rug. Behalve voor Jonagold verander de de veilingprijs van appels weinig. De perenprijs was eveneens stabiel. Opmerkelijk was het grotere aanbod. Bloemen en planten Vorige week was er een enorm aan bod van snijbloemen. Met name de moederdag en het redelijk goede weer waren daarvan de oorzaak. Van de hoofdprodukten bleek alleen narcis in aanvoer afgenomen ten opzichte van de voorafgaande week. Een vergelij king met vorig jaar laat van de meeste produkten een toename in de aanvoer zien. De prijzen waren minder goed dan verwacht in de moederdagweek. Door de enorme aanvoeren bleven de ze achter. Ten opzichte van dezelfde week in 1985 zijn de meeste prijzen nu achtergebleven wat voor de meeste veilingen een daling van de omzet be tekende. Opvallend is wel dat met na me maandag een tópdag was, met omzetrekords op verschillende veilin gen. De andere dagen bleken minder goed, waardoor toch sprake was van een lagere omzet. De aanvoer van planten lag vorige week hoger. De prijs ervan liep iets terug. De Belgische export van tuinbouw- produkten is vorig jaar ten opzichte van 1984 fors toegenomen. Aan ver se groenten en aan groentekonserven werd er 11% meer geëxporteerd, aan vers fruit 29% en aan diepvriesgroen ten zelfs 40% meer. Van de 330.500 ton geëxporteerde hoeveelheid verse groenten ging er 86.800 ton naar West-Duitsland 6% t.o.v. '84) en 38.800 ton naar Nederland 29%). In vergelijking met '84 werd er met name relatief meer augurken, knol- en bleekselde rij uitgevoerd. Naar West-Duitsland exporteert België vooral tomaten, sla en augurken. Tezamen waren deze drie groentesoorten in '85 goed voor driekwart van de Belgische verse groentenexport naar de Bondsrepu bliek. Met 10.600 ton waren augur ken de topper in het exportpakket naar Nederland. Bij verwerkte groenten maakt de diepvriessektor in België een stor machtige groei door. Vorig jaar werd er 176.000 ton geëxporteerd tegen 126.200 ton in '84. Naar West- Duitsland ging er 40.200 ton 22% t.o.v. '84) en naar Nederland 25.100 ton 71%!). (Markt info PGF) Het gunstige verloop van de prijs van het leg/batterijmeel in 1984 en 1985 is voor veel pluimveebedrijven het redmiddel gebleken om nog te kun nen blijven bestaan. Anders hadden velen bij de lage eierprijs het loodje moeten leggen. Een prijsverlaging van ƒ75,naar ƒ62,per 100 kg in twee jaar tijd is niet niks. Bij 50 kg voer per kip, betekent het ƒ6,50 per leghen. De grafiek laat zien dat de prijsdaling een geleidelijk verloop heeft gehad. Een van de redenen daarvan is de sta biele graanprijs, weliswaar steeds ver dergaand naar een lager niveau (in leg/batterij meel zit een hoog percen tage graan). Naast de dollar koersont wikkeling is de prijsdaling in de eiwitsektor van belang geweest, voor al van de soja, die in feite prijsleider is. Marktdeskundigen verwachten dat de daling zich deze zomer nog iets kan voortzetten, mede afhankelijk van de maisprijs maar niet meer dan maxi maal ƒ2,Voor de komende winter zal de prijs mede afhangen van de in houd van het graanbeleid voor dit jaar. Steeds grotere buitenlandse belangstelling voor verse bospeen Er is een toenemende belangstelling voor Nederlandse bospeen. Met na me de Duitse handel toont een toene mende interesse in dit fraaie voorjaarsprodukt, dat nu al aan de Nederlandse veilingen wordt aange voerd. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft 'n garantie regeling ingesteld om de telers te sti muleren mooie bossen van een pond in eenmalig fust aan te voeren. Het zwaartepunt in de export naar West-Duitsland ligt in de periode, dat glasbospeen volop wordt aangevoerd. De verwachting is, dat eenmalig fust en uniforme bosgrootte een extra im puls aan deze ontwikkeling geeft. Vo rig jaar startte men al met proeven, waarbij bospeen op deze manier op verzoek van de handel kon worden verpakt. Aardappelen in de Gemeenschap In Rotterdam liepen maandag de prij zen voor de grote maten Bintjes ver der op met zelfs 2 tot 4 gulden per 100 kg- Alleen de kleine maten bleven met ƒ7,00-7,50 onveranderd laag. 35/50 mm steeg met ƒ1,— tot ƒ14-15 en de 50+ met ƒ2,tot 26-26 en met zelfs ƒ4,tot y"29-30 voor de Bintjes bestemd voor de frites-industrie. De frites-Bintjes noteren nu ongeveer 4 x zo hoog als de kleine maten. Bij de voorraadhouders dringt het stilaan, vooral omdat men uit de voeten wil met de veldarbeid. Anderzijds wordt de kwaliteit met de duur van de be waring zeker niet beter. Eens te meer wordt nu aangetoond wat het effekt van een goede doelmatige bewaring is. In Frankrijk zijn sinds begin april de aardappelprijzen aangetrokken. Dat geldt voor de fysieke handel en ook voor de termijnhandel. Voor een niet onbelangrijk deel is dat toe te schrijven aan de ontwikkelingen op de termijnmarkt in Londen, wat overi gens ook de Nederlandse situatie niet onberoerd heeft gelaten. Het aanbod aan goed leverbare aard appelen is in Frankrijk niet bijster groot meer. Voor de 45 Bintjes lig gen de prijzen op het dubbele van dat in februari. Ook in België zijn de prijzen aange trokken, vooral de prijzen van de gro te maten. Ook voor de kleine maten mits van goede kwaliteit waren de prijzen iets hoger. In Frankrijk zowel als in België wordt de markt gedrukt door de lage prijzen voor nieuwe aar dappelen van overzee. Dat geldt ook voor Duitsland, waar overigens door de handel voorzichtig gedisponeerd wordt. Ook daar dwingen veldwerk- zaamheden de voorraadhouders tot een wat dringender aanbod. Nederlandse Bintjes die eerder nogal fel in prijs verhoogd waren, zijn nu ietwat gemakkelijker, zij het uiteen lopend van regio tot regio. Zuid- Italiaanse vroege aardappelen verove ren geleidelijk aan een groter markt aandeel. In Engeland is 't areaal vroege aard appelen aanmerkelijk ingekrompen, zoals uit voorlopige gegevens blijkt. Daarbij komt dat medio april ingeval len vorst vertraging opleverde bij het poten. In Jersey is de oogst van vroege aard appelen met ongeveer 14 dagen ver traagd. Doorgaans levert dit eiland rond 40.000 ton primeurs naar Groot- Brittannië. Uit Italië komen nogal wat Bisestili aardappelen binnen, die onjuist hier en daar. als vroege aardappelen in de handel komen. Vorstschade aardbeien in Frankrijk In Aquitaine, het belangrijkste pro- duktiegebied van aardbeien in Frank rijk, is de start van de oogst vertraagd met 8 tot 10 dagen. De seizoenstart is nu in de week van 5 t/m 10 mei voorzien. De oorzaak van deze ver traging is het slechte weer. Het voor jaar was tot nu toe te koud met daarbij te weinig zon. Tot overmaat van ramp ging het half april ook nog sneeuwen, waardoor bij sommige te lers de plastik tunnels instortten en als gevolg daarvan vorstschade optrad. Noteringen CVZ 23 mei sortering Middenprijs en maat ct/kg Ras Kwantum x 1000 kg •Winston kl. 1 70/80 6 126 tot kl. 1 28 68 kl. II 70/80 1 93 tot kl. 11 13 41 Jonagold kl. I 80/90 2 290 tot kl. I 5 276 kl. II 80/90 tot kl. II Karmijn kl. I 70/80 tot kl. II Conference kl. I 55/65 16 147 tot kl. I 23 154 kl. II 55/65 5 137 tot kl. II 20 80 Golden.Del. kl. I 70/80 16 129 tot kl. I 35 91 kl. II 70/80 38 88 tot kl. II 150 53 Gloster kl. I 70/80 2 102 tot kl. I 8 92 kl. II 70/80 4 95 tot kl. II 8 73 Vrijdag 16 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 22