Het licht op de afdeling West Zeeuws Vlaanderen Z.A.J.K p.j. zuid geluid Jos Roemaat nieuwe voorzitter NAJK Arie de Lint 3de keer winnaar Trekkerbehendigheidswedstrijd Zevenbergen vit de Pc/.ZrSjehdQ Zeskamp Bowling en kursussen Dropping, schaatsen en... Bestuur Feesten Uitwisseling Zwitserland Denemarken redaktie Peter Risseeuw Gastgezinnen gezocht voor Amerikaanse jongeren Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* De P.J.Z. afdeling West Zeeuws Vlaanderen heeft ongeveer 120 le den, en we trachten door het organiseren van verschillende aktivitei- ten het alle leden zo goed mogelijk naar de zin te maken. Festiviteiten waarbij dit zeker lukt zijn het traditionele Kerst en Nieuw jaarsbal in Schoondijke. Deze worden altijd erg druk bezocht en ve len wagen zich dan op de dansvloer, begeleid door een prima bandje. En natuurlijk mogen we de grote Toneelavond niet vergeten. Die was dit jaar een groot lachsucces, wat vooral te danken was aan de prima spelers en onze nieuwe regisseur Tony Rijnberg. Hopelijk kunnen we volgend jaar op deze wijze voortgaan. Een volgend vast punt op onze agen da is de organisatie van de provinciale Zeskamp. Deze houden we altijd in de landbouwpraktijkschool te Schoondijke wat natuurlijk ideaal is zeker in januari. Dit jaar waren er 10 teams, en na een spannende strijd op o.a. de hindernis- baan, bij het skilopen (met 3 man op 1 paar ski's) en waterdragen en bij een een behendigheidsspelletje met ping pong balletjes bleek het le team van de thuisclub de meeste punten te hebben. Een ander punt is de bowlingavond in Cadzand, hier kwamen dit jaar zo'n 30 mensen op af en na de nodi ge missers en strike's was het na het bowlen nog lang gezellig. Een aantal van de bowlers heeft later niet onver dienstelijk meegedaan aan de provin ciale bowlingcompetitie in Goes. Verder proberen we ieder jaar 1 of 2 kursussen te organiseren en dit jaar zijn dat een kookkursus en een foto- kursus geworden. Aan de fotokursus hebben zo'n 10 man meegedaan, en hij werd verzorgd door de fotograaf Peter Nicolai. Het ging dit maal voor al over spiegelreflex camera's en ac cessoires hiervan, alsmede ook over de nieuwe 8 mm videocamera. Leer zame en up to date informatie dus. Aan de kookkursus hebben zo'n 17 jongens en meisjes meegedaan, onder leiding van 2 enthousiaste jongeda mes, en men heeft zich de zelfberei- de gerechten goed laten smaken. Op een mooie avond in maart hebben we een dropping gehouden in Driewe gen. Met een opkomst van 42 jonge lui (waarvan een deel K.P.J.) een erg druk bezocht evenement. En de ver schillende groepen hadden het ook naar hdn zin, want men kon ze reeds van heel ver horen aankomen. Na af loop was er voor iedereen een lekke re kop soep om bij te komen van de belevenissen alsmede de prijsui treiking. Een jaarlijks terugkerend gebeuren is ook het schaatsen in Brugge, alwaar we dan eens proberen of we het schaatsen toch nog niet verleerd zijn. Bovendien brengen we op de terug weg meestal een bezoekje aan de plaatselijke horeca, waarbij vooral de eiermarkt populair is. Een ideetje van de ledenvergadering van vorig jaar was om eens naar Ver onica's strandrace te gaan. Dus we hebben een bus gehuurd en zijn naar Scheveningen getogen om dat spek takel eens van nabij te volgen. Aldaar bleek bij sommigen vooral het Indo nesisch restaurant te bevallen! Wat ook altijd prima bevalt is onze jaarlijkse barbecue, die we al enkele jaren mogen houden bij de fam. Luteyn. Meestal komen als er wat te eten is wel veel mensen opdagen zo dus ook naar de barbecue, altijd druk, gezel lig en lekker. Dat eten ook niet altijd trekt bleek wel op onze laatst gehou den ledenvergadering (met gourmet) want daar was de opkomst van de le den nogal teleurstellend. Dit heeft tot gevolg gehad dat er wel 2 bestuursle den zijn afgetreden, maar dat er geen nieuwe bestuursleden beschikbaar wa ren. Een zorgwekkende ontwikkeling. Toch kan bestuurslid zijn ook leuk en leerzaam zijn al valt natuurlijk niet te ontkennen dat je er af en toe wat tijd voor moet vrijmaken, voor een ver gadering of om eens iets te helpen op bouwen zoals het schuurfeest. Maar over het algemeen valt het reuze mee. Desalniettemin smaakte de gourmet prima, al werd het wat warm toen het tafelkleed begon mee te branden, maar al de muren staan er nog! Wat we net achter de rug hebben is ons schuurfeest dat wederom gehou den werd bij de fam. de Hullu. Dit jaar hadden we niet alleen gezorgd voor een prima bandje (Manolito), maar ook voor een barbecue. Het was dan ook drukker dan vorig jaar. Om eventuele buikjes van al dat feesten en eten te laten slinken houden we ook nog een touwtrek wedstrijd, zodat de dames en heren de spieren eens kun nen laten rollen. Misschien dat we het dit jaar eens op het strand orga niseren. Verder houden we af en toe eens een exkursie en onze St. Nicolaas-avond mét deegventers. Een punt waar we het nog niet over gehad hebben is onze internationale uitwisseling. Twee jaar terug hebben we samen met Oost Zeeuws- Vlaanderen een groep Zwitsers ont vangen en ondergebracht in gastgezin nen, en de bezienswaardigheden van ons land laten zien. Vorig jaar zijn we dan op tegenbezoek geweest naar dit prachtige land, en we zijn daar erg gastvrij ontvangen. Niets was teveel voor deze mensen. Ook op andere punten vallen verschillen met de door snee Hollander op, zoals het feit wan neer we een rugzak met eten voor een picknick onderweg meekregen, deze niet alleen een berg eten, maar ook nog een groot pak koekjes bevatte. De hele week dat we in Zwitserland waren was het prachtig weer. Gelijk de eerste avond werden we al mee gesleept naar een dorpsfeest, en de volgende dag stond een bergbeklim- ming op het programma. Dat wordt afzien dachten we, maar gelukkig viel het mee zolang je maar niet te snel wil klimmen. Alhoewel 2190 m. vanaf de voet niet zo hoog lijkt is het toch een heel eind. Verder hebben we twee bedrijven be zocht. Hierbij vielen vooral de nood gedwongen verschillen in werkwijze op vergeleken met Nederland. Bij vele boeren stonden de koeien het hele jaar op stal. Dit betekende 's morgens vroeg opstaan (vaak 5 uur) en op de wei gras gaan maaien. Door dat die vaak erg steil was, werd dit met een motormaaier gedaan. Waar na het wel met een (speciaal laag ge bouwde) opraap wagen gehaald werd. De gemiddelde bedrijfsgrootte schommelde rond de 14 a 15 ha. Al les was dan ook zwaar gesubsidieerd, en verder deden de mensen erg veel zelf, zoals brood bakken, heerlijke jam maken, zelfgemaakte thee, gro te flessen 501) appelsap en kirsch werden ook gemaakt. De mensen werkten dan ook erg hard en 's win ters werkte men in het bos. Hiervoor had men een paard om daarmee de stammen weg te slepen. Wat men ook nog vaak tegenkwam was dat de ouders nog inwoonden. We hebben ook een bezoek gebracht aan de stad Bern (die vlakbij lag) en een heerlijk meertje met warm water. Verder zijn we met een bus naar een stuwmeer (Grande Discence) dicht bij de Italiaanse grens geweest. Dit was gelegen op 2365 m. hoogte en daar mee het hoogstgelegen stuwmeer in de wereld. Dat was wel te merken ook, want om er te komen voerde de weg steil omhoog en werd steeds smaller met vele haarspeldbochten erin. Bo ven aangekomen was het dan ook be hoorlijk fris (er lag hier en daar nog sneeuw). Het geheel was echter indrukwekkend en je kon het smeltwater van de berg toppen rondom in het stuwmeer zien stromen. We zijn ook nog in een klokkengieterij geweest, en de klok ken werden hier op dezelfde wijze als honderden jaren geleden gemaakt. Het schijnt namelijk niet anders te kunnen. Voor elke klok werd een aparte binnenkern en buitenmal ge maakt, opgetrokken uit een soort leem. Na het gieten, werden ze gesle pen en met behulp van stemvorken af gestemd op de gewenste tonen. Dit is een erg specialistisch werkje. De voorlaatste dag zijn we naar een openlucht museum geweest. Hier had men verschillende bouwstijlen uit heel Zwitserland bijeengebracht. Sommi ge van deze huizen hadden een open vuur in het woonvertrek (handig als je hammen wil roken aan de zolder), en vele boerenhuizen hadden een aan gebouwde schuur waar je zo op de zolder kon rijden. Uit sommige stre ken waren de gebouwen geheel uit hout opgetrokken (inklusief het dak) en andere weer geheel uit natuursteen. Natuurlijk mogen we onze Holland se avond niet vergeten die we daar ge bracht hebben, met volksdans, zang en een dia-presentatie van ons Zeeuw se land. Dit onderdeel zal zeker niet ontbre ken nu we dit jaar samen met Oost Zeeuws Vlaanderen van 6 tot 14 juli naar Denemarken gaan. Zo rond de ze tijd beginnen we met het oefenen van de verschillende volksdansen en liedjes. Dit is al bijna net zo leuk als op reis gaan, want er wordt heel wat afgelachen en bovendien je kent el kaar al voor de eigenlijke reis, zodat het al een gezellig klubje is bij het vertrek. In Denemarken gaan we naar See- land. Dit is het eiland waar Kopen hagen op ligt, en wij verblijven in de Op 5 mei was er door de katholieke plattelands jongeren en door de plat telandsjongeren zuid weer een trek kerbehendigheidswedstrijd georga niseerd. Ondanks het goede weer, waren er toch 18 van de 25 deelnemers aanwe zig. Het parcours was verdeeld in 3 onderdelen, waar de deelnemers weer op hun behendigheid met de tractors werden getest. Het is dit jaar (net als de vorige ja ren) weer een geslaagde middag ge weest. Volgend jaar zal het buurt van het plaatsje Svinninge ten westen van Kopenhagen gelegen. Hier zullen we ook weer ondergebracht worden in gastgezinnen en op het pro gramma staan o.a. Kopenhagen, het wereldberoemde pretpark Tivoli, Le- goland, een glasblazerij en een paar agrarische bedrijven. De taal is waarschijnlijk geen pro bleem want veel Denen spreken rede lijk Engels of Duits. We reizen erheen met de trein (wat ons goed bevallen is naar Zwitser land). En deze trein rijdt op de boot om in Seeland weer verder te rijden. We hopen in ieder geval weer een leu ke uitwisseling te hebben en wie weet houden we er weer blijvende kontak ten aan over, net zoals met de Zwit sers, waar velen mee korresponderen en zelfs bij elkaar op vakantie gaan. Dus als je meegaat (en je kunt je nog opgeven) dan heb je een unieke kans om de Denen en hun levensstijl van nabij te leren kennen. bestuur P.J.Z. West Zeeuws Vlaanderen Vanaf dinsdag 8 juli t/m vrijdag 25 juli. Totaal aantal deelnemers: 14 (3 jongens, 11 meisjes) in de leeftijd 13 t/m 23 jaar. Opgeven bij Tonny Gubbens 01172-3079 of Henk Tegels tijdens kantooruren 01680-27921. 16 mei - afd. Oost-Zeeuws- Vlaanderen organiseert weer een te gek schuurfeest in de schuurfeest van de fam. Dieleman te Zaamslag. Aan vang is om 20.30 uur. Entree voor de leden ƒ3,50. Niet leden betalen ƒ5, 20 mei - afd. Fijnaart. Voor deze da tum moet je je opgegeven hebben voor de boerenklasse van de trekker- trekwedstrijd te Klundert. Dit kan via telnr. 01686-2601. 19 mei - afd. Tholen houdt de jaar lijkse fietstocht. Het vertrek is om 11.30 uur vanaf de boerderij van de fam. Kooyman. Na afloop is er een barbecue. 24 mei - afd. Tholen doet mee aan een oriëntatierit, de zgn. "Bloemenrit". Snelle opgave is gewenst bij Connie tel. 01666-2644. Start is om 18.45 uur in de Zoekweg in Tholen. waarschijnlijk niet meer op 5 mei (be vrijdingsdag) worden georganiseerd, maar op een gewone vrije zondag. En dan maar hopen dat er nog meer pu bliek is. De uitslag van de wedstrijd is als volgt. 5. Erik Neelen; 4. John Havermans; 3. Izaak Oosthoek; 2. Arjan Schrau- wen; 1. Arie de Lint. Wij hopen dat er volgend jaar ook weer dames mee zullen doen. Ellen de Lint-Punt Jos Roemaat (29 jaar), varkenshou der in het Gelderse Didam, is geko zen tot de nieuwe voorzitter van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kon- takt. Jos, gehuwd met doktersas sistente Nicole, is Henk Bielderman met ingang van 1 mei 1986 opgevolgd. Na het atheneum deed hij de kursus dierveredeling op de Praktijkschool te Barneveld, een laskursus en de EVTO. "Wat me bezielt? Het is een heel stuk idealisme. Ik zie dat in de landbouw een heleboel zaken gebeuren waar de zwakkeren, jongeren en kleinere be drijven, het slachtoffer van worden. Dan denk ik: verdorie. Mijn persoon lijke mening komt wat dit betreft overeen met standpunten van het NAJK. Omgaan met mensen dat heb ik nodig. Ik kom tekort als ik alleen maar op het bedrijf bezig ben, dan word ik sjagrijnig. Het boeit me, or ganisaties en de politiek en mensen die daarin funktioneren. En natuurlijk voel ik me ook wel een beetje gestreeld, ik voel het ook wel als een eer om voorzitter te zijn, maar het is voor mij zeker niet het belangrijkste. Er zijn dingen die ik graag doe zoals knutselen en repareren, waar ik geen tijd meer voor heb, en ook met hoc key zal ik waarschijnlijk moeten stoppen. Voor het bedrijf heb ik niet veel aan m'n bestuursfunktie. Als je niet op past ga je er eerder op achteruit. Maar ik kan wel zeggen dat ik persoonlijk heel veel aan het agrarisch jongeren werk heb gehad. De persoonlijke vor ming, het omgaan met mensen en organisatiestrukturen. Ik was best een beetje verlegen en dat heb ik nu voor een deel weggewerkt. Hockey vind ik een leuke teamsport: donderdags train ik en 's zondags spe len we competitiewedstrijden. Ik zie in hockey overeenkomsten met het agrarische jongerenwerk: je organi seert samen aanval en verdediging, je bent op elkaar aangewezen en in je eentje red je het niet. Het respekt voor eikaars lichaam is bij hockey groter dan bijvoorbeeld bij voetbal. Scheids rechters worden niet de grond ingesla gen, er wordt netjes met elkaar omgegaan en de sociale controle is groot zodat je niet de kans krijgt an deren moedwillig onderuit te halen. Respekt voor de medespelers en de te genpartij, respekt voor andere visies, elkaar overtuigen met eerlijke argu menten ei^ niet met ondergrondse technieken, dat zijn voor mij uit gangspunten in het kontakt met an dere mensen. Bij hockey was ik altijd verdediger: de bal stoppen en wegwer ken. De laatste tijd begin ik steeds meer aan te vallen. Bij het agrarisch jongerenwerk verloopt m'n ontwikke ling op vergelijkbare wijze. Tot nu toe was ik vooral bezig de klub zo goed mogelijk te laten draaien. Als GAJK- voorzitter en nu als NAJK-voorzitter moet ik meer naar buiten treden, en daar moet je voor in de aanval. Ik bijt meer van me af. In de rol van aan valler moet ik nog groeien, ik krijg er steeds meer plezier in!". 20 Vrijdag 16 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 20