Lente Weer en Tsjernobyl tonen kwetsbaarheid landbouw aan! verzekeringen vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Oud-direkteur O.V.M. J. de Lange overleden If. den hollanderlaan 10 tel: 01100 -38000 Verzekeringen ZLM, voor alle zekerheid VRIJDAG 16 MEI 1986 g| H 74e tuinbouwblad Het voorjaar mag dan wat laat gekomen zijn, de bloesempracht is er niet minder om. Velen nemen dan ook de gelegenheid te baat en trekken er op uit om nu van de prachtige natuur en het nieuwe leven te genieten. Met grote ontsteltenis vernamen wij vlak voor het ter perse gaan van het Z.L.M. blad dat op donderdag 15 mei plotseling is overleden onze oud-direkteur van de O.V.M. van de Z.L.M. de heer Jan de Lange. De heer de Lange heeft vanaf de oprichting in 1951 tot 1 febr. vorig jaar de direktie over de Onderlinge Verze keringsmaatschappij gevoerd. Onder zijn leiding kwam de O.V.M. tot grote bloei. De Lange is 66 jaar geworden. Opnieuw is gebleken hoe kwetsbaar de land- en tuin bouw is. Afhankelijk van de weersinvloeden. In enke le regio's waren 10 mei nog niet alle bieten gezaaid en moesten er nog veel aardappels gezet worden. Voor de bieten zal dat zeker de opbrengst nadelig beïnvloeden. De kwetsbaarheid van de land- en tuin bouw is nu evenwel op een geheel andere wijze in dringend op ons afgekomen. Een ongeluk, ver weg, in Rusland blijkt ingrijpende gevolgen te hebben voor land- en tuinbouw. Het graasverbod voor het melkvee heeft voor problemen gezorgd. Doordat de windrich ting snel veranderde is de periode van dit graasverbod beperkt kunnen blijven. Daardoor zijn grote proble men t.a.v. gebrek aan ruwvoer uitgebleven. Kritiek is er terecht geweest op de eerste berichtge ving en het gebrek aan voldoende informatie. Dat des ondanks overwegend snel door de veehouders op de ze berichtgeving is gereageerd verdient waardering en respekt. Enerzijds kritiek over de wijze van infor matie door de ministeries van Landbouw en VROM, anderzijds waardering voor de snelle reaktie waardoor er geen problemen zijn ontstaan bij de verwerking van de melk. Belangrijk is dat de konsument de zekerheid heeft dat er geen radio-aktief besmette melk in de handel is gebracht. Deze zekerheid is ook belangrijk voor onze eksport. Doordat de konsumptie van spina zie werd ontraden is ook de verkoop van andere verse groenten zeer sterk teruggelopen. De problemen zijn daardoor niet alleen beperkt gebleven tot het door draaien van spinazie van de open grond maar ook van glastuinbouwprodukten. De schade die de tuinbouw daardoor heeft opgelopen is aanzienlijk. Laten wij ho pen dat door een kontrole op radio-aktiviteit bij blad groenten en goede voorlichting, de konsument deze produkten weer durft te kopen. Vooral in vergelijking met andere landen in de EG heeft Nederland snel en met strenge normen gereageerd. Als het gaat om de volksgezondheid en onze eksportbelangen zijn de ge nomen maatregelen zeker te rechtvaardigen. Daarbij kan niet voorkomen worden dat met name onderne mers in de land- en tuinbouw daar schade van onder vinden. Het probleem daarbij is hoe op een redelijke wijze de opgelopen schade berekend kan worden. Wij vinden dat de vraag aan de orde dient te komen of de opgelopen schade, met name in de tuinbouw, door de genomen maatregelen in het belang van de konsu ment, vergoed dient te worden. Zorgelijk is het op nieuw te moeten ervaren hoe wankel de eenheid van de EG is. De handelsbelangen van enkele lidstaten blijken belangrijker te zijn dan de zorg om de volksge zondheid en de eenheid van de EG. Ergerlijk en onverantwoord is verder de zeer gebrekki ge en terughoudende informatie over het ongeluk met de kerncentrale vanuit Rusland. Onduidelijk is hoe groot het gebied is dat met radio-aktieve straling besmet is en voor hoeveel jaren. Deskundigen zijn van mening dat het gaat om enkele honderden vierkante kilometers. Dat zou kunnen betekenen dat een be langrijk graangebied ongeschikt is geworden voor de graanteelt. Het gevolg daarvan kan zijn dat meer graan door Rusland geïmporteerd moet worden. Mi nister Braks heeft in dit verband de opmerking ge maakt dat het belangrijk is dat er in de wereld graan voorraden zijn. Wij willen daar wel bij opmerken dat deze voorraadvorming niet over de rug van de graan- telers mag gebeuren zoals dat nu het geval is. Met daarbij nu ook nog een medeverantwoordelijkheids heffing zonder een duidelijk beleid om de overschot ten op te ruimen. Afgewacht zal moeten worden hoe de markt gaat rea geren en of de Gemeenschap voldoende bereid is de voorraden in belangrijke mate te verkleinen. Helaas hebben wij daar geen invloed op. Dat is des te moeilij ker te aksepteren nu wij als telers medeverantwoor delijk worden gesteld voor de financiële gevolgen van de graanvoorraden in de Gemeenschap. Het zenden van de brandbrief over het graanbeleid aan de kamer leden heeft het hoofdbestuur van de ZLM nodig geacht om politieke druk uit te oefenen voor een bin nen de richtlijnen redelijk graanbeleid in Nederland te voeren. Onze ervaringen daarover met het hier ge voerde interventiebeleid zijn zeker niet gunstig. Het gaat nu om het toepassen van een vochtgehalte van 15% en een redelijke kwaliteitsbepaling bij de inter ventie. Voor ons werkgebied zou dat kunnen beteke nen dat wij onze tarwe kunnen intervenieren op basis Dal VERZEKERINGEN ZLM een echte "onderlinge" is, is bij onze leden genoegzaam bekend. Maar wal zijn nu de typische kenmerken van een onderlinge waarborgmaatschappij? Uit het mededelingenblad van de Federatie van Onderlinge Ver zekeringmaatschappijen in Nederland namen wij het antwoord op deze vraag onverkort over. U kunt het lezen op de verzeke ringspagina. Van tijd tot tijd merken wij, dat een aantal van onze leden niet weten dat men ook voor andere verzekeringen, dan de "auto verzekering" bij ons terecht kan. De navolgende verzekeringspro- dukten worden door Verzekeringen ZLM aan de leden geboden: motorvoertuigen, w.o. personenauto's, landbouwmachi nes, bestelauto's, bromfietsen en motoren. Dekking voor verhaalsbijstand is GRATIS meeverzekerd. Caravan verzekering. Ongevallenverzekering voor inzittenden. Uitgebreide brand/storm/inbraak verzekering van opstal en inboedel/inventaris (eventueel inkl. glas). Arbeidsongeschiktheidsverzekering t.g.v. ongeval of ziekte. Ongevallenverzekeringen. Aansprakelijkheidsverzekering voor partikulieren en agra rische bedrijven. Onze vertegenwoordigers (zie blz. 2) en de polisafdeling op ons kantoor te Goes (tel. 01100-38880) kunnen u alle inlichtingen over deze verzekeringen verstrekken. U miste nog enkele verzekeringen? Inderdaad, zoals de ziektekosten- en levensverzekering. Deze ver- zekeringsprodukten hebben wij niet in eigen beheer. Doch via de STICHTING ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERÏNGSGEBIED (ZVV) kunnen wij bemiddelen tussen onze leden en andere verzekeraars. Zoals ZHV te Goes (ziektekosten) en OBF te Leeuwarden (leven). De bemiddelingsovereenkomsten die wij met deze verzekeraars hebben, staan borg voor een goed produkt tegen een adequate premie. Via de stichting ZVV bemiddelen wij van een eenvoudi ge reisverzekering tot een meer complexe gevarenverzekering. Onze leden, agrariërs en partikulieren, kunnen dus voor alle ver zekeringszaken bij ons aankloppen. Vandaar: VERZEKERINGEN Z.L.M., VOOR ALLE ZE KERHEID! H> Doeleman Hzn. van de gemiddelde bakkwaliteit. Daardoor zou de ekstra prijsverlaging op het niveau van de voertarwe met 5% vermeden kunnen worden. Bij normale weersomstandigheden kunnen wij met de gangbare rassen aan de gemiddelde bakkwaliteit vol doen. In sommige jaren, o.a. in 1 985, is wel gebleken dat bijvoorbeeld boven de Westerschelde niet en in Zeeuws Vlaanderen nog net aan de kwaliteitsnormen kon worden voldaan. Zo dicht ligt de klimatologische grens voor de mogelijkheden om tarwe van gemiddel de bakkwaliteit te kunnen telen bij ons werkgebied. En daarmee zijn wij weer waar wij dit kommentaar mee zijn begonnen: De land- en tuinbouw is zeer af hankelijk van het weer en daardoor kwetsbaar. En daar zijn wij nu met het ongeluk in Tsjernobyl op een heel andere wijze door opgeschrikt. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 1