Si Spaanse industrie verwacht positief effekt toetreding tot E.G. KEIM Overleg West-Duitse nitraat normen dringend nodig Walcheren wil zon hj JW- De kernramp in Tsjernobyl kost de tuinbouw miljoenen Eerste Hollandse hopscheuten geveild Veiling Alkmaar is zeker van haar zaak en opent de Olympische K Hebt u ook van die momenten wan neer u zegt moet dat nou allemaal? Krant, radio en t.v. lopen momenteel over van berichten over radio activiteit als gevolg van de kernramp in Rusland. Dat dit ernstige dingen zijn is duidelijk. Dat we zulke geva ren lopen is huiveringwekkend en dat er bezinning op dit gebied nodig is, moet een eerste vereiste zijn. Volksgezondheid moet hoog worden gehouden en een eerste vereiste zijn. Maar voor de land- en tuinbouwsek- tor, is deze zaak toch wel wat over trokken aangekomen. Waarschuwingen en maatregelen, dat de eerste oogst van vollegrondsgroen- te produkten direkt vernietigd moe ten worden is een trieste zaak. Dat hier geen redelijke vergoeding tegen overstaat is nog erger. Maar het ergst is dat alles zo aangedikt wordt, dat door bang worden van de konsument, de totale groentemarkt volledig in el kaar stort. Het zal weer een poos du ren eer alles hersteld zal zijn. Alles wijst er op dat linkse politieke partij en hiervan gretig gebruik maken om aan stemmenwinst te komen. Is het daarom begrijpelijk - en mijns inziens terecht - dat er nog al wat on genoegen is bij de kollega's? Oogst van winterbloemkool is er op bescheiden schaal nog van gekomen. Kwaliteit is er niet of nauwelijks te ha len. Blad om de overgebleven kool te dekken is niet of nauwelijks aanwe zig. Grote kolen komen er ook hele maal niet. Van enig financieel resultaat zal geen sprake kunnen zijn. Afgelopen tijd hebben enkele telers de nog te velde staande kolen vernietigd en er een ander gewas neergezet. Waarschijnlijk zal dit de beste maat regel zijn. Er is de laatste tijd heel wat koolgewas uitgeplant, vocht voor aanslag is er voldoende gevallen. On- kruidbestrijding zal vlug noodzakelijk zijn. Goede resultaten werden afge lopen jaren bereikt met het middel Batisan S. Zeker zal er de komende tijd schade gaan optreden door de lar ve van de koolvlieg. Bestrijding hier van kan eigenlijk niet meer uitgesteld worden. Aangieten met een daarvoor bestemd middel blijkt nog altijd het beste. Dat er in de vroege aardappel aanvoer grote spreiding zal zitten is nu al aan te zien. Afgelopen week zijn de laatste gepoot terwijl de eerste al boven de grond stonden. Wie de bes te resultaten zal halen is nog niet te zeggen. Wanneer komende week, voor u als lezer afgelopen week, de zon hopelijk hoger zal komen, dan komen de wat meer warmte minnen de gewassen aan de orde. Daarover een volgende keer. Komende dagen is het al weer pinkste ren. Het zal weer een drukte geven op de wegen. Het is voor ons eiland de voorbode van het toeristenseizoen. Hopelijk zullen zonnestralen het jon ge groen opsieren. Voor diegenen die niet over zoveel vrije tijd beschikken (in onze groep zullen dit de meeste zijn) geniet van deze dagen, en maak eens een tocht langs de rijk bloeien de boomgaarden. Wanneer we de na tuur eens vanuit die hoek bekijken is het toch erg mooi en moeten we be seffen dat ze niet mag worden aange tast door de schadelijke gevolgen van de moderne maatschappij. Van hier uit prettige pinksterdagen toegewenst. Op veiling Zuid Holland Zuid te Barendrecht zijn de eerste, in Ne derland geteelde hopscheuten ge veild. Teler F. Mies uit Wouwse Plantage bracht dit smakelijk pro- dukt, verpakt en geseald op wit lofschaaltjes, op de veiling. De primeur werd gekocht door de firma J. Bakker BV te Baren drecht voor ƒ300,per 100 gram. Het totale bedrag dat de hop scheuten opbracht, wordt op ver zoek van de heer Mies overgemaakt aan de Nederlandse Hartstichting. Hopscheuten zijn dunne, jonge scheuten van het bekende 'hop', een plantje dat een onontbeerlij ke rol speelt bij het bierbrouw- proces. Bij onze zuiderburen is dit produkt al jarenlang een geliefde groente. Vandaar dat teler Mies het voorbeeld van veel Belgische kollega's heeft gevolgd en verleden jaar begonnen is met het telen van 40 are wortelstokken. Foto van links naar rechts: de heer Kers tens, dir. ZHZ, teler F. Mies, de heer Bakker en de koper van de firma J. Bakker BV. Het Landbouwschap heeft er bij mi nister Braks op aangedrongen om op korte termijn te praten met de West- Duitse overheid nu deze van plan is om andere normen vast te stellen voor nitraat in een drietal tuinbouw- gewassen. Het gaat hierbij om sla, rode biet en spinazie. De verscherpte normen wijken aanzienlijk af van de wettelijke normen die op dit mo ment in ons land gelden. De West Duitse overheid stelt 's zo mers voor spinazie normen van 2000 mg nitraat per kg produkt, terwijl die bij ons 3500 mg/kg zijn. De nieuwe West Duitse richtlijnen zou den betekenen dat het in de winter bij ons in feite onmogelijk wordt om binnen de nitraatnormen spinazie en sla te telen. Dit geldt overigens ook voor West Duitse telers, zodat West Duitsland 's winters aangewezen is op sla en spinazie uit zuidelijke licht- rijke landen. In Spanje hoopt men'dat het toetre den van dat land tot de E.G. een sti mulerende werking zal hebben op de groente- en fruitverwerkende in dustrie aldaar. Daartoe behoeft de Spaanse industrie wel een krachtige ondersteuning. Verder zal ook de pro motie van het Spaanse produkt krach tig ter hand genomen moeten worden. De produktiekapaciteit is de laatste tijd lang niet volledig benut. Dit is mede een gevolg van de sterke kostenstijging (arbeid, energie, trans port). Een ander nadeel is de grote versnippering. Een zekere mate van koncentratie van de Spaanse industrie is er in de regio's: Murcia, Rioja, Na- varra, Valencia en Estremadura. Vrijdag 16 mei 1986 Spanje levert naast de tomatenpro- dukten (puree en gepelde) ook o.a. bonen en asperges in blik/glas en ver der nog wat diepgevroren, gedroog de en voorlopig verduurzaamde groenten. Italië: minder aardbeien De totale aardbeienproduktie in Ita lië is voor dit jaar op 170.000 ton ge schat. Het areaal is geraamd op 10.500 ha, waarvan 2.900 ha betrek king heeft op de beschermde teelt. Het belangrijkste aardbeienras in Ita lië is Gorella met een aandeel van Hoewel er hier op THOLEN weinig spinazie geteeld wordt kost de maat regel van Braks door de spinazie te vernietigen toch ook verschillende Thoolse tuinders geld. De hele han del van verse groente heeft overhoop gelegen door de paniekstemming van de konsument. Door een aantal maat regelen van de overheid zoals de koei en op stal en het uit de handel nemen van spinazie vorige week en daarbij in het begin de gebrekkige informa tie was voor menigeen aanleiding om totaal geen verse groente meer te ko pen. Bijna alle verse groente alsmede radijs kelderde op de meeste veilingen tot de minimumprijs. Ook de kasgroente werd niet ver schoond van dit alles. Als betrokken tuinder vraagt men zich dan toch wel af of dit niet anders had gekund. Wanneer er werkelijk wat aan de hand is heeft iedereen er wel begrip voor maar puur alleen op suggesties kreten slaken dat ook de kasgroente wel besmet zal zijn door het regenwa ter dat dan weer binnen gebruikt wordt, is een kwalijke zaak! Men had van de overheidszijde snel met heldere feiten voor de dag moeten komen. Gelukkig heeft de markt zich weer snel hersteld. Op de bedrijven zit men nog op wat weersverbetering te wach ten. Er moet hier nog heel wat gezaaid worden en wel in hoofdzaak bloemen. Dit dreigt toch wel erg laat te worden. Doordat het eerder gezaaide vrij vlot boven zal komen wordt het verschil erg groot. Voor degenen die alles erin hebben zitten is het namelijk wel goed weer voor opkomst en chemische on- kruidbestrijding. Er wordt behoorlijk wat met de rugspuit gespoten om sporen te ver mijden dit is beslist geen heksentoer zoals velen denken en het kan door dat er op het juiste moment gespoten wordt later heel wat werk besparen. Hopelijk wordt er wat voorzichtiger gespoten dan vorig jaar. Toen is er toch nogal wat schade geweest door te hoge doseringen op lichte gronden of door het gebruik van een te wei nig beproefd middel. Voorzichtigheid is in elk geval geboden omdat men het gehele jaar met de brokken blijft zitten! Fannie Blankers-Koen opent de Olympische voorjaarsveiling. Onder grote interesse van het publiek opende Fannie Blankers- Koen op dinsdag 7 mei jl. de Olympische voorjaarsveiling, die gehouden werd op de Coöperatieve Tuinbouwveiling Alkmaar en Omstreken. Speciaal olympisch gebak, aangeboden door Banketbakkerij A.C. de Boer uit Alkmaar, werd geveild. Groente- en Fruitde- taillist Hoedjes uit Heerhugowaard kocht de olympische taart voor ƒ400, Na de openingshandeling kreeg Fannie Blankers-Koen van vei lingvoorzitter Arie Botman een geschenk overhandigd, waarna zij werd rondgeleid door het veilinggebouw alwaar telers, han del en de veiling zelf schitterende produktpresentaties hadden opgebouwd. Een gedeelte van de veilingopbrengst ging naar de organisatie van de Olympische spelen Amsterdam '92. 33% van de totale produktie. Vorig jaar was dit percentage 30%. Op de tweede plaats komt het ras Douglas met, evenals in 1985, een aandeel van 15%. Daarna volgt Belruby met 14%, tegen vorig jaar nog 8% en tenslotte Pocahontas met een aandeel van 7% tegen vorig seizoen 12%. Vorig jaar werden er nog ruim 173.000 ton aard beien geplukt van een areaal van on geveer 11.000 ha. Vooral in het noorden van Italië, waar het belang rijkste teeltgebied Emilia Romagna ligt, denkt men dit jaar minder aard beien te oogsten. Zoals ook al in de Markt-Info van 15 april jl. is bericht, zijn de exportverwachtingen niet hoog gespannen. Het Landbouwschap wijst erop dat bij de totstandkoming van de Neder landse normen een zorgvuldige af weging heeft plaatsgevonden tussen de volksgezondheid en de landbouw kundige belangen. Als de voorgestel de West-Duitse normen van kracht worden betekent dat een sterke be lemmering voor de Nederlandse ex port naar dat land aldus het Land bouwschap. Voorlichting en onderzoek bijen in nieuwe opzet van start Onlangs zijn het Consulentschap in Algemene Dienst voor de Bijenteelt en de Proefbijenstand Ambrosius- hoeve in een nieuwe opzet van start gegaan. De naam is voortaan Con sulentschap in Algemene Dienst (CAD) voor de Insectenbestuiving en Bijenhouderij. Het bedrijfsleven zal in de toekomst 50% in de kosten van het onderzoek bijdragen. De standplaats van consulentschap en proefbedrijf blijft Hilvarenbeek. De specialisten/voorlichters zullen regionaal geplaatst worden te Baren drecht (regio Zuid-West Nederland); Lelystad (regio Noord-Nederland) en Roermond (Zuid-Oost Ne derland). de nar\/ kas\ weekstaat energieverbruik Nu het weer wat zachter is dan een paar weken geleden, is het nu ook mogelijk om wat meer gebruik te ma ken van de laagwaardige warmte door de setpoints van het aanvullende bijspringnet omlaag te schroeven. De produktie en de gewasontwikke ling van de grondteelt en de steenwol- teelt gaan nu steeds verder uit elkaar lopen. De meerproduktie op de steen wol per plant speelt daar een belang rijke rol in, maar de laatste paar weken is vooral de uitval in de grond er de oorzaak van dat dit verschil zo groot is. Eind februari was er in de grondteelt een uitval van 6%, inmiddels is dat opgelopen tot 27%. In de steenwol- teelt was er in februari een uitval van 2% en dat is nu 4% geworden. Bij de kastypen geeft de acrylplatenkas 3% meer uitval dan de glazen kassen, waarbij dit effekt uitsluitend door de grondafdeling wordt veroorzaakt. Voordat de uitval zo'n zware rol ging spelen was er al een voorsprong van 20% voor de steenwolteelt; het ver der oplopen van dit percentage is der halve aan de uitval toe te schrijven. De klimaatsinstellingen zijn deze week verder niet veranderd. Het energieverbruik bedroeg deze week 5401 m3 gas bij een bedrijfsom vang van 10.000 m2. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 15