tufntïps Planten om dubbel van te genieten j| c. j. nouse beveland bv. Tuinen inrichten met planten waarvan we lang en intens kunnen genie ten is altijd een belangrijk uitgangspunt wanneer we planten gaan kie zen. Veel verkooppromotie met afbeeldingen van rijk bloeiende plan ten leidt tot een overwegend impulsieve aankoop van veelal hevig maar vaak ook kort bloeiende planten. Met name bij de heesters is het resultaat dan een kleurige voorjaarstuin waarin forsythia, ribes, spi rea, weigelia en dergelijke de toon aangeven. De rest van het jaar valt er dan weinig meer te beleven. Om daarin verandering te brengen, om het diepe verlangen naar een tuin die het gehele jaar door interessant is te verwezenlijken, wil ik wat planten aan U voorstellen waarvan U dubbel kunt genieten. Mooie bloei en eetbare vruchten Een bijzondere groep planten om dubbel van te genieten zijn de fruitstruiken of -bomen. Eerst is er een fraaie bloei en daarna vol gen mooi kleurende en smakelij ke vruchten. Die twee aspecten maken het aantrekkelijk om eet baar vruchtdragende gewassen aan te planten. De mooie bloei van appel en peer, de vroege bloesem van amandel en perzik en de schoon heid van met name de sneeuwwit bloeiende morel en andere kersen doet niet onder voor de bloei van de echte sierplanten. De wijze waarop we fruitbomen in tuinen kunnen toepassen vergt meer nog dan bij gewone sier heesters zorgvuldige overweging. Fruitbomen kunnen als laag ver takte kleine boom of als hoogstam worden aangeplant. Hun groeiwijze en verzorging maakt het noodzakelijk ze vrijstaand als bomen in het ga zon of als solitair tussen bodem bedekkers aan te planten. Het verzorgen van fruitbomen is ingewikkelder dan gewone heesters. Ze worden sneller aan getast door insekten en schim mels waartegen soms moet wor den opgetreden en ook de snoei vergt meer dan gewone aan dacht. Daarnaast moeten we om voldoende vruchten te krijgen bij sommige fruitsoorten letten op de bestuiving. De moeite die we ons daarvoor getroosten wordt echter rijkelijk beloond met een mooie oogst uit eigen tuin. En altijd blijkt dat men daarmee veel gelukkiger is dan met het spul van de groenteman. Mooie bloei en siervruchten Wie opziet tegen de wat lastige cultuur van echte fruitbomen kan terecht bij de groep planten die een mooie bloei paren aan een rijke dracht van siervruch ten. In deze categorie spreken de sierappels het meest tot de ver beelding. In vergelijking met hun eetbare soortgenoten zijn ze veel gemakkelijker in cultuur, bloeien rijker en intenser en veel cultivars tooien zich in de herfst langdurig met kleine gele, rode of geelrode appeltjes. Sierappels kunnen in tuinen worden toegepast als gro te struik of kleine boom en ko men vrijstaand in gazon of tus sen lage beplanting het mooist tot hun recht. Enkele goede soorten en cultivars zijn de volgende: Malus sargen- tii, een kleine struik (plm 2 m.) met zuiverwitte bloemen en klei ne donkerrode vruchten, Malus Almey, een tot 6 meter hoog op gaande boom met purperkleurige bladeren, lilarode bloemen en ro de vruchten, Malus Golden Hor net, kleine boom, witte bloemen en diep gele vruchten in september-oktober-november, Malus Liset, kleine boom, grote mooi rood gekleurde bloemen en donker purperen vruchten en Malus Red Sentinel, matig hoge boom, witrose bloesem en hel derrode vruchten die tot diep in de winter blijven hangen. Heesters Ongeveer een maand later dan de sierappels bloeien de heesterro zen. Deze als heester groeiende rozen zijn er in enkele tientallen schitterende cultivars. Sommige hebben alleen een fraaie bloei, anderen laten op de bloei mooie bottels volgen. De bekendste bottelroos is wel de japanse bottelroos Rosa rugosa met witte of paarsrode bloemen gevolgd door oranje tot scharla kenrode bloemen en later mooi gevormde licht oranje bottels. Rosa Goldbush bloeit met geel- oranje bloemen en de dito ge kleurde bottels sieren de struik tot laat in de herfst. Rosa Schar- lachglut bloeit met scharlakenro de bloemen en is in het najaar overladen met peervormig rood gekleurde bottels. Een heel aparte verschijning is Clerodendrum trichotomum. Het is een solitair te planten gro te struik die in augustus- september bloeit met witte bloe men en rode kelk. Die rode kelk blaadjes vormen later de rode Een bloeiende heesterroos. De bottels van de uitgebreide heesterroos. krans om de blauwe vrucht die op de bloei volgt. Een heel op merkelijk beeld! Een nadeel van deze overigens zeer interessante struik is het invriezen van takken in de winter als het streng vriest. Andere heesters en bomen met zowel bloemen als vruchten zijn verschillende zuurbes of berbe rissoorten, lijsterbessoorten, dwergmispelsoorten, vuurdoorn, japanse sierkwee en mahonie. Mooie bloei en vlinders Sommige planten bloeien met bloemen die een speciale aantrek kingskracht op vlinders hebben. Dat is dus genieten van zowel de bloemen als de vlinders. Van zelfsprekend noemen we in dit verband de zomerbloeiende vlin derstruiken of Buddeleia die er in verschillende vormen en kleuren zijn. Een nog later bloeiend struikje is Caryopteris met blauw bloemen waar veel vlinders op af komen. Met name de cultivar Heavely Blue is met diep blauwe bloemen erg mooi. Tenslotte bloeien omstreeks die tijd (augustus-september) de veel toe gepaste borderplanten Sedum spectabile en Sedum telephium die hun rood-rose bloemscher- men altijd van veel vlinders laten vergezellen. Mooie bloei en herfstkleuren Een ander aspect van tweeledige sierwaarde is de herfstkleur van een aantal sierplanten. Het mooiste voorbeeld in deze groep is de krent of Amelanchier la- marckii. Arriveert al vroeg in het voorjaar met mooie witte bloem trossen en neemt in de herfst af scheid met een intens oranje scharlakenrode herfstkleur. De schijnhazelaar Corylopsis pauciflora bloeit in april-mei met zachtgele bloemtrossen en ver laat ons in het najaar met diep gele bladeren. Een erg mooie maar wat lastige tuinklant is de kornoelje Cornus florida die bloeit met grote witte schutbladen en een purperrode herfstkleur geeft. Hoog rendement en gespreide sierwaarde Uit dit overzicht van planten waarvan U dubbel kunt genieten kunt U planten kiezen die een hoog rendement aan sierwaarde geven en die tevens door de sprei ding van die sierwaarde over de verschillende seizoenen Uw tuin het gehele jaar door interessant maken. De vlinderstruik brengt kleur door bloemen en vlinders Vrijdag 16 mei 1986 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 13