John Sinke: "Het is hier in Canada geen vetpot..." Kwotum Verschillen Geen vetpot Gestopt Strenge wetten Op ons verzoek heeft de heer John Sinke uit Atwood, Ontario in Ca nada enige impressies neegeschreven over het boerenbestaan op het platteland van Canada. De heer Sinke is akkerbouwer en heeft zich in de vijftiger jaren in de Noordoostpolder gevestigd. In 1984 is hij van daar geëmigreerd naar Canada. Hieronder volgt zijn verhaal. Het bedrijf van Sinke in een winters beeld. John Sinke Elke week kun je dit tafereel zien op een aantal plaatsen in Canada. Deze eerste blanke bewoners leven nog vrijwel net zo als 300jaar geleden. Let ook op het gevarendriehoekje achter op de rijtuigen. "Helaas kan ik over het boer- zijn nu in Canada niet veel opti mistische berichten geven. Aller eerst zal ik u vertellen waar wij zitten en wat voor type farms wij hier hebben. Wij wonen in Zuid Ontario, twee uur rijden van To ronto, richting west naar Lake Huron, bij de plaats Listowel. Het is hier vrij vlak land waar door het ook gedraineerd wordt wat de opbrengst zeer verhoogt maar het is een kostbare zaak want het komt op ruim $500 per acre (=- 1 ge met). De kavelgrootte hier is 100 acre en de oppervlakte varieert van 50 tot 300 acre maar de meeste vee houderijbedrijven zijn 100 tot 150 acre.Het is hier meestal melken wat de boeren doen en dat is op het moment de beste zaak omdat de melkprijs goed is. Maar om melk te leveren moet men melk- kwotum kopen en een vuistregel is $1000 voor de koe en $5000 voor het kwotum. U begrijpt, dat als je dan 40 dollarcent voor 1 li ter melk krijgt en je moet als jon ge boer beginnen met een rente van 12 tot 14% het niet zo ge makkelijk is. Tevens komt het pachten van bedrijven hier haast niet voor en is er hier ook geen pachtwet. Mocht het tot een overeenkomst komen tussen de eigenaar van de farm en iemand die koeien en kwota heeft, dan wordt maandelijks* als de melk- cheque komt, afgerekend tegen een vooraf afgesproken per centage. Hier in het gebied zijn zeer grote verschillen in het beboeren van bedrijven. Je hebt ultramoderne bedrijven waarvan de farmer via de komputer vanuit z'n huis alles in de stal kan waarnemen en z'n buurman kan een Mennoniet zijn die geen elektrisch heeft noch een traktor of enige andere moderne voorzieningen heeft. Hij bewerkt zijn land met paarden en ver plaatst zich met paard en rijtuig. Deze Mennonieten leveren geen melk maar room daar de melk hier gekoeld bewaard moet blij ven en zij dus geen electriciteit hebben. Ook gebruiken ze prak tisch geen kunstmest en spuiten ze niet.Toch zijn het over het al gemeen goede boeren. Ze gebrui ken veel dierlijke mest en zorgen Belgische paarden die de heer Sinke houdt voor het eigen bedrijf en voor het fokken. voor een goede rotatie van de ge wassen. Zo telen zij veel klaver, gerst en haver. Doordat^ het melkkwotum zo duur is verko pen vele farmers hun koeien en kwota en beginnen een varkens bedrijf. Zo zijn er de laatste ja ren veel schuren verbouwd of nieuw bijgebouwd. Financieel is het voor de varkenshouders goed de laatste jaren maar ook hier wordt gevreesd dat er teveel var kens komen. Door de akkerbouwers worden hier veel maïs, sojabonen, witte bonen en tarwe geteeld. De prij zen voor maïs zijn erg laag: 3 dollar de bushel (40 bushel 1 ton) dus 120 dollar per ton. Als men rekent 100 tot 130 bushel van een acre en een kostprijs van 250 dollar per acre dan is dat ook geen vetpot. Er worden dan ook veel bedrijven te koop aangebo den voor prijzen van 50 tot 100% lager dan 8 jaar geleden. Laat ik het duidelijker stellen: een 100 acre farm werd 7 a 8 jaar geleden verkocht voor 200 a 250.000 dol lar. Dit zelfde bedrijf is nu soms tot de helft van de waarde van toen gedaald. U begrijpt dat sommige mensen, als hun leningen zijn betaald, nog net zo ver zijn als toen ze be gonnen. Gelukkig komt dat niet zo erg veel voor, maar nog enkele van deze jaren en de meeste re serve bij de graanboeren is op Voor aardappelen is nu geen uit breiding mogelijk daar de laatste jaren de prijzen hier erg slecht wa ren. Enkele grote Potato Far mers met enkele honderden acres aardappelen zijn er mee gestopt omdat er geen afzzet meer voor is. Zo verwacht men voor de tar we voor het komend jaar 15 tot 20% daling van de prijs. Van daag, 2 april, zijn de eerste boe ren het land opgegaan met de kunstmeststrooier. Zo is het hier veel later dat men het land in kan gaan dan in Nederland.(Dit jaar is daarop een uitzondering (red.)). Als men voor half april zaait is het winst. Vorig jaar be gonnen we op een dinsdag te zaaien en 's zaterdags stond de gerst boven. Men valt dus zo van de winter in de zomer. De winters zijn hier streng met veel sneeuw maar je hebt mooie zomers. Ja, ik schrijf zo maar wat op, ik kan nog vele andere zaken op papier zetten zoals het fiskale of de ver koop van boerderijen aan immi granten. Maar dat is momenteel erg in opspraak daar vele mensen met goede wil maar met weinig ervaring van zaken doen in Cana da er zeer bekaaid vanaf komen. Wat het milieu betreft zijn hier strenge regels, vele spuitmiddelen die in Holland gebruikt worden zijn hier niet vrijgegeven. Wat de mest betreft: voor nieuwbouw zijn hier strenge regels, en lozing van gier in oppervlaktewater is streng verboden.Dit mede in ver band met het feit dat de meeste farmers een eigen waterbron heb ben voor hun drinkwater. Verder zijn hier veel minder obstakels voor de bedrijfsvoering dan in Nederland. Verbouw en nieuw bouw is aan soepele regels ver bonden. Meestal komt de bouw- inspektie éénmaal om te zien of solide wordt gebouwd en of niet te dicht bij de weg wordt ge bouwd. maar geen schoonheids kommissies of andere instanties belemmeren je hier. Zo wordt de graanoogst nog op honderden bedrijven gedaan in Ontario. Mennonieten gaan ter kerke. Voor vervoer dienen paard en rijtuig. Deze paarden zijn erg snel en kunnen zeer lang het tempo volhouden. Ze zijn ongeschikt voor het werk op het land. Meestal zijn het telgangers. Sneeuwblazen een bezigheid die soms meermalen per dag moet worden uitgevoerd. 12 Vrijdag 16 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 12