M.A.S.-B - nieuwe stijl aan de R.M.A.S. te GOES A. Vogel's Bezoekerscentrum en kruidentuinen aan Drontermeer In gebieden met veel meidoorns veel hogere kans besmetting bakterievuur Uit enquête onder fruittelers blijkt: M.A.S.-B voor wie? M.A.S.-B - praktijkgericht M.A.S.-B - praktijk en stage M.A.S.-B - Nieuwe stijl Teeltverbod van voor bakterievuur gevoelige planten op komst Direkteur Geuskens verlaat MLS Breda Om enig inzicht te krijgen in de aantasting van de fruitpercelen door bacterievuur is door de kring Zeeland/West Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie in 1985 onder de fruittelers een enquête gehouden. Uit de verkregen cijfers blijkt o.a. dat per hektare ongeveer 24 uren besteed zijn aan kontrole en opruiming van aange taste perebomen. De besmetting bleek in 1985 vrij ernstig te zijn, on danks de relatief minder gunstige weersomstandigheden voor verspreiding van deze bakterie. Over het gehele zuidwesten gerekend werden gemiddeld ongeveer 20 bomen per hektare aangetast. Met na me in de gebieden waar veel meidoorn aanwezig was bleek de kans op besmetting heel wat hoger te liggen. Al jaren bestaat er een 2-jarige M.A.S.-B-opleiding naast de 3-jarige M.A.S.-A-opleiding. Een korte beroepsopleiding voor de toe komstige agrarische ondernemers en medewerkers. Wél sterk verschillend van de één jaar langer durende A- opleiding. De M.A.S.-B is dé aansluiting op de vooropleiding L.A.S. en L.T.S. (mi nimum 4 vakken B-niveau) en biedt goede mogelijkheden voor M.A.V.O.-leerlingen, die niet aan de toelatingsvoorwaarden voor de A-opleiding voldoen. Belangstellig voor het bedrijfsgebeuren is noodza kelijk voor deze praktijkgerichte be roepsopleiding. Velen denken bij praktijkgericht on derwijs aan praktijkonderwijs ofwel praktisch aan de slag zijn. De prak tijk is echter anders. Veel leerlingen hebben al veel gewerkt in de praktijk. Voor het leiden van een akkerbouw- vee- of fruitteeltbedrijf is echter meer nodig dan alleen werken met de handen en werktuigen. Voor be drijfsleiding of bedrijfsvoering is in zicht en kennis vereist op het gebied van financiële zaken, gewassen, grondgebruik, werktuigen, verwer king van vakbladinformatie, het meepraten in landbouworganisaties enz. Het is dus noodzakelijk dat in de B- opleiding veel aandacht wordt besteed aan taalvaardigheid, reken- vaardigheid en de maatschappelijke organisatie. Deze theoretische vak ken bieden de belangrijkste basis voor de praktijkvakken. Wat is het nut van een praktijkvak als men de inhoud hiervan niet in "de praktijk" kan verwoorden en met kollega-ondernemers niet kan uitwisselen? PRAKTIJKGERICHT - opleiden wordt in de B-opleiding gerealiseerd door in de praktijkvakken de be drijfssituatie als uitgangspunt te ne men. Hierbij wordt de "vertel- vaardigheid" van de leerling ontwik keld om zijn praktijkervaring bin nen een groep en/of lesonderwerp bespreekbaar te maken. De vakken bodemkunde, be mestingsleer, economie, planten teelt, plantenziekten, veeteelt, voe derwinning, techniek en lassen ne men speciaal in het tweede kursus- jaar ruim 80% van de tijd in beslag. Bij de vakken techniek en lassen moet men óók die praktische vaar digheid toepassen en vergroten. STAGE biedt in deze opleiding naast het werken op het "eigen" be drijf de mogelijkheid om de prakti sche vaardigheden te vergroten. Praktisch werk verrichten op een vreemd bedrijf, 100 km van huis, gedurende 8 weken, is een geheel an dere zaak dan thuis. Hier wordt men door anderen van instrukties voorzien en beoordeeld. Dat vraagt meer denkwerk bij de praktische uitvoering en stimuleert tot een goed resultaat in vaardigheid en kwaliteit. Een praktijkgerichte opleiding waar bij alle mogelijkheden benut worden om het bedrijfsgebeuren in de oplei ding op de voorgrond te plaatsen. De toekomstige ondernemer kennis te laten nemen van de vele faktoren die samen "bedrijfsvoering" wor den genoemd is een doel op zich. Al 3 jaar wordt met succes het pro- jekt "aardappelkwaliteit" uitge voerd. Hierin worden door de leer lingen zelf kwaliteitsbepalende fak toren vastgesteld zoals: sorteren, uit wendige kwaliteitsbeoordeling, in wendige kwaliteitsbeoordeling, on derwatergewicht, kwaliteitseisen verwerkende handel en industrie, opslagsystemen, bewaartechnieken enz. Hierbij wordt dankbaar ge bruik gemaakt van praktijkbedrij- ven, voorlichtingsdienst, lezingen van de kwaliteitsdeskundigen uit het landbouwkundig onderzoek en de slotexcursie naar een aardappelver- werkend bedrijf. Deze projektmati- ge aanpak heeft een zeer grote over eenkomst met de bedrijfsvoering in de agrarische onderneming. M.A.S.-B - nieuwe stijl zal zich ook in de toekomst via projektmatige aanpak van bedrijfssituaties verder blijven ontwikkelen voor het oplei den van moderne agrarische onder nemers. ir. H. Laros De staatssekretaris van landbouw, A. Ploeg, heeft besloten met ingang van 1 april 1988 een landelijk verbod in te stellen voor de bedrijfsmatige teelt van bepaalde soorten voor bakterie vuur gevoelige planten. Hierbij gaat het om bepaalde grootbladige dwerg mispels (wilg- en breedbladige) en Stranvaesia's. De gekozen ingangsdatum laat toe dat al begonnen teelt van deze planten wordt voltooid en dat de daaruit voortkomende produkten nog kun nen worden verhandeld. De kring hoopt met deze enquête aan te tonen dat de wettelijke maatrege len in sommige gebieden niet toerei kend zijn, vooral daar niet, waar dijken en wegen in beheer van natuur beschermingsorganisaties zijn en on derhoud te wensen overlaat. Zonder de medewerking van de verschillende instanties en partikulieren is het voor de fruittelers dweilen met de kraan open, omdat verspreiding van deze bakterie over grote afstanden ge schiedt! Bakterievuur is een ziekte die jaarlijks voor miljoenen guldens schade ver oorzaakt aan de fruitteelt en andere bomen en struiken. Om deze ziekte te bestrijden is in 1984 een aantal wet telijke maatregelen vastgesteld. In het voorjaar van 1985 is duidelijk gewor den dat van dit verplichte onderhoud weinig of niets is terechtgekomen. Niet alleen partikulieren en natuurbe schermingsorganisaties maar ook overheden zijn in gebreke gebleven. In de loop van 1985 is daar gelukkig enigszins verandering in gekomen, eigenaren van besmette percelen maar ook agrariërs hebben medewerking verleend. Waarschijnlijk dat mede door de goede voorlichting van de Plantenziektenkundige Dienst, de pers, en anderen, de Algemene In- spektie Dienst geen noemenswaardi ge tegenwerking heeft gehad. Op 1 maart 1987 bereikt ir. F.J.V. Geuskens, direkteur van de R.K. Middelbare Land- en Tuinbouwvak- school Breda, de pensioengerechtig de leeftijd. Hij maakt per 1 augustus 1986 a.s. gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Hij zal dan afscheid nemen van de school, waaraan hij 35 jaar verbonden was, waarvan 28 jaar als direkteur. Het officiële afscheid vindt plaats op 6 juni a.s. De receptie, waarbij oud leerlingen en belangstellenden uit de kring van het agrarische bedrijfsleven en het Land- en Tuinbouwonderwijs van harte welkom zijn, wordt op 6 ju ni a.s. van 16.30-18.30 uur gehouden in de aula van de school, Frankentha- lerstraat 7 te Breda. Tot opvolger van dhr. Geuskens is per 1 augustus 1986 benoemd de heer ir. H.W. v. Pol. De heer v. Pol is mo menteel adjunkt-direkteur aan de M.Tu.S. te Venlo. Bloeiende wilde meidoorn: dé infektiebron van bakterievuur. Deze dient dan ook zó te worden gesnoeid dat ze niet in bloei kan komen. Dit onderhoud dient volgens de Beschikking Bestrijding Bakterievuur 1984 te worden uitgevoerd tussen 1 november en 1 april. Heeft u dus op dit moment nog wilde meidoorn in bloei staan dan loopt u grote kans op een proces verbaal plus de mogelijkheid dat het achterstallig onderhoud op uw kosten door de Plantenziektenkundige Dienst ter hand wordt genomen. Per 1 mei 1986 is Nederland een, zowel rekreatieve als leerzame, at- traktie rijker: het A. Vogel Bezoekerscentrum "De Vierjaargetijden" met de aangrenzende kruidentuinen. Deze 4 hektare kweektuinen voor geneeskrachtige planten, gelegen aan het Drontermeer nabij het pitto reske stadje Elburg, trekken ieder jaar tussen april en augustus reeds meer dan 10.000 bezoekers. In het nieuwe Bezoekerscentrum krijgt het publiek nu het gehele jaar door voorlichting over organisch/biologisch tuinieren, o.m. door exposities en dia- en videopresentaties in speciaal daarvoor ingerichte projektie-ruimten. Het bezoek wordt gekoppeld aan een bedrijfsrondleiding door het op hetzelfde terrein gelegen Laboratorium Biohorma, waar de verwerking van plant tot mens- en milieuvriendelijke geneesmiddelen (Alfred Vo gel) plaatsvindt. In het seizoen kan men dan tevens de indrukwekkende kweek- en sier- tuinen bezoeken met ruim 300 geneeskrachtige planten en heesters. Vooral bij mooi weer is het goed toeven in de Vogel-tuinen, een levend museum, waar kronkelende klinkerpaadjes en prieeltjes een wandeling tot een waar genoegen maken. En leerzaam is het ook, vooral onder leiding van de speciaal opgeleide gidsen, die de gasten wegwijs maken in de wondere wereld van de geneeskrachtige flora. Zo ziet men er de Vuurwerkplant (Dictamus albus), die bij warm weer olie afscheidt, die men kan aansteken; de Wonderboom (Ricinus communis), die binnen een jaar maar liefst 2lA meter hoog wordt en waar de wonderolie van daan komt; de beroemde Rode Zonnehoed (Rudbeckia purpurea L.) en de kolossale bladeren van het Groothoefblad (Petasites hybridus (L) G.M. et Sch.). Er is een zandtuin (met o.a. valkruid, vossebes, bleek gele hennepnetel en gamander) en een bostuin (met o.a. deelkruid, daslook, hop, kervel en zilverkaars. Ook treft men in de Vogel tuinen ver- verfplanten aan zoals saffraancrocus, echt walstro, verfbrem en "an tieke" planten als meekrap en mispels. De ligging van de kweektuinen, ver weg van vervuilende industrieën, is een ideale voorwaarde voor or ganisch/biologisch kweken, waarbij het groeiproces niet wordt gefor ceerd, maar wordt gestreefd naar de natuurlijke harmonie. Het gebruik van kunstmest, pesticiden, herbiciden en fungiciden is bij voorbaat uit gesloten. Een bezoek is leuk te kombineren met andere bezienswaardigheden op de Veluwe, in de Flevopolders, het historische Elburg zelf (o.m. Visse- rijmuseum, touwslagerij, palingrokerij) of met watersportrekreatie op het Dronter- en Veluwemeer. De verschillende rondleidingen duren tussen de VA en 3 uur en be ginnen s morgens om 08.45 uur (laatste 14.00 uur). Alle werkdagen geopend en in het seizoen zijn er extra rondleidingen op woensdaga vond (19.00 uur) en zaterdag (10.00 en 13.15 uur). De toegang kost niets en bezoekers krijgen bovendien een gratis kopje koffie en bij ver trek een leuk aandenken mee. Bij de gehele inrichting is speciaal ook rekening gehouden met bezoek van invaliden en ouderen. Geïnteresseerden kunnen zich (in verband met de grote belangstelling in het seizoen liefst ruim tevoren) telefonisch opgeven bij het Bezoe kerscentrum zelf (tel.: 05250-7373) of bij de VVV-Elburg (tel.: 05250-1520). Overzicht bloeitijden van enkele belangrijke plantensoorten: Avena sativa - juni Belladonna - juni/augustus Convallaria - mei/juli Echinacea - juli/oktober Hypericum - juni/september Petasites - maart/april Symphytum - mei/augustus Solidago - juli/oktober Valeriaan - juni/september Viola tricolor - april/oktober Vrijdag 16 mei 1986 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 11