Dit voorjaar veel grasland doorgezaaid Luctor Banden Hulst in nieuw, modern bedrijfspand Hoog percentage Goede (droge) mest levert toeslag op Uien-export in laatste week april boven de 10.000 ton Mede als gevolg van de vorst in de afgelopen winterperiode, is er in Nederland nogal wat schade aan het grasland ontstaan. Echter, niet alleen de vorst kan als oorzaak van uitwintering worden aangewezen. Ook percelen, waarop tijdens de winter mest is uitgereden en perce len die de vorige herfst een hoge stikstofgift hebben gekregen, al of niet in kombinatie met een korte stoppel, hebben te lijden gehad. Men kan echter ook weer onderscheid maken tussen de veen- en kleiwei- destreken en de hoge zandgronden. De klei- en veengronden vertoon den duidelijk minder uitwinteringsverschijnselen dan de zandgronden (2- en 3-jarige percelen), maar ze kwamen zeker voor. In het kader van de discussies rond de hoogte van de heffingen en bodem-prijzen wordt thans het zoe klicht nog eens gezet op de heffin gen. Gevarieerde heffingen die no dig zijn om een zo goed mogelijk kostendekkend beleid te kunnen voeren. Plombe-heffing De plombe-heffing is de heffing die geldt voor alle gecertificeerde partij en pootgoed van de klassen S t/m B. De klasse C is dus hiervan vrij gesteld. Dat is destijds gebeurd om in het kader van de zgn. a.t.r. aardappelteeltregeling verplicht gebruik van de NAK-gecertificeerd pootgoed, een goedkope gebruikers klasse in te voeren. De plombe heffing wordt verder ingedeeld in twee groepen: I 0,40 per 100 kg Voor alle gecertificeerde partijen, waarvan de onderste maat 45 mm of hoger is (b.v. 45/50, 45/55, 50/60 enz), alsmede de sorteringen 35/60, 35/65, 35/70 enz. II7 0,80 per 100 kg Voor alle gecertificeerde partijen pootgoed, waarvan de grootste maat 45 mm of kleiner is (b.v. 25/28, 28/35, 28/40 en 35/45), alsmede ook voor partijen waarvan een ge deelte kleiner en een gedeelte groter is dan 45 mm tot een maximum van 55 mm (28/50, 28/55, 35/50 en 35/55). Bij normale ha-heffingen, die vele jaren hebben gegolden van 150, per ha, is er bij gemiddelde op brengsten ongeveer een evenwicht tussen heffing per 100 kg en die per ha. Wanneer men duidelijk hoge op brengsten per ha heeft, betaalt men wat meer via de plombe-heffing en wanneer men lagere opbrengsten per ha heeft, betaald men wat meer per oppervlakte. We kunnen ook zeggen: wie meer per ha Iaat certificeren draagt meer bij aan de Stopa-fondsen dan wie weinig of niets laten certificeren. Dat gebeurt nog wel eens in jaren dat de consumptie-prijzen hoog zijn en de grove maten hun weg vinden in de consumptie-sector. Het zal de doordenker duidelijk zijn dat de plombe-heffing van tevoren moet worden vastgesteld en beleidsmatig goed moet worden gewogen om o.a. het "weglopen" te voorkomen. Na deze misschien wat ingewikkelde uiteenzetting een wat eenvoudiger afronding. Het gemiddelde van de heffingen van 0,40 en 0,80 per 100 kg be droeg gedurende een lange reeks van jaren ongeveer 0,70 per 100 kg. De totale jaarlijkse opbrengst ligt dan in de buurt van 5 miljoen a ƒ6 miljoen. De Areaal-heffing Eigenlijk moet gesproken van hef fingen, want er zijn 3 vormen van areaal-heffingen, nl. de basis-heffing, de heffing per ras, de calamiteiten-heffing. Gedurende een lange reeks van jaren was de basisheffing 150,per ha d.i. over het door de NAK goedge keurde areaal, dus inclusief de na- controle. Nog eens duidelijk gezegd: men be taalt geen areaal-heffing over de op pervlakte die te velde wordt afge keurd of over de oppervlakte die bij de nacontrole wordt afgekeurd (incl. phoma). En men betaalt ook geen areaal-heffing over de klasse C, de binnenlandse gebruiksklassen. Voor de aanstaande oogst is de basis-areaal-heffing opnieuw vast gesteld op 150,per ha. Met dien verstande dat deze heffing met 100,wordt verhoogd tot 250,per ha, wanneer na afwer king van oogst 1985 onze gezamen lijke fondsen negatief zouden eindi gen. Degenen die met mij, of liever gezegd met het Stopa-gebeuren heb ben meegeleefd, weten dat wij ruim schoots in het rood raken. En daar mee kan worden vastgesteld dat de basisheffing voor 1986 komt op 250,per ha. De tweede heffing over het areaal is de heffing .per ras. Deze "nahef- fing", die niet van tevoren kan wor den vastgesteld, treedt in werking bij een overschot aan het eind van het seizoen van 1000 kg of meer per goedgekeurde ha van het betreffen de ras. Deze heffing is bedoeld om rassen die een extra aanslag op de fondsen doen daar duidelijk mee te confron teren. Met name de houders van licentie-rassen (±18.000!) kunnen dat toch enigszins beïnvloeden. Ik zeg duidelijk enigszins. De groei-omstandigheden zijn moei lijk te regelen, evenmin als de luizen situatie met zijn invloed op de lengte van het groeiseizoen. Ook is vaak niet te voorzien welke vraag er zal zijn voor specifieke rassen naar spe cifieke landen. Die vraag is vaak grillig. Het volgende staatje geeft aan hoe deze heffing per ras eruitziet voor oogst 1986, dus voor deze komende oogst: overschot per goedgekeurde ha van het betreffende ras 0 - 1000 kg/ha 250,— per ha 1001 - 1500 kg/ha 300,— per ha 1501 - 2000 kg/ha 350,— per ha meer dan 2000 kg/ha400,per ha De derde heffing is de calamiteiten heffing, die al jaren geleden is in gesteld, een soort solidariteits- heffing die geldt voor extreme om standigheden. Extreme omstandig heden kunnen zomaar ontstaan door het wegvallen van een belangrijk stuk export. Wij exporteren ±70% van onze pootaardappelproduktie naar ongeveer 70 landen over de ge hele wereld verspreid. Als voor de nu aanstaande oogst besloten zou worden om de bodem prijzen te handhaven en niet met ƒ5,per 100 kg te verlagen, dan moet men er rekening mee houden dat deze derde heffing, deze calami teiten heffing kan oplopen tot 1500,per ha. En deze heffing zal dan inclusief zijn, d.w.z. inclu sief de beide andere areaalheffingen. Maar wel gelden voor elke ha goed gekeurd pootgoed in de klassen S t/m B. Als er calamiteiten ergens an ders ontstaan, zoals met de radio- aktiviteit, en er eerder tekorten dan overschotten zouden ontstaan, be hoeft uiteraard alleen maar de basis heffing te worden geïnd. A. Vermeer Er kan nog onderscheid worden ge maakt tussen uit vriezen en opvriezen. Uitvriezen wordt veroorzaakt door zeer lage temperaturen. Het opvrie zen is het gevolg van grote tempera tuurverschillen tussen dag en nacht en komt voornamelijk voor bij nieuwe ingezaaide percelen. De schrale vorst (zonder sneeuw) is vooral debet aan uitwinteringsverschijnselen Naar schatting is dit voorjaar onge veer 150.000 ha grasland doorgezaaid in Nederland, hetgeen neerkomt op 10 a 12% van het totale graslandarea al. Dit is een vrij hoog percentage, omdat de veehouder normaal gespro ken in het voorjaar een wat afwach tende houding aanneemt, zeker i i;' naarmate het seizoen vordert. Hij ziet de situatie dan even aan en wacht des noods op een gunstige nazomer. Dit voorjaar is echter gebleken dat men hierop niet wilde wachten en daarom de loonwerker opdracht gaf het veld in te gaan met de doorzaaimachines. Trouwens, dankzij de aktiviteiten van de loonwerkers is er de laatste jaren in Nederland veel gedaan aan de graslandverbetering. Werd voorheen veel gebruik gemaakt van BG-mengsels voor het doorzaai en, de laatste jaren - en zeker dit voor jaar - is er een grote vraag naar graslandmengsels die voor 100% uit rassen van tetraploid Engels raaigras bestaan. Vooral de vraag vanuit de praktijk van het VDH REVITA mengsel was overweldigend. In de laatste week van april exporteerde Nederland weer meer dan 10.000 ton uien. Sinds november vorig jaar is dit seizoen niet meer voorgekomen dat zo'n kwantum in één week geëxporteerd werd. Voor al Frankrijk, West-Duitsland en Engeland zijn goede afnemers. Op de Westduitse markt treffen we de volgende konkurrenten aan: aller eerst Spanje, dat zowel uien van de nieuwe als van de oude oogst le vert. Vervolgens Egypte, Chili, Canarische Eilanden en Zuid-Afrika die alleen uien van de nieuwe oogst exporteren. Het blad "Fruchthan- del" meldt dat de export van de Camarque uien uit Frankrijk op 20 mei a.s. van start zal gaan. Het bedrijf Luctor Banden b.v. in Hulst heeft rond Pasen dit jaar een fonkelnieuwe behuizing betrokken, op het industrieterrein buiten de stad (Afrikaweg 4). Het oude pand aan de Tivoliweg was niet alleen te klein geworden, maar bovendien moeilijk toegankelijk voor bijvoorbeeld zeer grote vrachtwagen- kombinaties. Luctor levert banden in alle soorten en maten, voor ieder voertuig. In de loop der jaren is het dienstenpakket aanmerkelijk ge groeid: balanceren en uitlijnen, schokdempers, accu's, uitlaten en ze ker niet op de laatste plaats: trans portbanden. Laatstgenoemde aktiviteit vertoont een meer dan inte ressante ontwikkeling, zelfs zodanig dat de omzet hierin die van de ban- denhandel overtreft. Ook de techniek groeit mee. In het nieuwe be drijfspand zullen machines worden geplaatst voor het confectioneren van transportbanden (stationaire persen). Het werkterrein van Luctor Banden omvat Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en België. Boeren in Brabant, die een kwalita tief betere mest aanbieden, krijgen straks een extra toeslag van de mest bank. Onder goede mest wordt vooral verstaan mest met een hoog percen tage droge stof. Daarvoor is namelijk gemakkelijker een afzetgebied te vin den en tegelijk wordt op de transport kosten flink bespaard. Dit is bekend gemaakt in een voórt- gangsreportage van de Stuurgroep Brabantse Mestproblematiek. Om de droge stof te meten is een monster- opname-apparatuur ontwikkeld. Dit apparaat, dat vorig jaar augustus al is uitgeprobeerd, werkt snel en een voudig. De aanschaf ervan kost 55 duizend gulden, waarop weer de helft subsidie kan worden verkregen. Om te komen tot een regelmatiger transport van de mest gedurende het gehele jaar, zullen er opslagsilo's in akkerbouwgebieden moeten worden gebouwd. Zoals we al eerder schreven komen er ook veehouders, die in de bouw van opslagsilo's willen investe ren. Ook mest-transportbedrijven be ginnen zich aan te melden. De Stuurgroep Brabantse Mestpro blematiek voelt veel voor het opslaan van drijfmest op de bedrijven zelf. Dan heeft de akkerbouwer meer kon- trole op de kwaliteit van de drijfmest; hij kan bovendien zelf bepalen wan neer hij de mest wil uitrijden en er komt meer kontakt tussen leverancier en afnemer van de mest. Ook het transport kan volgens de stuurgroep dan efficiënter worden. Spanje: Minder uien In Valencia, het belangrijkste Spaanse teeltgebied van uien, is men in april begonnen met de oogst en export van het vroege ras Reina de Abril. De Spanjaarden verwachten als gevolg van een inkrimping van het areaal van deze variëteit 25% minder te oogsten dan vorig jaar. In de loop van mei be gint men tevens met de oogst van de Babosa's. Hiervan zijn nog geen of ficiële produktiecijfers beschikbaar, maar op grond van de slechte finan ciële resultaten die het vorig seizoen behaald zijn, verwachten de Span jaarden per teeltgebied een areaalsin krimping van 25 tot 60%. Vorig jaar besloeg het areaal Babosa's ruim 6.000 ha. Momenteel exporteert Spanje ook nog uien van de oude oogst (Grano's). Iets hogere prijzen voor uien Nu het uienseizoen '85/'86 z'n einde nadert trekken de prijzen met het op de markt komen van de uien uit de mechanische koeling enigszins aan. Voor het eerst sinds maanden was de middenprijs van uien hoger dan die in '85. Gemiddeld bracht een kilo 8 ct op tegen 6 ct vorig jaar. In het zeer goede seizoen '83/'84 werd overigens in de aprilmaand maar liefst 90 ct/kg betaald. De stijging van het prijsni veau werd vooral veroorzaakt door een grotere vraag vanuit het buiten land. Vooral naar West-Duitsland en Frankrijk kon in de 2e helft van de maand meer geëxporteerd worden. Rassenberichten Door het PAGV te Lelystad is in sa menwerking met het RIVRO een aan tal rassenberichten voor tuinbouwgewassen uitgebracht. Het betreft de gewassen kropsla, augurk en ijssla (nrs. 715, 719, 720). Tevens zijn door het RIVRO voor enige landbouwgewassen rassenbe richten uitgebracht. Het betreft hier voederbieten en natte korrelmais (nrs. 725, 727). In deze brochures worden voor ieder gewas, per ras proefresultaten weer gegeven. Deze brochures kunnen bij genoemde instanties besteld worden. Vrijdag 16 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 10