Laat, maar niet te laat Grasland heeft veel geweten van de winter.., Koeien plots naar binnen: paniekreaktie Het bedrijf vraagt de volle aandacht Eindelijk zijn we op WALCHEREN volop met het zaaien en poten kun nen aanvangen op de eerste mei. Me nig perceel was zelfs begin mei nog niet droog genoeg om te kunnen be werken. Er was een groot verschil in werkzaamheden tussen de Nieuw- landse polders en oud Walcheren. Eind april waren de kollga's in de Nieuwlandse polders al klaar met zaaien en velen hadden al aardappels gepoot. Het is al vrij laat voor het zaaien van gerst, erwten en vlas om nog een top- opbrengst te verwachten. We kun nen alleen maar hopen dat de zomer het late voorjaar nog enigszins zal kompenseren. De alternatieven voor akkerbouwgewassen zijn nu ook niet zo hoopgevend. Ondanks alle kou en nattigheid zul len we weer vlug verlangen naar een mals buitje voor de werking van de In de LANGSTRAAT hebben we de afgelopen dagen veel zon gehad met temperaturen, waar we het vorige weekeinde nog niet van durfden te dromen. Doordat we aan het werk konden ver anderde duidelijk het beeld in de pol ders, de kale blik en koude van de afgelopen tijd is men dan snel vergeten. Hier en daar werden nog wat granen en suikerbieten gezaaid, terwijl het aardappelen poten een aanvang nam. Daar akkerbouw hier niet het over grote areaal omvat, hadden de loon werkers veel werk om de mais gezaaid te krijgen, vooral op de klei omdat de vooruitzichten wat het weer voor het weekeinde betrof, opnieuw niet zo gunstig waren. Al met al mogen we stellen dat de mais onder gunstige omstandigheden is gezaaid, hetgeen mogelijk voor een gunstige start garant kan staan. De afgelopen tijd is er hier veel gras land doorgezaaid of omgeploegd en opnieuw gezaaid. Vooral de betere grassen hebben veel geleden, hetgeen vaak een te slecht bezette graszode tot gevolg had. Toch zijn er op of na koninginnedag in onze streek veel koeien overdag de weide in gegaan en tot het weekeinde werd er overal veel geschaard, om z.g. voor te weiden. Maar dan... op zater dagmiddag komt er tussen vier en vijf uur een bericht over de radio en tele visie dat al het melkvee weer moet worden opgestald, koeien die 's mor gens de weide werden ingeschaard, moesten 's avonds weer terug naar de stal, nu eens niet van het slechte weer, nee, ons gras bevatte plots een te ho ge konsentratie radio-aktieve straling en dit zou mogelijk weer nadelige ge volgen kunnen hebben voor de te pro duceren melk. Al met al zullen wij toch onze koeien op stal moeten houden, laten wij ho pen dat dit niet gedaan is in het be lang van de politiek, om b.v. eventueel nog wat stemmen te winnen van bepaalde groeperingen. Duidelijkheid en grondig onderzoek naar de eventuele graad van besmet ting is thans van groot belang om pa- niekreakties als deze in het vervolg zo mogelijk te vermijden. Konsekwentie voor de boer is natuurlijk wel dat de winterperiode weer een week wordt verlengd. Het weidesysteem moet worden aangepast, denk b.v. aan groeitrappen en onrust in de stallen en er zal ook voor voer moeten wor den gezorgd al dan niet aanwezig en 6 bodemherbiciden en ook voor de struktuur van de grond. Zouden we alle voorjaarswerkzaam heden nu achter elkaar kunnen doen dan zullen we bij het verschijnen van dit praktijkverslagje een heel eind klaar zijn dank-zij de ruime mecha nisatie. Door de hoge temperaturen vanaf Koninginnedag hebben de rundvee houders hun dieren ook even naar buiten kunnen doen. Dit was voor veel veehouders een hele opluchting. De voervoorraden waren een heel eind op en de stalperiode was voor de dieren ook weer lang genoeg geweest. Zon en frisse lucht is voor mens en dier aangenaam. Op drie mei komt echter het bericht dat alle melkvee weer opgestald dient te worden van wege de radioaktiviteit in het gras. Het zal voor veel melkveebedrijven passen en meten zijn om de dieren nog van vreten te kunnen voorzien. tot slot de financiële kant. Een nieuw probleem lijkt geboren na de super heffing en de mestproblematiek nl. de recent door de rechter verboden zui- velstaking. Toch is een oplossing voor dit probleem van groot belang, zowel voor werknemers als voor de melkfa brieken en hun leveranciers om even tuele problemen als deze in de toekomst te voorkomen. Laten we hopen dat onze landbouwvoorman- nen hieruit leren dat net als de bon den bij akties kunnen rekénen op de werknemers, onze voormannen kun nen rekenen op de steun van veel vee houders als het gaat om de mestproblematiek en dan met name het uitrijverbod. Bekend is dat onze kring door deze maatregel zwaar wordt getroffen. Het tweede superheffingsjaar is in middels afgelopen en opnieuw hebben heel wat veehouders hun kwotum blijkbaar overschreden. Persoonlijk vind ik dit een zeer slechte zaak om dat we toch met z'n allen moeten be seffen dat we momenteel met een overschot produktie te maken hebben en we daarin ieder voor zich een eigen verantwoordelijkheid hebben, het geen we ons dan ook goed moeten be seffen. Iedereen is aan z'n kwotum gebon den, een kwotum dat de komende 3 jaar met nog eens 3% verlaagd wordt. Dit is voor veel veehouders geen ge makkelijke zaak daar zij met het hui dige beschikbare kwotum amper hun inkomen op peil kunnen houden. Toch moeten we proberen opti- De afgelopen week is er op NOORD- BEVELAND onder steeds beter wor dende omstandigheden hard gewerkt om al het zaad en pootgoed in de grond te krijgen. Gemiddeld rest er na dit weekend nog enkele dagen droog weer nodig om de laatste aardappe len te kunnen poten. Zodat als u dit leest het voorjaarswerk dan toch nog in de eerste week van mei voltooid zou kunnen zijn. In zo'n drukke week vraagt het be drijf de volle aandacht en komen krant, televisie en feestdagen op de achtergrond. Daarmee dus ook de on heilspellende berichten uit Brussel waaruit opnieuw blijkt dat we als landbouwers maar zeer weinig begrip voor alle inspanningen en nog minder waardering voor onze produkten krijgen. Zon en wind hebben de afgelopen week de veldwerkzaamheden goed op gang gebracht in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN. De eerste meidagen zijn benut om het vele werk dat nog steeds lag te wach ten zo snel mogelijk uit te voeren. Vanaf het midden van de week is vol op met zaaien begonnen. Erwten, ui en, teunisbloemen en groenbemesters moesten gezaaid worden. Ook de sui kerbieten moesten nog voor het over grote deel de grond in. We zullen hopen dat het opstalgebod van het melkvee na een week voorbij zal zijn. Wat de gevolgen zullen zijn van deze verplichte verlenging van de stalperiode is nu nog niet te voorzien. De graslanden hebben nog veel gewe ten van de winter. Hoewel er op Wal cheren niet veel grasland is doorgezaaid, moesten veel percelen toch met een vrij dunne stand begin nen. Ook door het koude voorjaar wilde de groei maar niet in het gras komen. Hierdoor vond ook geen uit- stoeling plaats en bleef de wei open. Met de komst van de warmte zagen we de weiden groeien. Voor de vee houders is het te hopen dat de mei maand ook de grasmaand wordt. We kunnen dit voorjaar weer duide lijk zien dat we sterk afhankelijk blij ven van moeder natuur en dat elke boer voor zijn omstandigheden de juiste keuze probeert te nemen. mistisch te blijven al kunnen we hier aan bijna de konklusie verbinden dat we na 5 jaar niet van de superheffing af zijn en door dit besluit van 3% ekstra verlaging van het kwotum over 3 jaar, zo goed als zeker betekent dat een superheffing die langer dan 5 jaar gaat duren. Daarbij is het van groot belang dat er melk wordt vrijgemaakt voor jonge ondernemers. Jonge boeren die alle energie en vrije tijd in het bedrijf stoppen en soms op een fanatieke ma nier bezig zijn. Jonge ondernemers die hun vee e.d. goed verzorgen en er een goede discipline op na houden om een bestaan in dat bedrijf te hebben of op te bouwen b.v. in maatschaps- vorm of i.d. Het is daarom van be lang dat onze leiders er niet om heen blijven praten, maar iets konkreets doen voor deze groep agrariërs; de be schikking superheffing wordt regel matig aangepast en dat moet hier ook mogelijk zijn. Het is daarom van belang dat er door .een goede en fiskaal verantwoorde opkoopregeling melk beschikbaar komt, zodat er melk vrij komt voor veel jonge agrariërs, die toch niet de dupe mogen worden van de hoge prij zen die er momenteel voor grond en melk betaald worden, prijzen die de jonge boeren niet (verantwoord) op kunnen brengen. Laten we hopen dat ook aan deze groep agrariërs eens duidelijk aan dacht besteed wordt, zodat ze 's mor gens met een positieve blik de dag kunnen beginnen en 's avonds opge wekt en met een lach kunnen gaan ge nieten van hun welverdiende nachtrust. Daarboven uit eigen land, waar de rechter er aan te pas moet komen om een zuivel chaos te voorkomen. Waarvan de boer denk ik dan ook weer de verliezer zou zijn Dan nog onheilspellender uit Rusland van een ramp met een kerncentrale, waarvan de gevolgen op dit moment nog erg onzeker zijn. Maar waaruit dan onmiddellijk het belang van de voedselvoorziening als eerste levens behoefte blijkt en daarmee een direkt belangrijkste bedreigingen voor vele mensen en dieren. Maar we zijn boeren en gaan weer verder en doen ons best om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken, waarvan we boer kunnen blijven, on danks of dankzij allerlei bedreigingen, dichtbij en ver af, maar wat is in de ze tijd nog ver af? Op zondagmiddag toen dit stukje ge schreven werd, was al een zeker 80% van bovengenoemde werkzaamheden achter de rug en als het weer nog een paar dagen blijft meewerken zal alles gezaaid zijn. Wel laat maar niet te laat. Ook met het poten van de aardappe len is men hier en daar bezig. Het is echter oppassen om de grond niet te forceren. Een slecht begin wreekt zich het hele jaar zeker bij de aardappel teelt. Harde kluiten die nu in de rug terecht komen komen in hët najaar weer in de cel. Ook bij de inzaai van de erwten en bieten is op de zware grond hier en daar nog wat te vroeg begonnen. Ondanks het natte voor jaar zal hier na een week weer al om een buitje regen worden verlangd. Er wordt wel eens gesteld dat we over- gemechaniseerd zouden zijn, maar onder de huidige ekstreem late om standigheden moeten we blij zijn dat met name onze loonwerkers over ve le en moderne machines beschikken. Zo kan veel werk op zeer korte tijd worden verricht; ieder die wil zaaien is snel aan de beurt. De late zaai en plantdatum van de meeste gewassen zal waarschijnlijk voorkomen dat we dit najaar weer worden gekonfronteerd met grote overschotten. Drie vorstperiodes hebben afgelo pen najaar en winter hun sporen wel achtergelaten, maar daarvan is aan de struktuur van de grond niets meer te merken. Aan zware nachtvorsten in het begin van maart hebben we in 't verleden meer baat gehad. Het natte voor jaar heeft bijna alle voordelen van de strenge vorst te niet gedaan. Geduld houden was daarom het recept voor de boeren, want we kunnen met al onze pk's toch niets dwingen. Met droge grond kun nen we alles doen en daar kunnen we ook wonderen van verwachten. De zon en de wind hebben we daarvoor nodig en die zijn ook ge komen. In enkele dagen tijds droogde het bijzonder fel en dat type weer past nu juist bij de zwa re zeeuwse klei. Op een oud wei tje en op een zandblokje konden we deze lente wat wagen, maar op het zware land niets. Nu we ge wacht hebben met de grondbewer king tot de grond goed droog was, hebben we een goed en kluitloos pootbed verkregen. Dat is de me thode welke wij wensen en daar na kunnen de ruggen met een laag toerental gefreesd worden. Te fijn fresen is een foute zaak, want de zuurstofvoorziening in de bodem wordt daardoor geremd. In de marktberichten hebben we bij herhaling vernomen, dat de grove aardappelen steeds beter in de markt liggen dan de fijnere. Omdat het moeilijker is om gro ve aardappelen te telen, zijn we er als studiegroep op gesprongen. Heel belangrijk vinden we in de ze proeven het tijdstip van rooien. Met de huidige fungiciden moet het toch mogelijk zijn om de aard appelen uit te laten groeien en ze toch vrij van 'kwaad' te houden. In eerste instantie lijkt ons dit de methode om meer gewicht en meer grovere knollen te oogsten. Met het zoeken naar een goed 4e gewas voor ons bouwplan zijn we gestopt. We zien er niets meer in, want wanneer iedereen er in slaagt, dan is er weer zo te veel van en valt er geen prijs voor te ma ken. De teunisbloemen en de kon- serventeelten hebben we als Hopelijk leidt dit tot betere prijzen dan het afgelopen seizoen, want als we aardappelen en uien onder kost prijs moeten verkopen zoals de twee achter ons liggende jaren zakt de ren tabiliteit van onze bedrijven onder het nulpunt. Tussen de drukke werkzaamheden op het veld dringt ook het nieuws uit de buitenwereld tot ons door. De veehouders die eindelijk de gras- groei op gang zagen komen moeten hun melkkoeien op stal houden van wege de radioaktieve neerslag die op het gras komt na de ramp met de Rus sische kernreaktor. Waarbij het op valt dat de overheid wel bezorgd is over de gevolgen van deze verhoog de straling, en terecht, maar zich blijkbaar niet bezorgd maakt over de financiële gevolgen die dit voor de ge troffen veehouders heeft! De prijsbesluiten uit Brussel maken duidelijk dat de tarweprijs nog eens met 10 a 12% zal dalen. In een paar jaar tijd van ƒ0.56 naar ƒ0.42 is een verlaging van ruim 25%. Dit tast de basis van het akkerbouwbedrijf toch wel heel sterk aan. Vooral ook om dat dit een verschuiving in het bouw plan naar meer vrije gewassen te zien zal geven, met alle gevolgen voor de prijs van deze produkten. We onderschrijven dan ook van har te de uitroep van onze jonge boeren: Alle boeren worden ziek van deze landbouwpolitiek! voorbeelden. Waar we wel meer aandacht aan willen gaan schen ken is het grondonderzoek. Iede re are van ons bedrijf moet gezond zijn en dat kan ook door het aal tjesadvies zo goed mogelijk op te volgen. We kunnen het meeste profijt van het onderzoek en dus van de grond trekken, als we er zelf goed aan meewerken en er studie van willen maken. We zijn pas geleden nog naar de overkant geweest. Al vanouds wa ren we een belangrijk gebied als het om vergelingsziekte, bietenke vers en springstaarten ging. De he ren en dames van het I.R.S. te Bergen op Zoom woonden bijna hier en hebben oplossingen voor diverse problemen aangedragen. Zo is het gekomen en zo is het ge gaan en daarom zijn we naar het 25-jarig dienstjubileum van de heer Kerstens van het I.R.S. gegaan. Nog maar een kwart eeuw: Een bladluis in het Zeeuwse land, wreef eens zijn oogjes uit met zand. Begin mei had hij nog geen luis gezien, de biologische bestrijding werkte al misschien. Een schrijnend tekort dreigt er aan vrouwelijke exemplaren, De mannetjes luizen zijn paraat en kunnen niet meer paren. Er is wat loos op deez planeet, zonder dat je als boer het ware weet. Doch bij nader onderzoek door het I.R.S. kregen we al dra een wijze les. Een heer, een onderzoeker van formaat, was dag en nacht voor ons paraat. Een kwart eeuw speurend door deez archipel, steeg zijn kennis en hij wist het wel. Meneer KERSTENS dus voor u de eer, want ZEELAND heeft geen luizen meer. Geluk en voorspoed zij uw deel We 'horengraag van u nog veel. L. Teller Vrijdag 9 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6