Veel vee naar veemarkten Ook april slecht voor voedingstuinbouw Invoer nieuwe aardappelen uit Cyprus in de EG Vorige week zijn er duizend stuks ge- brui ksvee meer aangevoerd op de vee markten. Dat is een stijging van 25%. Ook de aanvoer van slachtvee nam toe, maar hier was de stijging nog geen 10%. Runderen Er was vorige week een grote aanvoer op de veemarkten. Daardoor stonden de prijzen van het slachtvee onder druk en verliep de handel in melk- en kalfkoeien stroef. Deze brachten dan ook een lagere prijs op. Ook de slachtstieren noteerden lager. Behalve een werkgroep Vleeskalveren en een werkgroep Schapen komt er bij het Landbouwschap nu ook een werkgroep Roodvleesproduktie, in het kader van de belangenbehartiging. Schapen en kalveren Op de wolveemarkt is de situatie niet veranderd in de laatste week, behal ve dat voor schapen met lammeren een hogere" prijs werd betaald. Ove rigens is de handel in schapen met lammeren dit voorjaar zeer beperkt geweest. Op de kalvermarkt kan bij de vlees kalveren vanwege een beperkte slacht- kapaciteit - het aanbod onvoldoende geruimd worden. De afzet van kalfs Na januari, februari en maart blijkt nu dat april voor de voedingstuin- bouw ook een slechte maand is ge weest. De middenprijs van glasgroenten liep met 17% en die van vollegrondsgroenten met 36% terug. Grote aanbodsverschillen waren er niet. Na de stijging van de tempera tuur van vorige week is de aanvoer van groenten groter geworden met in een aantal gevallen een lagere prijs. Glasgroenten De grote vraag naar Nederlandse to maten kon het sterk gestegen aanbod vlot opnemen. De tomatenprijs liep flink op. De prijs van komkommers bleef vrij wel onveranderd, ondanks een fors gestegenaanbod. Sla trok in prijs iets aan. De aanvoer was iets groter. Bij de paprika's waren de aanvoeren Veemarkt 's Hertogenbosch Op de markt van 's Hertogenbosch werden 1 mei 176 stuks paarden aan gevoerd. De prijzen waren als volgt (per stuk): Luxe paarden van ƒ1.590,tot ƒ2.640,Voljarigen van ƒ1.490, tot ƒ2.290,2-jarigen luxe (merries) van ƒ1.290,tot ƒ2.090,2-jarigen luxe (hengsten) van ƒ1.190,— tot ƒ2.090,1-jarigen luxe (merries) van ƒ615,tot 1.365,—; 1-jarigen luxe (hengsten) van ƒ565,tot ƒ1.365,Veulens (merries) van 465,tot ƒ1.065,Veulens (hengsten) van ƒ415,tot ƒ1.065, Hitten van ƒ615,— tot ƒ1.565,—; Shetland pony's (merries) van ƒ225, tot ƒ475,Shetland pony's (ruins) van ƒ225,— tot ƒ425,—;. Jonge slachtpaarden van ƒ4,60 tot ƒ6,40 kg.gesl.gew.; Oude slachtpaarden van ƒ4,90 tot ƒ6,60 kg.gesl.gew. De handel verliep vlot, prijzen iets hoger. Biggenprijzen In de week van 12-5-1986 tot 19-5-1986 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprij- zenschema voor Zuid-Nederland van 5 mei 1986 met ƒ0,65 te worden verlaagd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,99. Attentie! In de week van 5-5-1986 tot 12-5-1986 is de kostprijs per kg varkensvlees foutief vermeld. De juiste kostprijs in deze week be droeg ƒ3,99 per kg. 18 vlees loopt goed, behalve naar Italië waar de afzet slap genoemd kan wor den. Behalve de invloed van de feest dagen is er enige verstoring door de aanpassing van de MCB's. Doordat er wat minder vraag is van de kant van de stierenmesters naar Nuka's (jonge kalveren) zijn er meer Nuka's beschikbaar voor de kalvermesterij. Toch bleef de prijs van de nuchtere kalveren vrijwel onveranderd. Varkens Met ingang van vorige week donder dag 1 mei zijn (tot 1 juni) de negatie ve MCB's in de varkenssektor voor diverse landen verlaagd of zullen niet worden toegepast. Voor Frankrijk wordt de 6,3 nu 0, voor Italië is de verlaging 6,5 naar 3,8, voor het Ver enigd Koninkrijk 10,7 naar 4,7 en voor Griekenland 41,8 naar 36,7. Dit betekent een iets grotere drempel bij eksport van varkensvlees naar derde landen. Omdat de monetaire koëffi- ciënter bij de berekening van de resti tuties (eksporttoeslagen) dezelfde blijven, ondervindt Nederland daar van ook enig nadeel. Door de (hiervoor genoemde) mone taire aanpassingen bracht het var kensvlees in Italië, Griekenland en Frankrijk een lagere prijs op. De kar vrij stabiel, maar de prijsontwikkeling was nogal verschillend, afhankelijk van soort en sortering. Aubergines waren er in ruime mate, hetgeen een sterk prijsdrukkend ef- fekt had. Datzelfde beeld gaat op voor Chine se kool. Het aanbod van andijvie nam af, maar omdat de vraag sterker terug liep, daalde de prijs flink. Spinazie werd in hoeveelheden aan gevoerd die vergelijkbaar zijn met vo rig jaar. De prijs legt evenwel nogal wat lager. Radijs bracht een lagere prijs - bij een stabiele aanvoer - op. De zomerko- ninkjes zijn er nu weer in ruime ma te. De prijs liep nogal wat terug. De aardbeienoogst in Frankrijk is dol>r de vorst en het slechte weer meer dan een week vertraagd en kon pas deze week van start gaan. Ook in Spanje De prijs van de slachtkuikenkorrel is in twee jaar tijds sterk gedaald en wel van ƒ87,— naar ƒ73,— per 100 kg. Die ƒ14,— op jaarbasis betekent voor een slachtkuiken van 1300 gram en een voederkonversie van 1,75 ruim 30 cent per slachtkuiken. Bij de daling van de prijzen van de slachtkuikenkorrel past in grote lijnen het verhaal dat gegeven werd bij het prijsverloop van het leg/batterijmeel. Alleen speelt hier de prijsontwikkeling op de vettenmarkt ook nog mee, waarbij gedacht kan worden aan die van palm- en kokosolie. De vetten- prijs ligt momenteel rond de ƒ70, tegen ƒ100,wat deze geweest is. Rekening houdende met prijsverlagin gen van andere grondstoffen, denken marktdeskundigen dat de prijs van slachtkuikenkorrel dit jaar best nog een stukje onder de ƒ70,kan ko men te liggen. Dat is bij de slachtkui- kensektor best welkom nu de Franse konkurrentie steeds meer toeneemt. kassen deden in Italië 5 cent minder per kg. Eveneens in Spanje, maar daar alleen door het marktbeeld. Bij de onderdelen doen de schouders een 10 cent lager, de hammen noteren on veranderd, behalve in Italië, de rib ben liggen goed in de markt, de prijs van de buiken staat onder druk, maar de nekken noteren 40 cent hoger, nu er weer gebarbequed kan worden. Vleuten noteerde vorige week vrijdag onveranderd, zodat - mede op grond van het marktbeeld van varkensvlees - de verwachting is dat de varkensprijs deze week niet veel veranderd. Slachtpluimvee en eieren De slachtkirikenmarkt is momenteel vriendelijk. Vanwege de feestdagen werd er minder geslacht, waardoor het aanbod voldoende was. De kon- sumptieve vraag heeft positief gerea geerd op het betere weer inde laatste weken, al leidde dit nog niet tot ho gere prijzen. De eksport van broedei- eren naar derde landen verloopt moeizaam. De eiermarkt blijft nog steeds erg zwak. Vorige week ging de prijs van de eieren nog weer verder omlaag. Op korte termijn wordt geen verbetering verwacht. Daarvoor is de afzet te klein ten opzichte van het aanbod of heeft de vorst op 13 en 14 april toe geslagen. Met welke gevolgen is nog niet bekend. Vollegrondsgroenten Rode en witte kool blijven heel goed kope groentesoorten dit jaar. De vei- lingprijs van witte kool ligt bijna een dubbeltje lager dan vorig jaar, die van de rode kool zo'n drie dubbeltjes. Ondanks dat er veel meer waspeen werd aangevoerd, bleef de prijs goed op peil. Bij breekpeen was dat niet het geval, ondanks een kleinere aanvoer. Witlof liep sterk in .prijs terug, on danks een stabiel aanvoerbeeld. Prei moest eveneens een flinke stap te rug, al speelde hier een vergrote aan voer wel een rol. Bij rode bieten halveerde de aanvoer. De prijs bleef onveranderd. Rabarber verdubbelde de aanvoer. De prijs liep met de helft terug. Aardappelen in de Gemeenschap Rotterdam noteerde op 5 mei voor de 50+ Bintjes een tot twee gulden ho ger dan voorgaande week. Het prijs verschil tussen de 50+ konsumptie met de 50+ bestemd voor de frites- industrie bedraagt rond drie gulden. Voor deze laatste werd ƒ25,50 tot ƒ26,00 per 100 kg genoteerd. De kleine maten gingen nog een gul den onderuit tot 7,00-7,50 voor de 35/50 mm. Dat de frites-aardappelen verder in prijs aantrok houdt verband met de behoefte van de industrie, die dit sei zoen weer aanmerkelijk meer aardap pelen verwerkte dan vorig jaar. Nu de nieuwe oogst later afkomt dan nor maal, wil mijn zijn behoefte veilig stellen en disponeert dienovereen komstig, wat oplöpen van de prijzen tot gevolg heeft. De uitvoer bedroeg in de week tot 26 april rond 27.500 ton. De Franse markt bleef vriendelijk en betrekkelijk vast voor de goede kon- sumptieaardappelen. In de week tot 27 april werden uit Frankrijk 6340 ton oude aardappelen uitgevoerd, bijna 4000 ton daarvan gingen naar Italië. Naar België gingen ruim 4800 ton voeraardappelen, nadat eerder grote hoeveelheden naar de Belgische droog-industrie gingen. In de ge noemde week kwamen ruim 10.000 ton primeurs binnen, waarvan 3700 ton uit Markook en bijna 3500 ton uit Italië. Spanje leverde goed 1900 ton en Israël bijna 1000 ton. In Duitsland liepen de prijzen voor wat men daar aanduidt ais festkoelen- zoals de eiereksporteurs zeggen: het aanbod is te groot om tegen redelij ke prijzen af te zetten. Zuivel De daling van de kaasprijs vorige week vrijdag in Leeuwarden is de be langrijkste verandering op de zuivel- markt (los van het feit natuurlijk dat de zuivelstaking voorbij is - althans voorlopig). Inmiddels blijft er 8 cent verschil in opbrengst bestaan tussen melk verwerkt tot kaas en melk ver werkt tot andere produkten. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Ondanks de in Brussel genomen prijs- besluiten kwam de graanhandel nog niet op gang. Het beperkte aantal werkdagen in Nederland (30/4) en in Europa (1/5) heeft daarbij ook zeker een rol gespeeld. Indien in de komen de weken de afzetmogelijkheden van de inlandse tarwe niet zullen toene men, zal er ongetwijfeld tarwe ter in terventie worden aangeboden. Dat gebeurde vorige week met gerst op grote schaal in België en Frankrijk. Van haver en rogge valt geen nieuws te melden. Op de zadenmarkt werden al weer de eerste zaken in blauwmaanzaad - oogst 1986 - gedaan. Die handel is nog spekulatief, maar speelt zich toch af op een wat hoger prijsnivo. De markt van karwijzaad is stabiel. Er Asperges uit de kas, gaven wat aan voer en prijs betreft een stabiel beeld te zien. Vorige week vrijdag zijn de eerste asperges van de koude grond geveild in Grubbenvorst. Dat is - van wege het koude voorjaar - ongeveer anderhalve week later dan normaal. De beste kwaliteit bracht ƒ28,per kg op. Groenten - algemeen Lisette van Rossum van het PGF heeft een somber marktbericht ge schreven over nieuwe groenten zoals taugé, ijsbergsla, Chinese kool, raapstelen, bleekselderij e.d. Het blijkt dat de nieuwe soorten maar traag worden opgenomen in het al be staande assortiment (nog geen 3%). 'Dat er van de nieuwe produkten wei nig herhalingsaankopen worden ge daan, geeft te denken', schrijft ze en gaat verder met 'Zijn de produkten de soorten duidelijk op. Nederland se Bintjes konden daarvan mede profiteren. Wel hebben de hogere prijzen voor de oude aardappelen wat verlaagde prij zen voor nieuwe aardappelen tot ge volg gehad, met een daarmee gepaard gaande grotere vraag. Italië is een belangrijk leverancier van primeurs en de laatste tijd neemt ook de aanvoer van Cypriotische aardap pelen in Duitsland duidelijk toe. Ook de invoer uit Marokko wint aan be tekenis, evenals primeurs uit Grieken land en Kreta. In België liepen de frites-aardappelen in prijs op. Ook in Engeland is de markt oplopend, wat mogelijkheden opent voor eksport vanaf het Vasteland o.a. Nederland en België, naast Egypte en Cyprus, alsmede vanaf de Canarische Ei landen. Van 16 mei tot en met 30 juni van dit jaar wordt het gemeenschappelijk douanetarief voor nieuwe aardappe len (primeurs) van oorsprong uit Cy prus, binnen de grenzen van een gemeenschappelijk tariefkontingent van 60.000 ton geschorst tot 9,4%. Van het eerste deel van het kwotum te weten 55.000 ton is 50.080 ton bestemd voor het Verenigd Ko ninkrijk. Het aandeel van de Benelux is vast gesteld op 2750 ton. Het tweede gedeelte, te weten 5000 ton vormt de reserve. wordt weinig karwijzaad aangeboden. Op de peulvruchtenmarkt heeft het aanbod van overtollige zaaierwten een prijsdrukkende werking gehad. Bijna alle erwten zijn nu gezaaid. De han del in kapucijners verloopt moei zaam, vanwege een vergroot aanbod. Bij bruine bonen blijft de vraag uit en zakt de markt geleidelijk onderuit. De voorraden buitenlandse bonen (Chi nese) verergert alleen maar een goe de prijszetting. Aardappelen en uien De aardappelmarkt heeft momenteel een rustig verloop. De grote(voor de frites-industrie) wisten het prijspeil te handhaven, maar de kleine zakten nog iets verder, hetgeen betekent vee- voederprijsnivo. Tot 1 april van dit jaar was de eksport van aardappelen - oogst 1985 - 600.000 ton. Vorig jaar was dat ruim 790.000 ton. Veevoeders Op de fouragemarkt is enige opleving bij de ruwvoeders, vanwege het ver plicht op stal houden van het melk vee. Maandag jl. waren er iets meer verkopen, maar van een run op ruw voeders was geen sprake. Op de grondstoffenmarkt heerste de laatste week een flauwe stemming, die mede beïnvloed lijken door de luste loze stemming op de graanmarkt. slecht verkrijgbaar? Moet er teveel voor betaald worden? Of vallen ze bij de huisvrouw of andere gezinsleden niet in de smaak?' De samensteller kan geen passend antwoord geven. Toch lijkt het ons dat dat wel moet komen. Met april is de vierde slechte maand voor de voedingstuinbouw toege voegd aan het rijtje van dit jaar. Het aanbod van glasgroenten verschilde weinig met dat in april 1985, maar de middenprijs lag 17% lager. Het aan bod van vollegrondsgroenten was iets groter dan in april vorig jaar, maar de gemiddelde prijs daalde met maar liefst 36%. Het areaal peulvruchten zal 6% klei ner zijn, vooral omdat het areaal do perwten 800 ha zal afnemen. Het areaal koolgewassen zal niet veel veranderen, al komen onderling wel de nodige verschillen voor. Zo zou spruitkool 17% inkrimpen en savooie kool 40% uitbreiden. De blad- en stengelgewassen zouden gemiddeld met 12% teruglopen, met 15% minder spinazie-areaal ca. 275 ha). De oppervlakte augurken zou 13% groter worden 4 ha). De oppervlakte wortel- en bolgewas sen zal naar schatting met 13% is ca. 425 ha - kleiner worden, vooral door een sterke teruggang van fijne peen (Amsterdamse Bak) met ruim 300 ha. Fruit Op een enkele uitzondering lagen de prijzen van de appels wat lager. In de vorige maand bestond het aanbod van appels voor bijna een derde deel uit Golden Delicious. Deze brachten ge middeld 66 cent per kg op, tegen 59 cent vorig jaar april. Bij de peren was er sprake van een prijsstijging op de veilingen. In de vo rige maand bestond het aanbod van peren vrijwel geheel uit Conference. Deze brachten ƒ1,25 per kg op, dat is 14 cent meer dan in april 1985. Bloemen en planten Vorige week kon een flinke stijging in de aanvoer van snijbloemen geno teerd worden. Moederdag a.s. zondag - is al van invloed, maar met name het mooie weer zorgde voor veel aanbod. Van de hoofdprodukten nam slechts de aanvoer van Gerbera en Cymbidi- um kl/tak licht af. Met name de Tulpen- en Narcissenaanvoer onder gingen een sterke daling. De prijzen liggen ondanks de aanbodstijging op een goed nivo. Produkten als Tulp, Narcis, Roos grootbloemig, Gypsop- hila en nog enkele andere namen in prijs af. Een vergelijking met dezelf de week vorig jaar laat een toename in het aanbod zien met een daling van de prijs. Vrijdag 9 mei 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 18