Bloemzaden vermengd met zaad andere kuituurgewassen Aardbeienteelt in emmers wint terrein Landbouwschap houdt Gasunie aan kontrakt 'Nog geen vrees voor overproduktie van jonagold' Schadelijke verontreiniging (III) Hooggespannen verwachtingen in glasteelt Voorbeelden van niet of moeilijk uit Kuituurgewas Oorspronkelijke partij Antirrhinum (Leewenbek); Aquilegia (Akeleien); Coreopsis tinctoria; Eschscholtzia (Slaapmutsjes); Godetia; Iberis; Myosotis (Vergeet-me-Niet); Nepeta (Kattekruid); Primula; Papaver; Phlox; Penstemon; Silene; deze kan tot gevolg hebben, dat het selektiewerk van jaren in één keer wordt teniet gedaan. Bovendien kan ook de teler veel schade worden be rokkend. Een voordeel is, dat in een teeltcentrum als Tholen, het personeel dat met deze machine werkt door de praktijk voldoende is geschoold en dat de machines voor dit doel tech nisch zijn aangepast. Maar desondanks blijft waakzaam heid geboden. Dus: Schone machines; neem er de tijd voor! Drogen Zaden die met de hand worden ge plukt, worden vaak op kleden of in open bakken gedroogd. Door het wegspringen van het zaad of verwaai en door de wind kan er, bij het dro gen van meerdere partijen tegelijk, zaadvermenging plaats vinden. Men dient ook hierop attent te zijn. Bij het drogen in nylonkousen, zoals dat wel bij violenzaad wordt toegepast, kan dit worden voorkomen. Bij deze me thode kan het zaad niet wegspringen. Bij mechanisch drogen dienen de cel len na het leeghalen, nauwkeurig té worden schoongemaakt. te schonen vreemde zaden Kuituurgewas Vreemd zaad Nicotiana Violen (plukgoed) tijdens drogen Setaria, Violen Koolzaden, Gypsophila Violen Duizendschoon Opslag Viool Veronica, Violen Aquilegia, Violen Eschscholtzia, Gypsophila Wortelzaad Bellis perennis (Madeliefje) Violen Verpakking Er kan ook vermenging optreden door de jute of linnen zakken die door de firma's - ter vulling - worden toegestuurd. Deze zijn niet altijd schoon. Het komt nl. voor, dat zich aan de binnenkant hiervan een laag je zaad heeft vastgehecht. Dit zijn dan vaak behaarde, gebaarde of pluizige zaadsoorten. Bij vooral kleine partij en, plukzaad b.v.b, kan dit vervelen de gevolgen hebben. De ontvangen zakken eerst kontroleren en zonodig uitkloppen. In kort bestek Vermenging met zaad van andere kui tuurgewassen kan ontstaan door: a. Opslag vorige teelt; b. Zaaimachi- ne; c. Dorsmachine/combine; d. Tij dens het drogen; e. Verontreinigde verpakking. Als men de gevaren kent, kunnen ze beter worden bestreden. Met deze ar tikelenreeks geven we U daarvoor het wapen in de hand. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" Schadelijke verontreiniging in bloem zaad wordt niet alleen veroorzaakt door onkruidzaden - (zie aflevering I en II onder deze titel) - maar ook door vermenging met zaad van andere kui tuurgewassen. Als deze zaden kunnen worden uitge- schoond is het probleem maar tijde lijk en kan dit derhalve door schoning worden opgelost. In de gevallen ech ter waar de zaden van de andere kui tuurgewassen qua gewicht, grootte en vorm gelijk zijn aan die van het oor spronkelijke gewas, is het probleem veelal onoplosbaar. Bij een ernstige vermenging maakt het voor de praktijk geen verschil of dit nu met onkruidzaad is of met zaad van een ander kuituurgewas. In bei de gevallen heeft de partij z'n han delswaarde verloren. Opslag van een ongewenst kuituurgewas is immers net zo hinderlijk als dat van onkruid. Mogelijk zelfs nog hinderlijker, daar bij gebruik van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen het effekt van deze middelen op de jonge onkruid plantjes positiever zal zijn, dan op die van het ongewenste kuituurgewas. Ook op het uiterlijk is de zaadpartij onverkoopbaar, daar de vreemde za den voor de goede zaadkenner vrijwel altijd op het oog waarneembaar zijn. Violenzaad hangt te drogen in nylonkousen. Bovendien straft bij verkoop het kwaad zichzelf, daar de aanwezigheid hiervan zich bij opkomst niet ver loochent. Hoe kan vermenging ontstaan? Op het land Vermenging kan op het land plaats vinden door opslag van op het land achtergebleven zaad van een vorige teelt. Op intensieve zaadteeltbedrijven wordt vaak zaad na zaad geteeld. Door bij de keuze van het nieuwe ge was hiermee rekening te houden, kan schadelijke verontreiniging worden voorkomen. Zaai-/dorsmachines Door achtergebleven zaad in de ma chines is al veel onheil ontstaan. Ma chines die voor dit doel regelmatig worden gebruikt, moeten snel en grondig kunnen worden schoonge maakt. Een kleine onachtzaamheid in Deze lente zullen Nederlandse telers glasaardbeien met een nieuw teelt systeem op de markt brengen. Het gaat om een teeltsysteem, waarbij de aardbeien groeien in hangende emmers, hoog in de kassen. De ver wachtingen zijn dan ook hooggespannen en de resultaten tot nu toe zien er veelbelovend uit. Er is sprake van een aantal voordelen bij de ze teelt. De producent kan bijvoorbeeld een sterkere en smakelijk aard bei aanbieden aan de konsument, terwijl de teler ook kan profiteren van een produktiestijging van 40 a 50%. (We meldden een en ander reeds in het ZLM-blad van 11 april jl.). Voorlichter P. van Osch stelt dat al 4 a 5 jaar experimenten lopen op proeftuinniveau, bijvoorbeeld in Bre da. Dit jaar is men voor het eerst op grotere schaal gestart op de bedrijven zelf. In Nederland beslaat het areaal aardbeien-op-emmers zo'n 10 ha, waarvan 7 ha onder Zaltbommel valt. Voordelen Een groot voordeel van de emmerteelt is gelegen in het feit dat de plukpalen in de kas overbodig worden, legt de heer Van Osch uit. En er valt meer licht op het gewas. Daardoor kunnen er 40 a 50% meer planten per m2 ge houden worden. Dat betekent in de praktijk dat men in plaats van 10 nu 15 planten kan opzetten. In de kas sen zijn meestal 4 planten per emmer te vinden. Al met al heeft de genoem de toename van het licht en het aan- De besprekingen tussen het Land bouwschap, de Gasunie en de Vegin over het behoud van een maksimum tuinbouwgasprijs zijn zonder resul taat afgesloten. De Gasunie blijft bij haar standpunt dat een maksimum in strijd is met een beschikking van de Europese Kommissie van begin vorig jaar. Zoals bekend stelde de Gasunie vorig jaar oktober eenzijdig de maksimum clausule in het gasprijskontrakt bui ten werking. Ook voor de periode 1986/1987 weigert de Gasunie een maksimum gasprijs te aksepteren. Het Landbouwschap is van mening dat de afspraak over een plafond van tal planten 40 a 50 procent meer opbrengst tot gevolg. De heer Van Osch noemt daarnaast een aantal an dere voordelen. Het produkt blijft schoner. Naast nog andere voordelen zijn er echter nog wel wat knelpuntjes aan te wijzen bij de teelt in emmers. Van Osch wijst daarbij met name op "wildgroei" van de planten. De teler A. van Tuyl is het daarmee eens. Hij heeft 4300 m2 staand glas in Zaltbom mel, waarvan 1900 m2 emmerteelt be treft. Hij is er pas mee begonnen. Aardbeienteler Van Tuyl: "De vege tatieve groei is enorm, we moeten de groei nog zien te beheersen. Wellicht zal door een hogere EC (maat van de voedingstoestand) een harder gewas ontstaan en zal er een rustiger groei optreden. Maar we moeten nog veel ervaring opdoen met de toediening 45 cent per kubieke meter in de gasprijs ook voor de periode 1986/1987 onverkort zijn geldigheid behoudt. In een brief aan de Gasunie heeft het Landbouwschap laten we ten dat, als de zware stookolieprijs daartoe aanleiding geeft, zo nodig langs gerechtelijke weg getracht zal worden om dit maksimum te effek- tueren. Het Landbouwschap blijft dan ook op het standpunt staan dat het op 31 mei 1985 gesloten kontrakt geheel door alle partijen moet worden nage komen zolang de kontraktpartners niet gezamenlijk tot een andere kon- klusie zijn gekomen. van die kunstmest". Overigens is er al een studieklub voor de leergierige aardbeientelers aktief. Deze studie klub is een onderdeel van de NTS en trekt veel belangstelling. De telers zijn hoopvol gestemd over de emmerteelt, maar er is behoefte aan uitwisseling van ervaring, ideeën en onderzoeks resultaten. Ook de heer Van Tuyl is overigens op timistisch over de emmerteelt. Hij zegt: "Over ongeveer 4 weken weten we veel meer over de resultaten, wan neer de stookaardbeien naar de vei ling afgevoerd zijn en de balans opgemaakt kan worden". Hij is in elk geval al tevreden over de huidige prijs van de vroege stookaardbeien, die rond de ƒ9,per kg ligt. Kosten Wat de balans opmaken betreft: te genover de extra opbrengst staan ook extra kosten. Zo zijn er extra kosten Uit een overzicht van het assortiment van appelen en peren in Europa, dat rijks tuinbouwingenieur A. Coomans gaf ter gelegenheid van de perskon- ferentie over de 2de Internationale Fruitteelt Vakbeurs te Glabbeek (26 en 27 maart), bleek dat er nog geen direkt gevaar bestaat voor een over produce aan Jonagold, iets waar voor sommige fruittelers nochtans al vrezen. De Belgische appelproduktie bedroeg in 1985 slechts 3% van de totale E.G.- produktie. Deze totale E.G.- produktie bestond uit 40% Golden en 22% Red Delicious. Volgden van Cox's en Boskoop, met Jonagold slechts op de vijfde plaats. Zo bestond slechts 1,2% van de E.G.- appelproduktie in 1985 uit Jonagold, die echter, samen met Gloster, in are aal toeneemt ten nadele van Golden. Met 45% neemt België de leiding als nodig voor de potgrond, de planten en de installatie: emmers, ophang- systeem en druppelsysteem. Soms moet daar nog bij komen buisverwar ming, ontijzeringsinstallatie en een EC-regeling. Komen die extra kosten eruit of is het de druppel die de em mer doet overlopen? Onlangs ver scheen een artikel in het vakblad Groenten Fruit, waarin" nogal een aantal bedenkingen naar voren ge bracht werden. "Verwacht van aard beien in emmers geen gouden bergen", luidde de kop en de kon- klusie. Aardbeienteler Van Tuyl daarover: "De daar genoemde cijfers vind ik voorbarig en vooralsnog te pessi mistisch. Nogmaals, over 4 weken we ten we meer, maar ik heb zeker wel vertrouwen in dit nieuwe teeltsysteem met emmers". Voorlichter Van Osch van de veiling is het daarmee eens en voegt eraan toe: "De telers moeten wel oppassen voor te luxe investeringen". Kees Appeldoorn producent van Jonagold, vóór West- Duitsland (21%) en Nederland (18%). In de andere EG-landen sa men kwam men tot 16%. Wat Gloster betreft is Duitsland de belangrijkste leverancier (54.000 ton), vóór Zuid-Tirol (20.000 ton) en Ne derland en België (elk 5.500 ton). In de evolutie van de appelproduktie in België van 1983 tot 1985 betreft, zien we een forse stijging van Jonagold (van 18.000 naar 38.700 ton) en even eens een stijging van de nieuwere va riëteiten ten nadele van de klassieke. Slechts Boskoop steeg van 40.000 naar 41.000 ton. Steunend op de in 1985 geoculeerde, pas gevormde bomen, die een goede aanduiding geven van de produktie binnen enkele jaren, worden de appel rassen in ons land als volgt gerang schikt: Jonagold 56%; Elstar 13%; Gloster 7,8%; Golden 3%; Golden (Smoothee) 2% en andere 18,2%. Ook in Nederland zien we een terug loop van de oudgedienden (met Gol den op kop), ten voordele van beloftevolle kleurrassen als Jonagold, Elstar, Gloster, Summerred en Alkmene. Uit de gegevens die ir. Coomans naar voor schoof kunnen we besluiten dat Jonagold inzake rentabiliteit de kop loper wordt van het belgisch assor timent. Na een aarzelend begin heeft ook Ne derland de waarde van dit prima ap pelras begrepen, maar hecht voorlopig toch nog meer belangstel ling aan Elstar. De kwaliteit van de Belgische Jona gold is onverbeterlijk en de stijgende vraag is een stimulans voor de teler om alles te zetten op prima kwaliteit (dikte en kleur) en zeker voor een goe de bewaring te zorgen. Een belangrijke troef in onze handen is.dat Jonagold een kind is dat veel zorgen vraagt. Het is een variëteit die niet zomaar in massa te telen is als Gloster of Golden en dus bij uitstek geschikt voor onze familiale be drijven. (Uit de Boer en Tuinder) Rijks tuinbouwingenieur A. Coomans (B.): Aardbeienteelt in emn\ers geeft rijke en schone oogst. Vrijdag 9 mei 1986 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 15