Minister Smit-Kroes geeft startsein verruiming Brabantse en Midden- Limburgse kanalen Brabantse boer zwicht voor mestpasje Veel verzet boeren tegen streekplan in Brabant Polderboeren krijgen volgend jaar teeltadvies van komputer Al 20.000 vergunningen aangevraagd bij provincie Aanleg Markerwaard zou geheel partikulier te financieren zijn Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat zal op woensdag 16 april samen met de gedeputeerden De Geus en Verhagen van Noord- Brabant en Limburg het eerste grond verzet verrichten voor de verbe tering van de Brabantse en Midden-Limburgse kanalen. Dit projekt, dat tot in de volgende eeuw in uitvoering zal zijn, omvat de Zuid- Willemsvaart, het Kanaal Wessem-Nederweert en delen van het Wil- helminakanaal. PROVINCIE GRENS BESTAAND KANAAL De verbetering van de Zuid- Willemsvaart, van oudsher een be langrijke noord-zuidverbinding voor de binnenvaart tussen de Dieze bij 's Hertogeribosch en de Maas bij Maastricht en de verruiming van het Kanaal Wessem-Nederweert, moeten volgens planning rond het jaar 2000 klaar zijn. Met de werken zal een be drag van rond 800 miljoen gulden zijn gemoeid. Het Wilhelminakanaal komt pas in de volgende eeuw aan bod. De Zuid-Willemsvaart, die in de ja ren twintig van de vorige eeuw werd gegraven, is al jaren niet meer ge schikt voor de moderne binnenvaart. Met een breedte van slechts 24 meter aan de waterspiegel is het te smal en bovendien te ondiep voor de huidige scheepgrootte en het toegenomen mo torvermogen. Over bepaalde gedeel ten van het kanaal zijn de oevers afgekalfd. Het kanaal zal over de ge hele lengte - op Nederlands grondge bied is dat 75 kilometer - op ruim 40 meter breedte en 4 meter diepte wor den gebracht. Het wordt dan - evenals het Kanaal Wessem-Nederweert ge schikt voor de zogenaamde klasse-IV schepen tot 1350 ton. Thans kunnen schepen van 600 ton deze kanalen niet vol beladen bevaren. De toegenomen industrialisatie langs het kanaal gaf mede de stoot tot de verruiming. Na de eeuwwisseling zal de Zuid- Willemsvaart opnieuw een belangrij ke doorvoerfunktie hebben voor het noord-zuidverkeer. Sluizen Bij de verbeteringswerken wordt ho ge prioriteit gegeven aan het vernieu wen van de 160 jaar oude sluizen in de Zuid-Willemsvaart. Ook de vele beweegbare bruggen moeten worden vervangen. Het kanaal Wessem- Nederweert, dat de verbinding vormt tussen de gekanaliseerde Maas en de Zuid-Willemsvaart en dat in 1929 werd voltooid, krijgt een nieuwe sluis bij Panheel. Daar zal minister Smit- Kroes het startsein voor de verbete ringswerken geven. Grondwaterstand Bij de verruiming van de kanalen wordt bijzondere aandacht besteed aan de gevolgen voor natuur, land schap en bebouwing en aan verande ring van de grondwaterstand. Het aantal sluizen in Noord-Brabant zal van 13 naar 7 worden teruggebracht, waardoor op sommige gedeelten het waterpeil zal wijzigen. De gevolgen hiervan voor de grondwaterstand, zullen door technische maatregelen zoveel mogelijk worden ondervangen. Voor de verbetering van het Wilhelmina-kanaal, die eerst na het jaar 2000 ter hand zal worden geno men, wordt een afzonderlijk uitvoe ringsplan opgesteld. Delen van dit kanaal bij Oosterhout en Dongen zijn de afgelopen jaren al verruimd. De nieuwe mestverordening van de provincie Noord-Brabant, die in december 1985 is vastgesteld, blijkt in de praktijk uitstekend te wer ken. De aanvraagformulieren voor een mestpasje stromen met dui zenden tegelijk binnen. In een tijdsbestek van enkele weken heeft de provincie niet minder dan 10.000 vergunningen afgegeven. Op 10 maart werd het eerste mestpasje uitgereikt door drs. J. de Geus, lid van Gedeputeerde Staten. Bij die gelegenheid in het Oostbrabant se Oeffeit demonstreerden agrarische jongeren tegen de nieuwe pro vinciale Verordening dierlijke meststoffen. In de praktijk blijkt het dus allemaal wel mee te vallen. Provincie wil vogels beschermen Boeren in Midden- en Oost-Brabant verzetten zich massaal tegen be perkende regels, die de provincie aan hen op wil leggen in het kader van het streekplan. Ook uit andere delen van de provincie komen be richten over verzet van de agrarische bevolking. Het gaat vooral om maatregelen ter bescherming van ganzen en weidevogels, die veelal een remmende uitwerking hebben op de uitoefening van agrarische akti- viteiten. Het genoemde aantal vergunningen zal waarschijnlijk nog worden ver dubbeld, want inmiddels hebben al 20.000 van de 24.000 veehouders in Brabant een aanvrage ingediend. De heer J. van Houtem, op het provin ciehuis werkzaam op het buro Land en Tuinbouw, verklaarde tegenover onze korrespondent dat de respons van de Brabantse boeren inderdaad veel groter is dan was verwacht. Op dit moment wordt op het provincie- Via VITAK kan de akkerbouwer met .name aktuele teeltinformatie en teelt adviezen opvragen. Hierbij kan di- rekt op omstandigheden worden ingespeeld, zoals die zich kunnen voordoen bij een weersomslag. De ad viezen en waarschuwingen zullen voor een belangrijk deel worden ingebracht door de rijksvoorlichting. Ook de re gionale weersverwachting en beurs- en marktinformatie kan via VITAK op gevraagd worden. Verder kan gebruik gemaakt worden van de adviesprogramma's van het PAGV gericht op gewasbescherming (zoals Epipré) en onkruidbestrijding in tarwe, aardappelen, bieten en ui en. Ook enkele programma's van het IMAG (zoals berekening van de werk- tuigkosten) zullen gebruikt kunnen worden. Verder staat SIVAK open voor informatie van handel en in dustrie. Vrijdag 18 april 1986 huis in Den Bosch met man en macht gewerkt aan het uitdraaien van de ver gunningen. Opvallend is dat het aanvragen-van de mestvergunningen met weinig gemor gepaard gaat. De heer Van Houtem kan zich tot dusverre nauwelijks ne gatieve reakties herinneren. 'Daar is wel een verklaring voor. In feite vindt iedere boer dat er iets moet gebeuren. Daar komt nog bij dat de landbouw organisaties aan de totstandkoming Het VITAK-projekt staat onder ver antwoordelijkheid van het SIVAK in Den Haag, een stichting die bij het Landbouwschap is ondergebracht en voor het grootste deel wordt gefinan cierd door de overheid. Het proefpro- jekt zal in de praktijk worden begeleid door ir. G. Borm van het konsulent- schap te Emmeloord. Voor de tech nische realisatie zal een bijdrage worden geleverd door de PTT en Ra bobank Komputerdiensten. Fries projekt In Friesland zal tegelijkertijd een soortgelijk proefprojekt worden op gestart voor de melkveehouderij, dat echter nogal wat meer mogelijkheden zal geven en dus ook omvangrijker voorbereidingen vraagt. Het Friese Videotex-projekt zal waarschijnlijk medio 1987 van start gaan met 100 deelnemers in het eerste, 300 in het tweede en 600 in het derde jaar. van de verordening hebben meege werkt. Dus de wil is er wel. Dat blijkt ook weer uit de reakties op het mestpasje'. Zoals bekend dient de nieuwe mest verordening ervoor om op korte ter mijn een verantwoorde afzet van de overtollige mest in het 'varkensge west' Brabant te bevorderen. De pro vincie loopt hiermee vooruit op de toekomstige landelijke wetgeving, die wat verder zal gaan dan de aanpak van provinciale staten. Het uitrijden van mest is voortaan verboden zonder vergunning van GS. Deze vergunning (het mestpasje) wordt verleend na melding van het saldo van de mestbalans, die alle vee houders moeten opstellen. Overschot- bedrijven zullen over het overschot een boekhouding gaan voeren en de loonwerkers gaan de verzorgde trans porten van het ene naar het andere be drijf melden. Van Houtem: 'Op deze manier pro beren wij een beeld te krijgen van de meststromen in Brabant, waar zich overschotten en waar zich tekorten voordoen. Daar kunnen wij ons toe komstig beleid op afstemmen'. Inzicht in de meststromen is hard no dig. Volgens de woordvoerder van de provincie treden zelfs in Brabant mesttekorten op. Dat is bijvoorbeeld op dit moment het geval, nu akkers en weilanden voor het komende sei zoen worden bemest. Aan het eind van de zomer zullen de gierkelders in het land van Hertog Jan echter weer uitpuilen... Met de nieuwe mestveror dening lijkt men, ook gezien de reak ties van de boeren, op de goede weg. Aksent jubileumkongres 60-jarig VLB op automati sering Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Landelijke Vereniging van Accountants- en Belastingadvies- buros VLB zal op 24 april in het Kur- haus Hotel een jubileumkongres worden georganiseerd. Om 16.00 uur is er voor belangstel lenden een receptie op de Kurzaal- galerij in het Kurhaus Hotel. De VLB is, zestig jaar na haar oprich ting, uitgegroeid tot een overkoepe lende vereniging van zestien accountants- en belastingadviesburos. Over het gehele land verspreid hebben de zestien VLB-leden 160 vestigingen en in totaal 2800 medewerkers. De omzet over 1985 bedroeg ruim 180 miljoen gulden. Op 4 april liep bij Provinciale Staten de termijn af waarbinnen bezwaren konden worden ingediend tegen de gedeeltelijke herziening van het Streekplan Midden- en Oost-Brabant. In dat streekplan regelt de provincie globaal wat er in de betreffende ge bieden kan worden gedaan. Zo geeft het plan aan waar veel wei devogels en ganzen broeden of rusten. In die gebieden wil de provincie ter bescherming van de vogels een aan tal gangbare agrarische werkzaamhe den aan vergunningen binden. Veel boeren zien dat als een bedreiging voor hun bedrijfsvoering. Een voorbeeld van een door de pro vincie aangewezen vogelgebied zijn de landbouwgronden onder natuurge bied De Groote Peel in de gemeente Asten. Deze gronden hebben de beti teling 'ganzengebied' gekregen, wat inhoudt dat er na vaststelling van het Inpoldering van het Markermeer is voor 100% partikulier te financieren. De stichting Initiatiefgroep Marker waard (IGM) heeft een financierings- konstruktie ontwikkeld, die aan de minister van verkeer en waterstaat is voorgelegd. Woordvoerder drs. A. Schilder van de IGM heeft dat don derdag meegedeeld. Centraal in de konstruktie staat een stichting (de Stichting Aanleg Mar kerwaard), die als projektontwikke- laar fungeert. De Rabobank heeft volgens Schilder bevestigd dat die konstruktie, waarbij het gaat om drie kontrakten, financierbaar is. Het eerste kontrakt is een aanlegkon- trakt voor de polder met de minister van Verkeer en Waterstaat. Het twee de is een afnamekontrakt met de staat, waarin deze zich bereid ver klaart de aangelegde polder in kleine gedeelten jaarlijks af te nemen. Op datzelfde moment kan de staat de streekplan geen boerderijen of stallen meer mogen worden gebouwd. De boeren aan de rand van de Groote Peel, maken daar bezwaar tegen. Het probleem in de Groote Peel is, dat de ganzen telkens ergens anders neerstrijken. Dat zou betekenen dat er keer op keer nieuwe gebieden aan gewezen moeten worden, zodat straks de hele streek met ganzengebieden is 'bedekt'. Bovendien bestaat natuur lijk de kans, dat er binnenkort gan zengebieden op de kaart staan, waar geen vogel meer komt. Uit voorlichtingsbijeenkomsten is ge bleken, dat veel boeren het plan he lemaal niet zien zitten, en er niet zelden emotioneel op reageerden. Bij de provincie zijn inmiddels binnen de wettelijke termijn vele tientallen be zwaarschriften binnengekomen. Een eksakt aantal kon men op het provin ciehuis niet geven. grond weer uitgeven aan boeren, plaatselijke overheden, natuurorgani saties en dergelijke, waardoor deze af name voor de staat budgettair neutraal blijft. Het kost de staat per saldo dus niets, aldus de IGM- woordvoerder. Het derde kontrakt wordt gesloten met partikuliere fi nanciers. Volgens de Raro kan de overheid met de Marker waard veel ruimtelijke knelpunten in Nederland oplossen. Vandaar dat de overheid ook het eigendom van de polder moet krijgen, aldus Schilder, eventueel met financiering door par tikulier kapitaal. De Rabobank Nederland heeft be vestigd dat de door de stichting ont wikkelde konstruktie, waarbij het grondafnamekontrakt met de rijks overheid uitgangspunt is, mogelijkhe den biedt voor een private financiering op de Nederlandse kapi taalmarkt. (Financieel Dagblad) 9 Vanaf begin volgend jaar kunnen 175 akkerbouwers uit Flevoland en Noord-Holland aktuele informatie vanuit een centrale komputer via een telefoonlijn op het scherm van hun televisie krijgen. Deze boeren kunnen gedurende twee jaar deelnemen aan het proefprojekt VITAK (Video Tex AKkerbouw), dat in de loop van dit jaar zal worden op gebouwd. Het systeem valt te vergelijken met Viditel van de PTT. Het betreffende gebied is gekozen, omdat de vereniging van bedrijfsvoor lichting in deze regio belangrijk voorwerk heeft verricht, zo meldt het SIVAK (Stichting Informate Verzorging Akkerbouw) in een pers bericht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9