Afscheid van de heer A. Michael Landinrichtingscommissie Nijs- en Hooglandpolder geinstalleerd President Kaunda van Zambia en minister Schoo brachten bezoek aan Rumptstad Oud-tuinbouwkonsulent ir. H. Sytstra nam afscheid van voorlichting Woensdagochtend 16 april jl. is door het GS-lid drs. R.C.E. Barbé in Hof ter Nisse te Ossenisse de Landinrichtingscommissie Nijs- en Hooglandpolder officieel geïnstalleerd. De heer Barbé daarbij zei o.m. dat het misschien wat vreemd lijkt om in een tijd van overschot ten aan verbetering van de produktieomstandigheden zoveel tijd en geld te besteden "maar het zuidwesten heeft in veel opzichten een zo danig goede struktuur dat het in de internationale konkurrentie rela tief goed kan scoren en daarom is het zaak die goede uitgangspositie juist zoveel mogelijk te versterken. Daarbij gaat het ook om, o.m. goed onderwijs en de zoetwatervoorziening. De provincie zal niet al leen met woorden maar ook met daden waarmaken dat de landbouw haar na aan het hart ligt," aldus de gedeputeerde. Namens de 3 ZLO's uitte de heer W. Sanderse zijn genoegen over het feit dat er in Zeeland op landinrichtings- gebied de laatste jaren veel aktivitei- ten zijn. "Dat is een zeer goed teken want Landinrichting blijft een be langrijk middel om produktie omstandigheden te verbeteren, de kosten op de bedrijven te verlagen om aldus een sterke landbouw de beste kansen voor de toekomst te ge ven". Het gebied behoeft in dit licht gezien volgens de ZLO-voorzitter duidelijk een sterke verbetering vooral waar het de grote versnippe ring van de percelen, en de gebrekki ge waterbeheersing betreft. Ook zei hij erg ingenomen te zijn met het feit dat de plannen door zovele belang hebbenden in het gebied worden ge dragen. Ook de direkteur van het Kadaster de heer P. van de Molen zei van mening te zijn dat het gebied Nijs en Hooglandpolder veel profijt zal hebben van de verkaveling zoals die thans op uitvoering wacht. Hij wenste de commissie veel sterkte toe bij het geven van een konkrete gestalte aan het stemmingsrapport. Hij wenste hen veel wijsheid toe bij de toedeling over een paar jaar. De inspekteur Landinrichting in Zeeland, ir. H.A. Okma sprak van een mooie start van de commissie nadat deze voor het eerste deel van haar examen-de voorbereiding- met vlag en wimpel is geslaagd getuige het feit dat ruim 70% van de uitge brachte stemmen vóór het plan zijn uitgebracht. Andere gunstige om standigheden die alle vertrouwen op een goede verdere uitvoering wetti gen zijn volgens Okma dat de voor bereidingscommissie in zijn geheel Landinrichtingscommissie is gewor den en dat haar voorzitter Baron Collot reeds verschillende ruilverka velingen mee heeft voorbereid en uitgevoerd. "U hebt alle omstandig heden mee om van het plan snel iets moois te maken. Het is daarbij van belang dat binnen afzienbare tijd re sultaten worden geboekt. Uit de planning blijkt dat nog in 1989 de akte van ruilverkaveling kan worden gepasseerd". Hij hoopte dat net als in Wolphaartsdijk de betrokkenen binnen drie jaar na de stemming op hun nieuwe kavels zullen zitten. Hij bood de leden van de commissie een exemplaar van de nieuwe Landin richtingswet aan. Het plaatsvervan gend lid van de Centrale Landinrich tingscommissie mr. J. Brinkman zei o.m. dat een van de vele voordelen die de inwerking getreden LANDIN RICHTINGSWET biedt is dat de provincie nu eerst spreekt en dan pas het Rijk. Voor het overige verandert er wat betreft de uitvoering niet zo veel. Brinkman sprak van een plan waardig voor uitvoering juist in deze tijd waarin de prijzen onder druk staan. "De baten van dit plan -dat niet duur is (kosten ruim 4 miljoen waaraan het Rijk ca. 3 miljoen) bijdraagt-zijn voor de landbouw aanmerkelijk. Hij wenste de com missie veel wijsheid toe bij het ma ken van het gebruik van haar niet ge ringe bevoegdheden. De voorzitter van de landinrichtingscommissie Ba ron Collot zei zich van die verant woordelijkheid en van die bevoegd heden bewust te zijn. Hij sprak woorden van dank aan de provincie die heeft bevorderd dat zij voor een relatief klein blok (de verkaveling omvat ca. 800 ha.) toch een commis sie van 5 personen heeft benoemd. "Opperste wijsheid is het bovendien dat de voorbereidingscommissie in zijn geheel Landinrichtingscommis sie is geworden". Hij zei te hopen dat de praktische uitvoering die de betrokken landbouwers in staat stelt juist aan de kostenkant bij de be drijfsvoering belangrijke voordelen te behalen, snel en tot tevredenheid van allen mag verlopen. Hij deed tenslotte een beroep op de provincie om haar financiële bijdrage voor verbetering van de Langeweg niet te beperken tot de verbetering van de kruin van de weg maar om ook de verbreding van de bermen daarbij te betrekken. Dat de commissie voortvarend te werk gaat mag blijken uit het feit dat woensdagmiddag reeds de eerste schatting van de grond is vast- 8eSte,d J. WIERENGA Op vrijdag 4 april j.l. heeft de heer A. Michaël, sedert 1968 direkteur van het kantoor van de Accountantsunie ZLM b.v. in Bergen op Zoom en na dien ook in St. Annaland, van kolle ga's, medewerkers en kliënten afscheid genomen. Tijdens een druk bezochte receptie in Motel "De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom werd de heer Michaël lof toegezwaaid door de heer M.J. Goud, voorzitter van de Raad van Commis sarissen, en de heer B. Veerbeek, algemeen-direkteur van de Accoun tantsunie ZLM b.v. Beide sprekers benadrukten ziin rusti ge en evenwichtige persoonlijkheid die hij in zijn 37 jaar lange carrière geweest is. Op het kantoor in Bergen op Zoom maakte de heer Michaël een sterke groei mee; mede onder zijn leiding werd het kantoor uitgebreid met Tho- len en St. Annaland; de jaaromzet steeg in al deze jaren van ƒ70.000, tot nu ƒ1,4 min. De opvolger van de heer Michaël als direkteur, wordt zoals bekend de heer J.J.C. Zegers. Ook mevrouw Michaël en kinderen, werden in de waardering betrokken, daar zij al die jaren als een stabiele basis hebben gefunktioneerd. De voorzitter van de Raad van Commissarissen de heer M.J. Goud (l.) bedankt dé heer Michaël voor zijn jarenlange inzet. waar de gemechaniseerde landbouw op het punt- staat te beginnen of net begonnen is. De goede samenwerking met het Ministerie van Ontwikkelings samenwerking mag hierbij niet onver meld blijven. Ook de deskundigen van diverse Ambassades vormen een onmisbare schakel in dit samenwer- mingsverband. Na de rondleiding werden diverse Rumptstad werktuigen aan de bezoe kers getoond, waaronder moderne hydraulische wentelploegen, grond ontsmetters, mengmestinjekteurs e.a. In het kader van dit bezoek is vooral aandacht besteed aan de land bouwmachines die bestemd zijn voor gebruik in Afrika. Men nam kenni,s van de voordelen van de kleine werk tuigen zoals een osseploeg, een eg en een speciale cultivator. Al deze werk tuigen worden vervaardigd uit moder ne materialen waardoor de levensduur aanzienlijk langer is dan van de tot nu toe in gebruik zijnde werktuigen in de Tropen. Toeleveranciers Ten aanzien van Zambia verwacht Rumptstad een sterke uitbreiding van haar aktiviteiten in dit land, getuige de grote interesse die bij de delegatie aanwezig was voor de aktiviteiten die Rumptstad in de afgelopen jaren op dit gebied heeft ontwikkeld. President Kaunda liet zich bij het eind van het bezoek lovend uit over de fabriek. Hij benadrukte dat de funktie van Rumptstad als toeleverancier voor reeds in ontwikkelingslanden als Zambia aanwezige fabrikagebedrij- ven van toenemend belang zal wor den. Het gaat hier om zowel de levering van know-how als van zgn. moeilijke onderdelen. Hij doelde hier bij onder meer op het ia 1985 in zijn land gestarte samenwerkingsprojekt tussen Rumptstad en Lenco in Lusa ka m.b.t. de produktie en assembla ge van osseploegen. Op maandag 14 april j.l. nam ir. H. Sytstra, na enkele afscheidsbijeen komsten in ander verband afscheid van z'n kollegae en oud-kollegae- voorlichters. Ir. Sytstra maakt per 1 mei a.s. gebruik van de V.U.T.- regeling na 17,5 jaar aan de Zeeuwse tuinbouwvoorlichting z'n krachten te hebben gegeven. Op 15 november 1968 werd Sytstra in Zeeland benoemd tot Rijkstuinbouw- konsulent voor Zeeland en West- Noord Brabant. De fruitteelt verkeer de juist in die periode in een grote kri- sis, waardoor helaas een gevoelige sanering werd doorgevoerd. Lag de nadruk bij het Rijkstuinbouwkonsu- lentschap in de eerste jaren bijna uit sluitend op de fruitteelt, in 1977 veranderde dit doordat toen tot een fusie van de Konsulentschappen in Barendrecht en Goes werd besloten. Ir. Sytstra heeft toen naast het fruit meer direkte bemoeienissen gekregen met de ontwikkelingen in de bollen teelt, de glastuinbouw maar zeker ook in de vollegrondsgroenteteelt. Het Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland" bestreek een zeer grote regio waarin de tuinbouw slechts met enkele "kernen" was ver tegenwoordigd. Nadat eind 1984 weer een scheiding tussen Goes en Barendrecht werd doorgevoerd, verkoos de heer Sytstra om als takingenieur Tuinbouw bij het CAT-Goes te blijven werken tot z'n afscheid. In deze laatste periode heeft hij af scheid genomen van al deze besturen en tevens van zeer veel telers, die de algemene vergadering bezochten. Op al deze bijeenkomsten werd hem dank gebracht voor zijn inzet en betrokken heid bij de ontwikkelingen van de Zeeuwse Tuinbouw en werd hem een verdiende rust toegewenst. De heer Elema en zijn vrouw drukken de vertrekkende oudkonsulent Sylstra (r.) de hand. Op dinsdag 15 april hebben President Kaunda van Zambia en Minis ter Schoo van Ontwikkelingssamenwerking de Rumptstad landbouw- werktuigenfabriek in Stad aan 't Haringvliet bezocht. De bezoekers werden rondgeleid door de produktiehal. Vervolgens is het leve ringsprogramma van Rumptstad bekeken. Daarbij werd vooral aan dacht geschonken aan de werktuigen voor dierlijke traktie. President Kaunda en Minister Schoo lieten zich vergezellen door een uitgebrei de delegatie, waaronder de Minister van Buitenlandse Zaken van Zam bia, de Ambassadeurs uit beide landen en een groot aantal deskundigen op het gebied van ontwikkelingssamenwerking in Afrika. om kwalitatief hoogwaardige werk- In het welkomstwoord door de direk teur van Rumptstad, de heer A.J. van Rumpt, werd gewezen op de jarenlan ge samenwerking die Rumptstad heeft met lokale bedrijven en projekten op agrarisch gebied in landen zoals Ma li, Ghana, Sudan, Burkina Faso en vooral Zambia. De samenwerking van Rumptstad met landen zoals Zambia spitst zich vooral toe tot het overdragen van kennis die nodig is tuigen te vervaardigen, levering van grondstoffen en onderdelen die lokaal niet verkrijgbaar zijn, en opleiding en managementadviezen t.b.v. de Afri kaanse partner. .Deze samenwerking heeft ertoe geleid* dat vele duizenden kleine landbouwwerktuigen of kom- ponenten met succes hun weg naar Afrika hebben gevonden. Ook voor de toekomst ziet Rumptstad grote mogelijkheden, vooral in die landen De Zambiaanse president Kaunda bekijkt een eenvoudige ploeg. Mevrouw E. Schoo stapt juist over een ploeg, die bestemd is om door dieren (ossen) voort te worden bewogen. Dit type ploegen wordt door Rumptstad aan Afrikaanse landen geleverd. 4 Vrijdag 18 april 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 4