VOOR m: VROIIW 'Mijn band met de Bond...' p.j. zuid geluid Kan een (oudere) vrouw zelfstandig blijven? Hoofdbestuur PJZ laat nieuwe afdeling toe en verliest er één P'J.ZrS^endd redaktie Peter Risseeuw Kursus Erfbeplanting en snoei erg goed aangeslagen op Schouwen-Duiveland onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge 'Komt het omdat ik als schoolmeisje het boek van de boekencirculatie van de Bond van Plattelandsvrouwen mocht uitpakken?. Het boek kwam uit Nisse; moeder had 12 dagen de tijd om het te lezen. Daarna werd het zorgvuldig ingepakt en verstuurd naar Wolfaartsdijk, als postpakketje. De postbode vulde de kaart in, dronk een kopje koffie en fietste weer weg! Komt het dat ik als jong meisje, met andere leden van de Zeeuwse Platte landsmeisjes mee deed aan volksdans jes op een 'Gelderse dag' van de Plattelandsvrouwen in de tuin van het Schuttershof? Of dat we meeliepen als 'maatje 40', bij een modeshow op een voorjaars vergadering van de Zeeuwse afdeling? Misschien is het pas begonnen toen ik direkt na mijn huwelijk lid werd van de afdeling Noord-Beveland, doordat een aangetrouwde nicht mij opgaf en me gelijk meenam: Leerzaam en gezellig en dat wist ik reeds van moeder! Of is het dat ik bij de geboorte van mijn eerste kindje werd verblijd met een gelukwens in de vorm van een azalea van de afdeling Noord- Beveland, ook al was ik toen in Yer- seke, vanwege de watersnoodramp in 1953? Zijn het de vriendschapspakketjes, ontvangen na die ramp, van afdelin gen in den lande, met praktische ge schenken en een persoonlijk woordje van medeleven van de geefster? Is het vanwege het plezierig werken met leden en bestuursleden in de af deling, in de provincie? Het samen plannen maken en orga niseren? Het zenuwachtig zijn voor het openingswoord, het gespannen zijn bij een vergadering, bij een bij eenkomst en het voldane gevoel daar na wanneer alles redelijk is verlopen? Het op de kleintjes letten, uitkomen met het budget, binnen de begroting blijven en het nooit tevergeefs een be roep doen op hulp in de vorm van zelfwerkzaamheid van de leden? Het meegaan met Bondsreizen en zo doende leden uit andere provincies en andere landen leren kennen, en je weer voor te nemen een andere keer niet mee te gaan omdat je veel te lang in de bus zit? Komt het omdat ik me ergerde toen ik deelnam aan een landelijke kursus, betaald uit de emancipatiepot. Leden die wat afwachtend waren, die het kritisch volgden, dat ook eerlijk ver telden, werden door de leiding de an dere dag op het matje geroepen en één deelneemster werd het onmogelijk ge maakt de kursus verder te volgen? Dat ik me toen schaamde dat zo iets in 'de Bond' gebeurde. Maar daarvan gewag gemaakt, want ook dat kan in de Bond! Is het soms de vraag voor het maken van een opstel, zoals je dat vroeger deed op school? Over een onderwerp, 'Mijn band met de Bond!?' Al deze gebeurtenissen bij elkaar be palen voor mij de binding met de Bond. Ik word ouder de Bond blijft zich ver nieuwen, maar zolang ik niet te oud ben zal ik me verbonden voelen met de Bond van Plattelandsvrouwen. Want wat zou ik het missen: De wekelijkse gymnastiekklub, Het steeds doorgeven van boek en leesportefeuille, wat ik niet zo punk- tueel doe, maar degene die het bij mij aflevert juist zeer korrekt en op tijd, waardoor ik dan besef wat ik nog aan mezelf verbeteren kan! Het lekker overslaan van een doe- of knutselbijeenkomst omdat ik me dan zo onhandig voel en dan tevens weet dat de volgende bijeenkomst weer iets heel anders biedt. Het met interesse lezen van het maandblad de Plattelandsvrouw. En de daarin voor mij 'waardevolle' stukjes uitknippen en opsturen aan de dochter, met de zekerheid dat ze het met plezier zal lezen en dat ook zij er haar voordeel mee kan doen!'. Kortgene, 28 feb. 1986. I.H. van Oeveren-de Rijke Dinsdag 15 april kwam in de "Blauwe Hand" te Bergen op Zoom weer het hoofdbestuur van de PJZ bijeen voor haar 2-maandelijkse vergadering. Het was geweldig dat er zoveel afgevaardigden aanwe zig waren. Wellicht was het slechte weer hier debet aan. Slechts 1 af deling liet verstek gaan. Hopelijk dat deze opkomst zo mag blijven. Een grote groep bleek niet zo gemak kelijk stil te houden. De voorzitster Tonny Gubbens had dan ook de han den vol om de vergadering in goede banen te leiden. Belangrijke zaken op deze vergade ring waren o.a. de beslissing of de af deling Oost- en Midden-Brabant zich nu wel of niet mag aansluiten bij de PJZ. Gelukkig voor de PJZ en de afd. Oost en Midden Brabant was de uitslag van de stemming positief, zo dat de PJZ weer één afdeling rijker is. Deze afdeling telt hoofdzakelijk agrarische leden. In de toekomst zal getracht worden er ook enig algemeen werk te verrichten. Ook zullen zij pro beren de provinciale aktiviteiten te be zoeken. Minder verheugend op deze vergadering was de korte brief van de afdeling Sprang-Capelle waarin te kennen werd gegeven dat de afdeling op de laatste ledenvergadering d.d. 14-3-'86 besloten heeft de afdelingen op te heffen. Zij kunnen de provin ciale taken niet meer volbrengen. Wel wil de groep in gewoon klubverband verder gaan. Dus op deze vergadering een afdeling erbij en eraf. Tevens is onze beroepskracht Henk Tegels (net terug van vakantie) bezig met ook nog een agrarische studiegroep op te rich ten in de buurt van Sprang-Capelle. Misschien (en dat hopen we) kan ook deze afdeling zich aansluiten bij de PJZ. Groei van onze vereniging is Vrijdag 25 april 1986 beslist nodig. Er zit nu al enkele ja ren de tendens in van steeds minder leden in bijna alle afdelingen. Dit moet gestopt worden en liever nog omgedraaid worden in een steeds stij gend ledenaantal. Een ander punt op de agenda was hoe verder met de in genomen standpunten van de 3 CJO t.a.v. het ZAJK. De afdelingen blij ken dit nogal verschillend op te pak ken. Wel is ieder van mening dat er op plaatselijk nivo overleg moet ko men met de CPJ en KPJ (indien aan wezig) en met de RAK. Dan zouden de standpunten gezamelijk eens door gelicht kunnen worden. Tevens zaten er bij de ingekomen stukken nog brieven van de afdeling Goes, de regio Zeeuws-Vlaanderen en afdeling Zevenbergen. Afdeling Ze venbergen maakt middels een brief bekend dat zij liever geen aansluiting willen met het AJW Tilburg. Dit om dat de bedrijfsvoering in het AJW ge bied (hoofdzakelijk intensieve veehouderij) heel anders is dan de landbouw in de omtrek van Zevenber gen. De afdeling wil dan ook eerst een overleg met de plaatselijke ZLM/plat- telandsvrouwen om hierbij een sa menwerkingsverband te vormen op agrarisch gebied. Het hoofdbestuur is van mening dat misschien eerst moet worden geprobeerd aansluiting te vin den bij het ZAJK, m.a.w. het werk gebied van het ZAJK iets uitbreiden. Afdeling Goes vraagt de provincie een steun van ƒ500,omdat deze afde ling met ernstige financiële problemen kampt. Deze steun wordt toegekend door het HB, wel zal deze over een periode van 5 jaar renteloos terugbe taald moeten worden. De regio Zeeuws-Vlaanderen vraagt of de de- klaratieregeling uitgebreid kan wor den met een subsidie voor internationale uitwisselingen. Ook dit wordt na een stemronde goed gevon den, alleen wordt de subsidie pas ach teraf vastgesteld aan de hand van wat in het programma subsidiabel was en hoeveel. De avond voor het HB en DB en af delingsbestuursleden is nog steeds uit gesteld. Daarom zal nu voor mei worden geprobeerd alsnog een avond te plannen met een barbecue of koud buffet of iets dergelijks. Na al deze zaken en nog meer bespro ken te hebben werd het weer de hoogste tijd voor enkele mensen om te vertrekken aangezien de boot niet wacht tot de HB-vergadering is af gelopen. Peter Risseeuw, lid D.B. m't de Gestalttherapeute Annemarie Vester sprak hierover voor de afdeling Goes. Duidelijk werd al snel dat het er niet zoveel toe doet hoe oud je bent, ieder heeft er op elke leeftijd behoefte aan om zelfstandig te zijn. Mevrouw Vester vroeg ons om met haar stil te staan bij de vragen die bij haar opkwamen als ze aan het woord zelfstandigheid dacht. Is er verschil om zelfstandig te zijn als je 40 bent of ouder? Heb je een eigen mening en durf je die te uiten? Neem je er de verantwoording voor? Durf je er een konflikt over aan? Ben je overtuigd van je eigen waarde? Kun je jezelf af en toe een schouder klopje geven? Oordeel je mild over jezelf? Kun je mild over anderen oordelen? Ben je onafhankelijk? Ze vroeg ons de ogen dicht te doen en over deze vragen na te denken. Bij na niemand deed dit, omdat we alle maal zaten te kijken of de anderen uit het gezelschap ook met de ogen dicht gingen zitten. Toen Annemarie Vester ons dit vertelde voelden we even hoe gemakkelijk we ons afhankelijk op stellen van wat anderen doen of laten. Ze raadde ons aan iedere dag een kwartiertje tijd te nemen om ons af te vragen hoe we ons voelen, uitgaan de van drie signalen die ons lichaam ons geeft: ons verstand - ons gevoel - onze energie. Ze vergeleek het leven met het beklim men van een berg. We komen van al les tegen onderweg: zonnige weiden, bloemen, maar ook rotsblokken en glibberige paden en afgronden. We doen allerlei ervaringen op die we met ons meedragen en waarvan we veel kunnen leren. Als we aan ouder worden denken, dan zien we voor ons: rimpels, grijze haren en vermin derde lichaamskracht. Maar we den ken bijna nooit aan de positieve kant; al die levenservaring die we vergaard hebben. En juist met die ervaring kunnen we als we ouder worden gaan bekijken hoe we het best zelfstandig kunnen blijven. Ieder zal hier voor zichzelf de weg moeten vinden, wel kunnen we elkaar steunen door naar elkaar te luisteren en met elkaar te la chen en te huilen. Voor onszelf kunnen we onafhanke lijk onze keuzes maken, door vertrou wen in ons eigen oordeel te hebben en ons niet van alles laten aanpraten. Soms zijn de omstandigheden moei lijk. Als je in een rolstoel zit, licha melijk afhankelijk bent, is het niet zo gemakkelijk om geestelijk onafhan kelijk te zijn, maar: HET KAN WEL! Op de vraag uit de zaal of voor jezelf kiezen egoïstisch is kwam als ant woord 'Een konstruktief egoïsme is heel gezond en positief'. Als je het zelf plezierig hebt, dan kun je vandaaruit heel wat voor anderen betekenen. Als voorbeeld: Als mijn mandje gevuld is, kan ik uitdelen, is het leeg dan heb ik niets voor anderen. Natuurlijk moet je wel rekening hou den met anderen, maar daarover kun je praten en samen oplossingen zoeken. Reakties uit de zaal toonden aan hoe moeilijk het is om positief over ons zelf te denken en onafhankelijk te zijn. Ook hoeveel pijn we vaak eerst verwerken voordat we voor onszelf om hulp en aandacht vragen. En ook hoe moeilijk het is om te luisteren naar een ander zonder direkt met ons eigen verhaal te komen of met ons oordeel klaar te staan. Het was een heel bijzondere middag meede doordat ze ons ook nog enke le heel persoonlijke dingen vertelde. Ze gaf haar gehoor iets mee waar we allemaal op een rustig ogenblik aan zullen terugdenken. Antnoinet Stork 25 april - afd. West-Zeeuws- Vlaanderen houdt op 25 april de al gemene ledenvergadering in (let op! de nieuwe "Ploeg" te Groede. Aan vang 19.30 uur. Na afloop gour metten. 25 april - afd. Oost-Zeeuws- Vlaanderen organiseert een trekker- behendigheidswestrijd op het bedrijf van de fam. Haak-de Mul te Hoek. Aanvang 18.30 uur stipt. Iedereen kan hier aan meedoen. 26 april - afd. Oost-Zeeuws- Vlaanderen voetbalt tegen de oud bestuursleden van 20.00 uur tot 21.00 uur in de Axelse sporthal. Supporters zijn van harte welkom. 30 april - afd. Zevenbergen doet mee aan de "Zevenheuvelenkamp". Ook De Tuinbouwkommissie en de Agra rische Kommissie van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zeeland, hebben in samen werking met de kring Schouwen- Duiveland van de Z.L.M. een kursus erfbeplanting en snoei in de siertuin dit jaar zijn er weer leuke spelen. Ver geet niet je droge kleding mee te bren gen. Opgeven bij Wim 01680-27160. 30 april - afd. West-Zeeuws- Vlaanderen doet mee aan touwtrek ken in de praktijkschool te Schoon- dijke voor dames en heren teams. De wedstrijden vinden 's avonds plaats. Opgeven bij Leo tel. 01173-1895. 3 mei - afd. West-Zeeuws-Vlaanderen organiseert het jaarlijks schuurfeest een geweldige overheerlijke barbe cue. Dit alles in de schuur van de fam. de Hullu aan de weg tussen Oostburg en Schoondijke. direkt - afd. Schouwen Duivelana vraagt nog spelers voor de voetbal- klub (zaalvoetbalcompetitie) en voor de volleybalklub. Bel even naar Ellen tel. 01113-1389. 5 mei - afd. Zevenbergen organiseert een trekkerbehendigheidswedstrijd. De deelname is al gesloten maar hoe meer supporters er komen hoe leuker het wordt. 15 juni - afd. Fijnaart organiseert i.s.m. NTTO een trekkertre- kwedstrijd in Klundert. Opgaves voor de boerenklasse voor 15 mei bij gebr. Endepoel tel. 01686-2601. 9 mei - afd. Bevelanden organiseren voor iedereen weer het grootse schuurfeest in Kamperland aan de Stekeldijk. De aanvang is om 20.00 uur. De kosten zijn ƒ2,voor de le den. De niet-leden betalen slechts ƒ2,meer. georganiseerd. De heer P.C.M. van Kleef (Staatsbos beheer) heeft ons in drie middagen op verschillende aspekten gewezen die bij ontwerp, aanplant en onderhoud van de windsingels horen. Na de watersnoodramp van 1953 ver rezen op een groot gedeelte van Schouwen-Duiveland windsingels met o.a. populieren. Nu, ruim 30 jaar Ia- ter, zijn deze populieren kaprijp en dus aan vervanging c.q. verjonging toe. De eerste twee lessen gingen vergezeld van het tonen van dia's en de derde les zijn we buiten geweest waar ons werd geleerd hoe te verjongen en te snoeien. Voor velen van ons ging met de in formatie van de heer van Kleef een nieuwe wereld open. De meeste aanplant van na de ramp heeft vrijwel geen onderhoud gehad, zodat nu gepoogd moet worden de achterstand hiervan op een nette ma nier in te halen. Aansluitend op deze erfbeplantings- kursus heeft Mevrouw M. Bulk van de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande twee middagen verzorgd met als onderwerp: Snoei in de Siertuin. Een middag theorie en één middag praktijk. Vanwege de vorst is niet daadwerkelijk gesnoeid, doch heel duidelijk aangewezen hoe dit te doen. Ook hier gingen bij velen van ons de ogen open. Een twintigtal deelnemers, waaronder ook een aantal mannen, volgden de erfbeplantingskursus. Bij de 'Snoei in de Siertuin' kwamen de vrouwen op draven. Persoonlijk kijk ik terug op vijf geslaagde kursusmiddagen en ik denk evenzo de andere kursisten. Er zullen over een aantal jaren best heel wat variatis in de windsingels op het Eiland te zien zijn. Deze kursus heeft daar zeker zijn steentje toe bij gedragen. H.J. v.d. Zande - Robijn 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 43