Zeeuws-Vlaamse fruittelers tevreden over de bestrijding van bakterievuur Bloemenveiling Westland start als eerste met produktvoorlichting Grote aandacht blijft geboden Bloemenveilingen in Zuid-Hollands glasdistrikt gaan nauwer samenwerken Veiling Veldhoven viert 60-jarig jubileum 19 De Zeeuws-Vlaamse fruittelers en boomkwekers zijn tevreden over de wijze waarop met name de terreinbeherende instanties Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat, Staatsbosbeheer, de verschillende waterschap pen en de afzonderlijke gemeenten het op hun gronden voorkomende bakterievuur bestrijden. Ook bestaat er veel waardering voor de wij ze waarop de Plantenziektenkundige Dienst de opsporing ter hand neemt. Dit bleek tijdens een onlangs gehouden vergadering van de Zeeuws-Vlaamse fruittelers. Bakterievuur is een ziekte die veel schade teweeg kan brengen in boom gaarden en op boomkwekerijen. Het voorkomen van deze ziekte op deze bedrijven maar ook in de omgeving ervan vanwege het grote besmettings gevaar staat daarom hoog in het vaandel van de fruittelers en boom kwekers. Om die reden heeft in 1983 ook een aktie plaats gevonden waar bij de fruittelers en boomkwekers in goed overleg met o.m. de Planten ziektenkundige Dienst en het Staats bosbeheer in Zeeuws-Vlaanderen zoveel mogelijk door bakterievuur aangetaste struiken al dan niet geheel verwijderd hebben op partikuliere ter reinen in het buitengebied. Goed overleg met Rijkswaterstaat, Provin ciale Waterstaat, Staatsbosbeheer, de verschillende waterschappen en de af zonderlijke gemeenten hebben ook bij die instanties geleid tot verhoogde ak- tiviteiten bij de bestrijding van deze gevreesde ziekte. Zowel in 1984 als in 1985 is de zorg vuldigheid bij de opsporing en de bestrijding groot gebleven hetgeen uiteindelijk tot resultaat heeft gehad dat de druk van bakterievuur op de fruitteelt- en boomkwekerijbedrijven gering is gebleven. Bovendien hebben de fruittelers en boomkwekers bij het konstateren van bakterievuur bij burgers zowel binnen als buiten de bebouwde kommen vrij wel steeds een gewillig oor gevonden hetgeen ook in die gevallen heeft ge leid tot een daadwerkelijke bestrijding. Tijdens genoemd overleg is overigens ook gewezen op een gevaarlijke keer zijde van deze tevredenheid. Wanneer namelijk de aandacht bij de opspo ring en bestrijding van bakterievuur gaat verslappen kan het gebeuren dat de verworvenheden uit de afgelopen jaren binnen een zeer kort tijdsbestek weer verloren zullen gaan. Om die reden willen fruittelers en boomkwekers gaarne wederom een beroep doen op allen die op enigerlei wijze gekonfronteerd (kunnen) wor den met optredend bakterievuur, de bestrijding blijvend met kracht ter hand te nemen in eenzelfde goede har-' monieuze sfeer als in het recente ver leden steeds heeft plaatsgevonden. Bloemenveiling Westland en Veiling Berkel hebben besloten om de samen werking - met name op kommercieel gebied - uit te breiden. De beide vei lingen denken hierbij aan de oprich ting van een zelfstandig orgaan, tussen de beide veilingen in, dat een aantal gemeenschappelijke taken zal gaan behartigen. De beide veilingen behouden ieder hun zelfstandigheid. Bloemenveiling Westland en Veiling Berkel liggen beide in het grootste glastuinbouwgebied ter wereld, het Westland en de B-driehoek, en ver wachten dit jaar een omzet van respektievelijk 1.200 en 200 miljoen gulden. Onlangs besloten de beide besturen om te bezien of uitbreiding van de samenwerking mogelijk was. Daartoe hebben de beide direkties een strategisch plan opgesteld, waarin verdere vormen van samenwerking zijn beschreven. Dit plan heeft inmid dels de goedkeuring van de beide vei- lingbesturen. Konkreet denken de twee veilingen de samenwerking vooral toe te spitsen op het kommercieel beleid. Het nieuw te vormen orgaan krijgt als belangrijke beleidstaak de aanvoerpakketten van de twee veilingen op elkaar af te stem men en aanvoer en afzet van beide veilingen te optimaliseren. Aktivitei- ten die onder supervisie van de geza- menlijke rechtspersoon kunnen worden uitgevoerd, zijn de marke ting, het relatiebeheer, de public re lations en de aktiviteiten van de beide bemiddelings-bureaus. Verder zullen Westland en Berkel de automatisering en de produktvoor- lichting gezamenlijk aanpakken. Ten slotte zal, zoals ook nu al gebeurt, op logistiek terrein worden samenge werkt. Dat zal met name het geval zijn op het gebied van fust en stapel wagens. Bloemenveiling Westland zal zich na drukkelijker profileren als het veil- punt voor de grootschalige handel en Bloemenveiling Berkel richt zich op de middelgrote en kleinschalige han del met een daarop afgestemd aan bod. De direkties van de beide veilingen zullen de plannen de komen de maanden nader uitwerken. Omzet groenten- en fruiteksporteurs in 1985 3,6 miljard gulden De Nederlandse groenten- en fruit- exporteurs hebben in 1985 een to tale omzet behaald van 3,6 miljard gulden. Dat is een toename met bij na zes procent in vergelijking met 1984. Het grootste aandeel in deze stijging is veroorzaakt door de toege nomen her-uitvoer van verse zuid vruchten door Nederlandse eksporteurs (42 procent in geld en 26 procent in volume). Deze cijfers zijn dinsdag bekendgemaakt door de al gemene nederlands bond van groenten- en fruiteksporteurs. De uit voer van in Nederland geteelde groen ten bedroeg in 1985 slechts twee procent meer dan in 1984. Dat was in hoofdzaak een gevolg van de interna tionale konkurrentie. Toch meent de eksporteursorganisatie dat ons land er alle belang bij heeft dat een vrije markt zonder belemmeringen bij in voer en uitvoer blijft gehandhaafd. Protectionistische maatregelen, ook door de europese gemeenschap, wor den daarom met kracht van de hand gewezen, mede wegens het boemeran gewezen, mede wegens het boeme- rangeffekt dat er van kan uitgaan. De landbouwkommissaris Andriessen bij diens pogingen het Europese land bouwbeleid meer in overeenstemming te brengen met vraag- en aanbodver houdingen. "Bloemenveiling Westland heeft tot taak om te zorgen voor een zo hoog mogelijke opbrengst van de aangevoerde produkten en het be halen van een zo goed mogelijk bedrijfsresultaat voor de leden. Eén van de nieuwe instrumenten om deze taak te vervullen is het geven van marktgerichte informatie aan leden en kopers. Immers, enerzijds neemt de behoefte aan dit soort informatie snel toe, maar anderzijds lijkt met name de voorlichting via de overheid langzaam maar zeker weg te vallen". Ir. H. de Boon, direkteur van Bloemenveiling Westland, konstateer- de dit tijdens de op maandag 7 april gehouden ledenkontaktavond in het restaurant Fleuresto van bloemenveiling Westland. Na intensief overleg met de overheid, de telers, en de handel heeft Bloemen veiling Westland besloten zelf in de toenemende behoefte aan marktge richte informatie te gaan voorzien. De afdeling Produktvoorlichting van Bloemenveiling Westland richt zich op het verzamelen en verstrekken van informatie vanuit het onderzoek en de praktijk. Het gaat hierbij onder meer om aspekten rond het assortiment, de oogst, de sortering, het gebruik van voorbehandelingsmiddelen, de ver pakking, het transport en de bewaring van de sierteeltprodukten. Daarnaast zal deze afdeling aktiviteiten gaan ontwikkelen ter verhoging van de op brengst bij de teler, de verdere verbe tering van de kwaliteit van het produkt en de verbreding van het as sortiment. Ook de zorg voor een ge lijkmatige aanvoer van bloemen en planten valt binnen de taak van de af deling Produktvoorlichting. Ten slot te zal zij waar gewenst de handel ondersteunen met aktiviteiten op het gebied van de afzetbevordering. Gewasspecialisten Als hoofd van de afdeling Produkt voorlichting is de heer Th. de Groot aangesteld. De Groot, voorheen voor- lichtingskoördinator bij het Consu- Vrijdag 25 april 1986 Nieuwe treur perzik Om waardevolle verrijkingen een optimale kans te geven door te breken in het sortiment maakt de Bloemenveiling Aalsmeer, vanaf maandag 7 april promotie voor de Prunus persica "Windle Wee ping". De nieuwe "Windle Wee ping" is een selektie uit de wilde perzik en heeft als bijzondere ken- i merken de treurvorm en de gevul- ide roze bloemen, waaruit echte perziken kunnen voortkomen. De kopersgerichte promotie voor de ze Prunus bestaat onder meer uit foldermateriaal bij elke verkoop eenheid in de veiling. Hierin zijn naast de kenmerken ook verzor- gingstips opgenomen. Het brede sortiment is een van de sterke pun ten van de bedrijfstak en de VBA. Maar juist door de breedte van het pakket kunnen nieuwigheden min der makkelijk voor het voetlicht komen. De VBA wil vernieuwing en verbreding onder meer door promotie-akties voor kopers sti muleren. Eerdere akties bij bloe men en planten zijn goed verlopen. Info: tel. 02977-34567. Op 17 en 18 mei viert veiling Veldho ven feest. 60 jaar geleden was het dat 35 boerenbonden, afdelingen van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond (NCB) besloten tot oprichting van de R.K. veilingvereniging van de N.C.B. G.A. Het aanvoergebied bestreek Oost- en Midden-Brabant. Belangrijkste produkten waren toen Meer eksport champignons tegen lagere prijzen lentschap Algemene Dienst in Aalsmeer, houdt zich momenteel be zig met het opstarten van de nieuwe afdeling. De Boon: "Het is de bedoe ling dat de afdeling op korte termijn wordt uitgebreid met diverse voorlich ters die elk een eigen produkt of pro- duktgroep voor hun rekening nemen. Binnen enkele maanden zullen de eer ste twee gewasspecialisten van start gaan: één voor het produkt Gerbera en één voor de potplanten. Door mid del van brochures, groepsvoorlich- ting, bedrijfsbezoeken, seminars enzovoort zal op een efficiënte en de gelijke wijze de gewenste informatie aan telers en kopers worden overge bracht". Meer voorlichting Over de verdere groei van taken van de afdeling Produktvoorlichting moet nog worden nagedacht. "Het is ook onze verantwoordelijkheid dat de te ler over de gewenste informatie kan beschikken", stelt De Boon. "Wij staan als veiling in eerste instantie niet te trappelen om de voorlichting naar een breder terrein uit te breiden. Mocht de overheid echter niet aan de aanwezige behoefte aan voorlichting kunnen voldoen, dan zijn wij bereid dit, na intensief overleg met alle be trokkenen, zelf ter hand te nemen". De handelsproduktie van champig nons is vorig jaar voor het eerst bo ven de 100.000 ton uitgekomen. De afzet verliep echter wel tegen aanzien lijk lagere prijzen dan in voorgaande jaren. Gemiddeld bracht een kg champignons slechts ƒ2,42 op tegen ƒ3,10 in 1984. Dit ruim 20% lagere prijspeil is des te teleurstellender als men bedenkt dat de eksport van zowel verse als ver werkte champignons sterk toenam. De eksport van zowel verse als ver werkte champignons verliep vlot. Aan verse champignons kon ruim 50% meer uitgevoerd worden dan in '84, bij champignons in blik/glas nam de eksport met 20% toe. Het beeld van een groot aanbod en la ge prijzen heeft zich ook in 1986 voortgezet. In de eerste 3 maanden was het aanbod ca. 10% groter in ver gelijking met een jaar ervoor, de prij zen gemiddeld 15% lager. Ook in het buitenland konden meer verse champignons worden afgezet. De eksport nam zelfs fors toe. Werd in '83 5500 ton geëksporteerd, in 1984 was het 8100 ton en vorig jaar maar liefst 12.400 ton. De eksportkwote steeg hierdoor van 9 tot 12%. Enge land bleef met 4900 ton de grootste afnemer van onze verse champignons gevolgd door West-Duitsland (2800 ton) en België (2100 ton). Vooral naar dit laatste land nam de eksport sterk toe. Het betreft vooral champignons met bestemming de Belgische verwer kende industrie. (PGF Marktinfo) EG door perenvoorraad heen De hardfruitvoorraad in de EG bestaat bijna alleen nog maar uit ap pelen. Op 1 april jl. was deze net iets boven de 1 min kg groot. Na april zul len bijna alle EG-peren verhandeld zijn en voor de konsumptie zijn we dan aangewezen op die van het ZHR. Eind maart was ruim 95% van de EG- peren al verhandeld; 1 april jl. was er nog slechts 70.000 ton in voorraad. In maart is het eerste hardfruit van de ZHR-landen geïmporteerd in de EG. Met name fruit uit Chili, Argentinië en Zuid-Afrika kunnen we regelma- o.a. bessen, doperwten, bonen, kon- traktprodukten voor de konservenin- dustrie en winterfruit. De omzet van de veiling bereikte het eerste jaar een bedrag van ƒ148.598, Veiling Veldhoven is een koöperatie van de veilingen te Den Bosch, Uden, Tilburg en Eindhoven. Aan het eind van de 60-er jaren was de samenwer king kompleet. Toen werden er plan nen opgezet voor 1 groot veilinggebouw in Veldhoven. In 1973 werd de nieuwbouw betrokken op een terrein ter grootte van 100.000 m2. Nadien toonde de omzet van groen te, fruit en champignons een snel stij gende lijn. Mede door steeds meer samenwerking met buur-veilingen, o.a. het veilen van augurken via gekoppelde klokken met veiling RBT te Breda, en onont beerlijke technische vernieuwingen zoals komputers, koelinstallaties en konditioneringscellen, ziet de toe komst er voor de koop. veilingvere niging van de N.C.B.B.A. te Veldhoven goed uit. Reden genoeg om dit 60-jarig jubi leum te vieren. Zaterdag 17 mei is de officiële feestdag voor leden en geno digden. Zondag 18 mei is een Open Dag voor iedereen toegankelijk. Op de Open Dag worden demonstra ties gegeven van de veilingklok. Ook kunnen de bezoekers deel nemen aan een speciale prijsvraag waarbij 3 fiet sen worden verloot!! De Open Dag op de veiling kan be zocht worden zondag 18 mei van 10.00 tot 17.00 uur. tig op de importmarkten aantreffen. Op de Westduitse groothandelsmark ten lagen de prijzen voor fruit van het ZHR boven die van het EG-fruit. Ze ker de eerste weken van het nieuwe aanvoerseizoen is dit het geval. Het prijsbeeld van begin april is bij zowel EG-appelen als die van het ZHR ongeveer gelijk. Dat wil zeggen lage prijzen in 1984, vorig jaar hoge re en dit jaar liggen de prijzen precies tussen die van de twee voorgaande ja ren in. De perenprijzen van het ZHR zijn nu op eenzelfde niveau als in '84 maar iets lager dan die van begin april '85. weekstaat energieverbruik Naarmate het teeltseizoen vordert wordt het verschil in produktie en ge was tussen de grondteelt en de steen- wolteelt weer groter na een lange periode in de winter bijna gelijk te zijn geweest. Net als vorig jaar is de produktie op steenwol in de acrylpla- tenkas opmerkelijk goed te noemen. Op zonnige dagen is de watergift in de steenwol 3,5 ltr/m2 per dag, waar bij 20% uitgedraineerd wordt. De meegegeven EC is 2,3 en de gemeten EC is ±2,8; de PH blijft hoog, tus sen de 6 en 7. Het gewas in de steen wol is mooi en groeikrachtig en de bloemen zijn wat groter en steviger dan in de grondteelt. In de grondteelt, die begin juni toch gewisseld gaat worden, vallen nu wat gaten door uitval. Met watergeven houden we daar nu geen rekening meer mee, omdat er straks toch ge wisseld gaat worden naar een steen- wolteelt. Daarom proberen we nu eraf te halen wat er nog in zit. In de grond druppelen we nu 2 liter per m2 per dag met een EC van 1,5. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 9338 m3 gas bij een bedrijfsom vang van 10.000 m2.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 41