Teelt van bosuitjes onder glas onbekend Snoeien Noorwegen: Natuurschoon en landbouw Agrarische Studiereizen 1986 Bosuien zijn in ons land een miniteelt- je. De omzet bedraagt een half mil joen bosjes en een kwart miljoen gulden. In Groot-Brittannië is de teelt meer bekend en is het verbruik van deze groente ook veel hoger dan in ons land. Een konsumentenonder- zoek in West-Duitsland kwam voor de bosui ook al gunstig uit de bus. Het is dus best een teelt waar toe komst in zit. Het produkt wordt gebruikt in sala des, soepen en op het brood in kom- binatie met tomaat en kwark. Zowel het uitje als de groene bladdelen wor den gegeten. De teelt is niet moeilijk. Als we vroeg planten vraagt ze wat energie, een latere teelt wordt koud geteeld. De teelt vraagt wel veel ar beid. In januari worden de eerste uit jes geplant. Dit is de bijgestookte teelt. Als we in februari planten, be hoeven we niet bij te stoken. Als we na half maart planten is de konkur- rentie van het vollegrondsprodukt mogelijk. Rassenkeus Men maakt meestal gebruik van plan tuitjes van het type 'Stuttgarter Rie- sen'. De meeste zaadfirma's heb ben hier wel een selektie uit. Het moet wel een vroege selektie zijn. Een veel gebruikte selektie is Sturon van Pannevis. Het is wel van belang om een maat- sortering te bedingen, anders wordt het produkt te heterogeen en moet men meer dooroogsten. Men kan ge bruik maken van de maten vanaf 14 De bosui wordt veelal gebruikt in salades en soepen. mm tot 24 mm. Bij nog grotere bol letjes zullen meer dan één spruit per bolletje ontstaan, waardoor de uni formiteit afneemt. Het is zinvol om een bepaalde maatsortering, die u krijgt nog een keer in tweeën te split sen. Vorig jaar zijn daar goede erva ringen mee opgedaan. Men moet dan minder dooroogsten en het oogsten vraagt veel arbeid. Het plantmateri- aal moet ontsmet zijn tegen schimmels. Teelt Het plantbed moet goed los zijn, mooi gelijk liggen en goed zijn uit gespoeld. De plantuitjes worden 1 a 2 cm onder het maaiveld uitgeplant. Dit moet sekuur en gelijkmatig gebeu ren anders krijgen we een ongelijke stand. We geven vóór het uitplanten per are 7 kg 12-10-18 en 3 kg bitterzout, dat we goed inwerken. Er worden tussen de 100 en 200 bolletjes per m2 uitge plant. In de praktijk gaat men meestal niet hoger dan 150. Dit komt neer op een plantverband van 10x10 tot 10x7 cm. Bij een hoger aantal planten neemt de stevigheid van het gewas af en het werkt ook verlatend. Na het uitplanten wordt een flinke bui water gegeven om de beworteling te bevorderen. De eerste weken na het planten wordt regelmatig water gege ven. Als de scheuten boven de grond verschijnen, wordt weersafhankelijk wat water gegeven. We geven wel liefst water onder drogende omstan digheden om schimmelziekten tegen te gaan. We streven naar een nachttempera- tuur van 5 a 6°C en een dagwaarde van 8 a 10°C. Bij een latere teelt be hoeft niet te worden bijgestookt. We kunnen het gewas na het uitplan ten eventueel onderdekken met vlies doek of plastik folie. Plastik folie moet er wel af als de scheuten boven de grond komen. Vliesdoek kan even tueel langer blijven liggen. Aan gewasbescherming is in deze teelt weinig toegestaan. We noemden u al de zaadontsmetting en de teeltmaatre gelen. Onkruidbestrijdingsmiddelen, die in de vollegrond worden gebruikt, zijn onder glas niet toegestaan. We kunnen dat wel voor het planten doen. Er zijn twee mogelijkheden te weten kort voor het planten spuiten met Gra- moxone en ruim één week ervoor 2,5 liter metam-natrium per are op de grond spuiten en wat inregenen. We moeten bij het laatste middel wel op passen voor gewassen in aangrenzen de kassen. Ook moet de grondtemperatuur minimaal 10°C zijn. Dit geeft dus ook zijn beperkin gen. Als we natuurlijk op schone grond uitplanten, behoeft het geen probleem te zijn. We moeten dit ech ter niet onderschatten. Wieden en schoffelen is geen doen in zo'n dicht gewas. Oogst, kosten en opbrengsten De plantjes zijn oogstbaar bij een dik te van 1,5 a 2 cm. Ze worden van de verdroogde bladresten en bolresten ontdaan en in bosjes van 3 stuks ge bonden. Bosjes van 5 stuks komen ook voor. Bij de vroegste teelt begint de oogst eind maart. De oogst vraagt met het veilingklaar maken 200 uur per 1000 m2. Het uitplanten vraagt 100 uur en de overige teeltmaatregelen 5 uur per 1000 m2. Bij de vroege teelt zal men ongeveer 2 a 3 cm3 gas verstoken. Het plantmateriaal kost 2 a 3 gulden de kg en men heeft gemiddeld 0,5 kg per m2 nodig. Als we bij een vroege teelt. 25 bosjes per m2 oogsten, die 40 a 50 ct opbren gen, kunnen we een opbrengst halen van/11,a ƒ13,De toegereken de kosten per m2 zijn ongeveer ƒ2,50. Er kan dus een leuk saldo van ƒ8, a ƒ10,behaald worden. We moe ten dan wel rekening houden met de vele arbeid die het gewas vraagt. Tenslotte Bosuitjes zijn vrij gemakkelijk te te len. Veel teeltmaatregelen moeten er op gericht zijn om een gelijkmatig gewas te krijgen. Voor gewasbescher ming zijn er weinig chemische moge lijkheden, dus zal men het moeten zoeken in teeltmaatregelen. De teelt vraagt weinig energie, de overige toegerekende kosten zijn ook niet hoog. De teelt vraagt echter wel veel arbeid. Er zijn beslist mogelijk heden voor afzet op de binnenlandse en buitenlandse markt. door B. Baijense, CAT Barendrecht Onze (graag reizende) oud-medewerker Wim Sinke maakte tijdens zijn verblijf op Gran Canaria in januari j.l. weer enkele "landbouwverwante" plaatjes voor ons blad. Evenals de voorzitter van de tuinbouwkommissie in het voorjaar zijn fruitbomen snoeit, doet ook de tuinman van het bungalowpark dit met de palmbomen. Hoewel op dit eiland lederen souvenirs alom te koop zijn en men dus zou verwachten, dat de man met sterke leren laarzen naar boven zou klimmen, deed deze het maar lustig op plastik sandaaltjes. Het is misschien wat vroeg, maar wij willen nu al uw aandacht vesti gen op de 13-daagse vliegreis/trektocht door het Noorden van Noor wegen - Noordkaap - Lapland, die Agrarische Studiereizen organiseert van 16 t/m 29 juni. Het wordt een indrukwekkende reis: omdat de zon gedurende uw ver blijf binnen de Poolcirkel in het geheel niet ondergaaat, omdat het leerzaam is te zien hoe boeren en tuinders werken in het uiterste noor den van Europa, omdat het landschap onbeschrijflijk boeiend mooi en overweldigend is! Een reis naar de Noordkaap is een hele onderneming, maar zeker de moeite waard! Van natuurschoon zult u genieten: bij helder weer is de vliegreis van Oslo naar Kirkenes over de bergruggen en fjorden van Noorwegen onvergete lijk. Lapland, waar u vijf dagen rond reist, heeft een wijds, heuvelachtig landschap met besneeuwde bergtop pen, snelstromende rivieren en toendra-gebieden met meren en poelen. Op de vierde dag/nacht staat u op de Noordkaap en kunt u zelf zien dat de ondergaande zon niet achter de hori zon wegzinkt, maar juist weer om hoog klimt... Vanaf de Noordkaap maakt u de tocht langs het Noorwegen van de plaatjes! De weg voert meestal dicht langs de kust, de fjorden. U kijkt uw ogen uit naar de ontelbare waterval len, die van de besneeuwde bergen naar beneden storten. De scherpge- tande bergen weerspiegelen zich in het vlakke water van de fjorden, evenals de met bloemen bezaaide groene weiden. fest, Tromso, Narvik en Bodo zijn ruim gebouwd: ééngezinshuizen met een grote tuin. De steden zijn vrii nieuw, omdat zij tijdens de Tweede Wereldoorlog werden verwoest. Het kan u midden in de steden over komen, dat u op een grote kudde ren dieren stuit. Elk voor- en najaar trekken de kudden over een afstand van 400 tot 800 km. De Lappen (Sa men) proberen de kudden bij elkaar te houden, maar de dieren bepalen zelf hun route. De busreis wordt dikwijls onderbro ken voor een overtocht per veerboot over de fjorden. Ook dat hoort bij Noord-Noorwcgen Wilt u aan deze unieke reis deelne men, meldt u zich dan aan bij Agra rische Studiereizen: 085 - 512087 (eventueel 085 - 427784). Ook voor nader overleg en informatie kunt u opbellen. En verder: Lugano, Zuid-Zwitserland, 21-30 mei, 10-daagse busreis naar het bloemrijke Italiaanse gedeelte van Zwitserland. Israël, 26 mei - 5 juni, 11-daagse vlie greis/rondreis per bus door een histo risch en een modern-agrarisch land. Zeil am See, Oostenrijk, 5-14 juni, 10-daagse busreis, prachtig berg landschap. Voor uw aanmelding, nader overleg of het aanvragen van de brochure Agrarische Studiereizen 1986, kunt u opbellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085 - 512087 (eventueel 085 - 427784). De tocht gaat ook via de eilanden groepen Vesteralen en Lefoten (le vertraan!) De Vesteralen zijn vriendelijk, groen, bebost, met veel kultuurgrond en weinig ongenaakbare bergen. Harstad is de hoofdstad, één van de mooiste en gezelligste stadjes van Noorwegen. De Lofoten zijn een aaneenschakeling van vulkanische ge bergten, die abrupt uit zee oprijzen; onherbergzaam, maar met fraaie klei ne, haast weggedrongen, vissersdorp jes. De 'hutten' van de vissers zijn vaak half boven het water uitge bouwd, op palen. De steden, zoals Kirkenes, Hamraer- Vrijdag 25 april 1986 Midden op het fjord de Hurtigruten, de veerboot

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 39