RBT-voorzitter Rops: 'Areaaluitbreiding enkel nog mogelijk met kwaliteitsprodukt' KNLC-cie's: geen juichstemming in glastuinbouw Kruidenteelt vormt nog goed alternatief voor kleine boer 'Voorzichtig met uitbreiding in de pelsdierenhouderij' Mais-Certrol in waterwingebieden 'Niet meer, maar beter'. Met deze uitspraak besloot voorzitter N. Rops zijn openingswoord tijdens de vergadering van de ledenraad der R.B.T. op vrijdag 11 april. Deze uitspraak stond duidelijk in het teken van de verwachte areaalsuitbreidingen voor het seizoen 1986. Met name de vollegrondsgroentensektor zal hiermee te maken krijgen. Iedere uitbreiding en daarnaast de toenemende konkurrentie uit an dere West-Europese landen zal de prijsvorming steeds meer onder druk zetten. De heer Rops gaf hiermee duidelijk aan dat en areaalsuitbrei ding en konkurrentie enkel het hoofd geboden kan worden door het aanbieden van een kwaliteitsprodukt, dat goed gekonditioneerd dient te zijn. Als een dergelijk produkt dan door een goede verpakking ook nog optimaal gepresenteerd kan worden is er een kans van slagen. Hard fruit heeft in de jaren '84 en '85 op de R.B.T. grote vooruitgang ge boekt. Met name door de nieuwe ras sen en aanvoer in eenmalige gelegde verpakkingen zijn er voldoende perspektieven. De aardbeien waarvan de verlate teelt een steeds grotere rol gaat spelen zul len ook een forse uitbreiding te zien geven. Voor dit produkt zijn er door het gekonditioneerd gaan afleveren weer meer mogelijkheden ontstaan. Zo zal er een morgen- en avondaan- voer plaats gaan vinden. De veil- tijdstippen zullen in de morgen om 8.45 uur en in de middag om 15.00 uur zijn. Dit zal met name voor de eksporteurs meer mogelijkheden bie den. Een grote rol bij de afzet van de R.B.T. aardbeien spelen de eenmali ge verpakkingen. Hiernaast de blok ken die door de goede kwaliteitsindelingen de mogelijkheden bieden om grote uniforme partijen aan te kopen. Vollegrondsgroenten Met name voor de vollegrondsgroen ten is een fikse areaalsuitbreiding te verwachten. Dit heeft zijn oorzaak in de schaalvergroting en steeds intensie vere teelten op de bestaande bedrij ven. Een andere oorzaak is gelegen in de vlucht van de akkerbouw en vee houderij naar de groententeelt. Met name benadrukte de heer Rops aan zijn gehoor dat het noodzakelijk is juist deze groep te begeleiden en op te vangen. Andere handelskanalen voor deze telers naast de bestaande veilingen kunnen nog meer prijson- dermijnend werken. Toch zullen de ze toekomstige telers ook in deze teelten veel problemen gaan ondervin den. De toenemende vraag naar steeds betere kwaliteit zal beginnen de telers voor grote problemen stellen. Al deze faktoren maken dat de afzet mogelijkheden steeds moeilijker zul len worden. Jaarresultaat De R.B.T. heeft in 1985 een omzet ge boekt van 220 miljoen gulden. 25 mil joen van dit bedrag kwam tot stand door samenwerkingsvormen met de Brabantse veilingen Bergen op Zoom, Drunen, Veldhoven, Zundert en een afzetvereniging in Mierlo. Het jaarresultaat van ƒ755.000, waarvan ƒ586.000,— ter bestemming van de leden was gaf aanleiding tot enige diskussie. Het bestuursvoorstel om deze ƒ586.000,toe te voegen aan de re serve werd na diskussie gevolgd. De diskussie ging hoofdzakelijk over het toevoegen aan de ledenrekening dan wel toevoeging aan de reserves. Duidelijk is wel voor de R.B.T.-leden dat een vordering op termijn minder belangrijk is dan een modern en fi nancieel gezond afzetapparaat. Restwarmteprojekten De restwarmteprojekten in het R.B.T. gebied staan erg in de belangstelling. Twee van deze projekten zijn reeds gereed. Het Frankenthalerstraat pro- jekt in Breda en het gebied Klein- Dongen. Niet alle telers blijken deze projekten als positief te ervaren. Dat bleek tijdens de vergadering. Men ziet het gedeeltelijk als oneerlijke konkur rentie betreffende de energieprijs. Over het algemeen is men van gedach te dat het gebied plukmadese polder forse uitbreidingen van de glastuin bouw te zien geven. Na verduidelij king betreffende het standpunt van het R.B.T. bestuur, dat het hier gaat om vervangende projekten in de meeste gevallen en dat men moet blij ven streven naar goedkopere energie kon men zich met dit standpunt ver enigen. Televeilen Door het brede pakket produkten dat de R.B.T. heeft aan te bieden is men van mening een goede partner te zijn in het televeilprojekt met veilingen De Kring, Utrecht en Z.H.Z. Wel dron gen de telers er op aan met meerdere klokken te gaan veilen om ook de niet televeilprodukten tijdig weg te krij gen. De heer Rops kon meedelen aan zijn leden dat dit al een onderwerp van bespreking is. Eveneens werd meegedeeld dat er in de loop van 1986 tijdens de augurken- kampagne hoogstwaarschijnlijk nog een veiling deel zal gaan nemen aan telecircuit Brabant. Dit is een samen1 werkingsverband tussen de RBT Bre da en NCB Veldhoven. In dit projekt worden reeds de augurken en de prei via gezamenlijke grafische teleklok- ken geveild. Vorige week werd een gekombineer- de vergadering gehouden van de com missies Bloemkwekerij en Groenteteelt. Daarbij werd aan o.a. de volgende punten aandacht ge schonken: Aardgasprijsbeleid Ondanks een dalende tendens van de olieprijzen werd toch weer veel tijd besteed aan de bespreking van de aardgasprijssituatie. De gemiddelde prijs van de zware stookolie over de laatste twee kwartalen bedroeg ƒ400,26. De daarbij behorende tuin- bouwgasprijs is 31,130 cent per m3. De eerste week van april lag de olie prijs op ongeveer ƒ250,— per ton. De kleinverbruikersprijs zal per 1 juli a.s. van 57,650 cent per m3 worden ver laagd naar 50,1 cent per m3 (exkl. BTW). Bij dit alles dient echter wel bedacht te worden dat de prijzen van de pro dukten de laatste tijd niet best waren. En als daarbij genomen wordt dat het een lange en koude winter is geweest met veel gasverbruik, dan zal het dui delijk zijn dat de rentabiliteit van veel bedrijven onder zware druk staat. Er heerst dan ook beslist geen juichstem ming in de glastuinbouw. Indien de gasprijs nog op het niveau van vorig jaar had gelegen dan zou er sprake zijn geweest van een dramatische ont wikkeling. Gelukkig dat de thans ver laagde tuinbouwgasprijs ervoor zorgt dat dit drama voorlopig niet tot uiting komt. Met betrekking tot de hoogte van de tuinbouwgasprijs kan thans de vraag terecht worden gesteld of het op dit moment met lage gasprijs en een tendens tot verdere daling, niet mo gelijk is te komen tot afspraken om trent een evt. maximum in de gasprijs (ingeval de olieprijs weer omhoog gaat), maar daar nu dan ook een af grendeling naar beneden, een mini mumprijs, aan te verbinden. Besteding overschotten sektorbeleid Zoals het er nu uitziet lijkt het er op dat niet alle middelen uit het Sektor beleid zullen worden gebruikt. Waar schijnlijk blijft er op z'n minste ƒ15 miljoen over. Deze gelden zullen voor de glastuinbouw gereserveerd blijven. Het besteden van dit geld zal een struktureel effekt op de bedrijven moeten hebben of op de glastuin- 'Door de beperkte mogelijkheden in de melkvee-, varkens- en pluimvee houderij, is er sprake van een toene mende belangstelling voor zogenaamde kleine takken als de pels- Bloembollenkultuur ontwikkelt zich gunstig De Nederlandse bloemenkultuur heeft zich in 1985 gunstig ontwikkeld. De verkoop van bloembollen en bolbloe- men stijgt in aantal en prijs. Markt onderzoeken hebben aangetoond dat een gestage groei van vier procent per jaar tot de mogelijkheden behoort en zelfs wellicht meer wanneer de verbe tering van de konjunktuur in de we reld zich voortzet. Dit heeft J.P.M. de Jonge, voorzitter van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollenkultuur, maandag gezegd tijdens de algemene vergadering in Hillegom. "Optimisme mag echter niet leiden tot zelfgenoegzaamheid of verslapping", aldus de voorzitter, die daarmee doelde op het feit dat in de ze tijd ontwikkelingen snel gaan en wellicht achterstand kan ontstaan. 8 dierenhouderij. Gezien de hoge mate van vakmanschap die nodig is voor deze agrarische bedrijfstak met zijn specifieke knelpunten, is terughou dendheid van zowel overheid als be drijfsleven inzake uitbreiding in de pelsdierenhouderij gewenst. Dit onder meer zei dr.ir. H.P.F. Curfs, direkteur Veehouderij en Zui vel van het ministerie van landbouw en visserij, op 16 april 1986 tijdens de Algemene Ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdieren (NFE), in Berg en Dal. De produktie van nertsenpelzen is de afgelopen 25 jaar vertienvoudigd tot ca. 1,5 miljoen vellen in 1985. Deze uitbreiding heeft vooral plaatsgevon den door uitbreiding van bestaande bedrijven, dat wil zeggen bij fokkers, die het vakmanschap in de vingers hebben. Een kritische kanttekening plaatste de heer Curfs bij de tendens dat de pels dierenfokkers zich soms achter de overheid willen verschuilen bij kritiek vanuit de samenleving op het fokken van pelsdieren. De heer Curfs wees de NFE hierbij nadrukkelijk op de eigen verantwoordelijkheid van de tak. bouwsektor. En ook zal de besteding een zo breed mogelijk effekt moeten hebben. Daarvan uitgaande kwamen de commissies Bloemkwekerij en Groenteteelt tot de opvatting dat de besteding van deze gelden bij voor keur zou moeten gebeuren in de vol gende projekten: - nieuwe gewasbeschermingstech nieken; - CO2, kasklimaat en warmtevoor ziening; - techniek van de voorlichting; - Denarkas. Minder enthousiast toonde een meer derheid van de aanwezigen zich om het geld ook te gebruiken voor ver betering van gebiedsstrukturen indien er zich daar bedrijven bevinden die er om een of andere reden nog niet aan mee willen doen. Om deze bedrijven ertoe te bewegen hun verzet op te ge ven zou een financiële injektie nuttig lijken. Het bezwaar hiervan is dat er van wordt verwacht dat er een prijs opdrijvende werking van zou kunnen uitgaan. Denarkas Akkoord kon worden gegaan met het voorstel te besluiten de voor Denar kas geplande tijdsperiode van 12 jaar vol te maken. Ook de financiering van de Rabobank is daarop afge stemd. Tevens werd ingestemd met de hoofdlijnen van het werkprogramma voor de volgende 3 jaar, van 1987 tot en met 1989. Het is de bedoeling dat alle verdere investeringen op Denar kas buiten de bijdragen van het Land bouwschap en het PVS (de bekende 0,8 cent) worden gefinancierd. Wel bestaat overigens nog steeds de ge dachte om mede met de aanwending van de gelden voor Denarkas, de hui dige 0,8 cent te verlagen tot 0,5 cent. McCain neemt Frima Viking nv over De heer H. Harrison McCain, Presi dent Kommissaris van McCain Foods Limited, heeft de aandelen van de Belgische firma Frima Viking nv, ge vestigd te Grobbendonk, verworven. Frima Viking was een dochteronder neming van Tractionel N.V. en is een belangrijke producent van diepvries voedingsmiddelen in België. Haar uitgebreid verkoopprogramma bevat visprodukten, groenten, maal tijden en andere specialiteiten. Tractionel wil haar aktiviteiten verder konsentreren op andere gebieden en als zodanig past de verkoop van Fri ma binnen deze strategie. Met deze acquisitie zullen de McCain verkopen in Europa de 900 miljoen gulden bereiken, terwijl wereldwijd McCain in 1985 een omzet behaalde van 2,5 miljard gulden. Plantaardige geneesmiddelen, in we zen de oudste medicamenten die we kennen, heroveren in toenemende mate een plaats in de geneeskunde en worden gaandeweg meer en meer naast produkten van de chemisch- pharmaceutische industrie gebruikt. En waar die fabrikage daarvan ook steeds meer, al of niet in licentie, in eigen land geschiedt, is ook de be hoefte aan grondstoffen, genees krachtige kruiden dus, niet onbeduidend toegenomen. Toch is het aantal kwekers van der gelijke kruiden nog niet zo bar groot, terwijl het areaal dat met kruiden wordt beteeld nog aan de zeer be scheiden kant is. Dat kwam dezer dagen ter sprake bij de opening van een nieuwe produk- tiehal van het Laboratorium Biohor- ma in Elburg door de commissaris van de koningin in Gelderland, de heer M. de Bruijne. Milieu Belangrijk is het milieu waarin de kruiden opgroeien. Daarom wordt zeer zorgvuldig bepaald waar de krui denteelt wel en waar die niet plaats kan vinden. In verband daarmee komt een groot deel van de grondstof fen uit het buitenland, Zwitserland en Duitsland. De eigen kruidentuin, rond de vijf ha groot waarvan nog een deel wordt benut voor demonstratie of show ten gerieve van het groeiend aantal bezoekers, kan al lang niet meer in de grondstoffenbehoefte voorzien. Vandaar dat naarstig wordt gezocht naar, vooral kleinere, boeren die gewend zijn aandacht aan het de tail te schenken, die bereid zijn enige ha te reserveren voor de kruidenteelt. Dat gebeurt hier en daar al op kleine schaal en tot tevredenheid van teler en fabrikant. Boeren die daar belangstel ling voor hebben en een goed milieu kunnen waarborgen, doen er mis schien goed aan om kontakt op te ne men met Laboratorium Biohorma, Postbus 33, 8080 Elburg, tel. (05250) 7200 of 7366. x (de Landpachter) 'Ik waarschuw voor het al te gemak kelijk investeren in uitbreiding van het glasareaal. Men moet niet produce ren, wat niet afgezet kan worden. Bo vendien leiden onder meer verbetering van teelttechnieken en rassen èn ver hoging van de doelmatigheid nog steeds tot verbetering van de produk- tiviteit'. Dit onder meer zei minister ir. G.J.M. Braks op 9 april 1986 tijdens de Al gemene Vergadering van de Vereni ging van Bloemenveilingen in Met ingang van 1986 mag een aantal onkruidbestrijdingsmiddelen voor de maisteelt volgens de wet niet meer worden toegepast, als de mais wordt geteeld in waterwingebied of in de daarbij behorende 10- en 25-jaarszone. Een uitzondering hierop is Mais- Certrol; dit middel mag wèl in water wingebieden worden toegepast. Mais-Certrol is een zeer breed wer kend maisherbicide tegen éénjarige zaadonkruiden, dat ook atrazin- resistente onkruiden, zoals zwarte nachtschade en melganzevoet, doel treffend bestrijdt. Mais-Certrol is verkrijgbaar bij de ge wasbeschermingsmiddelenhandel Nederland te Utrecht. Met de aanzienlijke daling van de aardgasprijs en de dalende rentestand ontstaat er financiële ruimte voor nieuwe investeren. Dat mag echter niet leiden tot een nieuwe produktie, die niet afgezet kan worden. In de sektoren, waar vraag en aanbod bepalend zijn voor de prijs, zoals in de bloemisterij, zouden de prijzen als gevolg van deze ontwik kelingen wel eens onder druk kunnen komen. Bij omschakeling, zo waarschuwde de bewindsman, moeten aspekten als be nodigd vakmanschap en bedrijfsuit- rusting niet uit het oog worden verloren. Nieuwe investeringen moeten in de eerste plaats gebruikt worden om be drijven in staat te stellen zo goed mo gelijk op toekomstige ontwikkelingen in te spelen. De bloemenveilingen in Nederland doen al veel aan keuring van het aan gevoerde produkt, maar aldus de mi nister, er kan meer gebeuren. 'De sektor zou eens goed moeten naden ken over de richting, die daarbij moet worden ingeslagen. In deze gedach- tenvorming past naar mijn mening niet een te snel negatief oordeel over een onafhankelijke privaat-rechtelijke keuringsinstelling'. Vrijdag 25 april 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 34