Ieder jaar heeft zijn eigen verhaal! Beter af als er wat minder groeit?? Ruwvoer begint op te raken- Groei graszaad en tarwe blijft achter Stand wintertarwe op sommige percelen slecht Voorjaar 1986 laat! korte wenken veehouderij Ik weet, het is een ééntonig geluid: in de WESTHOEK is het koud en nat. De druppels van de regen tikken te gen de ruit en het is aangenaam toe ven bij een warme kachel. Een situatie die in het najaar best genoeglijk en aangenaam kan zijn, maar in de twee de helft van april willen we iets an ders. We hebben wat het weer betreft, niets te willen dus nemen we het zo als het komt. Het is een voorjaar dat als het effe kan er doorgezet moet worden. Zo is er hier en daar wel wat gezaaid en ge poot. Hoewel de percentages niet hoog liggen. Vorig weekend zagen we hier en daar een zaaimachine. Een enkel perceel gerst zit er in. Dat is dan ook hoog tijd. Ik hoorde een graanhandelaar zeggen, 'Voor gerst is het te laat'. Die beste man heeft geen bouwplan dat ingevuld is en ook geen zaaigerst in de schuur. Voor de pootuitjes geldt hetzelfde verhaal. Hier en daar zijn ze gezet. Er is zodra het enigszins ging aangepakt en doorgezet. De grond moet goed zijn en een machine kan ook niet overal gelijk zijn. Dan de erwten. Hoewel de datum van inzaaien eigenlijk voorbij is, liggen er nog heel wat zakken zaaigoed in de schuur. Die er in zitten zullen over een week wel boven staan, want ze verdrogen in ieder geval niet. De tribunil voor onkruidbestrijding kan ook werken, want voor dit onkruidbestrij dingsmiddel is er genoeg vocht. Bie ten zijn er sporadisch gezaaid. Een grote loonwerker in ons gebied die al tijd z'n 800 ha zaait, had er nu 20 ha in zitten. Iedere dag later, betekent minder kilo's. Dus laten we het er maar op houden dat het A-suiker wordt. Dat alles laat is zien we aan het onkruid. Hoewel het er wel is - want we weten dat onkruid niet ver gaat - is het nog niet gekiemd. En dat is voor de tweede helft in april toch wel iets bijzonders. Er is gewoon nog geen natuur. Wij mensen maken ons druk over kwotum en braak laten liggen. Voor en tegenstanders vliegen elkaar in de haren. Ze hebben allemaal een beet je gelijk. Het kan ook zo zijn dat de natuur het zelf wel op zal lossen. Ie der jaar heeft z'n eigen verhaal... Zondagavond 20 april. Naar buiten kijkend zie ik in ons gebied, het LAND VAN HEUSDEN, ALTENA EN BIESBOS nog weinig lente. De temperaturen zijn nog steeds zo laag, dat de echte groei er nog niet in zit. Het wordt zodoende een laat voor jaar, want er is hier nog weinig ge zaaid, en wat er in zit houdt zich rustig. Voor de koeien is er buiten ook nog weinig te halen. Bieten zijn er bij na niet gezaaid. Het is opvallend hoe rustig iedereen het afwacht. Of denken we allemaal misschien het zelfde: als er wat minder groeit en de prijzen trekken daardoor aan, dan zijn we beter af?! Want het vorige boerenjaar kunnen Met de weersvoorspelling voor ogen zal het grootste gedeelte van de hak- vruchten in WEST-BRABANT- ZUID niet voor mei in de grond zitten. Soms worden al vergelijkingen ge trokken met 1983. Vooral in de land bouw wordt nu dagelijks naar het weerbericht gefuisterd en zoals de af gelopen twee weken het bericht met optimisme ontvangen. De voorspelling was immers altijd 'overmorgen nog een enkele bui en aanmerkelijk hogere temperaturen'. In de praktijk komt er meestal wei nig van uit en veel boeren vragen zich af hoe serieus je een metereologisch instituut nog moet nemen. Op de zandgronden is tussen de bui en door een groot gedeelte geploegd en zijn op bescheiden schaal suiker bieten gezaaid. Ongeveer 30% van de suikerbieten is gezaaid waarbij we in acht moeten nemen dat in sommige we maar beter vergeten, wat de saldi betreft. Er worden zo hier en daar fancy fair prijzen betaald voor grond met een flink melkkwotum. Maar wat is in de ze wijsheid? Blijft de kwoteringsrege- ling er, dan is het zowat de enige mogelijkheid om nog wat normale groei te realiseren. Vervalt de regeling, dan heb je dure grond aan de broek. Wie het weet mag het zeggen. Maar het is net als altijd, de ondernemer neemt zelf de beslissing, en draagt de gevolgen, 't zij goed of slecht. Met bewondering en jaloezie gelezen wat de Dutise boeren politiek nog kunnen bereiken. Doordat ze een streken nog geen 5% gezaaid is. Richting Midden-Brabant zit ruim de helft in de grond en daar komt hier en daar al een plantje boven, maar in het zandakkerbouwgebied in West- Brabant zijn de meeste zaaimachines nog niet buiten geweest. Dit jaar is het suikerbietenareaal op het zand iets uitgebreid doordat voor konservenerwten en waspeen geen kontrakten meer afgesloten konden worden. Sommige bietentelers zijn dit jaar met hun perceel 1 op 3 gaan zitten, om dat redelijke alternatieven ontbraken. Hopenlijk dat dit niet teveel navol ging vindt omdat geen enkele teler ge baat is met teveel C-suiker. Eigenlijk moet gestreefd worden naar 1 op 5 omdat de aanwezigheid van bietenaaltjes, rhizomanie of violetrot op sommige percelen al gekonstateerd is! Vooral voor boeren die over een paar hecht front vormen en met een groot aantal zijn, kunnen zij in feite uit ma ken, wie er gaat regeren en kunnen ze ook meer bereiken dan wij. Nu is het bij ons zo dat als alle boeren met aan hang zouden willen, er nog minstens vier kamerzetels door ons toedoen be zet zouden kunnen worden. Als we ook als één blok zouden opereren hadden we een grote invloed op de co alitievorming na de verkiezingen. Immers 74-4 70 en 74 4 78 dus de meerderheid. Misschien kunnen onze 'voormannen' dit sommetje ter plekke in Den Haag eens voor rekenen. Baat het niet, schaden doet het ook niet. Je zou als boer, ook eens een keer thuis kunnen blijven met de ver kiezingen. Dat zou in onze huidige si tuatie ook al een verschuiving kunnen betekenen. jaar hun land via ruilverkaveling af staan is het aantrekkelijk om nog gauw een jaar suikerbieten te zaaien. Op ruilverkavelingsavonden zijn al vragen gesteld over wat er moet ge beuren met percelen die besmet zijn met rhizomanie. Bij de melkveehouderij begint het ruwvoer op te raken zodat voer bij- gekocht moet worden. Op grote schaal worden nu aardap pelen bijgevoerd. De afzet van aardappelen naar de vee houderij zal nog wel een tijdje duren omdat er op de weilanden nog weinig te grazen valt. Het maaitijdstip voor de eerste sne de zal zeker twee a drie weken later plaatsvinden omdat veel weilanden zijn doorgezaaid. Dit kan tot gevolg hebben dat er min der voordroog ingekuild zal worden, maar dit zal gekompenseerd worden door de areaalsuitbreiding van snijmais. ben in deze sektor en men tilt kenne lijk niet zo zwaar aan de problematiek rond de mestoverschotten. Ik geloof zeker dat minister Braks blind is voor de problemen waar de Nederlandse landbouw mee te maken heeft. Als we Elseviers Weekblad lezen, dan zegt hij: 'Het is met de Nederlandse landbouw nog nooit zo goed geweest als nu' en hij reageert op de protest bijeenkomst in Hoogeveen met de woorden: 'Ik heb niet de indruk dat ze tegen mij ageren'. Twee zaken kunnen hieraan ten grondslag liggen: öf de minister is niet op de hoogte van de problemen bin nen de landbouw* öf hij is niet kapa bel voor zijn taak en speelt een ondergeschikte rol binnen de Neder landse regering door mee te hollen in de bezuinigingsrace en zijn eigen sek tor uit het oog te verliezen. Hoewel de lente reeds een maand oud is, is daar op THOLEN EN ST. PHI- LISLAND nog maar weinig van te merken. Het voorjaarswerk heeft zich dan ook praktisch beperkt tot het zaaien van kunstmest en het planten van vroege aardappelen. Een groot gedeelte van deze aardappelen is on danks het toch al vergevorderde tijdstip nog onder het plastik gelegd. Nu de hogere temperaturen nog wat uitblijven, zou dat toch nog wel eens voor een rendabele vervroeging kun nen zorgen. De prijs van de late aardappelen van de vorige oogst loopt de laatste we ken langzaam wat op. Wellicht mede door het afdoen van termijnmarkt- kontrakten door middel van effektie- ve levering. Voor deze aardappelen zal echter toch weer een afzetmoge lijkheid gevonden moeten worden, wat tot gevolg zou kunnen hebben, dat in mei de prijs weer gaat zakken. Ook de aanvoer van de malta's zou daar toe kunnen bijdragen. Hopen lijk zijn de grote voorraden aardap pelen geruimd voordat de vroege aardappelen uit de Midden-Europese landen aan de markt komen, zodat dan de Nederlandse vroege wat min der last zullen hebben van oude voorraden. De groei van graszaad en tarwe blijft nog steeds ver achter t.o.v. een nor maal voorjaar. Voor een erg grote produktie van tarwe hoeft men dan ook voor dit jaar nog niet bevreesd te zijn. Topoogsten lijken door deze la-: te ontwikkeling zeker niet haalbaar en geven wellicht wat langer de tijd om naar alternatieve gewassen uit te zien of de beslissing over het wel of niet braken nog \yat uit te stellen. Nu er ook voor de teunisbloem geen grote toekomst lijkt te zijn weggelegd, Als kring NOORD-BEVELAND van de ZLM zijn we trots dat onze kring- voorzitter is gekozen als voorzitter van de ZLM per 1 januari 1987. Wij feliciteren Huib van der Maas dan ook van harte met zijn benoe ming en zeggen hem alle steun toe. Na 12 jaar kringvoorzitter te zijn geweest zal zijn toekomstige opvolger geen eenvoudige taak toebedeeld krijgen. Ten aanzien van de praktijk laat Noord-Beveland op dit moment een trieste aanblik zien. Aanhoudende regenval met een tem peratuur die meer bij de maand janu ari past. Het voorjaar van 1986 kan nu al als laat gekwalificeerd worden. Toch zijn er in ons werkgebied al ver schillende gewassen gezaaid en gepoot. De plantuien zijn vrijwel allemaal ge plant, terwijl ook gewassen als gerst, erwten en vlas voor een groot gedeel te zijn gezaaid. Van de bieten is echter nog maar een klein gedeelte aan de grond toever trouwd. De wintertarwe laat op tal van perce len een dunne stand zien en de lucer ne heeft een zeer trage ontwikkeling. Toch heeft deze weerssituatie nog een positieve kant immers de aardappel prijzen zijn de laatste weken (alhoe wel nog steeds beneden kostprijs) met meer dan een stuiver gestegen. De heer van Arkel, direkteur van het NIVAA heeft op een algemene verga dering van de kring afgelopen winter gezegd: drie zaken zijn onvoorspel baar m.n. het weer, de aardappelprij zen en het laatste oordeel. Wat de eerste twee betreft heeft hij dan ook gelijk. Toch zijn de gemoederen op Noord- Beveland tamelijk rustig ondanks de struktureel slechte vooruitzichten voor de akkerbouw. De boeren hebben het gevoel met hun rug tegen de muur te staan, terwijl alle aandacht gevestigd is op de mestpro blematiek en de superheffing. Voor deze laatste zaken zal zeker een oplos sing gevonden worden zeker als men ziet dat na de afkondiging van de In- terimwet op uitbreiding nog voor ruim één miljoen varkens ruimte is bijgebouwd. Men moet dan zeker vertrouwen heb De maand mei staat ook op SCHOUWEN-DUIVELAND weer voor de deur. Een maand waarin nog veel gezaaid en gepoot zal moeten worden. Want hoewel er de afgelopen weken zo hier en daar weer wat erw ten, bieten en gerst de grond ingegaan zijn, toch moet het overgrote deel nog wachten. Wachten op droger weer, wachten ook op hogere temperaturen, want wat wel gezaaid is begint al wel te kie men of komt al wel boven maar erg snel gaat dit ook nog niet. Kijk, alleen maar naar de wintertar we die voor de tijd van het jaar nog slecht ontwikkeld is. Direkt na de vorstperiode dachten we dat de meeste planten het wel zouden red den. De hartjes werden weer groen en niets leek een goed herstel in de weg te staan. Op dit moment zien we ech ter dat er nog veel planten weggeval len zijn, zodat er zelfs percelen als verloren moeten worden beschouwd. Vooral bij slempgevoelige grond die wat te fijn klaargemaakt is, komen problemen voor. Ook planten die al wat verzwakt waren door een bodem herbicide zijn weggevallen. Bij perce len die goed ontwikkeld de winter zijn ingegaan, lijkt er niets aan de hand te zijn. Ook graszaad percelen die we in eer ste instantie nog een kans gaven blij ken nu hard tegen te vallen. Het zaaien van de overige gewassen ging ook nog niet altijd even goed. Sommige hadden het na enkele tien tallen meters gereden te hebben al wel gezien. De grond was nog stug en be gon snel te blinken. Andere gronden waren wel droog genoeg en hier ging het klaarmaken wel goed. Maar zo als gezegd, veel is er nog niet gezaaid en het geduld wordt weer danig op de proef gesteld. De voorlichtingsbijeenkomsten van het waterschap zijn weer redelijk be zocht. De zoetwaterproblematiek blijft onderwerp van gesprek. De reakties in de praktijk ^ijn voor het grootste deel positief. Ook bij de voorlichtingsbijeenkomsten waren de reakties gemiddeld genomen positief. Het is dan ook jammer dat een juiste weergave van deze reakties niet over genomen wordt in de plaatselijke pers. Mensen die niet op de voorlichtings bijeenkomsten geweest zijn krijgen wellicht op deze manier een onjuist beeld van wat er onder de boeren leeft. OP HET MELKVEEBEDRIJF is de melkmachine de belangrijkste machine. Goed onderhoud is beslist noodzakelijk voor een goe de werking. Een onderhoudsa- bonnement mag op geen enkel bedrijf ontbreken. Neem bij vra gen omtrent kwaliteit tijdig kon- takt op met uw melkwinningsadviseur WATER IS DE BELAN GRIJKSTE voedingsstof. Zorg dat uw dieren steeds over goed drinkwater kunnen beschikken. Maak regelmatig de drinkbakken in de ligboxenstal schoon. De bakken worden soms bevuild met mest, de wateropname is dan on voldoende. BEWAAR DE OUDE PLASTIK van de voederkuilen en gebruik krijgt ook de hoop op een redelijk al ternatief een zware deuk. Bij de bloemzaadteelt kan ook niet aan alle aanvragen van de telers wor den voldaan of moet genoegen wor den genomen met een teelt die in saldo nogal wat lager uitkomt. Voor de toekomst lijken er dan ook niet veel uitbreidingsmogelijkheden te zijn. Dat is alleen maar mogelijk als er zich elders grote mislukkingen voor doen. In de toekomst zou ook hier de konkurrentie van ons omringende landen wel eens voor prijsverlagingen kunnen zorgen. Onze Duitse, Belgi sche en Franse kollega's zullen immers ook naarstig gaan zoeken naar graan- vervangende produkten met een ho ger saldo. OP de melkveebedrijven hoopt men ook spoedig op verbetering van de weersomstandigheden. De weilanden worden wel wat groener, maar een fikse snede met gras is vooreerst nog niet te verwachten en de voorraden voer beginnen ook al aardig te slin ken. Er wordt dan ook dankbaar ge bruik gemaakt op veel bedrijven van de goedkope voeraardappelen. die om nieuw voer op in te kuilen in een grondkuil. Als u een kuil- plaat of sleufsilo hebt, is afdek king van de vloer met plastik niet nodig. Gebruikte plastik is meestal niet meer geschikt om de nieuwe kuil mee af te dekken. ALS U KALVEREN OPFOKT met een speenemmer, moet u zeer sekuur zijn op de reinheid. Voor al bij de lopende temperatuur is schoonmaken van het drinkgerei een eerste eis. Een goede hygiëne kan groeistoornis voorkomen. Als u melkpoeder gebruikt, zorg dan dat alle poeder goed is op gelost. DEOPFOKKOSTEN VANEEN KALF tot vaars zijn hoog, wees sekuur bij deze opfok. Pas een strenge selektie toe, gebruik de ge gevens die u via de melkkontrole en K.I. krijgt. Fok niet meer jong vee op dan u voor de eigen aan- fok nodig hebt. Vrijdag 25 april 1986 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 33