A.J.G. Doeleman vice-voorzitter KNLC Ai KISt: «it»A Advies: HAS-west in Delft DB-vergadering KNLC Nieuwe landbouwbeurs Schouwen- Duiveland ontmoetingsplaats voor Sociale- en Handelskontakten Binnenkort bij 'Son' rechtstreekse melding kadavers Wie roept een halt toe? Van de organisatorische zaken op de agenda van de vergadering van het dagelijks bestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité op 21 april j.l. noemen we als eerste de verkiezing van een nieuwe ondervoorzitter. Het nieuw samengestelde dagelijks bestuur moest uit zijn midden de opvolger van W.J. Lokhorst per 1 mei a.s. kiezen; het werd A.J.G. Doeleman, als ZLM-voorzitter nu het langst zittende db-lid. Het dagelijks bestuur wijdde een eer ste bespreking aan de financiële jaarstukken: het financiële verslag van 1985 en de ontwerp-begroting voor 1987. Na de pas op de plaats vo rig jaar is een kleine verhoging van de afdracht van leden-organisaties nood zakelijk geworden. Wat de HAS-West betreft, nam het dagelijks bestuur kennis van het una nieme advies van een werkgroep van de fusiepartners om de nieuwe agra rische hpgeschool in Delft-Zuid te vestigen; met andere maakt dit onder deel uit van een pakket nog te nemen fusiebesluiten. Ook de bestuursstruk- tuur van de HAS-West kwam ter sprake; ter wille van de doelmatigheid wordt gekozen voor een vrij klein stichtingsbestuur van enkele KNLC- ers en adviserende leden. Mestproblematiek Het dagelijks bestuur besprak uitvoe rig het resultaat van de behandeling op 14 april j.l. in de Vaste Tweede- Kamerkommissie voor Landbouw en Milieu van de ontwerpmestmaatrege- len. Ook een nadere standpuntbepa ling van de Geldersche Mij. van Landbouw lag voor. Wat het opdra gen in medebewind van de regeling en inning van de overschotheffing aan Landbouwschap (en Landelijke Mest bank) betreft blijkt het KNLC afwij zend. H.et is allesbehalve gewenst om deze voor de praktijk moeilijke en omstreden zaak alsnog als Land bouwschap op zich te nemen. Deze bevoegdheid moet, zoals voor gesteld, bij de overheid blijven. Met enige voldoening is er kennis van genomen dat de Tweede Kamer be reidheid toont om mest- afzetkontrakten als grondslag voor een verlaagde overschotheffing voor bestaande mestproduktie te erkennen. Het dagelijks bestuur wenst dan ech ter wel redelijke voorwaarden gehan teerd te zien. De in de Tweede Kamer genoemde verlaging (50 procent?) van de heffing gaat echter lang niet ver genoeg. Steeds heeft het KNLC een "nul heffing" voor verantwoorde mest afzet bepleit. De werkelijk nog toe te passen overschotheffing zou daar dan ook dichtbij moeten liggen. En op die basis zouden dan ook uitbreidingen moeten zijn toegestaan. Schouwen-Duiveland krijgt weer een landbouwbeurs. Eén keer in de maand en wel op de eerste don derdag van de maand kan er in de benedenzaal van het Huis van Nassau in Zierikzee worden ge praat en gediskussiëerd over agra rische zaken in de ruimste zin van het woord. Met dit initiatief van de heren C.J. van Damme, J. v.d. Slikke en J.J. Stols wordt in feite een oude traditie in ere hersteld. Ook vroeger kende Zierikzee zijn sociëteit 'Landbouw en Handel'. De belangstelling voor deze beurs is sinds WO II langzamerhand wat getaand en in 1978 werd ze opge heven, althans op papier. De jon ge initiatiefnemer J. Stols wist dat onder de Schouwen-Duivelandse boeren en handelaren best wel be langstelling bestond om de beurs weer in het leven te roepen. Een beroep om steun bij de kringbestu- ren van ZLM en CBTB en bij de vroegere leden van de sociëteit bleek in goede aarde te vallen. Anders dan vroeger toen op de beurs nog werkelijk prijzen tot stand kwamen heeft de nieuwe beurs meer het karakter van een ontmoetingsplaats waar boeren die veel geïsoleerd leven en werken met elkaar en ook met handelaren van gedachten kunnen wisselen over alles wat hun bedrijf raakt. Naast deze sociale kontakten - moeten toch ook de handelskon takten die tot stand zullen komen niet worden onderschat, zo menen de initiatiefnemers. De eerste bijeenkomst zal plaats vinden op donderdag 1 mei en be gint om 19.00 uur. Ze zal officieel worden geopend door de kring voorzitter van de ZLM, de heer L.J. van Gastel en door de kring voorzitter van de CBTB, de heer R.J.'van der Wekken. De bijeen komsten dragen een informeel ka rakter. Ieder kan komen en gaan wanneer hij wil. Ook dames zijn anders dan bij de vroegere beurs, welkom. Mei a.s. hoopt Rumptstad b.v. te Stad aan 't Haringvliet, haar 50-jarig jubileum te vieren. Dat Rumptstad vertrouwen heeft in de toekomst blijkt uit het feit dat op het ruim 4 ha grote bedrijfsterrein onlangs een nieu we produktiehal van 4.600 m2 gereed gekomen is. Hierdoor is de totaal be bouwde oppervlakte op 8.000 m2 ge komen. Tijdens de viering van het 50-jarig jubileum van 27-31 mei a.s., zal de nieuwe hal officieel worden ge opend door de Kommissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, Mr. S. Patijn. Het bedrijf, opgericht door de Gebr. P. en A.J. van Rumpt, hield zich aan vankelijk bezig met de reparatie van landbouwwerktuigen en motorfiet sen. Geleidelijk werden deze aktivitei- ten uitgebreid en is Rumptstad uitgegroeid tot één van de grotere landbouwmachinefabrieken van Ne derland. Naast de fabriek heeft het bedrijf ook een handelsonderneming, die haar klanten een komplete lijn landbouw werktuigen en traktoren biedt. De fabriek heeft een snelle ontwikke ling doorgemaakt. Het produktie- programma omvat een grote verschei denheid aan landbouwwerktuigen van eigen ontwerp. Ploegen, hakenfrezen en kultivatoren De showroom van Rumptstad B. V. nemen een belangrijke plaats in in het Rumptstad programma. Daarnaast worden o.a. grond ontsmetters, mestinjektoren en uien- rooiers gemaakt die afgezet worden in Nederland, Europa, Noord- Amerika, Afrika en het Midden- Oosten. Naast de opening worden ook de no dige andere aktiviteiten georgani seerd, zoals een feest voor de medewerkers, een symposium voor genodigden uit de landbouwwereld en een groots opgezette show van land bouwwerktuigen. Een open dag, waarbij Rumptstad in vol bedrijf voor ieder toegankelijk is, staat eveneens op het programma. Zodoende zullen alle relaties en be langstellenden de gelegenheid krijgen aan de festiviteiten deel te nemen. De nieuwe Hogere Agrarische School in West-Nederland dient bij voorkeur gevestigd te worden in Delft. Tot de ze konklusie komt de werkgroep Lo catie, die adviseert bij de fusiebesprekingen tussen de Hogere Agrarische School van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité (KNLC) te Dordrecht en de Rijks Ho gere Tuinbouwschool te Utrecht (en als waarnemer de Rijks Hogere School voor Tuin- en Landschapsin richting te Boskoop). Dit advies is gerapporteerd aan de Stuurgroep HAS-West. Wanneer de Stuurgroep hiermee instemt, wordt dit advies voorgelegd aan het KNLC en het ministerie van Landbouw en Visserij. Deze bevoegde gezagdragers nemen de uiteindelijke beslissing. De werkgroep Locatie heeft bij het onderzoek de "driehoek" Leiden - Delft - Zoetermeer als richtlijn geno men. Vanwege de centrale ligging van deze "driehoek", de nabijheid van een gevarieerd agrarisch bedrijfsleven en de goede trein- en autoverbindin gen, zag de werkgroep geen aanlei ding van deze richtlijn af te wijken. Voorkeur werd gegeven aan middel grote steden. Reden waarom de ste den Zoetermeer, Delft en Leiden Zes ton voor stuk weiland Landbouwer Ten Brink aan de Aal- tenseweg in Varsseveld heeft twee hektare weidegrond kunnen verkopen voor de kapitale som van ƒ600.000. De waarde is vooral te danken aan het bijbehorende melkquotum van 287.000 liter. nader onderzocht zijn op hun ge schiktheid als vestigingsplaats voor de nieuwe HAS. In Delft is zowel wetenschappelijk (TH) alsook ander hoger beroepson derwijs aanwezig. Deze bieden moge lijkheden tot verdere samenwerking in de toekomst. Bovendien ligt Delft re latief dichtbij de Erasmus Universi teit van Rotterdam en de toekomstige Haagse informatica- onderwijsinstelling. In Delft zijn reeds studentenvoorzieningen aanwezig op het gebied van huisvesting-, ontspan ningsmogelijkheden etc. Dit is aan trekkelijk voor de vele toekomstige kamerbewoners van de nieuwe HAS. Daarnaast bleek in Delft een goede bereikbare en aan de wensen voldoen de locatie beschikbaar. PZEM gaat gas en elektriciteitstarieven verder verlagen In het verslagjaar 1985 heeft de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM), een winst behaald van ruim ƒ9 miljoen. Over 1984 be droeg de winst ruim ƒ28 miljoen. De teruggang van het resultaat over 1985 met ƒ19 miljoen is mede het ge volg van de per 1 januari 1985 toege paste tariefsverlagingen voor zowel gas als elektriciteit. De sterke daling van de olieprijzen heeft ten gevolge dat de gas- en elek triciteitsprijzen voor de konsument en de bedrijven lager worden. De aan de kleinverbruikers in rekening te bren gen voorschotten zullen met ingang van mei 1986 worden verlaagd, waar na in juli 1986 opnieuw een verlaging zal worden doorgevoerd. Bedrijven in Limburg, Noord- Brabant, Zeeland en Gelderland ten zuiden van Rijn en Waal kunnen als zij destruktiemateriaal (kadavers) hebben, dit vanaf 1 juni a.s. recht streeks melden aan de Chemische Be drijven van de NCB te Son. Dit is het resultaat van overleg tussen de agrarische standsorganisaties in ge noemd gebied, de zes kringen van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees in dit gebied en 'Son'. Tot dusverre moet de aanwezigheid van kadavers bij een van deze RVV- kringen worden gemeld. Deze geven deze door aan 'Son'. Zo krijgt 'Son' gemiddeld per dag 2.500 meldingen binnen die vervolgens worden verwerkt. Om deze omweg te vermijden en een snellere afvoer van destruktiemateri aal te verkrijgen, zullen de veehouders vanaf 1 juni hun telefonische melding rechtstreeks kunnen verrichten aan een bij 'Son' opgestelde komputer. Daarbij is evenwel een hulpapparaat nodig, een zogenaamde toongenera- tor. Dit kost ƒ50,inkl. btw. De in voering van de nieuwe aanmeldingsprocedure zal in fasen ge schieden. Eerst zijn de circa 10.000 zogenaamde tonhouders aan de beurt. Daarna zullen de overige 40.000 aanmelders in het nieuwe systeem worden opgenomen. Ver wacht wordt dat dit alles aan het eind van dit jaar voltooid zal zijn. De aan melders kunnen dan gedurende zeven dagen per week en dag en nacht hun aanmelding doorgeven. Hiertoe zul len 20 telefoonlijnen beschikbaar komen. Een burgemeester beklaagt zich erover, dat er waanzinnig veel rap porten geproduceerd en idem di to vergaderingen moeten worden bijgewoond. Een wethouder, overigens uit een andere gemeen te, merkt op, dat de autonomie van een gemeente nog nauwelijks iets te betekenen heeft. Een raadslid vindt het betrekken van de bevolking in allerlei zaken via hoorzittingen etc. een tijdverslin dende bezigheid waar weinig of niets uitkomt. Een pas beginnen de minister vindt, dat niet verder bezuinigd moet worden op de ambtenaren salarissen maar dat via inkrimping van het aantal ambtenaren tot bezuinigingen moet worden gekomen. Een agra rische voorman verzucht gebukt te gaan onder de ambtelijke molens, die zo langzaam draaien. Weet u, al deze mensen hebben het groot ste gelijk van de wereld. Maar de hamvraag is, wat doe je er tegen? Zo'n opmerking van de minister (hij heeft overigens wel gelijk) staat haaks op het werkeloosheids- vraagstuk. Juist in de afgelopen jaren met grote werkloosheid was het rijk de grootste afnemer. Vooral ook mensen met universi taire opleiding vonden een onder komen bij de overheid. Er waren tal van knelpunten en vraagstuk ken, die om een nadere studie vroegen. En als je dan aan een on derzoek gezet wordt zonder bud gettering vooraf doe je het onderzoek zeer uitvoerig, tijd speelt geen rol, en je maakt een dik rapport. Of het leesbaar is doet ook niet zoveel terzake. Als het maar dik genoeg is leest bijna niemand het. En daar beklaagt die burgemeester zich nu over. Er zijn doodeenvoudig teveel ambtenaren en de meesten willen zich toch nut tig maken. Je maakt de maatschappij zo in gewikkeld, dat je als het ware on misbaar wordt. Zo kreeg men langzamerhand de situatie, dat een gemeente geen lantarenpaal meer recht mag zetten zonder goedkeu ring van de provincie. De provin cie op haar beurt kan geen veer van de lippen blazen zonder goed keuring vanuit Den Haag. Ene meneer Biesheuvel moet eens gezegd hebben toen hij minister van landbouw werd (dat is wat ja ren geleden) dat hij de bezem eens door zijn ministerie zou halen. Veel gebezemd heeft hij echter niet, want hij moest goed oppas sen, anders kreeg hij onvoldoen de informatie om zich in de kamer afdoende te kunnen verdedigen. Zo werkt dat. Waar ik de agrari sche sektor zo nadrukkelijk voor wil waarschuwen is, niet geheel af hankelijk te worden van Den Haag of Brussel. In Brabant lopen de veehouders al met mestpasjes. Als ik goed beluister willen som migen de kunstmest op de bon doen; een ander grond braak la ten liggen. Meneer Andriessen wil de 55 boeren in de EEG in een sociale voorziening stoppen en de vrijkomende grond gaan bebos sen. Allemaal noodmaatregelen, die kontrole eisen dus de ambte narij met sprongen doen vergro ten. Laat de agrarische voormannen er vooral voor zor gen dat hun leden nog wat vrij kunnen ademhalen, 't Is al eerder opgemerkt, al die subsidies maakt een mens veel te afhankelijk. Bas Cuul Vrijdag 25 april 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 30