over geld en goed ingezonden Schriftelijke uitspraak gelijk aan mondelinge uitspraak Wat kost het om gelijk te krijgen in Middelburg? NAK-B sticht in Zuidwesten vermeerderingstuin van 10 ha voor vruchtbomen Ploeg wil bij politie-opleiding meer aandacht landbouwwetgeving Zoals iedereen weet of in ieder geval behoort te weten heeft een pachter, wanneer zijn verpachter de grond wil verkopen die hij schriftelijk pacht, voorkeursrecht van koop. Hierop zijn enkele uitzonderingen! Er is géén voorkeursrecht van koop door de pachter: a. na het einde van het pachtjaar waarin de pachter de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Die pachter die een kind, stiefkind of pleegkind van ten minste 15 jaar heeft, waarvoor hij ten tijde van de door de verpachter ge wenste verkoop, een vordering tot in de plaatsstelling bij de pachtkamer heeft ingediend, blijft het voorkeurs recht wel houden na het bereiken van de 65-jarige leeftijd van de pachter. b. wanneer de verpachter de grond verkoopt aan zijn vrouw, zijn ouders, zijn kinderen of kleinkinderen, zijn broers of zusters of een pleegkind. c. indien de erfgenamen het niet met elkaar eens worden en wanneer er minderjarigen of onder curatele gestelden tot de erfgenamen behoren kan de rechter bevelen tot openbare verkoop over te gaan, de pachter heeft dan geen voorkeursrecht. Dit hoeft echter niet. d. indien de erfgenamen het eens worden en de grond door één of meerdere erfgenamen wordt gekocht. e. indien het verpachte door de bank moet worden verkocht, omdat het verpachte met hypotheek is bezwaard en de verpachter niet aan zijn rente en aflossingsverplichtingen kan voldoen. f. als de pachter een slecht grondge bruiker is. g. als het gepachte tot een landgoed behoort en de verpachter dit landgoed aan een derde verkoopt. Let wel: In de gevallen b t/m g blijft de bestaande pachtovereenkomst bestaan en bij a tot het einde van de pachttermijn als er geen kind ouder dan 15 jaar is waarvoor in de plaatsstelling is aangevraagd. Voor welke prijs kan de pachter de gepachte grond kopen? Volgens de pachtwet heeft hij het recht de grond te kopen voor de ver- Wat kost u de aankoop? Stel u moet 5 ha grond kopen voor een prijs van ƒ15.000 per ha. U betaalde tot op heden aan pacht ƒ570 per ha. Aankoop 5 ha x ƒ15.000 stel 6% overdrachtsbelasting* notariskosten kadastraal recht overdracht notariskosten kadastraal recht hypotheek afsluitkosten hypotheek ƒ75.000 4.500 1.350 1.150 1.000 totaal kosten ƒ83.000 In bepaalde gevallen kan vrijstelling van overdrachtsbelasting worden ver kregen. De bijkomende kosten kunnen fiscaal worden afgeschreven. Wat kost aankoop per jaar bij een rente van 7%? rente ƒ83.000 a 7% polderlasten 5 ha x ƒ120 ruilverkavelingslasten 5 ha x ƒ65 ƒ5.810 600 325 totaal U betaalt nu aan pacht 5 ha x ƒ570 ƒ6.735 ƒ2.850 U betaalt meer dan bij pacht ƒ3.885 ƒ3.885 5 ha ƒ777 per ha. U zult verder 2aflossing moeten betalen bij de bank, indien u het geld moet lenen is dat 2% van ƒ83.000 1.660. 1% rentestijging of rentedaling bete kent ƒ830 meer of minder betalen dan bij pacht. keerswaarde van verpachte grond vast te stellen door de taxateurs van de Grondkamer in de betreffende pro vincie. Deze prijs is afhankelijk van de kwaliteit van de grond en ligt tus sen de ƒ14.000 en ƒ16.500 per ha. Wat gebeurt er in de praktijk? Er zijn eigenaren die aanmerkelijk meer vragen dan die verkeerswaarde van verpachte grond. "Vragen staat vrij". "Maar betalen ook". Weet in ieder geval dat de pachtwet de koper beschermt en u niet meer be hoeft te betalen dan de Grondkamer vaststelt. Waarom men dat soms toch doet, is ons in praktisch alle gevallen niet duidelijk. Sankties om te zeggen: "Dan zeg ik de pacht op", gelden niet, zeker niet bij pachten van ge meenten, verzekeringsmaatschappij en of andere publiekrechtelijke lichamen. Verwachting Bij een dalende rente zullen verpach ters minder snel overgaan tot verkoop van hun bezit. Konklusie Een pachter heeft in veel gevallen voorkeursrecht van koop indien hij een rechtsgeldig door de Grondkamer goedgekeurd pachtkontrakt heeft. De waarde van verpachte grond kunt u het best vast laten stellen door de taxateur van de Grondkamer. Laat u vooral door instellingen niet van de wijs brengen indien men dreigt met pachtopzegging of anderzijds indien zij meer vragen dan de waarde in ver pachte staat. En tot slot Een gewaarschuwd man telt voor twee. Vraag advies voor u koopt. J. Markusse Wie een geschil heeft, doet er goed aan déze vraag éérst te stellen. Hoe eenvoudig een zaak ook is, en hoe brutaal het onrecht ook is dat je wordt aangedaan, ik denk dat alles beter is, dan recht vragen in Middel burg. Tot deze konklusie ben ik ge komen, door mijn ervaringen met een trekkermotor; en een ieder die een auto heeft of een trekker, kan hetzelf de overkomen. De zaak was eenvoudig: als de motor draaide, zakte het waterpeil in de ra- diateur en de olie werd drabbig. Op een laboratorium hebben ze de olie onderzocht, en het onderzoek be vestigde het vermoeden: er kwam wa ter in de olie. Het advies was om eerst het lek te dichten en dan de motor te repareren. In overleg met Van Rumptstad te Stad aan 't Haringvliet werd de trekker mét het laboratorium-rapport naar dealer Van Rumptstad gebracht. Van Rumptstad haalde de motor uit de trekker en bracht die (ter re-paratie) naar Weststrate te Krabbendijke, maar hij vergat het laboratorium rapport (met het advies: éérst lek dichten) aan Weststrate te geven. Na enige tijd ontving ik het bericht, dat de trekker klaar was en opgehaald kon worden. Maar bij thuiskomst bleek, dat het lek niet dicht was: er kwam nog steeds water in de olie. Van Rumptstad weigerde alsnog het lek op te sporen. Ja, nog erger, hij zei: "Ik heb die motor onderzocht en er zit geen lek in de motor. Betaal de reke ning of ik dwing je met de rechter". Over de vraag: "Komt er water in de olie?" (waarop het antwoord heel eenvoudig is: Ja, want als de motor draaide, kon iedereen het zien, en bo vendien werd dat nog door een labo ratoriumonderzoek bevestigd) is zeven jaren lang in Middelburg strijd gevoerd. Honderdtwintig brieven hebben de advokaten geschreven, er waren vijftig rolzittingen, twee com- paraties van partijen, vier konklusies van de rechter, alleen van mijn advo- kaat vijf aktes plus telefoongesprek ken en conferenties. Op last van de rechter heeft de tech nische dienst van de ANWB naar de motor gekeken; maar bij hun onder zoek wilden ze de motor niet laten Sedert een aantal jaren kampt de be lastingrechtspraak met een grote ach terstand in het werk als gevolg van het toenemen van het aantal procedures. Teneinde hierin verbetering aan te brengen heeft sedert 1983 de belasting rechter de mogelijkheid om monde ling uitspraak te doen "indien de zaak zich daartoe naar zijn oordeel leent". Deze mondelinge uitspraak kan me teen na afloop van de zitting worden gedaan of uiterlijk 14 dagen later. Van deze mondelinge uitspraak ont vangen de partijen binnen 14 dagen een proces-verbaal met daarin de beslissing van de rechter en een mo tivering van die beslissing. Neemt een der partijen geen genoegen met deze uitspraak en wil hij beroep in cassa tie bij de Hoge Raad instellen dan is toch weer een schriftelijke uitspraak vereist. Voor een bedrag van ƒ85,aan grif- fierrecht kan om een schriftelijke uit spraak worden verzocht (binnen één maand). Het ligt voor de hand dat de schriftelijke uitspraak dezelfde beslis sing als de mondelinge moet bevatten. Dat hierover toch nog misverstanden Vrijdag 25 april 1986 kunnen ontstaan bleek onlangs in een gevoerde procedure. De rechter had n.l. in de uitgebreide re schriftelijke uitspraak zich over een aangevoerde grief uitgelaten, terwijl dit in de mondelinge uitspraak on besproken was gebleven. De Hoge Raad ging hiermee niet akkoord, daarbij onderstrepend dat de rechter de motivering van de beslissing in de schriftelijke uitspraak niet mag wijzigen. Een schriftelijke uitspraak aldus de Hoge Raad, strekt slechts ertoe de eerdere mondelinge uitspraak in een andere - schriftelijke - vorm vast te leggen en het Hof heeft niet de vrij heid daarbij de gedane uitspraak aan een heroverweging te onderwerpen. De motivering in de schriftelijke uit spraak mag preciseringen bevatten en uitvoeriger zijn, maar de motivering mag bij die gelegenheid niet zodanig worden uitgewerkt, dat zij wezenlijk verandert. Het arrest van de Hoge raad maakt duidelijk dat een monde linge uitspraak een volwaardige uit spraak is. M.J. Robijn treft. De direktie van de keurings dienst verwacht dat dit geen tijdelijk verschijnsel is. NAK-B heeft al een vermeerde ringstuin in Horst. Dit terrein is 15 ha groot en kan worden uitgebreid maar de direktie van NAK-B, ir. G. Elzen- ga, meent dat het stichten van een nieuwe tuin elders in Zuid-Nederland uit oogpunt van risikospreiding mbt. het weer de voorkeur, verdient. In de Wilhelminapolder heeft men ook een proeftuin van ca. 1 ha. Mogelijk kan de nieuwe vermeerderingstuin hierbij worden aangesloten. Naast een terrein voor een vermeer deringstuin zoekt NAK-B in Noord- Brabant in de omgeving van Breda een kantoorgebouw. Vanuit dit cen trale punt zullen de werkzaamheden van NAK-B in Zuid-Nederland wor den gekoördineerd. De direktie van NAK-B wil in West- Brabant of in de omgeving van Goes op een aaneengesloten stuk grond van ca. 10 ha een vermeerderingstuin vestigen voor de produktie van ent/oculatiehout voor de grootste appel- en pererassen. Belangrijkste kriteria waaraan dit terrein naast de landbouwkundige eisen mbt. tot vruchtbaarheid, afslibbaarheid en dergelijke zal moeten voldoen, zijn een goede bereikbaarheid en een mo gelijkheid tot verdere uitbreiding in de toekomst. Het terrein zou begin vol gend jaar al ingeplant moeten wor- denj met boompjes die nu in opkweek zijn. NAK-B heeft behoefte aan meer ver- meerderingstuinen omdat de vraag naar enthout van vruchtbomen het aanbod de laatste jaren sterk over- Staatssekretaris Ploeg van Landbouw en Visserij vindt dat er bij de oplei ding van de toekomstige politie-agent meer aandacht moet worden geschon ken aan specifieke landbouwwetge ving. De opsporingsambtenaren moeten over voldoende kennis van za ken beschikken om hun werk naar be horen te kunnen verrichten, aldus de bewindsman vrijdag tijdens de alge mene ledenvergadering van de Vere niging Politie Dieren- en Milieubescherming in Ede. Volgens de staatssekretaris klaagt het bedrijfsleven de laatste tijd nogal eens over onzorgvuldig optreden van opsporingsambtenaren. De indruk bestaat, aldus Ploeg, dat opsporing sambtenaren niet altijd beschikken over voldoende kennis van zaken. "Het komt nogal eens voor dat opsporingsambtenaren de bestaande voorschriften onjuist interpreteren of verbaliserend optreden op basis van reeds jaren verouderde of niet meer bestaande wetgeving". Ploeg erken de evenwel indirekt dat de wetgeving niet altijd even duidelijk is. De nieu- draaien (dat vonden ze niet nodig), dus zagen ze niets. Ze gingen op uit nodiging van Van Rumptstad naar een restaurant; maar dat kijken kostte wél ƒ3.000,Ook TNO heeft de motor onderzocht, kosten 1.500,en daarna heeft de ABONA de motor nog eens onderzocht, kosten ƒ2.000,Mijn advokaat heeft er 37,8 uur aan gewerkt; momenteel kost een advokaat ƒ236,— per uur plus BTW. En nu beeft de rechter dan eindelijk uitspraak gedaan. Het is waar, ik ben in het gelijk gesteld: er komt water in de olie, 1 liter per uur. Ik had dus gelijk gekregen, maar de rechter vond, dat ieder zijn eigen advokaat moest betalen. Maar het ge lijk heeft me nog veel meer gekost: na de reparatie van de motor heb ik nog 1100 uur met de trekker gereden, maar als er zoveel water in de olie komt, moet je elke 15 a 20 uur nieu we olie (10 liter) in het carter doen; dat betekent dus ±60 keer 10 liter (a ƒ4,—) ƒ2.400,—. Na die 1100 uur durfde ik niet meer met de trek ker te rijden, want ik begreep: als ik de motor stuk rijdt viert Van Rumptstad feest. Die motor mocht niet stuk, opdat hij kon blijven getui gen van de wanprestaties van Van Rumptstad. En dat heeft die motor ge daan. Dus moest ik wel een nieuwe trekker kopen. Ik heb gelijk gekregen. Het was een zaak van niks. Een kind kan het zien, er komt water in de olie. Een olierap port meldde hetzelfde. Maar voor een rechter in Middelburg dat ook ziet, heeft de zaak tienduizenden guldens gekost. Met al mijn gelijk ben ik een gestrand schip, voor uw lezer een ba ken in zee. Tenslotte nog iets over het onderzoek van de ANWB. De ANWB kreeg van de rechter opdracht antwoord te ge ven op de volgende vraag: Wordt de smeerolie door en bij gebruik in de onderhavige motor verontreinigd door water, in een omvang die van uit technisch oogpunt onaanvaard baar is. Het antwoord was: "Ons is gebleken dat in de kringen van olie leveranciers, voor wat betreft water in de smeerolie, het afkeurcriterium bij 0,2% ligt. In motortechnische kringen echter wordt niet zo "zwaar getild" aan de besmetting van motor olie door water en stellen sommigen zelfs dat 10% of 20% water in smeer olie nog geen kwaad behoeft te doen. In verband met het voorgaande heb ben wij enkele proeven genomen, waarbij de proefperioden lagen op 1 uur bij maximum vermogen op 4000 omwentelingen per minuut, derhalve zwaar belast. De motoren waarmede we de proeven deden waren van het type Renault R4, 845 cm3. Wij zijn gegaan tot 15% water, waarbij wij, in verband met de verdamping, er (door geregelde toevoeging) voor zorgdroegen dat de mengverhouding vrijwel konstant bleef. Bij toevoeging van 5% water was aan het lagerwerk (hetwelk voor smeerolieproblemen, na de nokkenas en de klepstoters het meest kwetsbaar is) geen schade ont staan. Ook na toevoeging van 10% water was geen schade konstateer- baar; pas na toevoeging van 15% wa ter ontstond lichte schade aan de lagerloopvlak ken als gevolg van door breking van de smeerfilm". Dit was dan het verhaal van de ANWB aan de rechter: Ik denk dat zolang het mogelijk is, dat zulke ver halen ongestraft door getuigen aan de rechter verteld kunnen worden, zo lang ze in Middelburg van niks zo een grote hoop kunnen maken, ik de laat ste niet zal zijn, die met de kous op de kop in een rechtzaak gelijk krijg. M. v. Damme Hoofdweg 6 Rilland we wetgeving op basis van de Kader wet gezondheid en welzijn dieren die thans bij de Tweede Kamer ligt bete kent naar zijn mening een enorme stap vooruit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 29