Zomerstalvoedering in eerste deel van weideperiode Farmex start proef met biofiltratie Zeeuws Rundvee Syndikaat heeft nu eigen kantoor Het Zeeuws Rundvee Syndikaat (ZRS) heeft vrijdag 11 april offi cieel bezit genomen van een nieuw kantoor aan de Verrijn Stuartweg te Goes. De opening was in stijl: om de sleutel te verkrijgen moest de voor deze gelegenheid in het leven ge roepen kunstkoe 'Olga' deze op natuurlijke wijze prijsgeven. Zij kreeg bij het kalven deskundige begeleiding van een vakman, oud medewerker J. Stroo, die met de aldus verkregen sleutel het gebouw officieel opende. In dit gebouw is nu het ZRS met ruim 50 personeelsleden gevestigd. Daarnaast biedt het onderdak aan de K.I. en de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren. Vertegenwoordigers van diverse organisaties spraken hun goede wensen uit over het ZRS en haar nieuwe behuizing. Door het "halen" van de sleutel door dhr. Stroo, kon het nieuwe onderkomen van het Z.R.S. officieel geopend worden. machine-kosten in de overweging meegenomen te worden. Met het oog op arbeid en ekonomie is het raad zaam een duidelijke keuze te maken voor een bepaald graslandgebruiks- systeem en zich daar dan ook goed voor in te richten. Uit de tabel blijkt verder dat bij zomerstalvoedering bij vier melkkoeien per ha zowel van de eerste snede als totaal, wat minder ge maaid kan worden dan bij alleen overdag weiden en 's nachts dan bij voeren. Bij dit systeem wordt dus iets meer ruwvoer van eigen bedrijf ge wonnen. Desondanks moet er dan nogal wat meer ruwvoer aangekocht worden; totaal twee ton droge stof ex tra. In deze hoeveelheid van 6940 kg droge stof zit echter ook het in de zo mer te vervoederen ruwvoer (mais). Bij deze veebezetting is hiervoor in de zomer ruim drie ton drogestof per ha nodig. De hoeveelheid krachtvoer is bij beide nagenoeg gelijk. Op basis van voerkosten komt ook hier zo merstalvoedering wat voordeliger uit. Op een klein aantal bedrijven doet men aan zomerstalvoedering in de weideperiode. Hieraan zitten naast enkele nadelen (extra arbeid en ma chines) ook wel positieve kanten. Zo is de bruto-grasproduktie per hek- tare wat hoger. Ook de benutting van het weidegras is in het algemeen beter (geen vertrapping en bevuiling door mest). Bij een minder gun stige verkaveling waardoor omweiden niet altijd goed uitvoerbaar is, kunnen veehouders overwegen de koeien in het voorjaar wat langer op stal te houden en vers gras te voeren. De keuze is niet altijd even gemakkelijk. Bij zomerstalvoedering wordt het gras gemaaid, opgeladen en naar de koei en gebracht. Dit gebeurt meestal twee maal per dag. Bij een veestapel van 60 melkkoeien, die gemiddeld 13 kg droge stof per koe opneemt van gras met 13% droge stof, is dat per dag 6 ton gras dat gemaaid, geladen, ge transporteerd en vervoederd moet worden. Dit vraagt dagelijks nogal wat tijd en arbeid. Een bedrijf dat goed ingericht is voor zomerstalvoe dering heeft over het algemeen een aanzienlijk zwaarder mechanisatie- park dan een bedrijf dat om weidt in welke vorm dan ook. Voor deze ex tra en vaak zwaardere machines die bovendien sneller afgeschreven dienen te worden moet men rekening houden met extra kosten. Aan zomerstalvoe dering zitten echter ook wel enkele positieve kanten. Zo is de bruto- produktie per ha wat hoger, omdat het gras bij zomerstalvoedering meestal in een wat ouder stadium wordt gemaaid, dan wordt inge- schaard bij omweidingssystemen. Hier staat weer tegenover, dat onder invloed hiervan de opname wat lager is dan bij omweiden. (Dit is echter ook afhankelijk van de resten die men bij de vervoedering accepteert). Om dat gemaaid wordt in een iets ouder stadium dan bij omweiden is de voe- derwaarde van het gras gemiddeld ook wat lager. Toch is de benutting van het gegroeide gras in het algemeen wat beter. Bij zomerstalvoedering hebben we namelijk niet te maken met versmering, vertrapping en bevui ling door mest. In het algemeen is het een schoon produkt. Ten opzichte van omweidingssystemen wordt gere kend met een betere benutting van 5-15%, afhankelijk van het gekozen systeem. Als gevolg van de wat lage re grasopname en de wat lagere voe- derwaarde moet er bij zomerstalvoedering nogal wat meer krachtvoer gevoerd worden om de zelfde melkproduktie te halen als bij omweiden. Tijdelijk vers gras voeren Zoals in het begin al werd gesteld, doet zich soms de vraag voor of het zinnig is in het vroege voorjaar vers gras te voeren om zo te komen tot een betere benutting van het grasland. In de tabel is voor een aantal grasland gebruikssystemen bij enkele veebezet tingen en 6000 kg meetwelk een aantal kengetallen op een rij gezet om wat meer inzicht te krijgen hoe de voeder voorziening in de weideperiode op ba sis van voedernormen die berekend zijn door het Proefstation voor de Rundveehouderij in Lelystad. Wanneer we hier dag en nacht bewei den vergelijken met zomerstalvoede ring bij drie melkkoeien per ha, dan blijkt dat er bij zomerstalvoedering van de eerste snede 18% meer ge maaid wordt. Op het totale maaiper- centage is dat 58% extra. Dit heeft uiteraard gevolgen voor de hoeveel heid ruwvoer die op eigen bedrijf wordt gewonnen en voor de hoeveel heid ruwvoer die aangekocht moet worden, om voor de winter in beide gevallen 9 kg droge stof beschikbaar te hebben. Per ha omgerekend, moet er bij omweiden 2700 kg droge stof meer aangekocht worden. Om bij zo merstalvoedering te komen tot een zelfde melkproduktie moet echter nogal wat meer krachtvoer aange kocht worden, ruim 1000 kg per ha. Op basis van alleen de voerkosten bij eenzelfde veebezetting zal zomerstal voedering voordeliger uitkomen. Bij de afweging wel of geen zomerstal voedering in het voorjaar dienen ver der de hoeveelheid extra arbeid en de Vrijdag 18 april 1986 Het biobed op het bedrijf van Lens en Arend Beijering op Grollo. De lucht uit de stal wordt door een mengsel van heide en vezelturf geleid. Tussen beide biobedden zit de drukkamer waarin de lucht komt, nadat het een stoffilter is gepasseerd. Eerste beurs in Azië van de "Jaarbeurs Utrecht" wordt succes Van 21 tot en met 24 april 1986 orga niseert de Jaarbeurs uit Utrecht in To kyo in Japan de VIV-ASIA, de internationale Vakbeurs Intensieve Veehouderij. Inmiddels hebben zich 115 deelnemers aangemeld, en met dit aantal zal de VIV-ASIA een succes worden. Het expositie-programma zal alle technologieën tonen voor het houden van kippen, varkens, kalve ren en andere diersoorten. VIV-ASIA is de zusterbeurs van de VIV-Utrecht, die later dit jaar zal plaatsvinden in de Jaarbeurs in Utrecht. Op VIV-ASIA, die niet alleen Neder landse bedrijven in de gelegenheid stelt om te exporteren naar Japan, zullen ook bedrijven aanwezig zijn uit o.a. Engeland, Frankrijk, Duitsland, Denemarken, Italië en Amerika. De ontwikkelingen in de intensieve veehouderij zijn in deze landen ver, en nu men in Azië meer en meer be reid is om deze ontwikkelingen over te nemen en in te voeren ontstaat hier een geweldige exportkans voor Westerse bedrijven, aangezien deze produkten geen import limiet kennen. 15 Maaien Ruwvoer (kg droge stof) Krachtvoer le totaal Eigen bedrijf aankoop(kg) Dag en nacht weiden3.0 38 97 2175 3637 4224 Alleen overdag weiden, 's nachts 4 kg ds snijmais4.0 50 135 3487 6940 6637 Zomerstalvoedering 3.0 56 155 4510 890 5304 Zomerstalvoedering 4.0 41 107 2731 4943 6740 houderij aanhoudt, is een afweging op basis van voerkosten mogelijk. Bij de overweging om zomerstalvoede ring voor een deel van de weideperi ode toe te passen moeten daarnaast ook de extra arbeid en machine- kosten meegenomen worden. In veel gevallen zal het de voorkeur verdie nen te kiezen voor een systeem dat ge durende het hele weideseizoen gehanteerd kan woraen. Ing. J. Overvest CAD Voedervoorziening Lelystad Lens en Arend Beijering in het Drentse Grollo zijn de eersten waar ter vermindering van de stankoverlast gebruik wordt gemaakt van bi ofiltratie. Toen bij de uitbreiding van hun gemengde bedrijf niet aan de voorwaarden voor een hinderwetvergunning kon worden voldaan, kwam het ministerie van VROM met het voorstel een nieuwe weg in te slaan bij de bestrijding van stankoverlast. Farmex te Drachten bouw de het zogenaamde biobed en nu na enkele weken lijken de resultaten hoopvol, aldus Arend Beijering die samen met z'n vader 50 melkkoeien en 70 fokzeugen, met stamboekopfok van de biggen, houdt. De varkens kwamen in 1960 op dit Drentse bedrijf, in 1964 werd een gro tere stal gebouwd, terwijl in 1977 een nieuwe zeugenstal verscheen. De moeilijkheden met de hinderwet kwa men toen vorig jaar een nieuwe big- genstal gebouwd zou worden. Om aan de voorwaarden van het ministe rie te voldoen werd besloten het uit- werppunt van de ventilator naar achteren in de stal te brengen. Toen met honderd procent subsidie een bi- ofilter kon worden gebouwd leek dat vader en zoon Beijering een nog be tere oplossing. Het biobed is in een betonnen kelder vooraan de stal ondergebracht. De lucht uit de biggenstal wordt via ko kers over de zolder geleid en met ven tilatoren naar de drukkamer naast het biobed geperst. In de biobedden die een inhoud van 28 en 32 vierkante me ter hebben zit respektievelijk 14 en 16 kuub mengsel van heide en vezelturf. Een paar keer per jaar moet het mengsel worden doorgespit en zal het iets aangevuld moeten worden. In één van de biobedden is over het mengsel zuiveringsslib gestrooid om ook daarvan de werking te toetsen. Het wegnemen van de stank en het verminderen van de ammonia- kuitstoot is een mikrobiologische ak- tiviteit, zo vertelt specialiste Els Postema van Farmex. 'Het proces moet nog goed op gang komen, maar het begin lijkt bijzonder hoopvol. De verwachting is dat de stank met 85 procent wordt gereduceerd en de am- moniakuitstoot met nog een hoger percentage. Dat komt ook overeen met de ervaringen die men in Duits land met biofiltratie heeft opgedaan. Wanneer de extra arbeid en machines echter ook worden meegenomen in de afweging, zal het in veel gevallen an dersom liggen. Tabel. Enkele kengetallen bij verschillende graslandgebruikssystemen, berekend op basis van de normen voor voe dervoorziening PR-Lelystad) Tenslotte In dit artikel is de mogelijkheid om vers gras te voeren in het voorjaar (zo merstalvoedering) naast die van een omweidingssysteem met dag en nacht weiden en overdag weiden en 's nachts opstallen gezet. Uitgaande van de normen voor de voedervoorziening die het Proefstation voor de Rundvee-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 17