Ronilan tegen Botrytis en Sclerotinia in peulvruchten BASF Botrytis cinerea of grauwe schimmel en Sclerotinia sclerotiorum of sclerotiënrot zijn gevreesde schimmelziekten in de teelt van stamslabonen, stokbonen, tuinbonen (veldbonen) en erwten. Zij kunnen grote schade toebrengen aan opbrengst en kwaliteit. Ronilan® is een fungicide, dat zowel Botrytis als Sclerotinia zeer effectief bestrijdt. Botrytis cinerea of grauwe schimmel tast aanvankelijk afstervende plantedelen aan, waarna gezonde delen spoedig zijn geïnfekteerd. Afgevallen bloemblaadjes vormen ideale invalspoorten voor de schimmel. Bij vochtige en warme weersomstandigheden grijpt de schimmel snel om zich heen en leidt tot blad-, stengel- en peulaantasting. Botrytis fabae of chocoladevlekkenziekte treedt in hoofdzaak op in veldbonen (tuinbonen). Op de bladeren verschijnen roodbruine vlekjes zowel aan onder- als*bovenzijde. Bij sterke aantasting wordt het gehele blad grijs-zwart en valt af, de peulen worden leerachtig en springen niet open bij het dorsen. Sclerotinia, sclerotiënrot of rattekeutelziekte blijft in de vorm van sclerotiën (rattekeutels) achter in de grond en kan in volgende jaren weer tal van gewassen infecteren. Veel landbouwgronden zijn met sclerotiën besmet. Onder vochtige omstandigheden vormen zich paddestoeltjes, die ascosporen uitstoten welke door de wind worden verspreid. Deze ascosporen kiemen onder vochtige omstandigheden en kunnen, bij aanwezigheid van dood materiaal (afgevallen bloemblaadjes), binnen enkel dagen gezonde plantedelen en peulen aantasten. De schimmel vormt wit schimmelpluis waarin zich later de zwarte sclerotiën vormen. Aangetaste stengeldelen worden afgesnoerd, waardoor de bovengelegen plantedelen in de groei worden belemmerd. Sclerotinia kan o.a. bij peulvruchten leiden tot aanzienlijke opbrengstderving en kwaliteitsverlies (stengelbreuk en peulaantasting). Advies 1. Stamslabonen Zodra de eerste bloemblaadjes zichtbaar worden een bespuiting uitvoeren met 1 kg/l Ronilan per ha plus uitvloeier. Afhankelijk van de mate van aantasting en de weersomstandig heden, zal na 7 tot 10 dagen een tweede bespuiting nodig kunnen zijn. 2. Stokbonen Vanaf het moment dat aantasting wordt waargenomen, een bespuiting uitvoeren met 0,05% Ronilan (50 gram/ml Ronilan per 100 I water). Bij hoge infectiedruk de bespuiting om de 7 tot 10 dagen herhalen. 3. Tuinbonen (veldbonen) Zodra aantasting wordt waargenomen een bespuiting uitvoeren met 1 kg/l Ronilan per ha. Bij hoge infectiedruk de bespuiting na 7 dagen herhalen. 4. Droog te oogsten erwten Bij het vallen van de eerste bloemblaadjes een bespuiting uitvoeren met 1 kg/l Ronilan per ha plus uitvloeier. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn voor infectie, de bespuiting na 10 tot 14 dagen herhalen. 5. Conservenerwten Bij het vallen van de eerste bloemblaadjes een bespuiting uitvoeren met 1,5 kg/l Ronilan per ha plus uitvloeier. Opmerking Voor een goede werking van Ronilan is het nood zakelijk, dat het middel goed verdeeld wordt aan gebracht. Gebruik daarom minimaal 500 liter water per ha, spuit met een fijne druppel en houd een lage rijsnelheid aan. Toevoeging van 0.15 I Citowett® (uitvloeier) per ha geeft een egale, minder driftgevoelige spuitkegel en verbetert de bedekking van het gewas. Veiligheidstermijnen: Stamslabonen 7 dagen Stokbonen 3 dagen Tuinbonen 14 dagen Droog te oogsten erwten 2 weken Conservenerwten 3 weken RonilanR Gedeponeerd handelsmerk BASF CitowettR Gedeponeerd handelsmerk BASF

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 13