De Malta's komen Kontraktteelt bloembollen en de vakheffing Winterbloemkool nog lang niet wintervast! Niet iedere tuinder profiteert van lagere gasprijs Sicilië: Grote peenoogst verwacht Perezin kan dit seizoen tegen uitgezet Varroa-mijt worden Ook op het WALCHERSE laat dit voorjaar lang op zich wachten. Het wordt voor onze generatie zo langza merhand een gewoonte om rekords in het weertype mee te maken. Zo kon den we afgelopen week weer de koudste nacht van de eeuw aan de reeks toevoegen. Veel schade heeft de ze koude niet aangericht naar nu is te overzien. Enkele kollega's hadden al wat sla en andijvie uitgeplant maar deze is er goed doorheen gekomen. Afgelopen zaterdag zijn er wat vroe ge aardappelen gepoot. Met wat sneeuwvlokken om de oren viel het voor de planters op de plant- machine niet mee, maar de grond was droog genoeg voor de bewerking en waarom dan gewacht? Om redelijk op tijd met de eerstelingen aan de markt te komen is het nu toch de tijd dat ze de grond ingaan. De meeste vroege aardappelen die hier gepoot gaan worden zijn dit jaar toch weer de vertrouwde Eerstelingen. Hoewel ik hier al eens meer wat vra gend tegen aan heb gekeken wat de afzet betreft op ZHZ, blijkt toch dat veel mensen hierin vertrouwen hebben. Hopelijk stelt het niemand teleur. Momenteel vindt in Noord-Brabant een grote uitbreiding plaats van de vollegrondsgroenteteelt. De uitbrei ding bCtiraagt ca. 16% en valt voor namelijk waar te nemen bij de teelt van augurken, asperge, bleekselderij, bloemkool, broccoli, bospeen, knol selderij, knolvenkel, (zomer-)prei, spinazie, ijsbergsla, witlof, koolrabi en courgettes. Dit is gebleken uit een enquête over vollegrondsgroenten, ge- Het Produktschap voor Siergewassen wordt regelmatig gekonfronteerd met de vraag, hoe er met betrekking tot de vakheffing bloembollen moet wor den gehandeld indien op kontrakt wordt geteeld. In het verleden was de praktijk, dat de kweker-kontraktnemer van de kontraktgever een vergoeding per R.R. of per ha ontving. Uiteraard werd over deze vergoeding geen vak heffing berekend. Thans wordt meer en meer plantgoed uitgegeven en wordt de opbrengst van de teelt terug gekocht tegen zodanige prijzen per 100 stuks of per kg, dat deze als een vergoeding voor de kweker- kontraktnemer moeten worden ge zien. Omdat na de oogst de gehele op Over teleurstelling gesproken, on danks de strenge winter zijn er geen prijzen uit de bus gekomen. Het is ge woon of het met niets wil. Wanneer we de prijzen van de glassla afgelo pen dagen hebben gadegeslagen, dan kunnen we niets anders konkluderen dan 'er moet zwaar geld bij'. En voor een begin is dat toch niet hoopgevend. Sommige telers van winterbloemkool hebben nog niet alle hoop verloren, dat hun gewas helemaal door de vorst is weggevaagd. Er is op de meeste per celen nog wat groen tussen het gele en dorre blad gekomen, en een gift met kunstmest heeft dit nog wel iets ver sterkt maar groei komt er nagenoeg niet in. Al met al zal de oogst er niet of nagenoeg niet van komen. Wan neer we het rassenproefveld van de winterbloemkool eens gade slaan dan kun je de wintervastheid er wel wat uit halen, maar er zal nog veel selek- tiewerk gedaan moeten worden. Op een perceel jonge bloemkoolplanten zag ik deze week nog al wat wildscha- de. We zullen hier de komende tijd met z'n allen wel wat last krijgen. De jonge malse bladeren hebben grote aantrekkingskracht en het kon soms heel moeilijk zijn om het wild er af te houden. houden onder de bij de RBT-veiling Breda aangesloten telers. Een klein aantal produkten daalt in areaal waaronder spruiten, rode- en witte kool en uien. Ook de aardbeienteelt breidt zich uit, voornamelijk naar de verlate teelt waarbij de rassen Elvira, Elsanta, Ra- pella en Valeta sterk naar voren treden. brengst wordt teruggeleverd aan de opdrachtgever, moet deze de aldus verkregen bollen beschouwen als door hemzelf geteelde produkten. De vak heffing is derhalve verschuldigd door de kontraktgever. Handelskaarthou ders dienen er in dit verband op te let ten, dat zij dergelijke partijen opgeven als behorend tot de eigen kraam! Kortom, in alle gevallen van kontraktteelt - of er nu sprake is van een vergoeding per R.R. of ha, of van een vergoeding door terugkoop van de bollen - betaalt de kontraktgever de vakheffing en niet de teler. Voor eventuele informatie of toelichting kunt u bellen met het produktschap onder nummer: 070 - 814631, tst. 316 of 313. Dat nieuwe gewassen in ons gebied nog niet erg in zijn, blijkt uit het feit dat zich slechts één teler met wat roodlof heeft aangemeld voor de ga rantieregeling van het CB. Het zal misschien wel even wennen zijn dat we deze artikelen nu ook wat gemak kelijker kunnen afzetten op onze nieuwe veiling. Er is hierin misschien voor de telers wel wat te vinden. We moeten er maar eens wat op letten dit seizoen. Ook zal er dit jaar een garantierege ling komen voor verpakte gewassen selderij knollen. Het kan voor het ko mend seizoen wel mogelijk zijn om dit produkt in een rustige wintertijd met wat meer werk er aanbesteed lonend af te zetten. Kollega's die wat ruimer in grond zitten, hebben hier in het ge bied behoorlijk veel belangstelling voor bloemzaadteelt. Dat blijkt ook al door de oprichting van een studie- klub op dat gebied. Dit zal voor meer dere artikelen noodzaak worden, want als we eerlijk zijn dan moeten we toegeven dat alle sociale kontak ten verloren dreigen te gaan. Ook daartoe heeft het verdwijnen van on ze veiling in Middelburg bijgedragen. Op de duur worden kollega's vreem den van elkaar, en worden er geen er varingen meer uitgewisseld. Hopelijk zal het niet zo ver komen. Vanuit de berichtgeving hebben we kunnen vernemen dat onze ZLM per 1 januari a.s. een nieuwe voorzitter heeft benoemd en wel de heer Van der Maas. Vanuit deze tak en regio ook de felicitaties aan zijn adres. Met de hoop er bij-, dat hij zich ook sterk zal maken voor de tuinbouwsektor. Misschien zal het niet zo gemakkelijk zijn voor een groot akkerbouwer. Maar we hebben alle hoop en vertrou wen, mede gesterkt door zijn uit spraak dat men ook groot kan zijn (dus meetelt) op een kleine oppervlak te aan ha's grond. De fruittelers op SCHOUWEN- DUIVELAND zijn met de snoei zo goed als klaar. Door het koude weer van de laatste weken is de knopont- wikkeling later dan andere jaren, zo dat de snoei op een vlotte manier klaar is gekomen. De afgelopen win ter heeft zich gekenmerkt door gunstig snoeiweer en gemiddeld wei nig harde wind, waardoor het aange naam was om buiten te werken. Alleen de laatste weken zijn koud en schraal geweest met wat meer harde wind. De meeste "koppen" van de fruitte lers zien er dan ook verweerd en ge bruind uit. Een buitenstaander vermoedt met een pas teruggekeerde wintersporter van doen te hebben. Toch hebben fruittelers jammer ge noeg weinig gelegenheid om van de ze sport te genieten omdat voor de snoei ieder beschikbaar uur benut moet worden. Veel vakantie of ATV- dagen zijn in deze periode niet inpas baar, hoewel de laatste door de meeste zelfstandigen opgespaard moeten worden. De spuitmachines zijn inmiddels van stal gehaald en naast onkruidbestrij- ding is ook op veel bedrijven een schurftbestrijding uitgevoerd. Na de onverwachte zware aantasting van vo rig seizoen zal dit jaar geen risiko ge nomen kunnen worden nu er bovendien volop sporen van de Doordat vorige week de grond in kor te tijd voldoende droog was, werd het behoorlijk druk in de polders van THOLEN. Men maakt dan van de gelegenheid gebruik en de aardappels krijgen dan - vooral in de omgeving van St. Annaland - voorrang om de grond in te gaan. Ook ijsbloemen moeten vroeg gezaaid worden. Nu gebeurt het maar zelden dat men in het overhemd op de planter kan zit ten, maar dit jaar was het toch wel ekstreem koud. Er zijn dan ook al veel planters uitgerust met een plastik overdekking, die dan een behoorlij ke bescherming biedt. De flinke nachtvorsten waarbij 's morgens de grond hard was, hebben velen verrast. Er zal dan vermoedelijk ook nog wel schade door ontstaan zijn zoals bv aan pootgoed dat onbeschermd bui ten stond. Ieder hoopt dat het eindelijk weer eens wat handzamer weer wil worden. Maar het is inmiddels weer gaan re genen en de weerberichten zijn nog niet best. Een periode van vast weer is nodig om voldoende zorg te beste den aan zaaien, poten of planten een belangrijk aspekt van een teelt omdat we weten dat het van overdoen meestal toch mislukt. Omdat het reeds half april is kan het meeste wel gezaaid worden. Ook witlof kan al ge zaaid worden, mits men ze met plastik afdekt, heeft dit een goede kans van slagen. Ondanks de teleurstellingen van het afgelopen seizoen is het toch zaak ge woon door te gaan en het vervroegen kan voor de gespecialiseerde telers in ons gebied zeker nog wel perspektief schurftzwam aanwezig zijn. Veelal wordt er voor de bloei curatief gespo ten, bij buiig weer zal naast de tele fonische waarschuwingsdienst eigen waarneming noodzakelijk zijn. De boomstroken worden ook weer net jes schoon gepoetst van snoeihout en bladresten, we doen dit niet alleen omdat alles netjes en schoon erbij ligt. De achtergrondgedachte is dat door deze maatregel de warmte afgifte van de bodem niet belemmerd wordt door een laagje isolerend blad en hou- tresten. Als straks tijdens de bloei de nachtvorstgevoeligheid toeneemt, dan kan 1 of 11/2 graad temperatuur winst worden gemaakt doordat de grond de warmte die ze overdag op vangt tijdens de nacht geleidelijk weer afgeeft. Ook het kort houden van de grasstrook bevordert dit. Het gaat dus maar over een geringe temperatuur- winst maar dit kan belangrijk zijn. Op 11 en 12 april zijn de temperaturen plaatselijk ver gedaald, op ons eiland viel dit nog al mee, plaatselijk -3 op 1,50 m hoogte. Enkele pererassen zijn al zover ontwikkeld dat schade kon ontstaan. In onze regio lijkt dit toch mee te vallen. De periode met de grootste nachtvorst risiko's moet nog komen, tot en met half mei blijft dit aanwezig. De appels zullen een rijke bloei te zien geven, bij de peren zijn percelen waar iedere knop benut moet worden om een redelijke oogst te kunnen geven. bieden, waarbij het proefsgewijs plan ten van paperpots zeker niet vergeten mag worden. Hoewel de gasprijs flink gedaald is blijven de stooktuinders wegens de kou met hoge gasrekenin- gen zitten. Tomaten, bonen, e.d. ver gen behoorlijk wat warmte wat met weinig zon grotendeels door de ka chels geleverd moet worden. Radijs daarentegen - een belangrijk produkt in ons gebied - vergt heel wat minder warmte zodat het verschil in stookkosten tussen tuinders onderling groot kan zijn. Ook tussen kleine en grotere bedrijven is er verschil en dan wel in de m3 prijs die er betaald moet worden, omdat men te maken heeft met een 30.000 m3 grens, waarboven men pas de lagere prijs betaalt en het te veel betaalde terug ontvangt. Een klein glasbedrijf met bovendien nog energie-arme teelten zal hier soms niet boven komen, zodat de volle prijs per m3 gas betaald moet worden en waar maar een klein gedeelte van terug ge vangen kan worden. Het verschil is dan op dit moment erg groot, waar bij dus niet iedere tuinder het voor deel heeft van die lagere prijs. De radijs-prijzen lijken van het koude weer te profiteren. De aanvoer loopt zonder pieken zodat deze tot hiertoe voor goede prijzen geveild kon wor den. Er wordt iets minder voor de tweede keer gezaaid omdat er minder slazaad en tomaten uitgeplant gaan worden. Er zijn weer meer snijbonen uitgeplant en er staan meer meloenen op het programma. Zo verschuift het teeltplan hier nog al eens wat enerzijds voor afwisseling en vruchtwisseling zorgt, maar ander zijds de specialisatie vermindert. Op Sicilië werd eind februari al de eer ste peen van de nieuwe oogst op de lokale markt aangeboden. De top van de produktie wordt in april verwacht. Dit deelt het produktschap voor groenten en fruit mee. Naar het zich nu laat aanzien zal de oogst ca. 100.000 ton bedragen. In 1983 bedroeg de produktie 88.000 ton en in 1984 en 1985 lag de oogsthoe- veelheid nog onder dit nivo. De gro te oogst is het gevolg van een areaaluitbreiding en het voor de ont wikkeling van het gewas zeer gunsti ge weer van de laatste tijd. Of deze grote hoeveelheid ook vlot kan wor den afgezet is echter nog de vraag. Zowel in Italië zelf als in verscheide ne andere Europese landen zijn nog grote peenvoorraden van de oude oogst aanwezig. (FEN). weekstaat energieverbruik Er is in dit afgelopen stookseizoen, dat bij een gerberateelt loopt vanaf de zomer, 22% meer gas verbruikt, en maar 2% meer geproduceerd dan vo rig seizoen. Een verkeerde energiebe- nutting? Moeilijk te zeggen omdat er met het gewas als maatstaf én afhan kelijk van de buitenomstandigheden gestookt wordt. Maar toch iets om goed over na te denken, omdat niet goed gebruikte energie altijd te duur is, ook al is het gas nog zo in prijs gezakt. Nog wat cijfers: de acrylplatenkas is tot nu toe 23% zuiniger dan de ge schermde venlokas, en de LW-kas is in totaal 4% zuiniger dan de normaal verwarmde venlokas. Bij de laag waardige warmte is 66% van de to tale behoefte door (gesimuleerde) rest en afvalwarmte geleverd, het restant van 34% was aanvullende warmte en gas voor de C02 voorziening. Bedenk wel dat alle energieverbruikcijfers steeds naast de produktiecijfers gehouden dient te worden. Er zijn geen bijzonderheden uit het gewas te melden en ook de klimaatsinstellin gen zijn de oude gebleven. Het energieverbruik bedroeg deze week 10.619 m3 gas bij een bedrijf somvang van 10.000 m2. Flinke uitbreiding vollegrondsgroententeelt en De appels geven een rijke bloei! aardbeienteelt in Noord-Brabant Het Tuitjenhornse im- en export bedrijf Daalimpex b.v. heeft sa men met Hage International b.v. te Barendrecht en b.v. Han delsmij. J.P. Beemsterboer te Warmenhuizen de aankoop ge daan van de hele Malta aardappel oogst van dit seizoen. Donderdag j.l. zijn op het ministerie van land bouw in Valletta op Malta door genoemde firma's de kontrakten afgesloten. Deze week zal de in Nederland zeer bekende aardap pelprimeur reeds in ons land aan komen per trailer waarvan de eerste dit weekeinde is verscheept. Eind deze week wordt het eerste schip verladen met bestemming Beverwijk, de haven die intussen is uitgegroeid tot 's werelds groot ste aardappelhaven. Het bijzonder gunstige milde weer van de laat ste maand in Malta heeft ervoor gezorgd dat er dit jaar een uitste kend produkt zal worden verladen. "Nog dit seizoen kan het bestrij dingsmiddel Perezin tegen de Varroa- mijt worden ingezet. Onderzoek heeft uitgewezen, dat dit een deugdelijk middel is dat geen schadelijke neven werkingen op bijen, mens of milieu heeft. De imkers zullen nooit hele maal van de Varroa-mijt afkomen, maar het zal mogelijk zijn door een alerte manier van imkeren de plaag met het middel goed de baas te blij ven". Dat zei staatssekretaris A. Ploeg tijdens een inleiding voor de Vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland, 5 april jl. in Ede. Over de ekonomische betekenis van de bijenteelt zei de heer Ploeg van me- ning te zijn dat meer bijenvolken voor bestuiving zouden kunnen worden ingezet. Tot nu toe wordt ca. 15% van de on geveer 100.000 bijenvolken ingezet voor bestuiving, een percentage dat naar schatting wél tussen de 40 en 50 miljoen gulden toevoegt aan de jaar lijkse produktiewaarde in de groente en fruitteelt. De betekenis van de bij voor de natuur om ons heen stijgt vol gens de bewindsman nog ver uit bo ven het ekonomische nut. De heer Ploeg zei voorts van mening te zijn dat het praktijkonderzoek voor 50% door de overheid en voor 50% door belanghebbenden moet worden gefi nancierd. Vrijdag 18 april 1986 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 11