Schadelijke verontreiniging (II) Onkruidzaad in bloemzaad FARMAX SPITMAGHINES n Itreffi onkruidbestrijding. en regenbestendig. Actor (Siemertfc 3K5T1 Onkruidbestrijding Elk jaar opnieuw doet zich het probleem voor, dat er partijen bloemzaad moeten worden afge keurd vanwege het onkruidzaad dat hierin voorkomt. Teleurstel ling voor de teler, die hiervoor niets ontvangt en teleurstelling bij de kontraktfirma, die door het wegvallen van zo'n partij niet aan z'n verplichtingen kan voldoen of orders moet laten lopen. Uit veel partijen kan het onkruidzaad dankzij pérfekte schoningsmachi- nes en -methodes goed tot redelijk maken tuinbouwgronds^neller produktief! Uitstekende inwerking van mest, ft stro, plantenresten e.d. Onderhoudsvrije werking; geen smeerpunten. Ongeëvenaarde uitbre kende werking. Werkdiepte tot 45 cm Hoge werksnelheid. Leverbaar in werkbreedten van 90 tof 240 cm Ci0 staat garant! Molenstraat 40. 5446 PL Wanroy (N.Br.). Tel. 08859-3024. Telex 37275. goed verwijderd worden. In die gevallen is het technisch mogelijk gebleken omdat het onkruidzaad lichter, kleiner-groter van korrel of anders van vorm is dan de be treffende partij bloemzaad. In dit geval is er dus niets aan de hand. In grensgevallen, waar het on kruidzaad slechts door toepassing van meerdere methodieken kan worden verwijderd, gaat dit meestal tenkoste van veel bloem zaad. Daar echter, waar de korrel grootte en het soortelijk gewicht van het onkruidzaad gelijk is aan dat van de betreffende partij bloemzaad, houden de scho- ningsmogelijkheden op en leidt dit doorgaans tot afkeuring van de partij. Voorkomen is dus ook in dit geval beter dan genezen. Zonder de beschikking over che mische onkruidbestrijdingsmidde len zou de teelt van bloemzaad, in een omvang waarin dit tegenwoor dig plaats heeft, onmogelijk zijn. Mede dankzij de inspanning van Onkruidzaden Onkruidzaden die niet of moeilijk Kuituurgewas Alyssum Aubrietia Calendula (Goudsbloem); Chrysanthemum (Margriet); Chrysanthemum paludonum; Cheiranthus (Muurbloem); Campanula; Delphinium (Ridderspoor); Dianthus (Anjer); Gypsophyla (Gipskruid); Godetia Iberis (Scheefbloem); Myosotis (Vergeet-mij-Niet); Mesembryanthemum (Ijsbloem); Nemophila (Haagbloem); Nicotiana (Siertabak); Phacelia (Honingplant); Papaver Phlox (Sierpapaver); drummondii; Pyrethrum (Gekleurde Margriet); Penstemon Thymus (Tijm); Violen de zaadteeltstudieklub kunnen dit jaar weer een aantal middelen aan de bestaande lijst worden toege voegd. Door kontinuering van het onderzoek kunnen in de toekomst hopelijk nog meer toelatingen ICI Holland BV te verwijderen zijn: Onkruid Muur Muur, Krokgras Zwaluwtong (driekant) Lolium, alle Polygoniums Kamille Alle polygoniums Chenopodium Alle Polygoniums Zwarte Nachtschade Chenopodium Lolium Zw. Nachtschade Alle Polygoniums Krokgras Muur Alle Polygoniums Zw. Nachtschade alle Polygoniums Kleefkruid Chenopodium Zw. Nachtschade alle Polygoniums Lolium Zw. Nachtschade Weegbree Zw. Nachtschade worden verwacht. Desondanks echter zal het onkruid in deze ge wassen toch voortdurend een pro bleem blijven vormen en wel om de volgende redenen: a. Onder invloed van het klimaat zullen de chemische middelen niet altijd optimaal werken. Voor het ene middel kan langdurige droogte en voor het andere kan neerslag kort na toepassing, een negatieve invloed hebben op de werk zaamheid. b. Voor een groot aantal midde len zijn nog geen toelatingen. De ze zijn in onderzoek of moeten nog in onderzoek worden genomen. c. Er zijn nogal wat bloemsoor ten, die van nature of als gevolg van een minder goede bo- demstruktuur, weinig gewas ma ken. Deze bieden als gevolg van een open gewasstand aan het on kruid goede kansen. d. Het komt regelmatig voor dat late zaadpercelen, die aanvanke lijk goed schoon zijn gehouden, op het laatst toch nog onder het vuil gaan. Oogstdrukte en andere op dat mo ment dringende werkzaamheden zijn er in die tijd vaak de oorzaak van, dat aan de nazorg onvol doende aandacht wordt besteed. Dit is reden, dat juist in de laat ge oogste partijen, vaak onkruidzaad voorkomt. Bloemzaadtelers weten uit erva ring, dat ondanks de toepassing van chemische onkruidbestrijding, mechanisch wieden in veel geval len noodzakelijk blijft. Kwaliteit Het streven van elke zaadteler moet er op gericht zijn om zaad te produceren van een in velerlei opzichten zo hoog mogelijke kwa liteit. Nu wordt de kwaliteit van zaad bepaald door veel facetten. Eén hiervan is, dat het vrij moet zijn van schadelijke verontreini ging. Hiertoe behoren onkruidza den en zaad van andere kuituurgewassen. Niet alle vreem de zaden zo hebben we in de aan hef van dit artikel kunnen lezen, kunnen worden uitgesorteerd. In dat geval is afkeuring van de par tij doorgaans onvermijdelijk. Eni ge kennis van vooral die onkruiden, waarvan de zaden een bedreiging vormen voor de kui tuurgewassen, is hier zeker op z'n plaats. Verklaring onkruiden Chenopodium (Ganzevoetachti- gen). Ganzevoet, Melde. Polygo- nium (Veelknopigen). Boekweit (driekant), Perzikkruid, Varkens gras, Viltige duizendknoop, Wil de zuring, Zwaluwtong. Lolium Dolik, op Engels Raaigras gelij kende grassoort. Krokgras Plaat selijke benaming voor tuintjesgras. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" Slecht weer komt altijd ongelegen Zeker als u nog net vóór het zaai klaar maken of net vóór opkomst van uw gewas uw percelen onkruidvriwilt maken. In deze situatie maakt Actor het u gemakkelijk Het hoeft maar even droog te zijn en u kunt Actor al toepassen Na 10 minuten is Actor regenvast zodat weersomstandig heden géén invloed meer hebben op het resultaat En dat is een hele zorg minderI Maar er is meer over Actor zoals: handig kant en klaar mengsel van Gramoxone en Reglone brede werking tegen zowel grasachtige als breedbladige onkruiden heeft een uiterst snelle konta ktwerking geen nawerking in de grond altijd en overal inzetbaar kost minder dan u denkt Over toepassing en dosering kan uw leverancier alles vertellen. Raadpleeg voor gebruik ook altijd het etiket 10 Vrijdag 18 april 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 10