STOMP330EC: EEN ONKRUID BESTRIJDINGSMIDDEL DAT ZICH ONDERSCHEIDT Tijdelijke kompensatieregeling ziektekosten zelfstandigen Herstrukturering NRLO moet leiden tot verhoging effektiviteit landbouwkundig onderzoek Direkt of kort na de zaai toege past, biedt Stomp 330 EC u een zeer breed werkingsspektrum en een lang durige werking. Ideaal voor de bestrij ding van breedbladigen en grassen. Bij gebruik van Stomp 330 EC bent u zeker van een perfekte aanpak van varkensgras, zwaluwtong en muur. Ook straatgras, paarse dovenetel, duivekervel en kleine brandnetel worden met Stomp 330 EC goed bestreden. Geregistreerd handelsmerk van American Cyanamid Company. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048, 4700 BA Roosendaal, Telefoon 01650-32912. Provinciale Staten van Noord- Brabant zullen bevorderen, dat bij in richting van droogvallende gronden in Krammer/Volkerak ook landbouw belangen zullen worden afgewogen. Het verdient aanbeveling om bij de Zeeuwse en Zuidhollandse kolleges op eenzelfde standpunt aan te dringen. In Zeeland en Noord-Brabant vragen herzieningen van streekplannen de aandacht. In de verschillende provin cies wordt reeds ruimschoots aan dacht hieraan besteed. Mestproblematiek Het Hoofdbestuur besteedde ruim aandacht aan een aantal vraagstuk ken, die met deze problematiek sa menhangen. Met name het uitrijverbod blijft op grote weerstand stuiten. De standpunten zijn op dat punt duidelijk tegen invoering van een dergelijk verbod. Een kommissie van deskundigen zal zich over deze pro blematiek buigen. Aangedrongen wordt om de agrarische praktijk hier duidelijk bij te betrekken. Meer ge nuanceerd liggen de meningen over de toepassing van de overschotheffin gen, die betaald moeten worden door bedrijven met een becijferd mestover schot. Het Hoofdbestuur staat op het standpunt dat het onjuist is om alle overschotbedrijven in Nederland over een kam te scheren. Overschotbedrij ven in z.g. tekortgebieden vormen geen probleem en daarom voelt men er niets voor om een overschotheffing te betalen. Een algemene regel om overschotbedrijven van een overschot heffing vrij te stellen als zij hun mestoverschot zelf op een akseptabele manier op kunnen lossen heeft ook bezwaarlijke kanten. Als de grote be drijven namelijk zelf een bestemming voor hun grote mestkwantums vin den, kan dat de problematiek en de kosten van de kleinere bedrijven voor het vinden van een bestemming voor hun overschot slechts vergroten. In het algemeen kan worden gesteld, dat de grote overschotten door de grote bedrijven zijn veroorzaakt en daar zullen ook de heffingen moeten wor den gelegd. Verder dienen de bedrij ven die recent hebben uitgebreid en die de problematiek hebben vergroot niet te worden ontzien. Diensten en instellingen Bij de SEV is de heer A.F. Rozen te Oosterwolde benoemd als opvolger van mevr. L. Huisman. Bij-het Land en Tuinbouwblad is benoemd de heer A.H. Kattewinkel te Wijhe als redak- tiemedewerker. Verder kan de benoe ming worden verwacht van de heer drs. T. Elzinga te Groningen als be leidsmedewerker. Opgaven voor kursusdeelname dient in Zeeland voor 1 mei te geschieden voor zover het gesubsidieerde kursus- sen betreft. Voor veel afdelingen is dat te vroeg, maar organisatorische en subsidiezaken maken dat noodza kelijk. Voor Noord-Brabant wordt gewerkt aan een betere koördinatie binnen de ZLM voor kursuszaken. Organisatorische aangelegenheden De eerstvolgende algemene vergade ring van de ZLM is vastgesteld op maandag 8 december in de Prins van Oranje te Goes. Op deze vergadering zal de heer Doeleman afscheid nemen als algemeen voorzitter van de ZLM. Een inleiding zal worden gehouden door ir. A. de Zeeuw, Direkteur- Generaal voor de Landbouw en V oedsel voorziening Voor hoofdbestuursleden zal een kur- sus Publiciteit en Kommunikatie wor den georganiseerd op 16 en 17 december. Een soortgelijke kursus was reeds gehouden voor deelnemers aan de kaderkursussen voor kring bestuursleden. Op verzoek van het Dagelijks Bestuur zijn voorstellen opgesteld, die de aan sprakelijkheid van de ZLM voor eventuele onjuiste adviezen moeten beperken. Het hoofdbestuur gaat hiermee akkoord zodat een en ander verder kan worden uitgewerkt. Hoofdbestuur d.d. 27 3 '86 A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; Mr. J. Og- gel, algemeen sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; J.M. Geluk plv., kring Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; H.C. van der Maas, kring Noord- Beveland; C. Hamelink, kring O. Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bie- rens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; L.A. van Dix- hoorn, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; G.J. de Jager, kring Altena Biesbosch; H. Juin, kring Oost- en Midden-Brabant; J.H. Hart- gers, kring Langstraat; M.J. Goud, tuinbouw; G. Sterrenburg, tuinbouw; W. van Veldhuizen, veehouderij; D. Hannewijk, veehouderij; Adviseren de leden: ir. W.Z. v.d. Meer; ir. P.P. Koks; mw. C.J. Donken; mw. C.M. Dees; L. van Nieuwenhuyzen; dien sten/instellingen: mw. J. Priem; B. Veerbeek; J. Wierenga. A De staatssekretaris van ekonomische zaken, de heer P.H. van Zeil, heeft mede namens de minister van land bouw en visserij, ir. G.J.M. Braks, de tijdelijke kompensatieregeling ziekte kosten zelfstandigen bekendgemaakt. De regeling is gepubliceerd in de Staatscourant van 1 april 1986. De aanleiding hiertoe is dat per 1 april 1986 een wijziging van de Zieken fondswet in werking treedt, die onder meer de opheffing van de vrijwillige ziekenfondsverzekering inhoudt. Bij de aanvaarding van het desbetreffen- De landbouw wordt gekonfronteerd met ernstige problemen en grote kan sen. Naast problemen op onder meer het gebied van overschotten, milieu bederf, werkgelegenheid en inko menspositie, bestaan er vele nieuwe kansen door ontwikkelingen op het terrein van de biotechnologie, de in formatica, de diversifikatie en kwa liteitsverhoging van de agrarische produkten, de rekreatievoorziening, de bosbouw, het natuurbeheer, het gebruik van grond voor andere doel einden dan de produktie van voe dingsmiddelen e.d. De produktiefaktor kennis, en meer in het bijzonder onderzoek, is thans en voor de komende jaren voor de land bouw van cruciale betekenis. Op korte termijn valt de instelling door de Minister van Landbouw en Visserij van een nieuwe Nationale Raad voor Landbouwkundig Onder zoek (NRLO) te verwachten. De oprichting van die nieuwe organisa tie impliceert tevens een herstruktu rering van de thans bestaande NRLO-TNO. de wetsvoorstel in de Ministerraad is besloten om de financiële nadelen van deze opheffing als gevolg van hogere premies in partikuliere ziektekosten verzekeringen voor zelfstandigen te kompenseren. Het ontwikkelen van kriteria en het opzetten van een uitvoeringsapparaat voor een kompensatieregeling is nog niet geheel afgerond. Daarom is besloten tot een tijdelijke regeling die op 1 april 1986 in werking kan treden. Alle zelfstandigen die tot 31 maart een vrijwillige ziekenfondsverzekering hadden en daarin premiereduktie ge noten, kunnen van de regeling ge bruik maken. De andere groepen die voor kompensatie in aanmerking ko men (zelfstandigen in een zelfde inko menssituatie die geen vrijwillige ziekenfondsverzekering met premie- De hoofdkenmerken van de nieuwe NRLO zijn: - Met de instelling van de nieuwe NRLO krijgen de Minister van Land bouw en Visserij en andere belang hebbenden de beschikking over een orgaan dat een optimale ontwikkeling kan bevorderen - De onderzoekprogramma's zullen worden opgesteld door overleg met uiteenlopende maatschappelijke orga nisaties, overheden en onderzoekor ganisaties. reduktie hebben en ex-zelfstandige be jaarden) zullen op de definitieve kompensatieregeling moeten wach ten. Deze zal naar verwachting medio 1986 in werking kunnen treden. Hier in zullen de kriteria zijn uitgewerkt en zullen inkomensgrenzen worden op genomen. Het is overigens de bedoe ling om tegemoetkomingen op grond van de definitieve regeling met terug werkende kracht tot uiterlijk 1 april 1986 te verlenen. Tegemoetkoming Op grond van de kompensatieregeling zullen partikuliere ziektekostenverze keraars aan zelfstandigen die aan de voorwaarden voldoen een maande lijkse tegemoetkoming verlenen op de te betalen premie. De hoogte van de tegemoetkoming is gelijk aan het verschil tussen de tota le premie die voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering zou zijn betaald, indien deze niet per 1 april 1986 zou zijn opgeheven, en de premie die per 1 april voor de standaardpolis moet worden betaald. Om voor de regeling in aanmerking te komen moet de zelfstandige zijn ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, bij de Stich ting tot Uitvoering van Landbouw- maatregelen of bij het Sociaal Fonds voor de Maatschapsvisserij. De regeling wordt uitgevoerd door de Stichting tot Uitvoering van de Kom pensatieregeling, die is opgericht door het Kontaktorgaan Landelijke Orga nisaties van Ziektekostenverze keraars. Vrijdag 4 april 1986 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9