Moet de Stopa verdwijnen? K «Lr„dmafktNederland op E1 commerciële medewerker (m/v) adverteren het medium uitstek zlm -ertje OOGST U SNEL! Verwerking aardappelen I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I. aardappel afzetorganisatie voor zuidwest-nederland bv zierikzee I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I fl ss 5 5 Helpt mee aan de bestrijding van phytophthora infestansü Aardappelras Arkula op "Recommended List" in Engeland korte wenken akkerbouw Regelmatig zijn er uit de praktijk geluiden dat de Stopa moet ver dwijnen. De bedoeling is om daar in de komende maanden over te diskussiëren in de diverse beleidsorganen. Om maar duidelijk te zijn: Ik ben nog lang niet zover dat we zonder garantieregeling verder moeten. Een dis- kussie hierover op ruime schaal is echter dringend gewenst. Oneigen lijke faktoren nopen daartoe! Stopa weg? De Stopa is een uitvoerend orgaan dat namens het Landbouwschap en het Bedrijfsschap voor de Groothandel in Aardappelen een aantal zaken uit voert. Weliswaar is daarbij de Garan tieregeling Pootaardappelen verreweg de belangrijkste. Maar als we zouden besluiten deze garantieregeling op te heffen, dan moet de organisatie de Stopa zeker voorlopig nog een aan tal jaren aanblijven om aangegane verplichtingen te blijven uitvoeren, o.a. subsidieregelingen, kwikbeleid! Een langjarige verplichting is stellig ook het propagandawerk ten behoe ve van de pootaardappeleksport door de gehele wereld heen via het NIVAP (ƒ3 miljoen per jaar). Van de heffin gen die de pootgoedsektor jaarlijks opbrengt via de arealen en per 100 kg gecertificeerd produkt is ƒ5 miljoen nodig wegens langjarige verplichtin gen buiten de garantieregeling. Als we de garantieregeling zouden beëindi gen, dan moet de pootgoedsektor toch nog die ƒ5 miljoen jaarlijks op brengen, hetgeen overeenkomt met ongeveer ƒ150,per ha pootaard appelen. Garantieregeling Jarenlang konden we met zo'n ƒ5 mil joen a ƒ6 miljoen jaarlijks een uniek garantiesysteem handhaven, waarmee vele telers voor echt grote stroppen werden behoed. Maar ook de handel kon regelmatig kontrakten afsluiten met telers en afnemers, waarbij de ri- siko's beperkt bleven tot het verschil van de Stopa-garantieprijzen en de ge dane prijzen in het marktgebeuren. Bij de verdere beoordeling van het doorzetten of niet van het huidige ga rantiesysteem gewoon een aantal op merkingen. - de kostprijs van een ha pootaardap pelen is erg hoog in verhouding tot andere gewassen ƒ12 -ƒ15.000 per ha) - de opbrengsten en daarmee het aan bod variëren sterk van het ene jaar met het andere, zodat een planning per ras en in ha's in de richting van de markt erg moeilijk blijft. - de afzet is sterk eksport-gericht naar zo'n 60 a 70 landen over de gehele we reld verspreid. Grote prijsverschillen tussen het ene en het andere jaar wor den vaak niet begrepen door de af nemers. - meer dan de helft van de eksport is gericht naar landen buiten de EG en in toenemende mate! Het merendeel naar landen waar ekonomische en po litieke krisis een beslissende rol kun nen spelen bij toestaan van importen pootaardappelen. Beslissingen daar toe vallen vaak akuut en voor onbe paalde tijd. - als binnenkort de rassen Ostara en Desiree vrijkomen, bestaat ongeveer de helft van het rassenpakket uit zo genaamde 'vrije rassen'. De andere helft uit zogenaamde 'licentierassen', die gestuurd kunnen worden met de natuurlijke beperking van grote vari aties in opbrengsten. - we hebben een groot rassenpakket van zo'n kleine 200 rassen, sterk marktgericht. Naar diverse grond soorten en klimaten. De vraag per jaar en per ras is vaak onbegrijpelijk wisselend. Een unieke sektor, die Nederlandse pootgoedsektor! Voor elk plekje op aarde een specifiek ras. Tot nu toe een vrij stabiele teelt en afzet, zij het in stijgende richting. In ruim 10 jaar de eksport verdubbeld. Een sektor met grote toekomstmogelijkheden. Een zeer moeilijke teelt, slechts voor een beperkt aantal Nederlandse telers weggelegd. Dat zal ook de komende jaren weer blijken, als de omstandigheden weer 'normaal' worden. Een garantie systeem dat 35 jaar lang goed heeft gefunktioneerd, stabiliteit heeft be werkstelligd en teler en handelaar voor grote stroppen heeft ge vrijwaard. Door de jaren heen hebben we de ga rantieregeling regelmatig bijgesteld. De grootste wijziging heeft stellig plaatsgevonden bij de invoering van het terug verkoopprijzen-systeem, dat vele miljoenen guldens besparing heeft opgeleverd. Thans komen er oneigenlijke fakto ren op ons af, waardoor tijdelijk meer belangstelling voor de pootgoedteelt is ontstaan. Deze belangstelling valt toevallig samen met een paar 'gemak kelijke teeltjaren'. Om dan de garan tieregeling zomaar op te heffen! Het komt nu aan op vindingrijkheid om te trachten zodanige wijzigingen aan te brengen, dat een bodemprijsrege ling kan blijven funktioneren; in ieder geval een regeling, waarbij de prijs niet tot de voerprijs kan dalen. - moet over de gehele linie de prijs wat worden aangepast, b.v. met 5 cent per kg naar beneden? - moet alleen de prijs van klasse A van de virusresistente rassen worden verlaagd? - is er een mogelijkheid om de licen tierassen (de verbonden rassen) los te maken van de garantieregeling en de vrije rassen via de Stopa aan elkaar te verbinden met een minimum prijsregeling? In de komende zomermaanden moet er een beslissing vallen. Hoe verder? We kennen dan de afloop van oogst '85 en bovendien de keuringsaangif te van 1986. Misschien zelfs iets van het groeiseizoen, van de luizen, enz. Als we toch eens een aanvaardbaar bodemprijssysteem konden uitdenken voor 1987 en volgende jaren. Het zal stellig onze marktmogelijkheden voor de verdere toekomst ten goede ko men. Bij een vrij teeltsysteem; alleen voor de allerbeste pootgoedtelers. A. Vermeer "Het produktschap voor aardappelen deelt mee, dat in de maand februari in totaal 104.000 ton aardappelen is verwerkt tot frites, puree, chips en an dere konsumptieprodukten. Daar door is de verwerking tot 1 maart gekomen op 216.000 ton, tegenover 200.000 ton in 1985 en 182.000 ton in 1984. De uitvoer van frites, puree, chips e.d. omgerekend tot verse aardappe len bedroeg in de maand februari 81.000 ton terwijl de invoer van pro- dukten overeenkwam met 4.400 ton verse aardappelen. Verder wordt be kendgemaakt dat in de week van 17 t/m 22 maart 25.500 ton konsumptie- en industrieaardappelen is uitgevoerd (exklusief de export naar België)". Onze organisatie beweegt zich op het gebied van de coöperatieve afzet en de bewerking van consumptie aardappelen van aangesloten telers in Zeeland en Noord-Brabant. De omzet beloopt circa 200.000 ton. In verband met de nog steeds toenemende activiteiten, vragen wij ter versterking van onze buitendienst in het gebied Tholen, St. Philipsland en West-Brabant een Opleiding op HLS/MLS-niveau. Leeftijd tot 40 jaar. Zijn taak bestaat uit het onderhouden van contacten met de telers, waarbij commerciële aangelegenheden, teelttechniek en produktbehandeling aan de orde komen. Schriftelijke sollicitaties, met recente pasfoto, vóór 15 april a.s. aan ons adres: postbus 101, 4300 AC Zierikzee t.a.v. de afdeling personeelszaken. O SS C CS SS CS H cs os N O 3-2 iZ O WD O MET EEN Voor slechts enkele guldens ie dere week over de vloer bij »k- kerbouwers. veehouders, tuin ders. fruitkwekers, toeleve ringsbedrijven en landbouw- mechanisatiebedrijven in Zee land en Noord-Brabant. Frankrijk importeert jaarlijks zo'n 70' a 80.000 ton uien uit ons land en is na West-Duitsland en Engeland de derde afnemer. Aan de hand van een artikel van het CTIFL (Centre Tech nique Interprofessionnel des Fruits et Légumes) geven we daarom een wat uitgebreider beeld van deze markt. De Franse uienproduktie is sinds 1976 uit een diep dal omhooggekomen. Momenteel produceert men 200.000 a 220.000 ton per jaar. Vooral verbe terde teelttechnieken, bewaarmetho den en de introduktie van nieuwe variëteiten liggen aan deze toename ten grondslag. Desondanks dekt de binnenlandse produktie slechts 70% van de eigen Franse behoefte aan uien. De vraag De binnenlandse vraag is ca. 300.000 ton per jaar groot. Hiervan neemt de industrie momenteel zo'n 35.000 ton voor z'n rekening. Voor de toekomst verwacht men dat de industrie steeds belangrijker wordt voor de afname van uien. Er moet dus worden geïm porteerd! Belangrijkste leveranciers van uien zijn voor Frankrijk achtereenvolgens Nederland, Spanje en Italië. Vooral Nederland en Spanje hebben hun marktaandeel de laatste jaren kunnen uitbreiden. Dit ging vooral ten koste van Egypte. Nederland levert vooral in de periode augustus t/m midden juni met een top in maart/april. Spanje en Italië zijn vooral van mei t/m november aan de markt. Dit seizoen ondervindt trouwens de Nederlandse export van uien naar Frankrijk veel konkurrentie vanuit Spanje. In de eerste twee maanden van '86 bedroeg de Franse import uit ons land nog geen 9000 ton tegen 14.500 ton in '85. Spanje daarentegen kon t/m februari dit jaar veel meer in Frankrijk afzetten. Vooral de ma tige kwaliteit van de Nederlandse ui en zou hiervan de oorzaak zijn. (P.G.F.) Denk aan het onschadelijk maken van de afvalhopen, restanten en uitschot van aardappelen waar door deze niet meer als primaire besmettingsbron kunnen fungeren voor de aardappelgewassen in de omgeving. In Noord-Brabant en Zeeland is sedert 1 maart 1986 een Verorde ning van kracht, inhoudende dat ondernemers in hun onderneming verboden is na 15 april van elk jaar niet-uitgeplante aardappelen of afval van aardappelen voorhan den of in voorraad te hebben, waarop stengels met blad voorko men. Het verbod geldt niet ten aanzien van aardappelen die bestemd zijn om te worden uitge- plant. Voorts verplicht de Veror dening een ondernemer die zich van aardappelen ontdoet voor af voer naar een buiten zijn onder neming gelegen plaats, vóór deze afvoer zodanige maatregelen te treffen, dat zich aan deze aardap pelen of afval van aardappelen geen stengels met blad kunnen ontwikkelen. Dezer dagen behaalde het ras Arkula een prima succes door uitverkoren te worden voor een plaats op de "Re commended List" in Engeland. Dit is de lijst van aanbevolen rassen voor teelt in het Verenigd Koninkrijk. Na reeds in 1982 opgenomen te zijn in de Engelse "National List", bereikte Ar kula hiermee de hoogst haalbare po sitie in Engeland. Arkula, een zeer vroeg ras, wordt ver tegenwoordigd en vermeerderd door C. Meijer b.v. in Kruiningen. Naast het Verenigd Koninkrijk is het ras momenteel opgenomen in de rassen- lijst van de volgende landen: België, Italië, Nederland, Portugal, Tunesië en sinds oktober 1985 ook in de Spaanse Rassenlijst. In vrijwel alle Europese- en Noord- Afrikaanse primeurgebieden is Arku la een geliefde aardappel door een kombinatie van opmerkelijke vroeg heid en hoge opbrengst. Ook heeft Arkula reeds de weg naar de verwer kende industrie in binnen- en buiten land gevonden door de geschiktheid voor vroege verwerking tot frites. In Engeland is Arkula al enkele jaren een topper onder de vroege rassen, zich nu uitend in de verkiezing op een lijst die door de Engelse aardappelte lers zeer nauwlettend wordt gevolgd. Deze verkiezing is voor het ras dan ook van grote waarde. De afzet van Nederlandse Arkula- pootgoed in het Verenigd Koninkrijk zal door de opname op de "Recom mended List" zeker een nieuwe im puls verkrijgen. EEN LAAT VOORJAAR vraagt om extra voorzichtigheid bij de grondbewerking. Alle vakman schap is dan nodig om de grond bewerking goed uit te voeren. Pas vooral op als de ondergrond nog vochtig is. Begin niet te vroeg. Fouten die U in het voorjaar maakt blijven het gehele jaar zichtbaar. MERKNAMEN LIJKEN soms erg veel op elkaar, een fout is daarom snel gemaakt. Toch is Ba- sagran P iets anders dan Basa- gran. Waar chloorprofam het gewas onberoerd laat, kan pro- fam algehele uitdunning veroor zaken. Lironion geeft een ander effekt dan Linuron enz. enz. INSEKTEN WORDENAKTIEF zodra de temperatuur boven 10°C komt. Geloof maar niet dat al het ongedierte deze winter van hon ger en kou is omgekomen. U kunt er wel op rekenen dat ze de jonge plantjes weten te vinden, soms al voor ze bovenkomen. Laat U niet verrassen en kontroleer dagelijks uw gewassen. EEN BESTRIJDING VAN KWEEKGRAS vóór het poten van aardappelen is mogelijk door op een droge, voorbewerkte grond te spuiten met Eptam-6E óf Eptam-5g granulaatkorrels te strooien. Een pleksgewijze toe passing of behandeling van de kantri jen is vaak erg aantrekke lijk, omdat voor weinig geld veel narigheid te voorkomen is. Het middel moet wel direkt 10 -15 cm diep worden ingewerkt. DE APOTHEEKWINKEL van bestrijdingsmiddelen is ook dit jaar weer uitgebreid. Er zijn nu Flowable's, vloeistoffen, spuit- poeders en granulaten soms met eenzelfde werkzame stof, maar met een verschillend gehalte aan aktieve stof. Let daarom goed op de dosering per ha, en lees in elk geval het etiket. Vrijdag 4 april 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6