TH Delft ontwikkelde twee totaal nieuwe kastypen Op de Technische Hogeschool (TH) in Delft zijn kortgeleden de re sultaten van het door het ministerie van Landbouw en Visserij gesti muleerde kassenprojekt gepresenteerd. In dat kassenprojekt zijn twee kompleet nieuwe kastypen ontwikkeld door studenten van de afde lingen Bouwkunde (vormgeving), Civiele Techniek (konstruktie) en Werktuigbouwkunde (installaties). Bij de kastypen is gebruik gemaakt van nieuwe materialen en de kassen zijn ontwikkeld naar aanleiding van en voldoen aan de opdracht: "ontwerp een energiezuinige kas met een groot lichtdoorlatend vermogen (winter en zomer) en een goede (zonodig aangepaste) klimaatregeling". De resultaten van het 1,5 jaar duren de kassenprojekt worden gevormd door de "moduulkas" en de "tent dak kas", beide met een kunststof dek (resp. golfplaten en folie) en een licht doorlatendheid van meer dan 80% voor diffuus licht. Daar komt voor de moduulkas nog een zeer goede nach tisolatie, een optimaal regelbaar kli maat en 100% ruimtebenutting bij. De tentdakkas heeft - in tegenstelling tot de meeste huidige foliekassen - goede ventilatiemogelijkheden in de zomer, beter nog dan in de huidige Venlokassen. Beide kastypen zijn op het ogenblik echter nog te duur. Het kassenprojekt is het resultaat van een samenwerking, zowel binnen de TH als met vertegenwoordigers van tuinbouwonderzoekinstellingen en tuinders. Het kassenprojekt is vanuit de TH begeleid door projektleider dr.ir. A.H.C. van Paassen (Werktuig bouwkunde), prof.ir. M.E. Zwarts (Bouwkunde) en prof.ir. D. Dicke (Civiele Techniek). Vanuit het IMAG, Proefstation Naaldwijk en andere tuinbouworganisaties is een begelei dingsgroep samengesteld die het kas senprojekt regelmatig heeft getoetst en op vele manieren heeft on dersteund. De moduulkas In de moduulkas zijn door Roland Mulders (Bouwkunde) en Peter Quaak (Werktuigbouwkunde), mede werkers van het kassenprojekt, kas- konstruktie, klimaatinstallatie en teeltsystemen verregaand geïnte greerd. Deze geïntegreerde aanpak is uniek voor de moduulkas, en niet gebruike lijk in de huidige kassen. De lichtbe- lemmerende delen - zoals schermen, aanvoerleidingen voor lucht en CO2 en verwarmingsbuizen - bevinden zich in de dagsituatie zoveel mogelijk on der de teeltlaag. Boven de teelt blij ven de lichtbelemmerende delen dan beperkt tot de zeer slanke kolommen met "goothouders", een condens- gootje en stabiliteitskabels. Samen ne men deze konstruktiedelen maar 5,5% licht weg. In kombinatie met acryl-golfplaten en acryl-goten van 1,5 mm dikte - die een anticondens behandeling hebben ondergaan - is de lichtdoorlatendheid voor de moduul kas 80% voor diffuus licht. De teeltbakken zijn 3 bij 1,5 meter groot, even groot als de moduulmaat (vakmaat). Die 1,5 meter komt voort uit de reikwijdte van de mens (75 cm van twee kanten) en de vervaardi- gingsmogelijkheden van acrylplaten (tot 3 meter lengte). De bakken bevin den zich overdag op 3 meter hoogte, halverwege de kolommen. Transport vindt niet tussen, maar onder de bak ken plaats. Hierdoor is bijna 100% benutting van het teeltoppervlak mo gelijk. Voor bewerking kunnen de bakken per rij naar beneden gehaald worden, 's Nachts worden alle rijen naar beneden gehaald, en worden de nachtschermen - die zich overdag tus sen de bakken bevinden - boven de planten gesloten. De verschillende standen van de bakken zijn weerge geven in figuur 1. Het gesloten dek van de moduulkas maakt een lucht behandelingssysteem noodzakelijk. Vrijdag 4 april 1986 De verse en warme lucht met CO2 wordt aangevoerd door luchtkanalen onder de bakken. De lucht wordt on der hoge druk uitgeblazen en via de nachtschermen in ruststand langs ver warmingsbuizen (naverwarming) ge leid. De verwarmingsbuizen vormen de boven- en onderregel van de tra lieliggers die de bakken dragen. Door het inblazen onder hoge druk ontstaat een luchtwerveling en een goede lucht- verdeling rond de plant. Aanvoer en afvoer van de lucht in de kas vinden plaats door middel van ventilatoren onder in de langsgevel. Daar bevin den zich ook de luchtbehandeling sinstallatie, de verwarmings- en C02-bronnen en eventuele warmte wisselaars. Door de zeer goede nachtisolatie (3 cm polystyreen) en beheersbaarheid van het klimaat zakt het aardgasver De tentdakkas. nachtisolatie V v A 1 Figuur f 1 Stand van de kweekbakken en nachtschermen. Vergelijking In tabel 1 zijn de moduulkas en tentdakkas naast de Venlokas geplaatst. Tabel 1. Vergelijking kastypen 1ichtdoorlatendheid (1ncl. schermpakket) Venlokas nu Venlokas toekomst moduul kas tentdak kas 69 75 80 80 energieverbruik (incl. CC^) 53,3 m3/m2.jr 52,7 m3 43,4 m3 55,3 m3 netto-opbrengst* (incl. CO2 verwarming) 49,-/m2.jr. 54,- 58,- 56,- kosten constructie 55,-/m2 55,- ƒ160,- 85,- kosten eenvoudige kas (met nacht dagscherm en verwarming) 125,-/m2 ƒ125,- ƒ156,- kosten kas met bakken en hijsverwarming 214,-/m2 ƒ214,- ƒ331,- ƒ245,- terugverdientijd - - >15 jr lOjr De netto-opbrengst is de opbrengst van het gewas - uitgaande van ƒ70,— /m2 tomaten of chrysanten) bij C02-dosering in een Venlokas met een lichtdoorlatendheid van 69% (inkl. schermpakket) - minus het gasverbruik voor verwarming en CO2 en de ventilatorkosten bij de moduulkas (11 kWh ƒ2,80). Hierbij is uitgegaan van de vuistregel 1% licht 1% opbrengst. bruik voor verwarming en CO2. Uit gaande van zo'n 53 m3/m2. jr. in de huidige Venlokassen zakt het gasver bruik tot zo'n 43 m3/m2. jr. voor de moduulkas. Door de betere lichttoetreding bij de moduulkas stijgt de netto-opbrengst van zo'n ƒ51,—/m2. jr in de Venlo kas tot ƒ58,—/m2. jr in de moduul kas. De netto-opbrengst is de opbrengst van het gewas minus het gasverbruik voor verwarming en CO2. Op het ogenblik wordt nog gewerkt aan een variant van de moduulkas zonder bewegende bakken, die goed koper en universeler toepasbaar is, ming (thermische trek) die ervoor zorgt dat de ventilatie ook bij windstil weer goed funktioneert, beter zelfs dan in de huidige Venlokassen. De netto-opbrengst is het resultaat van een computersimulatie waarbij met behulp van weergegevens een jaar is gesimuleerd. Wat opvalt in de ta bel is de grote lichtwinst die in de mo duulkas en tentdakkas gehaald wordt t.o.v. de Venlokas. De Venlokas heeft een theoretisch maximaal haalbare lichtdoorlatendheid van 80%, wat in de praktijk nog lang niet gehaald wordt. De beste kas heeft nu een licht doorlatendheid voor het dek van zo'n De moduulkas. maar toch zoveel mogelijk voordelen van de moduulkas behoudt. Tentdakkas De tentdakkas is door Jaap van Sab- ben (Civiele Techniek) en Jaap Stoo- ker (Werktuigbouwkunde) ontwikkeld als universele en goedko pe kas. Dat wil zeggen dat alle teel ten en installaties mogelijk zijn dankzij de kolomafstand van 4,8 x 4,8 meter. Het dak bestaat uit een fo lie die in twee richtingen tegengesteld gekromd is. Hierdoor ontstaat een stijf vlak waardoor de tentvorm ge schikt is voor toepassing van alle fo lies. Als eis aan de folie is gesteld dat deze een zeer goede lichtdoorlatend heid heeft, goedkoop en elastisch is, en een lange levensduur heeft. Goed kope folies - zoals PE en EVA (die toegepast worden in de huidige folie- kassen) - zijn elastisch, maar hebben een geringe levensduur (3-5 jr.). Voor de tentdakkas is daarom gekozen voor een duurdere en minder elasti sche folie (Hostaflon) met een licht doorlatendheid van 85% voor diffuus licht (beter dan glas!) en een levens duur van 15 jaar. De folie hoeft dus niet vervangen te worden omdat de ze niet veroudert. De toepassing van Hostaflon-folie leidt tot een licht doorlatendheid voor de tentdakkas van 80%. Een nadeel van folie is de geringe warmteweerstand waardoor een nachtscherm onmisbaar is. De folie kan alleen trekkrachten opnemen en de drukkrachten worden opgevangen door (ronde) tentdraagbuizen die van uit de eveneens ronde kolommen schuin omhoog naar de top van de tent gaan. In die top bevindt zich een ventilatiekap van acryl, evenals in het dal van de tent (t.p.v. de kolommen). Die kappen op verschillende hoogte zorgen voor goede ventilatiemogelijk heden in de zomer. Door het verschil in hoogte ontstaat er een luchtstro- 72% met schermpakket. Iets anders wat opvalt is het zeer lage energiever bruik in de moduulkas, waar tegen over wel weer een erg hoge prijs staat. Reakties De twee nieuwe kastypen zijn over het algemeen positief ontvangen door on derzoekinstellingen van de glastuin bouw, en ook enkele tuinders gaven te kennen dat ze enthousiast zijn over de nieuwe ideeën die de twee ontwer pen bevatten. Wel vindt men de mo duulkas ver van de praktijk staan, maar de voordelen van een beter be heersbaar klimaat worden wel dege lijk ingezien. De kassenbouwers zijn negatiever over de twee kasontwerpen. Zij heb ben door slechte ervaringen veel weer stand tegen het gebruik van kunststoffen als dekmateriaal. Daar bij vegen zij echter wel de bezwaren van de afzonderlijke kunststoffen op één hoop, en projekteren die op alle kunststoffen. Verder bestaat er van hun kant nauwelijks belangstelling voor integratie van klimaatinstallaties in de kas. Zij zullen pas met nieuwe ideeën aan de slag gaan als tuinders er zeer specifiek om vragen en vol doende geld over hebben voor een ho gere lichttoetreding in de kas. Toch laten de moduulkas en tentdak kas zien dat er nu al kunststoffen zijn die een betere lichtdoorlatendheid hebben dan glas, en leiden tot nog be ter lichtdoorlatende kassen, omdat er minder lichtbelemmerende delen no dig zijn. Voor nadere informatie over het kas senprojekt en de andere projekten van de werkgroep Glastuinbouw en voor het bestellen van de rapporten over deze onderwerpen kunt u terecht bij Jaap de Noord, CTM, Stevinweg 1, 2628 CN Delft, tel. 015-784773 en Dolf van Paassen, Wb, Mekelweg 2, 2628 CD Delft, tel. 015-786675. G.J. de Noord, koördinator kassenprojekt 15 dagscherm dagstand mei dagscherm dagstand heffen werkstand nachtstand

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 15